Προς το περιεχόμενο

Μπουφανάρα για γερά γούστα


Abudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 hours ago, Thrillos74 said:

Θα μπορούσατε να προτείνετε χειμωνιάτικο μπουφάν μηχανής εως 150€; αδιάβροχο, αντιανεμικό, ζεστό.
Ψάχνοντας και διαβάζοντας κατέληξα σε 2 αλλά προτιμώ να ακούσω κι εσάς
https://www.skroutz.gr/s/12980927/Nordcap-Monza-II-Χειμερινό-Ανδρικό-Μπουφάν-Μηχανής-Αδιάβροχο-Μαύρο-NOR000JAC110.html#description
https://www.skroutz.gr/s/26107513/AGVpro-GTX-Ανδρικό-Μπουφάν-Μηχανής-4-Εποχών-Αδιάβροχο-Black-Fluo-Yellow-16927.html
Ευχαριστώ!

Αν ξέρεις το νούμερό σου δες και αυτό:

https://www.xlmoto.eu/product/revit-flare-2-motorcycle-jacket-camo-black-grey_pid-PIA-178916

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 995
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Περιμενω jacket το οποιο brand παιρνω πρωτη φορα καθοτι οι τιμες στα πιο επωνυμα εχουν ξεφυγει και το προηγουμενο north face jacket μου δεν με αφησε ικανοποιημενο. Ελπιζω να ειναι καλο αν και απο αξιολογησεις αυτου του brand λενε οτι ειναι τιμιο.

Geographical Norway 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, forgotten said:

Περιμενω jacket το οποιο brand παιρνω πρωτη φορα καθοτι οι τιμες στα πιο επωνυμα εχουν ξεφυγει και το προηγουμενο north face jacket μου δεν με αφησε ικανοποιημενο. Ελπιζω να ειναι καλο αν και απο αξιολογησεις αυτου του brand λενε οτι ειναι τιμιο.

Geographical Norway 

 

απλα να υπενθυμισω οχι προσωπικα για σενα αλλα γενικα οτι υπαρχει μεγαλο θεμα κατανοησης απο τους χρηστες το τι μπουφαν αγοραζουν. γενικως και λογικο βεβαια απο την μια ο  περισσοτερος κοσμος δεν μπορει να καταλαβει τι αγοραζει και για ποια χρηση το αγοραζει.επισης δεν ξερει να κανει ντυσιμο με Layers οποτε και βλεπεις σωστα μπουφαν αλλα με λαθος ρουχα απο κατω οποτε και απλα κανεις μια ωραια τρυπα στο νερο. θα αναφερω πολυ απλο παραδειγμα.

δεν γινεται εξω να κανει το κρυο της αρκουδας να φορας το down jacket σου και απο μεσα να εισαι με ενα βαμβακερο t shirt και  η μιση κοιλια να ειναι εξω και να μπαινει αερας απο παντου. το πρωτο Layer πρεπει να ειναι θερμοεσωρουχο και ειναι απο τα critical layers..

ή να βλεπω να φοραει ο αλλος fleece και εξω να εχει 10 μποφορ.απλα δεν θα ζεσταθεί ποτέέέέέέέέ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

απλα να υπενθυμισω οχι προσωπικα για σενα αλλα γενικα οτι υπαρχει μεγαλο θεμα κατανοησης απο τους χρηστες το τι μπουφαν αγοραζουν. γενικως και λογικο βεβαια απο την μια ο  περισσοτερος κοσμος δεν μπορει να καταλαβει τι αγοραζει και για ποια χρηση το αγοραζει.επισης δεν ξερει να κανει ντυσιμο με Layers οποτε και βλεπεις σωστα μπουφαν αλλα με λαθος ρουχα απο κατω οποτε και απλα κανεις μια ωραια τρυπα στο νερο. θα αναφερω πολυ απλο παραδειγμα.

δεν γινεται εξω να κανει το κρυο της αρκουδας να φορας το down jacket σου και απο μεσα να εισαι με ενα βαμβακερο t shirt και  η μιση κοιλια να ειναι εξω και να μπαινει αερας απο παντου. το πρωτο Layer πρεπει να ειναι θερμοεσωρουχο και ειναι απο τα critical layers..

ή να βλεπω να φοραει ο αλλος fleece και εξω να εχει 10 μποφορ.απλα δεν θα ζεσταθεί ποτέέέέέέέέ

pου μπορουμε να βρουμε ενα οδηγο ντυσιματος σε διαφορες συνθηκες ας πουμε γι αυτες που επικρατουν στις χωρες μας; γιατι αν δεν το παρεις απο τους γονεις που ντυνοντε πιο παραδοσιακα πως θα το μαθεις εσυ τα παιδια σου κοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, NickTG είπε

Αν ξέρεις το νούμερό σου δες και αυτό:

https://www.xlmoto.eu/product/revit-flare-2-motorcycle-jacket-camo-black-grey_pid-PIA-178916

Σε ευχαριστώ! Το παρήγγειλα!!!
Μια διευκρίνηση μόνο παρακαλώ (έστω και τώρα). Είμαι οριακά στο πάνω όριο του Medium τόσο στο Chest όσο και στο Waist με φανελάκι και μπλούζα από πάνω. Να είναι σφιχτό πάνω μου ή να είναι χαλαρό όπως θα είναι το Large;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Thrillos74 said:

Σε ευχαριστώ! Το παρήγγειλα!!!
Μια διευκρίνηση μόνο παρακαλώ (έστω και τώρα). Είμαι οριακά στο πάνω όριο του Medium τόσο στο Chest όσο και στο Waist με φανελάκι και μπλούζα από πάνω. Να είναι σφιχτό πάνω μου ή να είναι χαλαρό όπως θα είναι το Large;

Θεωρητικά θα σου είναι μια χαρά. 

Στη χειρότερη κάνεις επιστροφή και παραγγελία άλλο νούμερο. 5€ είναι για την επιστροφή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

ψαξε για ντυσιμο με Layers. σκοπος ειναι να καταλαβεις τι κανει το καθε ρουχο .κανεις δεν μπορει να ξερει ποσο κρυωνεις για να σου πει τι θα φορεσεις.

πολυ χοντρικα ισχυουν τα παρακατω.αν κανω κανα λαθος ας διορθωσει κανεις.

dryfit -> συνθετικο -> διωχνει τον ιδρωτα και στεγνωνει γρηγορα.

fleece. ενδιαμεσο layer -> συνθετικο. ζεστο αλλα σχετικα βαρυ.ακομα και αν βραχει συνεχιζει να ειναι ζεστο.βγαινει σε πιο λεπτα και πιο χοντρα . δεν ειναι αντιανεμικα οποτε αν δεν βαλεις αντιανεμικο απο πανω θα το περασει ο αερας για πλακα.δεν ειναι αδιαβροχο.

θερμοεσωρουχο.κραταει την θερμοκρασια του σωματος -> πρεπει να ειναι σχετικα κολλητο πανω μας αλλα οχι ενοχλητικο.ειναι πρωτο layer

softshell. ας το φανταστουμε σαν jacket με χ θερμομονωση μεσα και αντιανεμικο.θα αντεξει λιγο στο νερο ως water repellent.

 

hardshell -> αδιαβροχη ,αντιανεμικη μεμβρανη που την φορας πανω απο ολα.θα σε γλυτωσει απο αερα και πολυ βροχη.

down jacket. πολυ ελαφρια αρκετα ακριβα και πολυ ζεστα > μπορει να φορεθει ως ενδιαμεσο layer αλλα και ως τελικο layer.  εχω επιστρωση για την βροχη αλλα δεν ειναι σε καμια περιπτωση αδιαβροχο. οσο ζεστο ειναι αλλο τοσο αν βραχει το down θα μαζεψει και θα ειναι σαν να μην φορας τιποτα.

3 σε 1 πχ triclimate -> αδιαβροχη μεμβρανη και απο μεσα fleece και πιο σπανια down που ενωνονται με κοινο φερμουαρ.3 σε ενα επειδη μπορεις να φορεσεις το καθενα ξεχωριστα αλλα και τα 2 μαζι.

γαντια -> τα πιο ζεστα γαντια ειναι σε σχημα mittens.δηλαδη ενωμενα τα δαχτυλα. μπορουν να φορεθουν και 2 ζευγαρια.ενα αδιαβροχο απεξω και ενα fleece γαντι απο μεσα.

 

καλτσες -> για ολα τα γουστα.κοντες,ψηλες, για λιγο κρυο ,για ζεστη,για trekking για expedition. τυχαια μαρκα horizon socks με πληρη γκαμα.

 

παπουτσια - μποτακι ημιμποτακι χαμηλο.αν θελουμε αδιαβροχο παμε σε goretex. απο τις καλυτερες σολες οι vibram.

ps1.δεν βαζουμε fleece ως πανω πανω layer αν φυσαει.ο αερας θα το διαπερασει και θα κρυωνουμε.

ps2. αν κανει κρυο βαζουμε θερμοεσωρουχο.δεν εχει νοημα να μην παγιδευεις την θερμοκρασια και να βρισκει ο αερας γυμνα κομματια του σωματος σου.

ps3. τα ρουχα στο μεγεθος μας.το να κολυμπας δεν εχει νοημα.το να ειναι στενο δεν βοηθαει αν θες να βαλεις ενδιαμεσα Layers.

η αδιαβροχη μεμβρανη δεν ειναι πανακεια.αν βρεξει καρεκλες και θεους μπορει να περασει.επισης δεν εχει νοημα αδιαβροχη μεμβρανη αν δεν βρεχει διοτι εχει μικροτερη διαπνοη απο ενα soft shell για παραδειγμα ή ενα windstopper.

διαλεγουμε πολλαπλα layers για εναν απλο λογο.αν ζεστενεσαι βγαζεις κατι.αν κρυωνεις βαζεις κατι.με το να φορας φανελακι και απο πανω ενα μπουφαν και να μην εχεις κατι ενδιαμεσο δεν βοηθαει.

διαλεγουμε ρουχα πχ μεμβρανες με φερμουαρ στις μασχαλες.αν ζεσταθεις ανοιγεις τα φερμουαρ και νιωθεις αλλος ανθρωπος.

το φτηνο δεν ειναι καλο.τα ορειβατικα ρουχα δεν ειναι φτηνα.ισχυει ως ενα σημειο οτι οτι πληρωνεις παιρνεις.

το κεφαλι κρυωνει.μεγαλο μερος της θερμοτητας χανεται απο το κεφαλι.το κραταμε ζεστο το χειμωνα.με ενα σκουφακι με ενα buff ή οτι βολευει τον καθενα.

αυτα τα λιγα για αρχη.

 

και κλεινουμε με το κλασσικο ρητο.

Δεν υπάρχει η έκφραση κάνει κρύο. Υπάρχει οτι ντύνεσαι λαθος.

Πολύ ωραίο post και πιστεύω πρέπει να καρφιτσωθεί!

Να προσθέσω ότι για εσώρουχα μπορείτε επίσης να δείτε αναμείξεις από μαλλί με tencel/lyocell (όχι δεν τσιμπάνε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, vins said:

Πολύ ωραίο post και πιστεύω πρέπει να καρφιτσωθεί!

Να προσθέσω ότι για εσώρουχα μπορείτε επίσης να δείτε αναμείξεις από μαλλί με tencel/lyocell (όχι δεν τσιμπάνε).

επισης και το merino wool δεν τσιμπαει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και το έφερε η κουβέντα για ρούχα γενικά, έχει κάποιος ιδέα για γάντια αντιανεμικά για χειμώνα στην πόλη (όχι mittens ή πολύ χοντρά) που να επιτρέπουν όμως και την χρήση κινητού τηλεφώνου;

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, vins είπε

Πολύ ωραίο post και πιστεύω πρέπει να καρφιτσωθεί!

Να προσθέσω ότι για εσώρουχα μπορείτε επίσης να δείτε αναμείξεις από μαλλί με tencel/lyocell (όχι δεν τσιμπάνε).

σεντονια αμερικανικα tencel ξερει κανεις που μπορουμε να βρουμε; (συγχωρεστε μου την παρενθεση στο ποστ απλα επειδη αναφερθηκε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Dante80 said:

Μιας και το έφερε η κουβέντα για ρούχα γενικά, έχει κάποιος ιδέα για γάντια αντιανεμικά για χειμώνα στην πόλη (όχι mittens ή πολύ χοντρά) που να επιτρέπουν όμως και την χρήση κινητού τηλεφώνου;

υπαρχουν γαντια λεπτα που στο δαχτυλο εχουν ενα υλικο για να λειτουργει με την οθονη του κινητου. εχω σπιτι αν θες να δεις πως ειναι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Titos301 είπε

σεντονια αμερικανικα tencel ξερει κανεις που μπορουμε να βρουμε; (συγχωρεστε μου την παρενθεση στο ποστ απλα επειδη αναφερθηκε)

Γιατί συγκεκριμένα αμερικανικα; Το tencel είναι brand name του υλικού lyocell που παράγεται από πολτό ξύλου Ευκαλύπτου από την εταιρία Lenzing, η οποία παρεμπιπτόντως έχει παραγωγή και κεντρικά στην Αυστρία. Το υλικό πωλείται σε όλο τον κόσμο και παράγονται με αυτό διαφορα προϊόντα κλωστοϋφαντουργίας. Όποτε δεν μπορω να καταλάβω το αμερικανικα, αν θελεις μου λες (Είμαι του κλάδου) 

18 λεπτά πριν, poulinos είπε

επισης και το merino wool δεν τσιμπαει.

Πολύ σωστά. Το Tencel έχει κι αυτό wicking και thermoregulation ιδιότητες και είναι πιο μεταξένιο από το μαλλί. Είναι τεχνητή φυσική ίνα από ευκαλυπτο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vins είπε

Γιατί συγκεκριμένα αμερικανικα; Το tencel είναι brand name του υλικού lyocell που παράγεται από πολτό ξύλου Ευκαλύπτου από την εταιρία Lenzing, η οποία παρεμπιπτόντως έχει παραγωγή και κεντρικά στην Αυστρία. Το υλικό πωλείται σε όλο τον κόσμο και παράγονται με αυτό διαφορα προϊόντα κλωστοϋφαντουργίας. Όποτε δεν μπορω να καταλάβω το αμερικανικα, αν θελεις μου λες (Είμαι του κλάδου) 

πω συγνωμη (εγω δεν ειμαι του κλαδου και τα μπερδευω συνεχως 😂) percale εννοουσα αλλα το ειπα λαθος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Titos301 είπε

πω συγνωμη (εγω δεν ειμαι του κλαδου και τα μπερδευω συνεχως 😂) percale εννοουσα αλλα το ειπα λαθος...

Στην πυρααααα 😂

Percale είναι σφιχτά υφασμένο πανί που πρέπει να έχει τουλάχιστον 200 TC (Thread Count / αριθμό κλωστών).

Google is your friend για να μη βγαίνουμε άλλο off topic!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...