Προς το περιεχόμενο

patch cables για rack


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να αγοράσω κάποια utp patch cables (0.5 και 1m περίπου σε μήκος) για χρήση σε rack, για σύνδεση του patch panel με κάποια dlink gigabit switches.

 

Να προτιμήσω κάτι ποιοτικό; Κάποια πρόταση σε οικονομικό σχετικά κόστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τόσο μικρό μήκος σου κάνει οποιοδήποτε Cat5e ή Cat6. Ακόμη καλύτερα αν το φτιάξεις μόνος σου, εφόσον φυσικά έχεις την κατάλληλη πρέσα.

Συμφωνω με τον απο πανω η πρεσα εχει γυρω στα 10, παρε και ενα τεστερ με αλλ 6 ευρω και φτιαχνεις οσα καλωδια θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν θα αντέξει η πρέσα των 10 ευρώ τα 50 patch cord που χρειάζομαι.

Στο σπίτι έχω πρέσα... αλλά δεν πρόκειται να την πάρω και να την χαλάσω για τη δουλειά  :P

Αν είχα καμία καλή και ακριβή θα ήταν καλύτερη επιλογή να πάρω καμιά κουλούρα utp και να τα φτιάξω.

 

Καλύτερα να πάρω τίποτα έτοιμα των 0.5 και 1m και να τελειώνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια παρατηρηση. αν αυτος που θα τερματισει τα καλωδια δεν εχει ιδιαιτερη πειρα στο ... αθλημα, δε νομιζω πως αξιζει τον κοπο. ειδικα αν προκεται για Gigabit connections, πιστευω τα αγοραστα καλωδια εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να αντεξουν στο χρονο και να δουλεψουν στο 1G σε σχεση με τα χειροποιητα.

 

αν τωρα αυτος που θα το κανει εχει τερματισει χιλιαδες καλωδια στη ζωη του, τοτε παω πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορά έχει το Gigabit από το Fast, όσον αφορά τον τερματισμό;

Δεν χρειάζεται κάποιος να έχει τερματίσει χιλιάδες. Με λίγη προσοχή μπορεί να καταφέρει με την πρώτη. Το πολύ-πολύ να κάνει πρακτική εξάσκηση σε ένα ρετάλι λίγες φορές και μετά είναι τυφλοσούρτης.

Δεν είναι κάποια επιστήμη. Απλά λίγο προσοχή και να μην είσαι άμπαλος, αλλά να πιάνουν τα χέρια σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω φτιάξει πολλά καλώδια...αλλά και εγώ νομίζω ότι του εμπορίου είναι συνήθως καλύτερα και πιο καλά πρεσαρισμένα. Τα χειροποίητα με το βάλε βγάλε χαλάνε τα φις κάπως πιο εύκολα.

 

Παλιότερα είχα μια χαλασμένη πρέσα ακροδεκτών , η οποία έφτιαχνε προβληματικά καλώδια.

 

Σίγουρα είναι πιο βολικό με το χέρι, αν θέλεις να φτιάξεις συγκεκριμμένα μεγέθη για καλύτερη τακτοποίηση καλωδίων. Ειδικά σε ένα rack που δεν υπάρχουν πολλά βάλε-βγάλε. Αρκεί να έχεις μια καλή πρέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...