Προς το περιεχόμενο

Που μπορώ να βρω αυτά τα λαμπάκια LED?


Undertaker25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες. Πρόσφατα κάηκε η αντίσταση από τα λαμπάκια πρόσθιου φωτισμού του κουτιού μου, το οποίο είναι το NZXT Nemesis. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω, όσα και αν έψαξα, λαμπάκια led του τύπου που φαίνονται και στη φώτο. Είναι πάχους 5mm αλλά πλακέ, όχι στρογγυλά. Θηλυκώνουν στο μπλε φως της "μάσκας" του κουτιού.

 

Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω τέτοια, έτοιμα με καλώδιο για σύνδεση, αν υπάρχουν? Ευχαριστώ.

 

WET4gKF.jpg

 

Το κουτί.

 

W73qomc.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο είναι επίπεδο ή μονο το πάνω μέρος του?

 

Αν είναι όλο, ψάξε στο ebay για rectangle ή rectangular led.

 

Αν είναι μόνο το πάνω μερος επίπεδο και το υπόλοιπο στρογγυλό, ψάξε για flat top led.

 

Αν είναι και θολό όπως της φωτογραφίας βάλε και σαν όρο diffused.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειχα χρειαστει ενα παρομοιο σαν αυτο που λες, εκανα κατι πολυ απλο.
πηρα ενα στρογγυλο 5mm απο ενα καταστημα ηλεκτρονικων ειδων και με το ντρεμελ μου με γυαλοχαρτο μυτη εφαγα το μπροστα μερος και εγινε flat.
εκατσε ακριβως μετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Ελλάδα μόνο στο Φανό http://www.fanos.gr/, αλλά και αυτό μάλλον με παραγγελία, δεν νομίζω οτι θα έχουν τετράγωνο led σε στόκ.

 

Αλλιώς μπορείς να δοκιμάσεις αυτό που λέει ο ntemis21. Με λίγη υπομονή μπορείς να τετραγωνίσεις ενα στρογγυλό led

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ο Φανός είναι υπο κατασκευή...

 

Γενικά δε μπορώ να βρω πουθενά αυτό που θέλω. Ούτε καν στο εξωτερικό. Ο λόγος που το θέλω έτοιμο είναι γιατί δοκίμασα να κοτσάρω ένα από αυτά που έχω (στη παραπάνω φώτο) σε ένα έτοιμο καλώδιο με δυο στρογγυλά και 2-Pin connector. Το κόλλησα με καλάι. Το στρογγυλό της μάνας του ανάβει κανονικά, το πλακέ όχι. Δεν ξέρω καν τι τάσης είναι να πω την αλήθεια, ούτε τι αντίσταση έχει το σετ με τα στρογγυλά, αν έχει αντίσταση.

 

Το led έχει διαστάσεις 5mm πλάτος x 2mm πάχος. Ότι έχω βρει είναι εντελώς τετράγωνα και σκέτα, χωρίς καλώδια και αντιστάσεις. Και να πάρω δηλαδή, δε ξέρω τι αντίσταση πρέπει να βάλω πάνω. Δυστυχώς η αντίσταση μαύρισε και ο ηλεκτρονικός που το πήγα δε μπορούσε να την αναγνωρίσει. Αλλιώς θα την άλλαζα και θα ήμουν κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δυστυχώς ο Φανός είναι υπο κατασκευή...

 

Γενικά δε μπορώ να βρω πουθενά αυτό που θέλω. Ούτε καν στο εξωτερικό. Ο λόγος που το θέλω έτοιμο είναι γιατί δοκίμασα να κοτσάρω ένα από αυτά που έχω (στη παραπάνω φώτο) σε ένα έτοιμο καλώδιο με δυο στρογγυλά και 2-Pin connector. Το κόλλησα με καλάι. Το στρογγυλό της μάνας του ανάβει κανονικά, το πλακέ όχι. Δεν ξέρω καν τι τάσης είναι να πω την αλήθεια, ούτε τι αντίσταση έχει το σετ με τα στρογγυλά, αν έχει αντίσταση.

 

Το led έχει διαστάσεις 5mm πλάτος x 2mm πάχος. Ότι έχω βρει είναι εντελώς τετράγωνα και σκέτα, χωρίς καλώδια και αντιστάσεις. Και να πάρω δηλαδή, δε ξέρω τι αντίσταση πρέπει να βάλω πάνω. Δυστυχώς η αντίσταση μαύρισε και ο ηλεκτρονικός που το πήγα δε μπορούσε να την αναγνωρίσει. Αλλιώς θα την άλλαζα και θα ήμουν κομπλέ.

Από την μητρική περνει ρεύμα? Στο power Led? Αν ναι θέλει πολύ μέτρο να μετρήσεις τη τάση βγάζουν τα 2 πιν πάνω στη μητρική και μετά πηγαίνοντας σε κατάστημα με ηλεκτρονικά θα τους πεις ότι έχω ένα Led 3v πχ και η τροφοδοσία μου είναι 5v και θα σου δώσουν αυτοί αντίστασης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, απευθείας από το τροφοδοτικό με 2 pin σε 4 pin-connector (έχει δηλαδή 2 pin αντι για 4). Αυτό ειναι το πρόβλημα, δεν ξέρω σε τι ταση μετατρέπει η αντίσταση τη τάση του 4-pin connector του τροφοδοτικου. Αν η αντίσταση δεν ειχε καταστραφει τελειως, θα μπορουσα να δω τα χρώματά της και θα αγόραζα μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

http://wiki.robotz.com/index.php/PC_Power_Supply_Voltage_Data_and_Connector_Types

 

Εδώ δες σε πιο σημείο συνδέεται για να δεις τάση μάλλον στα 12 volt είναι

Τα περισσότερα Led στην αγορά είναι 3,3v το θέμα είναι να βρεις στο σχήμα που θέλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Φανός είναι φυσικό κατάστημα, τη σελίδα την έβαλα για να δείς το τηλέφωνο και τη διεύθυνση. Σε ελληνικό eshop αποκλείεται να βρείς κάτι τόσο εξειδικευμένο.

 

Και σε καμμία περίπτωση δέν θα βρείς LED με κολλημένα καλωδια και αντίσταση, αυτό θα πρέπει να το κάνεις μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Φανός είναι φυσικό κατάστημα, τη σελίδα την έβαλα για να δείς το τηλέφωνο και τη διεύθυνση. Σε ελληνικό eshop αποκλείεται να βρείς κάτι τόσο εξειδικευμένο.

 

Και σε καμμία περίπτωση δέν θα βρείς LED με κολλημένα καλωδια και αντίσταση, αυτό θα πρέπει να το κάνεις μόνος σου.

 

Πουλάει το e-shop.gr, απλά είναι στρογγυλά αντί για πλακέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μέτρησα τα ledακια με πολύμετρο στη λειτουργία διοδίων και εκτός από την αντίσταση είναι ΚΑΙ αυτά καμένα, γι' αυτό και δεν δούλευαν όταν τους έδωσα τάση... Που σημαίνει ότι πάω μόνο για led-ακια τα οποία θα κοτσάρω σε άλλο σετ led που έχω και είχα αγοράσει παλαιότερα από το e-shop... Ο Θεός βοηθός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...