Προς το περιεχόμενο

4790k temps


HELLENICNAVY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!χθες ειπα να αλλαξω παστα στον cpu,xm4 με ψυχτρα bequiet dark rock pro 3..Μετα ειπα να κανω μια δοκιμη με prime 95 σε small δοκιμη και ειδα αμεσως 100 βαθμους..Λεω κατι δεν παει καλα μαλλον..Βγαζω παλι την ψυκτρα βαζω παλι παστα και παλι τα ιδια..Το κοιταω λιγο στο ιντερνετ και βλεπω λενε οτι το prime 95 σε καινουργιους cpu ανεβαζει παρα πολυ θερμοκρασιες,ετσι ειπα οτι μαλλον ειναι ολα καλα.παω να παιξω Rainbow six siege και καθως παιζω βλεπω 93 βαθμους..ενω σε arma 3 75 βαθμους.Ετσι ειπα να αλλαξω παστα και ψυκτρα που τα ειχα ειδη,και εβαλα μια arctic silver 5 και ψυκτρα cryorig universal,μπαινω στο rainbow και βλεπω 66 με 72 βαθμους αλλα καθε λιγο και λιγακι κανει κατι απότομα ανεβασματα στους 80 βαθμους.πολυ καλυτερα απο πριν αλλα γτ βαραγα στην αρχη σε ενα game 93 ενω σε αλλο 75;εννω οταν αλλαξα ψυκτρα και παστα επεσε;αλλα κανει κατι αποτομα ανεβασματα στους 80;μπορει καποιος να μου απαντηση;Το ρευμα της cpu ειναι 1,180 με 1,190 σε full load.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την cryorig και βλέπεις 72ρια και 80ρια σε game.....είσαι σίγουρος ότι πατάει καλά η ψύκτρα???......Αν όντως πατάει καλά η ψύκτρα και με 1,18-1,19 σε full load έχεις αυτούς του βαθμούς τότε έχεις πέσει σε πολύ θερμό τσιπάκι.Δοκίμασε και μία καλύτερη πάστα thermal grizzly kryonaut .....Πάντως τα απότομα σκαμπανεβάσματα (τα λεγόμενα spikes) τα έχουν σχεδόν όλοι οι 4790Κ και λύνονται μόνο με delid.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου απαντησε ακριβως ο BabisTs.

για τα spikes η μονη λυση ειναι το delid.για τα αλλα πρεπει να σιγουρευτεις οτι παταει καλα η ψυχτρα και οτι δεν εχεις βαλει υπερβολικη ποσοτητα παστας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ στους 65 με 75 βαθμους δεν ειναι καλα;;μια χαρα παταει η ψυκτρα 4 φορες την εβαλα,και 3 διαφορετικες ψυκτρες

Παντως σε τεστ της intel παει μεχρι 75 και σε aida 79

Με την arctic silver εχω μεχρι 80 βαθμους,με την arctic mx4 παει μεχρι και 93 βαθμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 βαθμοι διαφορα με αλλη παστα ειναι παρα πολυ,λογικα καποια απο τις φορες θα εβαλες παραπανω ή λιγοτερη παστα.

 

Οπως και να χει οτι σου πανε και τα παιδια πανω,ο συγκεκριμενος επεξεργαστης εχει θεματα με τις θερμοκρασιες απο κατασκευης του.Δοκιμασε να κλεισεις το turbo boost και θα βοηθουσε καποιο undervolt.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα ακυρο φτανει και τωρα μεχρι κ 97 βαθμους ειδα

καλα πας να τα εκατοστήσεις :) εαν δεν έχει θέμα η μητρηκή σου φίλε η ο αισθητήρας της τέλος πάντον κάνε καλού κακού bios update.Μετά ξεκινάς ποιάνε την ψύχτρα το μεταλικό κομμάτι εννοώ και δες εαν καίει με τόσους βαθμούς λογικά θα νοιώθεις κάψημο στο χέρι σου , εαν το νοιώθεις χλιαρό δεν πατάει καλα η ψύχτρα σου.Τέλος εαν όλα είναι καλα με τα παραπάνω η μητρική η ο cpu έχει θέμα και περί delid απίραχτο τσιπακι δεν έχεις θεμα να το κάνεις εκτός και ειναι εντελώς φυμομένο το κουτί σου και δεν έχει καθόλου μα καθόλου καλό airflow, επίσης τσεκάρισε και το τροφοδοτικό μάπα η τελιωμένο μπορεί να δώσει αυτά τα αποτελέσματα

Ελπίζω να βοήθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον το κανει μονο στο rainbow six οταν πιανω 190 fps,διαβασα σε ενα site αν ανεβασεις τα γραφικα kαι κατεβουν τα fps θα πεσουν οι θερμοκρασιες,ετσι εβαλα τα γραφικα πιο παν να πιανω 100 εως 120 και ετσι εχω 65 με 75 βαθμους..στο site ελεγε αν κανει πολυ μεγαλη χρηση ο cpu εχει μεγαλες θερμοκρασιες


ναι με cpu z μου γραφει 1.180 με 1.190

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια μητρικη εχεις? Παντως εγω θα εκανα deliding ουτως η αλλως,αν υπαρχει σοβαρο καταστημα στην περιοχη σου με ενα μικρο ποσο το πολυ μεχρι 20 ευρω,θα βελτιωθουν τρομερα οι θερμοκρασιες και αν ειναι οργανωμενος ο τεχνικος και εχει τα σωστα εργαλεια ειναι ευκολη διαδικασια.Δυστυχως μαλακιστηκε στους Haswell η intel,φερθηκε τσιπικα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

maximus hero vii εχω..μαγαζι τι εννοεις γτ δεν ξερω,υπαρχουν μαγαζια που το κανουν delid?


maximus hero vii εχω..μαγαζι τι εννοεις γτ δεν ξερω,υπαρχουν μαγαζια που το κανουν delid?

38e3a025c8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

maximus hero vii εχω..μαγαζι τι εννοεις γτ δεν ξερω,υπαρχουν μαγαζια που το κανουν delid?

38e3a025c8.png

Ενα καταστημα υπολογιστων με εναν καλο τεχνικο με τον καταλληλο εξοπλισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο core 0 & core 1 βαράνε 100 & 84 βαθμούς αντίστοιχα και οι core 2 & core 3 τους 67 & 60 βαθμούς αντίστοιχα (περιέργο) ...αν είσαι σίγουρος ότι έχεις κουμπώσει καλά την ψύκτρα και έχεις απλώσει καλά την πάστα (να μην έχεις βάλει αρκετή αλλά και ούτε ελάχιστη) τότε μόνο το delid σε σώζει γιατί έχεις πέσει σε πολύ θερμό τσιπάκι.....Περίεργο πάντως, γιατί εγώ ούτε 70+ δεν έβλεπα σε stock πριν το delid...μετά το delid (coolaboratory liquid ultra+ thermal grizzly kryonaut) στα 4.7ghz daily είμαι οκ και με 1.29vcore σε gaming (45-50 βαθμούς) και τέλος τα spikes!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο core 0 & core 1 βαράνε 100 & 84 βαθμούς αντίστοιχα και οι core 2 & core 3 τους 67 & 60 βαθμούς αντίστοιχα (περιέργο) ...αν είσαι σίγουρος ότι έχεις κουμπώσει καλά την ψύκτρα και έχεις απλώσει καλά την πάστα (να μην έχεις βάλει αρκετή αλλά και ούτε ελάχιστη) τότε μόνο το delid σε σώζει γιατί έχεις πέσει σε πολύ θερμό τσιπάκι.....Περίεργο πάντως, γιατί εγώ ούτε 70+ δεν έβλεπα σε stock πριν το delid...μετά το delid (coolaboratory liquid ultra+ thermal grizzly kryonaut) στα 4.7ghz daily είμαι οκ και με 1.29vcore σε gaming (45-50 βαθμούς) και τέλος τα spikes!

αυτο με τους 85 90 βαθμους το κανει μονο σε ενα game,σε ολα τα αλλα game που εχω οι βαθμοι μ ειναι 55 με 65 βαθμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...