Προς το περιεχόμενο

Πωλησεις σε ebay και αποδοχες πληρωμων με paypal


jimskeet2002

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα. 

Δεν ξερω αν ειναι σωστο το forum στο οποιο το ποσταρω αλλα δεν ηξερα που να το βαλω. 

Εχω καποιες αποριες σχετικα με την αποδοχη πληρωμων μεσω paypal. Οχι για το πως γινονται και πως μεταφερεις τα χρηματα κτλπ, αλλα για το τι γινεται με θεματα εφοριας κλπ. 

Ας πουμε οτι πουλας καποια πραγματα στο ebay ενος Χ ποσου. Αυτο το ποσο πρεπει να δηλωθει σαν εισοδημα? Πρεπει να υπαρχουν αποδειξεις για τις πληρωμες που δεχτηκες? Υπαρχει καποιο ποσο μεχρι το οποιο δεν χρειαζεται τιποτα? 

 

Ξερει καποιος να με διαφωτισει πανω στο θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο που ξερω σιγουρα ειναι οτι δεν λεει καν να πουλας απο εβαυ πραγματα... εισαι εκτεθειμενος απο παντου σαν πωλητης, ενω το εβαυ παντα θα περνει το μερος του αγοραστη..ή σχεδον παντα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 χρονια πουλαω στο ebay και μονο μια φορα ειχα προβλημσ (εκανα βλακεια και εστειλα χωρις tracking).

Nομιζω ισχύει το ίδιο με τις αγγελίες. Αν το κάνεις επάγγελμα προφανώς και θα έπρεπε να το δηλώνεις αλλά αν πουλάς περιστασιακά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 χρονια πουλαω στο ebay και μονο μια φορα ειχα προβλημσ (εκανα βλακεια και εστειλα χωρις tracking).

Nομιζω ισχύει το ίδιο με τις αγγελίες. Αν το κάνεις επάγγελμα προφανώς και θα έπρεπε να το δηλώνεις αλλά αν πουλάς περιστασιακά δεν υπάρχει πρόβλημα.

ειπες την φραση κλειδι, εστειλες με τρακινγκ... αλλιως μπορω να λαβω το πακετο σου , να πω οτι δεν ελαβα τιποτα , οποτε ή να σε απειλησω με ριφαντ ή να μου ξαναστειλεις το προιον αλλιως θα σου χαλασω το feedback, οποτε πρακτικα τελειωσε κανεις απο το ebay.... γενικα ειναι πιο φιλικο προς τους αγοραστες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φορολογεισαι για οτι εισοδημα/μεταφορα χρηματων εχεις απο το paypal. Το μονο θεμα που μπορεις να εχεις στο μελλον ειναι με το ποθεν εσχες. Δλδ, αν εχεις μαζεψει ενα σημαντικο ποσο στο paypal, και αυριο θα θελησεις να αγορασεις αυτοκινητο, σπιτι κτλ... Δεν θα μπορεσεις να δικαιολογησεις αυτα τα λεφτα εφοσον δεν τα εχεις δηλωσει τοσο καιρο. Αν ομως το εισοδημα που εχεις ειναι ισα-ισα για τα μηνιαια σου εξοδα, τοτε οχι, δεν χρειαζεται να τα δηλωσεις επειδη ειναι αδυνατον η Εφορια να πιασει μικροποσα, ειδικα σε ιντερνετικα τραπεζικα ιδρυματα στα οποια δεν εχει καμια εξουσιοδοτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φορολογεισαι για οτι εισοδημα/μεταφορα χρηματων εχεις απο το paypal. Το μονο θεμα που μπορεις να εχεις στο μελλον ειναι με το ποθεν εσχες. Δλδ, αν εχεις μαζεψει ενα σημαντικο ποσο στο paypal, και αυριο θα θελησεις να αγορασεις αυτοκινητο, σπιτι κτλ... Δεν θα μπορεσεις να δικαιολογησεις αυτα τα λεφτα εφοσον δεν τα εχεις δηλωσει τοσο καιρο. Αν ομως το εισοδημα που εχεις ειναι ισα-ισα για τα μηνιαια σου εξοδα, τοτε οχι, δεν χρειαζεται να τα δηλωσεις επειδη ειναι αδυνατον η Εφορια να πιασει μικροποσα, ειδικα σε ιντερνετικα τραπεζικα ιδρυματα στα οποια δεν εχει καμια εξουσιοδοτηση.

Εισαι αιγουρος γ αυτο? Εχω διαβασει οτι το paypal δεινει report στην ΕΕ για τις κινησεις των λογαριασμων του paypal και η ΕΕ με τη σεορα της report στα κρατη μελη. Αν δηλαδη εγω κανω πχ καποιες πωλησεις μεσα στο χρονο αξιας 10.000ε πχ και τα τραβαω στην τραπεζα απ το paypal δεν θα με ρωτησει η εφορια απο που ειναι αυτα τα λευτα και που ειναι οι αποδειξεις εισπραξης κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπες την φραση κλειδι, εστειλες με τρακινγκ... αλλιως μπορω να λαβω το πακετο σου , να πω οτι δεν ελαβα τιποτα , οποτε ή να σε απειλησω με ριφαντ ή να μου ξαναστειλεις το προιον αλλιως θα σου χαλασω το feedback, οποτε πρακτικα τελειωσε κανεις απο το ebay.... γενικα ειναι πιο φιλικο προς τους αγοραστες...

 

Δεν είμαστε όλοι έτσι. Εγώ μόλις σήμερα δεν παρέλαβα re-send πωλητή γιατί πρόλαβε να μου έρθει το "χαμένο" α-track-άριστο.

'Οπως και να έχει, απλά στέλνεις με tracking αν είναι να πουλάς μια στα τόσα. Γιατί αν είσαι συστηματικός πωλητής όπως πχ κάτι κινέζοι, δεν σε νοιάζει απλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπες την φραση κλειδι, εστειλες με τρακινγκ... αλλιως μπορω να λαβω το πακετο σου , να πω οτι δεν ελαβα τιποτα , οποτε ή να σε απειλησω με ριφαντ ή να μου ξαναστειλεις το προιον αλλιως θα σου χαλασω το feedback, οποτε πρακτικα τελειωσε κανεις απο το ebay.... γενικα ειναι πιο φιλικο προς τους αγοραστες...

 

Δεν έχουν όλοι το μυαλό στην απατεωνιά. Πόσες πωλήσεις έχω κάνει (αποστολές με tracking αλλά και χωρίς) ενώ κάτι τέτοιο δε μου 'χει τύχει ποτέ. Από την άλλη, πιο πολλούς "δύστροπους" αγοραστές έχω συναντήσει μέσω αγγελιών. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν όλοι το μυαλό στην απατεωνιά. Πόσες πωλήσεις έχω κάνει (αποστολές με tracking αλλά και χωρίς) ενώ κάτι τέτοιο δε μου 'χει τύχει ποτέ. Από την άλλη, πιο πολλούς "δύστροπους" αγοραστές έχω συναντήσει μέσω αγγελιών. 

μακαρι να ειναι εξαιρεση αυτα που εχω διαβασει....

παντως τι κοστος εχει πχ μια αποστολη με τρακινκγ πχ για σουηδια... αν δεν υπολογισεις σωστα μπορει να μπεις και μεσα , ειδικα αν πουλας κατι φθηνο..τοσο απλα... :(

παντως για την ιστορια, εχω παραγγειλει πανω απο 30 φορες μπιχλιμπιδια απο κινα, με δωρεαν μεταφορικα και μεσα στον μηνα ηρθαν ΟΛΑ, χωρις κανενα τρακινγκ ναμπερ... απλα στο κουτι μου... απορω πως το κανανε τετοιο ποσοστο επιτυχιας... μια παραγγελια ηρθε και σε 14 μερες απο κινα θυμαμαι... εδω εχει τυχει να χαθει γραμμα που το εστελνα 4 νομους μακρια μεσα στην ελλαδα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι αιγουρος γ αυτο? Εχω διαβασει οτι το paypal δεινει report στην ΕΕ για τις κινησεις των λογαριασμων του paypal και η ΕΕ με τη σεορα της report στα κρατη μελη. Αν δηλαδη εγω κανω πχ καποιες πωλησεις μεσα στο χρονο αξιας 10.000ε πχ και τα τραβαω στην τραπεζα απ το paypal δεν θα με ρωτησει η εφορια απο που ειναι αυτα τα λευτα και που ειναι οι αποδειξεις εισπραξης κλπ?

Καταρχας διαχωρησε τις εννοιες. Η τραπεζα ειναι ιδιωτικη επιχειρηση και οχι δημοσιο ιδρυμα φορολογικου ελεγχου. Η τραπεζα δεν θα σε ρωτησει ποτε που βρηκες τα λεφτα αν ενα πρωι πας και θελησεις να καταθεσεις 1.000.000€. Μεχρι 2-3 χρονια πριν ομως ηταν νομος η τραπεζα να δηλωνει στην εφορια καταθεσεις ανω των 10.000€. Ειναι στο χερι της εφοριας ομως να επιλεξει αν θα το ελεγξει. Πχ μια καταθεση 100.000€ απο το πουθενα σιγουρα θα την ελεξγει, οχι ομως και μια 12.000€. Περα απ'αυτα ομως, που δεν νομιζω οτι θα ειναι ποτε η περιπτωση σου, οταν τραβηξεις απο την τραπεζα αυτα τα 12.000€ του παραδειγματος και θελησεις να αγορασεις π.χ: αμαξι, τοτε θα πρεπει να δικαιολογησεις τα λεφτα. Αν η δουλεια μεσω paypal παει τοσο καλα ωστε να βγαλεις καλο κερδος, τοτε μιλα με εναν λογιστη ωστε να εισαι νομιμος και το εισοδημα σου δηλωμενο. Για 1-2 χιλιαρικα ομως μην μπεις τζαμπα σε τοσες διαδικασιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας διαχωρησε τις εννοιες. Η τραπεζα ειναι ιδιωτικη επιχειρηση και οχι δημοσιο ιδρυμα φορολογικου ελεγχου. Η τραπεζα δεν θα σε ρωτησει ποτε που βρηκες τα λεφτα αν ενα πρωι πας και θελησεις να καταθεσεις 1.000.000€. Μεχρι 2-3 χρονια πριν ομως ηταν νομος η τραπεζα να δηλωνει στην εφορια καταθεσεις ανω των 10.000€. Ειναι στο χερι της εφοριας ομως να επιλεξει αν θα το ελεγξει. Πχ μια καταθεση 100.000€ απο το πουθενα σιγουρα θα την ελεξγει, οχι ομως και μια 12.000€. Περα απ'αυτα ομως, που δεν νομιζω οτι θα ειναι ποτε η περιπτωση σου, οταν τραβηξεις απο την τραπεζα αυτα τα 12.000€ του παραδειγματος και θελησεις να αγορασεις π.χ: αμαξι, τοτε θα πρεπει να δικαιολογησεις τα λεφτα. Αν η δουλεια μεσω paypal παει τοσο καλα ωστε να βγαλεις καλο κερδος, τοτε μιλα με εναν λογιστη ωστε να εισαι νομιμος και το εισοδημα σου δηλωμενο. Για 1-2 χιλιαρικα ομως μην μπεις τζαμπα σε τοσες διαδικασιες

Καταλαβα. Δηλαδη για πωλησεις εως 10.000 ευρω το χρονο στην ουσια δεν υπαρχει προβλημα και να μη δηλωθουν καν? Δεν υπαρχει περιπτωση να ερθει για ελεγχο εφορια κλπ?

 

Ασχετα με το ποθεν εσχες σε περιπτωση αγορας μετα. Εμενα μ ενδιαφερει κυριως για το κομματι το πρωτο. 

Κ οχι μονο για δουλεια. Πες οτι εχεις πραγματα αξιας και θες να τα πουλησεις. Μια κιθαρα πχ που μπορει να κανει κανα 2χιλιαρο κ αλλα πραγματα οπως κονσολες κλπ κ μαζευεις μες το χρονο κανενα ποσο εκει γυρω. Πραγματα τα οποια δεν ειναι επαγγελμα αλλα απλα θες να τα δωσεις. Αυτο που φοβαμαι κ μπηκα στη διαδικασια να ψαξω ειναι μην κανεις πωλησεις κ μετα πρεπει να δηλωνεις σαν εισοδημα κλπ για πραγματα δικα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι να ειναι εξαιρεση αυτα που εχω διαβασει....

παντως τι κοστος εχει πχ μια αποστολη με τρακινκγ πχ για σουηδια... αν δεν υπολογισεις σωστα μπορει να μπεις και μεσα , ειδικα αν πουλας κατι φθηνο..τοσο απλα... :(

 

Τα ταχυδρομικά τα προ-υπολογίζεις με βάση το βάρος. Έχουν τα ΕΛΤΑ ειδική εφαρμογή, αλλά και στο site τους έχουν φόρμα. Π.χ. για Σουηδία (ακανόνιστο, 150 γραμμάρια) το συστημένο έχει 6,05€. 

 

Εγώ στέλνω "flat rate" όποιος και αν είναι ο προορισμός. Μικροδιαφορές τις χρεώνομαι είτε εγώ, ή ο αγοραστής, ανάλογα προς τα που στρογγυλοποιείται το ποσό. Π.χ. κάτι του οποίου κοστίζει $6,5 η αποστολή θα το βάλω $5, ενώ κάτι που κοστίζει $8,5 θα το βάλω $10.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζα οτι εσυ ηθελες να κανεις πωλησεις μεσω paypal, και ειχες θεμα με το ποσο. Εισοδημα θεωρειται οτι ποσο προκυπτει απο κερδοσκοπικη δριαστηριοτητα, πχ εμποριο, ή προσφορα υπηρεσιων. Οχι οτι προκυπτει απο την πωληση μεταχειρισμενων προσωπικων αντικειμενων. Δεν ειναι εισοδημα αυτο. Αλλα αν το ποσο που αποκτησεις απο αυτο ειναι σημαντικο, καλο ειναι να κρατησεις την αποδειξη πωλησης ωστε να μπορεσεις να το δικαιολογησεις σε περιπτωση ελεγχου. Σε περιπτωση που δεν μπορεσεις να το δικαιολογησεις, τοτε φορολογεισαι ως "μη δηλωμενο εισοδημα". Αν πουλησεις ενα κινητο και ενα λαπτοπ ας πουμε για 1500€, δεν θα σε ρωτησει κανεις. Αλλα για 7000-8000 σιγουρα θα σε ρωτησουν. Οχι, στην τραπεζα, αλλα οταν αγορασεις κατι ακριβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ ενδιαφερουν και οι 2 περιπτωσεις. Και οι πωλησεις μεταχειρισμενων αντικειμενων, αλλα και πιθανες πωλησεις για πραγματα που εχω κατασκευασει εγω πχ. Δεν ηξερα οτι ειναι ξεχωριστες περιπτωσεις στο πως αντιμετωπιζονται. 

 

Οταν λες αποδειξη πωλησης εννοεις αυτην που βγαζει το paypal. Σαν αποδειξη πληρωμης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...