Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση πληροφορικάριου προς βόρεια κλίματα. Ινφο;


giorgosz92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Το ξερω πως έχει αναλυθεί σε αρκετό βάθος το θέμα της μετανάστευσης σε αυτό το φόρουμ, έχω ανατρέξει στα παλαιότερα θέματα.

Ανοίγω όμως το παρόν thread γιατί δεν “τοποθετούμαι” σε κάποια από τις κατηγορίες των προηγούμενων φίλων που κοιτάγαν και ρωτούσαν για το έξω.

 

 

Είμαι μηχανικός πληροφορικής, μόλις τελείωσα το ΤΕΙ, με 6 μήνες εργασιακή εμπειρία (πρακτική άσκηση) στον τομέα μου. Έχω κάνει και χαμαλοδουλειές αλλά αυτές δεν λογίζονται στο CV.

Έχω αποφασίσει να φύγω μια και καλή και έξω. Συγκεκριμένα κοιτάω για Γερμανία λόγω οικειότητας με την γλώσσα, που την μιλάω ως ένα βαθμό (μαθήματα από το σχολείο και μαθήματα που κάνω τώρα) χωρίς όμως να έχω κάποιο δίπλωμα.

 

Έχω πιάσει σε ένα ΙΕΚ και κάνω μαθήματα για το CCNA που θα το πάρω το καλοκαίρι, και στο μεταξύ ασχολούμαι με Linux και Python μόνος μου.

 

Αύγουστο ξεκινάω να στέλνω βιογραφικά για να φύγω μέσα στο φθινόπωρο.

Φίλους-συγγενείς δεν έχω εκεί και θα πάω με δανεικά από τους δικούς μου, εκτός και να καταφέρω στο μεταξύ να βρω μια δουλειά που να μου επιτρέψει αποταμίευση δικών μου πόρων. Πράγμα δύσκολο με την ανεργία και τα γνωστά.

Υπάρχει κάποιος συνφορουμίτης στον ΙΤ κλάδο που να ξέρεις τις γίνεται Γερμανία (και όχι μόνο) και κυρίως το που γειώνεται στην αγορά εργασίας το ΙΤ με κενές θέσεις ώστε να επικεντρώσω τα διαβάσματα μου αυτό το 8μηνο προς τα εκεί; Ποια εργαλεία και γνώσεις έχουν ζήτηση;

 

Κοιτάω προς δίκτυα και system administration κατά βάση αλλά πιάνω και ΙΤ γενικότερα. Άνεργος γαρ, και βολικός.

 

Κάθε συμβουλή/άποψη ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τυφλα να χει ο λαοπλανος ηγετης.το καλοκαιρι του 2017  ΘΑ κανεις  το ενα,τον αυγουστο του 2017 ΘΑ κανεις το αλλο,ωστε το φθινοπωρο του 2017 που ΘΑ πας,να εισαι ενημερωμενος....και ζητας απο το φορουμ,φθινοπωρο του 2016 να σου πουν τι?πως ειναι η αγορα εργασιας στο τζερμανυ?ή πως ΘΑ ειναι σε ενα χρονο?το πρωτο δεν σε ενδιαφερει,το δευτερο δεν το ξερει κανεις......εδω δεν ξερεις αν θα μπορεις εσυ,σε ενα χρονο.................αλλαξε τροπο σκεψης.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να θελω να φανω αγενης, αλλα απο ενα τει καπου στην ελλαδα θα σε κοιταξει ο γερμανος εργοδοτης φιλε? δεν ξερω τα καθεκαστα εκει περα, αλλα φανταζομαι θα υπαρχουν χιλιαδες αποφοιτοι γερμανικων αξιολογων πανεπιστημιων για να διαλεξει ή ακομα και φουκαραδες σαν εμας (ισπανοι ιταλοι κλπ) με ισως αξιολογο παρελθον και ισως σπουδες σε καποιο κλασσατο πανεπιστημιο που κανουν το εγχειρημα δυσκολοτερο..

νομιζω εισαι αρκετα αισιοδοξος..

καλη τυχη παντως..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις και system administration, linux, python κλπ, πιο εύκολα θα βρεις δουλειά αν μπεις στο τρυπακι της εγκαταστασης, καλώδια, τρυπάνια, συνδέσεις συναγερμών κλπ παρά αυτά που ψαχνεις και τα οποια πλέον τα κάνουν άνθρωποι με πολλά παραπάνω πτυχία και σπουδες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρώστε μερικοί...

 

Υπάρχουν συφορουμίτες που έκαναν αυτό που θες να κάνεις και μάλιστα στον τομέα της πληροφορικής, περίμενε να σου απαντήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάποιος ζηταει κατι δε θα ηταν πολυ πιο χρησιμο να του απανταγαν οσοι ηξεραν και οι ξυπνιοι που παντα κραζουν να ανοιξουν δικο τους θεμα να αλληλοκραζονται;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρώστε μερικοί...

 

Υπάρχουν συφορουμίτες που έκαναν αυτό που θες να κάνεις και μάλιστα στον τομέα της πληροφορικής, περίμενε να σου απαντήσουν.

πριν ποσα χρονια? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι αλλο καρβουνο ,μια φορα σε ενα θεμα που να μην μπουν χιλια τρολλ χωρις καμια ιδεα και αλλα χιλια που εχουν σκορπιες εντυπωσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τυφλα να χει ο λαοπλανος ηγετης.το καλοκαιρι του 2017  ΘΑ κανεις  το ενα,τον αυγουστο του 2017 ΘΑ κανεις το αλλο,ωστε το φθινοπωρο του 2017 που ΘΑ πας,να εισαι ενημερωμενος....και ζητας απο το φορουμ,φθινοπωρο του 2016 να σου πουν τι?πως ειναι η αγορα εργασιας στο τζερμανυ?ή πως ΘΑ ειναι σε ενα χρονο?το πρωτο δεν σε ενδιαφερει,το δευτερο δεν το ξερει κανεις......εδω δεν ξερεις αν θα μπορεις εσυ,σε ενα χρονο.................αλλαξε τροπο σκεψης.........

 

Tι παραλογισμός είναι αυτός ρε φίλε; Πληροφορίες ζήτησε το παληκάρι, δεν ζήτησε δανεικά. Γιατι ακριβως δεν τον ενδιαφέρει πως ειναι η αγορά εργασίας στην Γερμανία; Επειδή ας πούμε σε ενα χρονο που θα πάει αύτος θα έχουν έρθει τα πάνω κάτω στην Γερμανία και θα είναι η μερα με την νυχτα στην εργασία;

 

Και προφανώς ρωτάει για το μέλλον (εξου και τα ΘΑ). Το πλάνο δηλαδή ποιο είναι; Να μην ρωταει για το μέλλον, και να σκάσει μύτη κάποια στιγμή έτσι;

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω συγκεκριμενα για γερμανια, αλλα ως network engineer θα ελεγα οτι ενα απλο CCNA δεν αρκει να σου φερει επαρκη εισοδηματα για να ζησεις σε μια αντικειμενικα πιο ακριβη χωρα, εφοσον φυσικα ασχοληθεις με το networking. προτου πας εξω, θα προτεινα να εχεις τουλαχιστον ενα CCNP για να μπορεσει το resume σου να περασει ενα πρωτο ξεσκαρταρισμα. μην ξεχνας οτι δε θα εχεις και προυπηρεσια ενω και το πτυχιο σου δε θα ειναι και απο κανενα διακεκριμενο πανεπιστημιο.

 

συνεπως, και παντα υποθετοντας οτι θα ασχοληθεις με το networking (σε αλλη περιπτωση μπορεις να αγνοησεις το ποστ μου), καλο θα ηταν να βαλεις μερικα πραγματακια ακομη προτου κανεις το βημα για εξω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Το ξερω πως έχει αναλυθεί σε αρκετό βάθος το θέμα της μετανάστευσης σε αυτό το φόρουμ, έχω ανατρέξει στα παλαιότερα θέματα.

Ανοίγω όμως το παρόν thread γιατί δεν “τοποθετούμαι” σε κάποια από τις κατηγορίες των προηγούμενων φίλων που κοιτάγαν και ρωτούσαν για το έξω.

 

 

Είμαι μηχανικός πληροφορικής, μόλις τελείωσα το ΤΕΙ, με 6 μήνες εργασιακή εμπειρία (πρακτική άσκηση) στον τομέα μου. Έχω κάνει και χαμαλοδουλειές αλλά αυτές δεν λογίζονται στο CV.

Έχω αποφασίσει να φύγω μια και καλή και έξω. Συγκεκριμένα κοιτάω για Γερμανία λόγω οικειότητας με την γλώσσα, που την μιλάω ως ένα βαθμό (μαθήματα από το σχολείο και μαθήματα που κάνω τώρα) χωρίς όμως να έχω κάποιο δίπλωμα.

 

Έχω πιάσει σε ένα ΙΕΚ και κάνω μαθήματα για το CCNA που θα το πάρω το καλοκαίρι, και στο μεταξύ ασχολούμαι με Linux και Python μόνος μου.

 

Αύγουστο ξεκινάω να στέλνω βιογραφικά για να φύγω μέσα στο φθινόπωρο.

Φίλους-συγγενείς δεν έχω εκεί και θα πάω με δανεικά από τους δικούς μου, εκτός και να καταφέρω στο μεταξύ να βρω μια δουλειά που να μου επιτρέψει αποταμίευση δικών μου πόρων. Πράγμα δύσκολο με την ανεργία και τα γνωστά.

Υπάρχει κάποιος συνφορουμίτης στον ΙΤ κλάδο που να ξέρεις τις γίνεται Γερμανία (και όχι μόνο) και κυρίως το που γειώνεται στην αγορά εργασίας το ΙΤ με κενές θέσεις ώστε να επικεντρώσω τα διαβάσματα μου αυτό το 8μηνο προς τα εκεί; Ποια εργαλεία και γνώσεις έχουν ζήτηση;

 

Κοιτάω προς δίκτυα και system administration κατά βάση αλλά πιάνω και ΙΤ γενικότερα. Άνεργος γαρ, και βολικός.

 

Κάθε συμβουλή/άποψη ευπρόσδεκτη.

Well, απο οσα αναφερεις ειναι καλυτερα να μεινεις εδω και να αναζητησεις δουλεια στη Γερμανια και οταν εχεις στα χερια σου το συμβολαιο να μετακινηθεις.

Διαφορετικα με τα προσοντα που αναφερεις, αν πας, οι πιθανοτητες ειναι συντριπτικα εναντιον σου στο να βρεις δουλεια στα αντικειμενα που αναφερεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. μαθε απταιστα τη γλωσσα. ειναι πιο σημαντικο απ'το οποιοδηποτε αλλοδαπο πτυχιο τους παρουσιασεις.

 

2. πηγαινε απο τωρα εκει, αν υπαρχει δυνατοτητα, μην αναλωνεσαι σε πτυχια που θα πρεπει να ξανα-αποδειξεις οτι ορθα κατεχεις. η ειδικευση - εξειδικευση στη χωρα που διαλεξες θα σε οδηγησει βημα βημα σε αυτο που θες να κανεις.

 

υγ - μπορεις να δεις το θεμα να πας ως ανεργος, να γραφτεις τζομπ σεντερ, να πας σχολειο να μαθεις τη γλωσσα + ειδικευση και σε 2 ή 3 χρονια παιρνεις το χαρτι που θες - εξαρταται ποσο σοβαρο θα δουν οτι ειναι το χαρτι του τει σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...