Προς το περιεχόμενο

Πιθανή εξαγορά του τμήματος PC της Samsung από τη Lenovo


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είναι όμως πάρα πολύ καλή στα φθηνά της μοντέλα και έχει αρκετά καλοφτιαγμένα λαπτοπ ακόμα και στα 300€, παλιότερα σε αυτή τη κατηγορία έπαιρνες σκουπίδι κανονικό και σε περισσότερα χρήματα πάλι δεν έπαιρνες απαραίτητα κάτι πιο ποιοτικό 

 

με τις κορυφαίες σειρές δεν ασχολούμαι, γιατί λεφτά πολλά δε θέλω να διαθέσω σε λάπτοπ που έχω για συμπληρωματικό του desktop

εκει μπορεί και να έχεις δίκιο

 

όμως στη περίπτωση μου που θέλω κάτι οικονομικό η lenovo μου πούλησε κάτι που είναι φοβερά ποιοτικό για τα χρήματά του, πράγμα που μέχρι τότε δεν είχα δει πουθενά 

 

δεν είναι λοιπόν τυχαία η επιτύχια της, αρνητικά μπορώ  να σου βρω πολλά, όμως το να έχω ένα συμμαζεμένο σασί στο οποίο έχω πολύ εύκολη πρόσβαση με μόλις δύο βίδες για να αλλάξω ram ή δίσκο, να καθαρίσω (που παρεπιπτόντως έτσι όπως είναι ο εξαερισμός η σκόνη είναι ελάχιστη για κάποιο λόγο) , τα πάντα μέσα είναι αρκούντως τακτοποιημένα και το λάπτοπ είναι πολύ ήσυχο (και με ssd πλήρως αθόρυβο στο 99% των φορών) και κρύο με αξιοπρεπέστατη αυτονομία για τα χρήματά του είναι αυτό ακριβώς που ήθελα και δεν είχα δει ποτέ 

 

οπότε και την επόμενη φορά θα πάω με κλειστά μάτια στη συγκεκριμένη εταιρεία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρήκες άνθρωπο να το πεις.Θα απαντήσω μόνο μία φορά και δεν θα το συνεχίσω.Τελείωσα ηλεκτρονικός και είναι και επάγγελμα μου και το κάνω απο αγάπη όχι απο ανάγκη.Ανοιξα και επισκεύασα το πρώτο μου λαπτοπ το 2003,απο το 2008 πλέον το κάνω ως δουλειά μου.Εχω στα χέρια μου καθε εβδομάδα τουλάχιστον 2-3 λαπτοπ για φτιάξιμο..........Το ξανά λέω η lenovo είναι αρκετά καλή αλλά ΟΧΙ τόσο καλή πλέον.

 

 

Δεν θα αμφισβητήσω καθόλου τα λεγόμενά σου αφού είσαι επαγγελματίας του χώρου και σίγουρα όσα γράφεις για την ποιότητα κατασκευής είναι εμπειρία που την έχεις αποκτήσει πάνω στην δουλειά.

Όμως το να λες το ότι τα λιγότερα laptop που έρχονται για επισκευή είναι κριτήριο αξιοπιστίας για την καλύτερη ποιότητα της Samsung συγνώμη αλλά δεν θα το δεχτώ για τον απλούστατο λόγο ότι τα laptops Samsung που κυκλοφορούν στην Ελλάδα είναι ελάχιστα σε σχέση με τα Lenovo, τα HP ή άλλες φίρμες. Προφανώς θα είναι και τα λιγότερα.

 

Και μια ερώτηση αν δε σε κουράζω: Η δική μου άποψη για την ποιότητα κατασκευής στα laptops είναι πρώτα DELL μετά Toshiba και μετά όλοι οι άλλοι. Η δική σου άποψη σαν επαγγελματίας του χώρου ποια είναι; Με ενδιαφέρει  να μάθω την άποψή σου μιας και κάνεις συνεχώς επισκευές και βλέπεις τα πράγματα από "μέσα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ενα 1000 για αγορά κ θα παρεις Lenovo; Η συγκεκριμένη εταιρια ειναι για φτηνά laptop. Τιποτα περισσότερο, τιποτα λιγότερο. Καμια σχεση με ibm, ουτε καν σύγκριση. Γενικα με την φτώχεια μας, θεοποιούν μηχανήματα φτωχομπινεδικα.

 

Lenovo, the king.
Οποιος εχει πιασει σοβαρό laptop στα χερια του dell, hp, toshiba καταλαβαίνει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προηγούμενό μου hp πάντως των 900 σχεδόν € παρά τα κάποια αδιαμφισβήτητα θετικά του (ηχεία, touchpad πχ) συγκριτικά με το lenovo των 400 σε ουσιαστική ποιότητα ήταν για πέταμα και γενικά ήταν ένα κακοσχεδιασμένο χάλι και ψησταριά

 

τα επαγγελματικά hp ίσως και να είναι καλά, αλλά γενικά hp δε θα ξανάπαιρνα για κανένα λόγο και να μου το χάριζαν το πουλούσα την άλλη μέρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα αμφισβητήσω καθόλου τα λεγόμενά σου αφού είσαι επαγγελματίας του χώρου και σίγουρα όσα γράφεις για την ποιότητα κατασκευής είναι εμπειρία που την έχεις αποκτήσει πάνω στην δουλειά.

Όμως το να λες το ότι τα λιγότερα laptop που έρχονται για επισκευή είναι κριτήριο αξιοπιστίας για την καλύτερη ποιότητα της Samsung συγνώμη αλλά δεν θα το δεχτώ για τον απλούστατο λόγο ότι τα laptops Samsung που κυκλοφορούν στην Ελλάδα είναι ελάχιστα σε σχέση με τα Lenovo, τα HP ή άλλες φίρμες. Προφανώς θα είναι και τα λιγότερα.

 

Και μια ερώτηση αν δε σε κουράζω: Η δική μου άποψη για την ποιότητα κατασκευής στα laptops είναι πρώτα DELL μετά Toshiba και μετά όλοι οι άλλοι. Η δική σου άποψη σαν επαγγελματίας του χώρου ποια είναι; Με ενδιαφέρει  να μάθω την άποψή σου μιας και κάνεις συνεχώς επισκευές και βλέπεις τα πράγματα από "μέσα".

Ναι θα σου απαντήσω.Για αρχή όσο αναφορά τα Samsung να σου πω έχω πιάσει πάρα πολλά στα χέρια μου και μετρημένα μου ήρθαν για καμμένες μητρικές και κάρτες γραφικών.Και ναι σαφώς και κυκλοφορούν πολύ λιγότερα απο άλλα brands στην αγορά  έχεις δίκιο.

Τα μηχανήματα που κατά την γνώμη μου είναι σκυλιά και τα έχω βγάλει κάτι κουβέρτες σκόνης απο τις ψύκτρες τους και δεν καίγονταν ήταν τα toshiba με intel επεξεργαστές και nvidia κάρτες γραφικών ή μόνο με Intel hd.Όσο αναφορά όμως τα toshiba με επεξεργαστες AMD E1 SERIES απέτυχαν παταγωδώς στην αγορά,απο τα χειρότερα που έπιασα στα χέρια μου.Τα dell είναι εξίσου καλά μηχανήματα πολύ δυνατά αλλά έχουν και αυτά τα κουσούρια τους όπως όλα φυσικά.Αλλά αν μου ζητάς να σου πω ποιο απο τα 2 θα αξιολογούσα ως καλύτερο θα ήταν το toshiba με intel επεξεργαστή και intel gpu ή nvidia,σε καμία περίπτωση με AMD πακέτο.Αν όμως ήταν για την gaming κατηγορία ξέρεις τι θα σου απαντούσα νομίζω.Πάντως τα πιο ζημιάρικα κατά την δική μου εμπειρία είναι κατι turbox clevo απο το πλαίσιο που είναι πραγματικά χάλια και μετα τα acer που ανεβάζουν τρελές θερμοκρασίες με καθαρές ψύκτρες μάλιστα και παθαίνουν κάρτες γραφικών πολύ τακτικά.

είναι όμως πάρα πολύ καλή στα φθηνά της μοντέλα και έχει αρκετά καλοφτιαγμένα λαπτοπ ακόμα και στα 300€, παλιότερα σε αυτή τη κατηγορία έπαιρνες σκουπίδι κανονικό και σε περισσότερα χρήματα πάλι δεν έπαιρνες απαραίτητα κάτι πιο ποιοτικό 

 

με τις κορυφαίες σειρές δεν ασχολούμαι, γιατί λεφτά πολλά δε θέλω να διαθέσω σε λάπτοπ που έχω για συμπληρωματικό του desktop

εκει μπορεί και να έχεις δίκιο

 

όμως στη περίπτωση μου που θέλω κάτι οικονομικό η lenovo μου πούλησε κάτι που είναι φοβερά ποιοτικό για τα χρήματά του, πράγμα που μέχρι τότε δεν είχα δει πουθενά 

 

δεν είναι λοιπόν τυχαία η επιτύχια της, αρνητικά μπορώ  να σου βρω πολλά, όμως το να έχω ένα συμμαζεμένο σασί στο οποίο έχω πολύ εύκολη πρόσβαση με μόλις δύο βίδες για να αλλάξω ram ή δίσκο, να καθαρίσω (που παρεπιπτόντως έτσι όπως είναι ο εξαερισμός η σκόνη είναι ελάχιστη για κάποιο λόγο) , τα πάντα μέσα είναι αρκούντως τακτοποιημένα και το λάπτοπ είναι πολύ ήσυχο (και με ssd πλήρως αθόρυβο στο 99% των φορών) και κρύο με αξιοπρεπέστατη αυτονομία για τα χρήματά του είναι αυτό ακριβώς που ήθελα και δεν είχα δει ποτέ 

 

οπότε και την επόμενη φορά θα πάω με κλειστά μάτια στη συγκεκριμένη εταιρεία 

Και τα samsung με μια βίδα που έχουν αλλάζεις ram-hdd κτλ.Και γιαυτό είπα πως δεν έχουν περιττά μέρη συναρμολόγησης.Και ναι έχεις δίκιο τα lenovo με intel πακέτο που κυκλοφορούν είναι άριστης ποιότητας λειτουργικά,αλλά όχι στην καλωδίωση εσωτερικά,αν και αυτό δεν απασχολεί τον καταναλωτή,οπότε έχεις δίκιο στο να πάρεις ένα lenovo.Κατα πάσα πιθανότητα lenovo θα είναι και το δικό μου επόμενο μηχάνημα.

Πάντα φιλικά παιδιά,χαίρομαι να μοιραζόμαστε γνώμες.

Και εγώ αν και έχω λύσει πάρα πολλά μηχανήματα δεν σημαίνει τα ξέρω όλα.Κάθε μέρα μαθαίνω,και μου αρέσει να ακούω γνώμες να μαθαίνω και εγώ απο τις δικές σας εμπειρίες.Και αναφέρομαι και στον logistouli φιλικά πάντα φίλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εννοείται πάντα φιλικά δε θα το κάνουμε vs χωρίς λόγο.

 

Απλά σαν καταναλωτής κατέθεσα κι εγώ την εμπειρία μου, ήθελα κάτι οικονομικό και πήρα κάτι καλό για τα λεφτά του (όχι τέλειο βέβαια, τα αρνητικά φυσικά και υπάρχουν) οπότε είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Στη περίπτωση του hp που ανέφερα παραπάνω είχα δώσει σχεδόν τα διπλάσια και μου βγήκε πατάτα και όταν θέλησα να καθαρισω το εσωτερικό και να αλλάξω πάστα μπας και καθυστερησω το αναποφευκτο μου βγήκε η πίστη να το λύσω, πρέπει να πέρασα τις 20 βίδες χωρίς λόγο για να φτάσω στη cpu

 

Εγώ απλά πραγματακια ζητάω από τα λάπτοπ πάντα για τα λεφτά που δίνω πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στην κατηγορια των 300-400 ευρώ και τα lenovo χάλια είναι. Ανεβαινοντας ομως κατηγορία, συναντάς πολυ αξιόλογες συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιοπρεπή όμως χάλια, έχει διαφορά με το σκέτο χάλια

 

Φυσικά κάτι φθηνό υστερεί, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να είναι κακοφτιαγμένο σε σημείο που να είναι προβληματικό

 

Το κάθε πράγμα κρίνεται για το κόστος του, όπως πχ τα macbook μπορεί να είναι σε πολλά σημεία καλύτερα από ένα lenovo των 500 αλλά για το κόστος τους σε κάποιες περιπτώσεις έχουν αδικαιολόγητα μειονεκτήματα

 

Τα λενοβο για αυτά που ζητάνε είναι μια χαρά στις μικρές κατηγορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αγοράζεις λάπτοπ με 400€ δεν περιμένεις να έχεις ποιότητα κατασκευής macbook. Να ναι καλά η Λενοβο που έδωσε την δυνατότητα σε κόσμο να αγοράζει λάπτοπ με κάτω από 400€ και να κάνει αξιοπρεπώς την δουλειά του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά εδώ έχουμε και αυτούς που σου λένε ότι αν δώσεις 400€ δεν έχεις δικαίωμα λόγου και να πας να κόψεις το λαιμο σου

 

Θα πρέπει να δίνουμε το budget που έχει ο καθένας στο νου του για να θέλουμε κάποια υποτυπώδη ποιότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toshiba Tecra A8 Δεκέμβριος 2006 - Μάρτιος 2015, πέρασε τα πάνδεινα, δυο φορές το άνοιξα για να αλλαχθεί η θερμοαπαγωγική πάστα σε gpu cpu και να καθαριστεί. Το πρόβλημα του είναι ότι κάηκε το backlight, επισκευάζεται.

 

Αντικαταστάθηκε τον Απρίλη του 2015 με Tecra Z-50 A...

 

Στα laptops για 'μένα μόνο η Toshiba αξίζει. Ακόμη και ένα Satellite του 2006, ίδια περίοδο με το A8 παίζει μπάλα ακόμα και σήμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...