Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση επεξεργαστή i3 σε i5


onelonelystar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω τον υπολογιστή μου με ένα επεξεργαστή i5. Γενικά δεν έχω παράπονο από τις επιδόσεις του, αλλά επειδή χρησιμοποιώ κάποια "βαριά" προγράμματα όπως Photoshop & Sony Vegas Studio PRO, σκέφτομαι πως να τον κάνω λίγο καλύτερο.

 

Τα βασικά χαρακτηριστικά του είναι:

 

Motherboard: WIBTEK H61-M HDMI2

CPU: Intel i3 3220 @ 3.3GHz

Graphics: NVIDIA GeForce GT 640 (2 GB)

RAM: 8 GM

HDD: 1TB

 

Τρέχω Windows 10 Home 64 Bit. Από ότι είδα στα χαρτιά της Motherboard, γράφει ότι υποστηρίζει i7/i5/i3 intel (χωρίς να αναφέρει κάποια συγκεκριμένα μοντέλα)

 

Το budget μου για καινούριο επεξεργαστή είναι περί στα 200 ευρώ. Έριξα μια ματιά και είδα τον Intel i5 4440 & 4570 να έχουν πολύ καλές κριτικές.

 

Θα ήθελα να ακούσω και τις σκέψεις/προτάσεις σας! :) ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόνο Sandy και Ivy μοντέλα να κοιτάς. Αν βρεις κάποιον i7 2600 ή 3770 (σκέτους όχι Κ) με λογική τιμή, πχ 140 ευρώ τσίμπα τον. Εναλλακτικά πας σε i5 2400/2500/34## κτλ.

 

Οι άλλοι που αναφέρεις δεν είναι συμβατοί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επεξεργαστές που είναι συμβατοί με την μητρική σου στο παρακάτω λινκ.

 

http://www.cpu-upgrade.com/mb-Wibtek/H61-M_HDMI2.html

 

Αλλά επειδή η μητρική σου είναι ότι να ναι και δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες κυρίως για τις εκδόσεις BIOS ενδέχεται να χρειαστεί BIOS update αλλά έλα μου ντε που να το βρεις. Ότι κατάφερα να βρω δες στο παρακάτω λινκ. Καλύτερα στείλε τους ένα email για αυτά που έγραψα.

 

http://www.wibtek.com/en/motherboard/21/download

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μια τελευταία ερώτηση: Πιστεύετε ότι αξίζει αυτή η αναβάθμιση που σκέφτομαι? δηλ θα δω κάποια καλύτερη αλλαγή στο φόρτωμα εργασιών?

ευχαριστώ κ πάλι για την άμεση ανταπόκριση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Vegas θα σε βοηθήσει αλλά την βοήθεια αλλιώς την βλέπω εγώ αλλιώς την βλέπεις εσύ, Μπορεί πάλι να μην σου αρκεί. Και στο photoshop φυσικά θα σε βοηθήσει αλλά πιο πολύ να κοιτάξεις την μνήμη. Μήπως τερματίζεις την μνήμη και τελικα το πρόβλημα είναι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό είναι. Το Photoshop θέλει μνήμη. Το budget σου επιτρέπει και i7 αλλά πρώτα πρέπει να ρωτήσεις όπως έγραψα πιο πριν αν υποστηρίζεται.

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/cpu/653558-cpu-1155-socet-i7-2700%CE%BA-i7-2600-i7-2600k-3770-%CE%BD%CE%AD%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CF%82/ 

 

Μεταχειρισμένος βέβαια γιατί καινούργιος ξεφεύγει και δεν αξίζει.

 

http://www.skroutz.gr/s/1762519/Intel-Core-i7-3770-Box.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας και πάλι,

από ότι τσέκαρα, δεν μπορώ να βρω προς πώληση i5 που να ταιριάζει στο PC μου, οπότε ρώτησα σε ένα μαγαζί τεχνικής υποστήριξης Η/Υ και ο τεχνικός μού πρότεινε να βάλω AMD FX (δεν θυμάμαι ακριβώς ποιό μοντέλο) οποίος είναι πιο φθηνός από intel, αλλά "τρέχει" σχεδόν στα ίδια επίπεδα με intel. και  είπε μαζί με μια συμβατή Motherboard να βγει γύρω στα 200 ευρω...

 

το PC από gaming παιζω μόνο το World of Tanks και όπως είπα για χρήση, πέραν των γνωστών, χρησιμοποιώ αρκετά Photoshop & Vegas Studio Pro.

 

τι γνώμη έχετε για AMD? αξίζουν ή να κοιτάω για καινουρια motherboard και i5 που θα βγει 300+ ευρω?

 

 

Υ.Γ. έστειλα email στην WIBTEK, αλλά πάνε 3 μέρες κ καμιά απάντηση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν αξιζει, οι fx ειναι επεξεργαστές του 2012 :|

και για να αποδώσουν καλα θες oc και δυνατή μητρικη-ψυχτρα

 

 

ο τεχνικος σιγουρα ήθελε να σου σπρώξει κανα σκονισμένο fx που του εμεινε... μην κανει κανα τετοιο αστειο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας και πάλι,

από ότι τσέκαρα, δεν μπορώ να βρω προς πώληση i5 που να ταιριάζει στο PC μου, οπότε ρώτησα σε ένα μαγαζί τεχνικής υποστήριξης Η/Υ και ο τεχνικός μού πρότεινε να βάλω AMD FX (δεν θυμάμαι ακριβώς ποιό μοντέλο) οποίος είναι πιο φθηνός από intel, αλλά "τρέχει" σχεδόν στα ίδια επίπεδα με intel. και  είπε μαζί με μια συμβατή Motherboard να βγει γύρω στα 200 ευρω...

 

το PC από gaming παιζω μόνο το World of Tanks και όπως είπα για χρήση, πέραν των γνωστών, χρησιμοποιώ αρκετά Photoshop & Vegas Studio Pro.

 

τι γνώμη έχετε για AMD? αξίζουν ή να κοιτάω για καινουρια motherboard και i5 που θα βγει 300+ ευρω?

 

 

Υ.Γ. έστειλα email στην WIBTEK, αλλά πάνε 3 μέρες κ καμιά απάντηση :P

Αυτό μέχρι πριν 6 μήνες υποστήριζε μόνο 1 πυρήνα και πλέον παίζει μόνο ο ήχος στον 2ο! Με το ipc των FX στο WOT καλύτερα να βάλεις ένα Pentium D.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...