Προς το περιεχόμενο

Μπουφανάρα για γερά γούστα


Abudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, 26ska said:

Βασικά το ύφασμα είναι αυτό που μου άρεσε πιο πολύ,είναι πιο casual κάπως σε σχέση με το nothface που έχω που είναι πιο sport... Πιστεύω να είναι αρκετά ζεστό.

nai το υφασμα του ειναι διαφορετικο.και γενικα ολο ειναι πιο casual απο το αντιστοιχο της North face. θα ειναι μια χαρα ζεστο αλλα οπως σου ειπα εφοσον εχει αποσπωμενο fleece μπορεις να το αφαιρεσεις και να βαλεις αλλο πιο χοντρο.εχουν zip out fleece αν τα θυμαμαι σωστα που εχουν φερμουαρ για να ενωθουν με το μπουφαν.αλλα και zip out να μην ειναι δεν σε νοιαζει.απλα φορας απο μεσα ενα fleece που θες.προσωπικα εχω 100αρι fleece εχω 200αρι εχω και ενα που ειναι σαν 300αρι απλα πιο λεπτο.οποτε  ειμαι παντως καιρου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 995
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Kαλησπέρα σας. Μιας και σε λίγο θα αρχίσουν τα πρώτα κρύα θα ήθελα προτάσεις 1) για ένα σχετικά ελαφρύ μπουφάν με 2 layer ίσως ( χρήσιμο) και 2) Ενα παρκά. 

Χρήση καθημερινή δουλειά , βόλτες Αθήνα κυρίως όχι ιδιαίτερη έκθεση έξω. Το πολύ 1-2 ΣΚ σε βουνό χιόνια κτλ. Θα ήθελα ποιοτικές προτάσεις γιατί έχω ταλαιπωρηθει με μετριότητες π.χ. φθορά σε μικρό χρόνο, μεγάλο βάρος , πρόβλημα με φερμουάρ, όχι τόσο ζεστά.

Σκεφτόμουνα αυτά τα δύο προς το παρόν:

1)https://www.notos.gr/andras/rouha/palto-boufan/boufan/m-carto-triclimate-jacket-9-4529000831/EA6271/

2) https://www.skroutz.gr/s/10689723/The-North-Face-Zaneck-T92TUIJK3.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, greekmm said:

Kαλησπέρα σας. Μιας και σε λίγο θα αρχίσουν τα πρώτα κρύα θα ήθελα προτάσεις 1) για ένα σχετικά ελαφρύ μπουφάν με 2 layer ίσως ( χρήσιμο) και 2) Ενα παρκά. 

Χρήση καθημερινή δουλειά , βόλτες Αθήνα κυρίως όχι ιδιαίτερη έκθεση έξω. Το πολύ 1-2 ΣΚ σε βουνό χιόνια κτλ. Θα ήθελα ποιοτικές προτάσεις γιατί έχω ταλαιπωρηθει με μετριότητες π.χ. φθορά σε μικρό χρόνο, μεγάλο βάρος , πρόβλημα με φερμουάρ, όχι τόσο ζεστά.

Σκεφτόμουνα αυτά τα δύο προς το παρόν:

1)https://www.notos.gr/andras/rouha/palto-boufan/boufan/m-carto-triclimate-jacket-9-4529000831/EA6271/

2) https://www.skroutz.gr/s/10689723/The-North-Face-Zaneck-T92TUIJK3.html

αν δεις λιγο πιο πανω εχω γραψει τα συν και τα πλην για τα triclimate και γενικα τα 3 σε 1.απο εκει και περα εξαρτατε τι εννοει καποιος κρυο και τι εννοει βαρυ.το triclimate Με fleece συνθετικο μεσα και απεξω πχ dryvent για αδιαβροχοποιηση

https://www.alpamayopro.gr/men-s-evolve-ii-triclimate-jacket.html

ειναι σχετικα μεγαλο σε ογκο και σχετικα βαρυ συγκριτικα με κατι σαν αυτο που ειναι μεμβρανη goretex απεξω και πουπουλο αποσπωμενο για μεσα

https://www.alpamayopro.gr/men-s-down-insulated-gtx-triclimate.html

.επισης το πρωτο ειναι πιο βαρυ απο ενα Jacket με θερμομονωση που μπορει ομως να μην ειναι αποσπωμενη πχ north face plasma που ειναι primaloft .

αλλες τιμες βεβαια και το ενα απο το αλλο .αλλα συν και αλλα πλην.

μετα υπαρχουν και τετοια που πας σε αλλη κατηγορια

https://www.alpamayopro.gr/men-s-original-himalyan-down-jacket.html

και βεβαια αν δεν μαθεις να ντυνεσαι σε layers και απο πανω σε τρια layer με θερμοεσωρουχο πρωτα απο ολα τοτε δεν κανεις δουλεια για το κρυο. δεν ξερω ποσο εννοεις το κρυο.για μενα πχ το τελευταιο ειναι extreme εκτος αν μενεις στο νευροκοπι. για αθηνα στα πιο μεγαλα κρυα θα βαλω το north face plasma που εχω  με ενα λεπτο Fleece απο μεσα και ενα καλοκαιρινο.αυτο στα χειροτερα κρυα που θα κανει στην αθηνα.συνηθως τον περισσοτερο καιρο ειμαι καλοκαιρινο,λεπτο fleece και αντιανεμικο το πολυ.

απλα με το κρυο τα παω καλα 

και να μην ειναι με fleece απο μεσα ανα πασα στιγμη μπορεις εσυ να φορεσεις ξεχωριστα.οτι δεν θα γινει zip out/zip in πεστο οπως θες  με την μεμβρανη απεξω δεν σε νοιαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2019 στις 10:27 ΜΜ, 26ska είπε

https://www.alpamayopro.gr/men-s-montt-3-in-1-hydratic-jacket.htmlΑυτή τη μπουφαναρα πως τη βλέπετε ;Poulinos για πες γνώμη...Πηγα το ειδα,το δοκίμασα κ μου άρεσε πολύ!Τα αξίζει τα λεφτά του;Επισης πιστεύεις θα είναι αρκετό ζεστό και για μηχανάκι;

Το έχω σχεδόν 5 χρόνια φίλε μου και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο ΚΑΙ σε μηχανή. 

Διαβασε και τη χρήση του κεριού πάνω του (προαιρετικά) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, billathens! said:

Το έχω σχεδόν 5 χρόνια φίλε μου και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο ΚΑΙ σε μηχανή. 

Διαβασε και τη χρήση του κεριού πάνω του (προαιρετικά) 

οι περισσοτεροι προτεινουν προιοντα της Nikwax

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, poulinos είπε

οι περισσοτεροι προτεινουν προιοντα της Nikwax

Ναι απλά περιορίζει το ποσό περνάει ο αέρας, σε συνάρτηση βέβαια με την αδιαβροχοποιηση του προϊόντος. 

 

Σαν μπουφάν πολύ βολικό μεν ακριβό δε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, billathens! said:

Ναι απλά περιορίζει το ποσό περνάει ο αέρας, σε συνάρτηση βέβαια με την αδιαβροχοποιηση του προϊόντος. 

Σαν μπουφάν πολύ βολικό μεν ακριβό δε. 

και διαφορα προιοντα οπως αυτα ξαναφτιαχνουν και το θεμα του water repellent ωστε να μην ποτιζει το υφασμα.

γενικα πολλα ωραια πραγματα αλλα τα πληρωνεις και αντιστοιχα.εχουν φυγει καλως η κακως αρκετα λεφτα σε ρουχισμο βουνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, billathens! είπε

Το έχω σχεδόν 5 χρόνια φίλε μου και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο ΚΑΙ σε μηχανή. 

Διαβασε και τη χρήση του κεριού πάνω του (προαιρετικά) 

Ειναι αρκετα ζεστό, ακόμα κ πάνω σε μηχανή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, 26ska είπε

Ειναι αρκετα ζεστό, ακόμα κ πάνω σε μηχανή; 

Ναι με την επένδυση του έβγαλα όλο το χειμώνα. 

 

Κακά τα ψέματα όμως, θυσιάζεις ασφάλεια. 

Το αγόρασα κυρίως λόγω ύψους γιατί βαρέθηκα τα μπουφάν μηχανής που βγαίνει η μέση έξω το χειμώνα. 

 

Κατά τα άλλα, θα το αγόραζα ξανά πολύ εύκολα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, billathens! said:

Το αγόρασα κυρίως λόγω ύψους γιατί βαρέθηκα τα μπουφάν μηχανής που βγαίνει η μέση έξω το χειμώνα. 

 

Πρόβλημα που λύνεται πολύ εύκολα με ένα μακρύ μπουφάν μηχανής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2016 στις 12:31 ΠΜ, iageogr είπε

Είναι δυνατον να εισαι ακινητος για αρκετη/πολυ ωρα σε χαμηλη θερμοκρασια (π.χ 0 βαθμους ή και πιο κατω)

και να μην σε διαπεράσει το κρύο; Δηλαδη υπαρχουν μπουφαν που το επιτυγχάνουν αυτο;

Ναι με μοτοσυκλετιστικο μπουφάν, τα καλά έτσι; είναι σχεδιασμένα να παρέχουν σωστή θερμοκρασία σε ΑΚΙΝΗΤΟ ΣΩΜΑ, ενώ τα τρεκινγκ ακριβώς το αντίθετο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικα αν δεν εισαι enthusiast στο θεμα ρουχισμου ή δεν αναζητεις πιο "τεχνικα"  μπουφαν μην προτιμησεις εταιριες οπως π.χ Northface/Mammut/Marmot κτλ..

Ναι στα 400 ευρω θα παρεις πολυ καλο προιον ειτε λογω υλικου-τεχνολογιας ειτε λογω design ή και των 2.

Αλλα αν κινεισαι σε low budget τυπου 100-150 ευρω το Northface π.χ  θα εχει τα ιδια features με ενα των 60-70 αλλης αξιολογης εταιριας.

Επεξ/σία από vovous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ΠΟΣΕΙΔΩΝ είπε

Οι τιμές είναι απαράδεκτα ψηλές, άκου 400 ευρώ για μπουφάν!

Έχεις δίκιο,οφείλω να ομολογήσω,αλλά εγώ ας πούμε όσα έχω πληρώσει σε φτηνά μπουφάν παλιότερα χρόνια,είτε από θέμα κρύου,είτε αντοχής,τα πλήρωσα σε δύο ακριβά μπουφάν,της τάξεως των 200 ευρώ στα ίδια επόμενα χρόνια.Βεβαια τα 400 ευρώ για μπουφαν,τα θεωρώ και εγώ αστρονομικό νούμερο,ειδικά για την τσέπη μου...
Την έκανα την κίνηση όμως και θα δω αν αξίζει σε βάθος χρόνου...

9 ώρες πριν, raflas είπε

Ναι με μοτοσυκλετιστικο μπουφάν, τα καλά έτσι; είναι σχεδιασμένα να παρέχουν σωστή θερμοκρασία σε ΑΚΙΝΗΤΟ ΣΩΜΑ, ενώ τα τρεκινγκ ακριβώς το αντίθετο...

Όσο καλό και να είναι το μπουφάν μηχανής,δεν παύει να είναι άβολο,λόγω των κοκκαλων που έχει για προστασία και βαρύ.Εχω αγοράσει dainese goretex και δυστυχώς δεν με βόλεψε καθόλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...