Προς το περιεχόμενο

Περι θέρμανσης...


kitharas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χιλιωειπωμένο θέμα...

 

Σπάω το κεφάλι μου...θερμάστρα χαλαζία ή convector με ενα μικρό βεντιλατέρ; Επιθυμώ ζέστη στο χώρο, για όχι παραπάνω από 2 ώρες την ημέρα καθώς λείπω αρκετά από το σπίτι

 

Δοκίμασα και τα δύο στο μαγαζί, η χαλαζία βγάζει ατόφια ζέστη αλλά μόνο τοπικά, το convector βγάζει γλυκιά αλλα όχι τόσο έντονη ζέστη

Το σπίτι ψηλοτάβανο, περίπου 3μιση μέτρα ύψος.

 

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες από άτομα με εμπειρία σε χαλαζία και convectors. Προφανώς και δε πιστεύω σε θαύματα. COP=1 οπότε ότι πληρώσεις θα παρεις πίσω σε θερμότητα όπως και να το κάνεις. Απλά για τη δουλειά που το θέλω πιο προτείνετε...λίγες ώρες σπίτι και να ζεσταίνομαι εκεί που βρίσκομαι. Δε μιλάω για υπνοδωμάτιο καθώς εκεί έχω A/C οπότε είμαι καλυμμένος. Μιλώ για γραφείο και σαλόνι. Ιδανικά ένα σώμα να πηγαινοέρχεται

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψηλοταβανο και θες να ζεστανεις σαλονι γραφειο με ενα σωμα;θα πρεπει να ζεστανει τα τρια μετρα απο πανω,για να φτασει να αρχισει να ζεσταινει και χαμηλα στο μισο μετρο ,που θα καθεσαι εσυ.καλυτερα με το φουρφουρι με την νορμαλ ζεστη,κατα πανω σου συνεχεια,η λαμπα ή θα σε ψηνει ή τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα ενα θερμαντικο σωμα με τεχνολογια mica, μαρκα united στα 60€ κι ειμαι πολυ ικανοποιημενος.

 

Το ψηλοταβανο ειναι θεμα. Αν ειναι δικος σου ο χωρος αξιζει να επενδυσεις καποια χρηματα σε ψευδοροφη να το κατεβασεις στα 2,5 μ. Θα κανεις αποσβεση σε βαθος χρονου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς είναι νοικιασμένο και δε παίζει να επενδύσω χρήματα. Τα θερμαντικά mica ήταν και εμένα στις επιλογές μου αλλά μου είπαν ότι μυρίζουν λίγο και δε προσφέρουν κάτι παραπάνω σε σχέση με τους convectors

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς καταφεύγω σε τέτοιες λύσεις καθώς ακόμα και με αυτό τον καιρό δεν ανάβει το καλοριφέρ. Νομίζω πως ένα δυωρακι την μέρα τραβιέται όταν η θερμοκρασία μέσα στο σπίτι έχει πέσει ακόμα και στους 16 βαθμούς με περίπου 60% υγρασία. Έγινε σερβις φέτος στον καυστήρα αλλά φαίνεται περιμένουν ακόμα τα πολύ μεγάλα κρύα. Στο μεταξύ, όταν εκανα νύξη στη διαχείριση μου είπε ρούχα χοντρα και καμιά σόμπα...Αλλα μιας και έκαναν σέρβις, περιμένω κάποια στιγμή να το ανοίξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...