Προς το περιεχόμενο

Dot Matrix Panasonic kx-p3196


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά και καλό μήνα,

Μου φέρανε έναν εκτυπωτή Dot Matrix Panasonic ΚΧ-P3196 ο οποίος διπλογράφει.
Πιστεύω ότι είναι θέμα ακιδών αλλά χωρίς να είμαι σίγουρη, έχει κάποιος καμιά ιδέα ή του έχει τύχει κάτι τέτοιο; Και γενικά υπάρχουν ανταλλακτικά για εκτυπωτές Dot Matrix; γιατί εγώ όσο και να έψαξα δεν βρήκα κάτι.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραφει μια γραμμη και ξαναγραφει τα ιδια παλι πανω στην ιδια γραμμη?αν ειναι αυτο, ειναι ρυθμιση για bold ουσιαστικα.

Ή γραφει μια γραμμη και δεν προχωραει το χαρτι και αναγκαζεται και γραφει παλι πανω στα ιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καποια φαση που μου ετυχε αυτο με αλλων παλι dot matrix ηταν θεμα αν θυμαμαι καλα boud rate. τα αλλα τα ειχα ρυθμισει αλλα αυτο δεν το ειχα ρυθμισει. με τι μηχανιμα τον συνδεεις? απλα με υπολογιστη 'η με καποια μηχανη ζυγιστικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανον η κεφαλη να ειναι πολυ κατεβασμενη και να πιεζει το χαρτι με απο τελεσμα να μην προχωραει οσο πρεπει. Λογικα με καποιο τροπο ρυθμιζεται η αποσταση της κεφαλης απο την σελιδα.

 

Αλλη περιπτωση ειναι να εχεις βαλει για παραδειγμα τριπλοτυπο και η ρυθμιση να ειναι για διπλοτυπο χαρτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανον η κεφαλη να ειναι πολυ κατεβασμενη και να πιεζει το χαρτι με απο τελεσμα να μην προχωραει οσο πρεπει. Λογικα με καποιο τροπο ρυθμιζεται η αποσταση της κεφαλης απο την σελιδα.

 

Αλλη περιπτωση ειναι να εχεις βαλει για παραδειγμα τριπλοτυπο και η ρυθμιση να ειναι για διπλοτυπο χαρτι.

Πανω σε αυτα που αναφερεις,ο εκτυπωτης δεν ''διπλογραφει'' οπως αναφερει ο ts.

Oταν η αποσταση της κεφαλης ειναι μεγαλυτερη απο αυτο που πρεπει,θα τυπωνει αχνα,και αν ειναι διπλοτυπο στο δευτερο δεν θα φαινεται τιποτα.

Αν η αποσταση της κεφαλης ειναι πολυ μικρη απ'οτι πρεπει τοτε,εχουμε μουτζουρες ,μαγκωμα χαρτιου ,και πολλες φορες σκισιμο του χαρτιου.

Δεν ξερω αν εννοει το ειδωλο οταν λεει οτι διπλογραφει,που εκει σε καποιες περιπτωσεις φταιει ειτε ο μηχανισμος(στα οκι λεγεται space motor)ειτε εχει πολυ μακα ο αξονας και ζοριζεται το carriage να δουλεψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...