Προς το περιεχόμενο

Motorsport Manager


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Motorsport Manager (PC version)

 

Ίσως το καλύτερο παιχνίδι του είδους (σίγουρα το καλύτερο των τελευταίων πολλών ετών), αν και προφανώς απευθύνεται κυρίως σε φίλους του μηχανοκίνητου αθλητισμού. Ένα πραγματικό διαμαντάκι με αρκετά μεγάλο βάθος, χωρίς όμως να γίνεται ιδιαίτερα περίπλοκο. Επιπλέον έχει πολύ αξιόλογο tutorial, ομαλότατη καμπύλη μάθησης και μεγάλη αντοχή στο χρόνο (θεωρώ ότι άνετα ξεπερνάει τις 70 με 100 ώρες gameplay).

Πρακτικά πρόκειται για την συνέχεια του ομώνυμου τίτλου που είχε κυκλοφορήσει πριν περίπου 2 χρόνια σε Android/iOS, με την προσθήκη 3D γραφικών και γενικά περισσότερο περίπλοκων δυνατοτήτων. Νομίζω πως η έκδοση για κινητά είχε τις παραδοσιακές in-app pay-to-win αγορές, ωστόσο στην έκδοση για PC ευτυχώς δεν υπάρχει τίποτα από τα παραπάνω.

Αρκετά από τα χαρακτηριστικά του Motorsport Manager τα έχω δει και σε παλιότερους αντίστοιχους τίτλους (όπως το θρυλικό  F1 Manager της EA). Για παράδειγμα συμπεριλαμβάνει εξέλιξη του μονοθεσίου και σχεδιασμό, κατασκευή, βελτίωση ή επισκευή των βασικών μερών του, διαχείριση οδηγών, σχεδιαστών, μηχανικών, σπονσόρων, υπάρχει συμμετοχή σε practice και qualifying, οδηγίες και στρατηγικές κατά τη διάρκεια των αγώνων σε πραγματικό χρόνο (στους οποίους έχουμε μεταξύ άλλων καιρικά φαινόμενα, μηχανικές βλάβες, ποινές, σημαίες προειδοποιήσεων, μπλοκαρίσματα ελαστικών) και γενικά ό,τι θα περίμενε κανείς από ένα τέτοιο παιχνίδι.

Ξεχωρίζει όμως και για σχετικά πρωτότυπα στοιχεία όπως συμμετοχή σε πολιτικές αποφάσεις για αλλαγές στους κανονισμούς (πχ. ψηφοφορίες για την αντικατάσταση ενός grand prix ή για απαγόρευση ανεφοδιασμών από τη νέα σεζόν κλπ), κατασκευή εξειδικευμένων τμημάτων στα γραφεία και το εργοστάσιο της ομάδας, scouting άλλων οδηγών, δυνατότητα συμμετοχής σε τρία πρωταθλήματα διαφορετικής δυναμικότητας, πληθώρα χαρακτηριστικών στις προσωπικότητες και τεχνικές δυνατότητες των οδηγών (οι οποίες μεταβάλλονται διαρκώς) και γενικά άφθονα ενδιαφέροντα features.

Δεν έχει επίσημα δικαιώματα από τη FIA, οπότε όλα τα ονόματα των grand prix, των ομάδων και των οδηγών είναι φανταστικά. Ωστόσο έχουν ήδη κυκλοφορήσει κάποια mods που διορθώνουν την έλλειψη αυτή και φαντάζομαι μελλοντικά θα δούμε ακόμα περισσότερα. Οι 16 πίστες είναι καλοσχεδιασμένες (συνήθως έχουν 2-3 διαφορετικά layout η κάθε μία), είναι εμπνευσμένες σε μεγάλο βαθμό από αυτές του πραγματικού κόσμου και γενικά τα γραφικά είναι αξιοπρεπή εξυπηρετώντας το βασικό σκοπό του παιχνιδιού, που δεν είναι άλλος από το management μιας ομάδας F1.

Οι δε αγώνες είναι πάντα συναρπαστικοί, διαρκούν τουλάχιστον 20 με 30 λεπτά πραγματικού χρόνου (με δυνατότητα επιτάχυνσης, μιας και στα μεγαλύτερα πρωταθλήματα ξεπερνάνε τη μία ώρα) και κρατάνε τον παίκτη σε διαρκή εγρήγορση. Μπορείτε να πάρετε μια γενική ιδέα από gameplay βίντεο σαν αυτό:

Μέχρι στιγμής το Motorsport Manager για PC έχει αποσπάσει θετικότατες κριτικές τόσο στο Steam όσο και στο Metacritic.

Αναφορά σε κείμενο

Specifications;

Windows
● OS: Microsoft Windows 7/8/10 (64-bit)
● Processor: Intel Core i5-650, 3.20GHz or AMD FX-7500 APU, 2.1Ghz
● Memory: 6 GB RAM
● Graphics: nVIDIA GeForce GTX 440, 1 GB or AMD Radeon HD 5670, 1 GB ot Intel HD 5000 Series
● DirectX: Version 11
● Hard Drive: 16GB available space

Mac OS X
● OS: OS X 10.10
● Processor: Intel Core i5, 2.7GHz i5 (2500S) [6 MB on-chip L3 cache]
● Memory: 4 GB RAM
● Graphics: AMD Radeon HD 6770M, [512 MB GDDR5 SDRAM]
● Hard Drive: 16 GB available space

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Εκτός από το DLC με τo GT series (σχετικά αδιάφορο για εμένα που θέλω αποκλειστικά μονοθέσια), είδα τώρα ότι τους τελευταίους μήνες έχουν κυκλοφορήσει patches που διορθώνουν ένα τσούρμο πράγματα στο παιχνίδι, οπότε λέω να το τιμήσω. Το τελευταίο update είναι το 1.31. Το δε κόστος αγοράς κυμαίνεται περίπου στα 15-16 ευρώ. Θα τα βγάλει τα λεφτά του πιστεύω.

 

Έριξα μια ματιά και στα υπάρχοντα mods αλλά μου φαίνεται έχουν μείνει αρκετά πίσω, καθώς κάποια από τα δημοφιλέστερα δεν ανανεώθηκαν μετά το παραπάνω patch και άρα δεν λειτουργούν. Υπάρχει όμως τουλάχιστον ένα mod για το 2017, άρα μικρό το κακό.

 

Σχετικά με την ερώτηση του bilisios, δεν γνωρίζω τι έχουν στο μυαλό τους οι devs του ΜΜ αλλά προσωπικά αμφιβάλλω αν θα υπάρξουν ετήσιες κυκλοφορίες. Εφόσον το παιχνίδι δεν έχει επίσημα δικαιώματα, η εκτίμησή μου είναι ότι δεν έχουν και ιδιαίτερο λόγο να το ανανεώνουν διαρκώς. Δεν το έψαξα όμως περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσίμπησα, 16 ευρώ από inside gaming μαζί με το GT series DLC. Θα ξεκινήσω από την αρχή με τo ICE Mod 2017 (πάνω από 700ΜΒ, απευθείας εγκατάσταση από το Steam Workshop), το οποίο φαίνεται πολλά υποσχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

...και έχει πέσει άσχημο λιώσιμο, άσχετα αν μόνο μια φορά είδαμε 10η θέση και σε όλους τους υπόλοιπους αγώνες βαράμε 14η-15η θέση ταρίφα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Motorsport Manager (PC version)

 

https://www.youtube.com/watch?v=yBr59vhFM4I

 

Ίσως το καλύτερο παιχνίδι του είδους (σίγουρα το καλύτερο των τελευταίων πολλών ετών), αν και προφανώς απευθύνεται κυρίως σε φίλους του μηχανοκίνητου αθλητισμού. Ένα πραγματικό διαμαντάκι με αρκετά μεγάλο βάθος, χωρίς όμως να γίνεται ιδιαίτερα περίπλοκο. Επιπλέον έχει πολύ αξιόλογο tutorial, ομαλότατη καμπύλη μάθησης και μεγάλη αντοχή στο χρόνο (θεωρώ ότι άνετα ξεπερνάει τις 70 με 100 ώρες gameplay).

 

Πρακτικά πρόκειται για την συνέχεια του ομώνυμου τίτλου που είχε κυκλοφορήσει πριν περίπου 2 χρόνια σε Android/iOS, με την προσθήκη 3D γραφικών και γενικά περισσότερο περίπλοκων δυνατοτήτων. Νομίζω πως η έκδοση για κινητά είχε τις παραδοσιακές in-app pay-to-win αγορές, ωστόσο στην έκδοση για PC ευτυχώς δεν υπάρχει τίποτα από τα παραπάνω.

 

Αρκετά από τα χαρακτηριστικά του Motorsport Manager τα έχω δει και σε παλιότερους αντίστοιχους τίτλους (όπως το θρυλικό  F1 Manager της EA). Για παράδειγμα συμπεριλαμβάνει εξέλιξη του μονοθεσίου και σχεδιασμό, κατασκευή, βελτίωση ή επισκευή των βασικών μερών του, διαχείριση οδηγών, σχεδιαστών, μηχανικών, σπονσόρων, υπάρχει συμμετοχή σε practice και qualifying, οδηγίες και στρατηγικές κατά τη διάρκεια των αγώνων σε πραγματικό χρόνο (στους οποίους έχουμε μεταξύ άλλων καιρικά φαινόμενα, μηχανικές βλάβες, ποινές, σημαίες προειδοποιήσεων, μπλοκαρίσματα ελαστικών) και γενικά ό,τι θα περίμενε κανείς από ένα τέτοιο παιχνίδι.

 

Ξεχωρίζει όμως και για σχετικά πρωτότυπα στοιχεία όπως συμμετοχή σε πολιτικές αποφάσεις για αλλαγές στους κανονισμούς (πχ. ψηφοφορίες για την αντικατάσταση ενός grand prix ή για απαγόρευση ανεφοδιασμών από τη νέα σεζόν κλπ), κατασκευή εξειδικευμένων τμημάτων στα γραφεία και το εργοστάσιο της ομάδας, scouting άλλων οδηγών, δυνατότητα συμμετοχής σε τρία πρωταθλήματα διαφορετικής δυναμικότητας, πληθώρα χαρακτηριστικών στις προσωπικότητες και τεχνικές δυνατότητες των οδηγών (οι οποίες μεταβάλλονται διαρκώς) και γενικά άφθονα ενδιαφέροντα features.

 

Δεν έχει επίσημα δικαιώματα από τη FIA, οπότε όλα τα ονόματα των grand prix, των ομάδων και των οδηγών είναι φανταστικά. Ωστόσο έχουν ήδη κυκλοφορήσει κάποια mods που διορθώνουν την έλλειψη αυτή και φαντάζομαι μελλοντικά θα δούμε ακόμα περισσότερα. Οι 16 πίστες είναι καλοσχεδιασμένες (συνήθως έχουν 2-3 διαφορετικά layout η κάθε μία), είναι εμπνευσμένες σε μεγάλο βαθμό από αυτές του πραγματικού κόσμου και γενικά τα γραφικά είναι αξιοπρεπή εξυπηρετώντας το βασικό σκοπό του παιχνιδιού, που δεν είναι άλλος από το management μιας ομάδας F1.

 

Οι δε αγώνες είναι πάντα συναρπαστικοί, διαρκούν τουλάχιστον 20 με 30 λεπτά πραγματικού χρόνου (με δυνατότητα επιτάχυνσης, μιας και στα μεγαλύτερα πρωταθλήματα ξεπερνάνε τη μία ώρα) και κρατάνε τον παίκτη σε διαρκή εγρήγορση. Μπορείτε να πάρετε μια γενική ιδέα από gameplay βίντεο σαν αυτό:

 

https://www.youtube.com/watch?v=Eh2m1wO-sF8&feature=youtu.be&t=1885

 

Μέχρι στιγμής το Motorsport Manager για PC έχει αποσπάσει θετικότατες κριτικές τόσο στο Steam όσο και στο Metacritic

πολυ καλο παιχνιδι. το εχω παιξει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είναι αρκετά καλό τηρουμένων των αναλογιών και έχει βάθος που δεν του φαίνεται εκ πρώτης άποψης. Πχ. χθες βράδυ πάνω που νόμιζα ότι είχα στρώσει μονοθέσιο στα μισά της σεζόν και ήμουν έτοιμος να αρχίσω να μαζεύω βαθμούς (επειδή επιτέλους πήρα μια 10η θέση), τσουπ, μου κάθεται ένας στραβός αγώνας, βγαίνω 15ος-16ος και αρχίζει μια σχετική γκρίνια μέσα στην ομάδα.

 

Στα καπάκια δέχομαι μια διαφημιστική προσφορά για να φτιάξουν κάποιοι κάτι τρισάθλια κουκλάκια του πρώτου οδηγού και να μου δώσουν 1 εκατομμύριο. Όσο ακριβώς μου έλειπε για να αναβαθμίσω επιτέλους το εργοστάσιο, που θα μου επιτρέψει να κατασκευάσω κέντρο τηλεμετρίας και πίστα δοκιμών. Το αντίτιμο ήταν περαιτέρω πτώση του ηθικού οδηγών και ιδιοκτήτη... Πολύ που νοιάστηκα, μπήκαν αμέσως μπροστά οι μπουλντόζες και σε λίγες εβδομάδες θα είναι έτοιμο το στολίδι.

 

Αμέσως μετά γίνεται ψηφοφορία της GMA ώστε από την επόμενη χρονιά οι πρώτες ομάδες να παίρνουν μεγαλύτερο χρηματικό μερίδιο σε σχέση με τις φτωχότερες, κάτι που προφανώς δεν με συμφέρει ούτε για αστείο αφού βρισκόμαστε προς τον πάτο από κάθε άποψη. Ψήφισα αρνητικά και μέχρι το τέλος είχαμε μεγάλο ντέρμπι, 6 υπέρ-6 κατά και μία αποχή. Οπότε πετάγεται εκείνος ο κωλόγερος ο πρόεδρος της GMA και μας δίνει το χαριστικό χτύπημα, ψηφίζει υπέρ και περνάει ο κανονισμός! Αίσχος! Ξεφτίλα! Στημένο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφορά στο steam στα 11,89.Για τις ώρες καψίματος που μπορεί να προσφέρει νομίζω αξίζει :D

 

Το ψήνω καιρό το παιχνίδι μιας και το εχω λιώσει στο κινητό αλλά λόγω τεράστιου backlog εχω βάλει κανόνα το 75% έκπτωση για αγορές...

Παρόλα αυτά βρίσκω το 66% ιδιαίτερα δελεαστικό και κυριολεκτικά κοίταζα διαρκώς το isthereanydeal.com για την χαμηλότερη τιμή (ή σε καποιο κατάστημα που μπορει να έχει την ίδια τιμή αλλά να παρέχει και κανα discount coupon όπως το bundlestars).

Σύμφωνα λοιπόν με το isthereanydeal την χαμηλότερη τιμή την έχει το amazon.com όπου στην ουσία είναι η ίδια αλλά λόγω ισοτιμίας τα $11.89 βγαίνουν στα ~10.65 ευρώ + έξοδα μετατροπής.

Πάνω που ετοιμαζόμουνα να πατήσω το place order ευτυχώς μου έκοψε και τσέκαρα το amazon.co.uk το οποίο έχει το παιχνίδι με την έκπτωση στις 8.5 £!! Κάπου εκεί σκίρτησε ο σκρούτζ μέσα μου, κάνω κάποιους γρήγορους υπολογισμούς στο συνάλλαγμα (βγαίνει ~9.6 ευρώ) και κάπως έτσι το αγόρασα με συνοπτικές διαδικασίες... Απ οτι βλέπω απο το ebanking με τις μετατροπές με χρέωσε ~9.8 ευρώ τελικά,  2 ευρώ λιγότερα απο τις εκπτώσεις του steam και απο ενα καθόλα legit κατάστημα όπως το αγγλικό amazon (τσιφούτηηηηη...)

 

ΥΓ. Εννοείται οτι είμαι σίγουρος οτι στο επόμενο, αντε μεθεπόμενο humble monthly bundle θα είναι μέσα με άλλα 8 games στο 10αρικο και θα κλαίω αλλά είμαι κι ανυπόμονος στις αγορές πανάθεμα με... :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά και τα 10 και τα 15 ευρώ είναι πάρα πολύ λίγα. 20 ώρες μου πήρε μόνο για να τελειώσω την πρώτη σεζόν στην τελευταία κατηγορία των μονοθεσίων, ίσα ίσα για να πάρω την όγδοη θέση στους κατασκευαστές και να επιχειρήσω να στήσω καλύτερη ομάδα από τη νέα χρονιά. Για πρωτάθλημα ή ακόμα και βάθρα ούτε λόγος να γίνεται βέβαια, θα χρειαστεί περισσότερος καιρός. Αν τελικά καταφέρω να τερματίσω στη μέση της κατάταξης θα είναι μεγάλη επιτυχία (αν και ήδη ξεκίνησα με μια 4η και 6η θέση, σε ένα παλαβό αγώνα με εναλλαγές βροχής/καλοκαιρίας και πολλές εγκαταλείψεις).

 

Αν κάποιος ασχοληθεί με όλο το career, ώστε να προσπαθήσει να πάρει promotions και να φτάσει σταδιακά μέχρι την F1 ή να ασχοληθεί και με το GT mode (εννοείται χωρίς να πάρει από την αρχή τούμπανο ομάδα), πιστεύω ότι 100 ώρες δεν του φτάνουν. Μιλάμε για εξαιρετικό παιχνίδι, που προφανώς απευθύνεται σε fan του είδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...