Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με εικονα-ηχο σε ψηφιακα καναλια


DKNI

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η περιεργη ιστορια μου αρχιζει πριν 2,5 μηνες στο παλιο διαμερισμα

Εχω 2 τηλεορασης samsung αλλης κατηγοριας, μια σαλονι, μια δωματιο

 

Περιπου ιδια περιοδο αρχισε να κανει σπασιματα στα επιγεια ψηφιακα της digea και στιςαα 2 και οσο περνουσε ο καιρος πραγματικα εφτασα να μην μπορω να δω καποιες στιγμες

Η πρωτη μου σκεψη ηταν η κεντρικη παροχη της πολυκατοικιας

 

Θες επειδη δεν βλεπω πολυ τηλεοραση, θες επειδη στο σαλονι εχω και OteTV, θες επειδη μετακομιζα δεν ασχοληθηκα

Εντουτοις ο διαχειριστης μου ειπε οτι τα μισα διαμερισματα ειχαν και αυτοι προβλημα, τα αλλα μισα οχι (ενα κουλο)

 

Τεσπα, μετακομισα εκεινες τις μερες και τσουπ! στη νεα πολυκατοικια ακριβως η ιδια κατασταση

 

Μαλιστα εχω παρατηρησει οτι το βραδυ σταματαει το φαινομενο. Πρωι τιποτα, τραγωδια, απο τα σπασιματα μονο RISE μπορω να δω, κανενα αλλο καναλι

Ρωτησα ενα γειτονα, μου λεει δεν εχει προβλημα και οτι το splitter που μοιραζει την κεντρικη κεραια ειναι ενα

 

Καμια ιδεα τι μπορει να παιζει και πως να το τεσταρω?

Το φαινομενο δεν ειναι περιοδικο. Βραδυ ειναι πολυ λιγοτερο, εως και ταινια σερι μπορω να δω χωρις σπασιματα. Το πρωι ουσιαστικα μονο μεσω OteTV

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σήμα πόσο % ισχύς έχει και πόσο ποιότητα;

a

Πως μπορω να το δω?

 

Δεν εχω καποιο αποκωδικοποιητη, και οι 2 τηλεορασεις είχαν embedded

 

Το περιεργο είναι οτι συμβαινει σε 2 πολυκατοικιες, στη μια μου ειπαν οτι ειχαν και αλλοι θεμα

Επισης διαφερει μεσα στην ημερα οπως ειπα, τι στο καλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στον ενσωματωμένο κάπου θα δείχνει το σήμα, είτε με κάποιο κουμπί info είτε εκεί που συντονίζεις τα κανάλια χειροκίνητα.

Τώρα το οτι πέφτει ανεβαίνει το σήμα δεν είναι και τίποτα παράξενο, αν είσαι στο όριο του σήματος τότε λογικό είναι αυτό που παθαίνεις, για την ώρα δες το σήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στις 2?

 

Πως μπορει να αλλαξε ρε γαμωτο η ποιοτητα του σηματος οταν 1,5 χρονο που ημουν στο σπιτι επαιζε κομπλεα

 

Παιζει να φταιει το καλωδιο rf που εχω? Μου φαινεται κουλο να αλλαξα ΣΠΙΤΙ και να εχω το ιδιο προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στον ενσωματωμένο κάπου θα δείχνει το σήμα, είτε με κάποιο κουμπί info είτε εκεί που συντονίζεις τα κανάλια χειροκίνητα.

Τώρα το οτι πέφτει ανεβαίνει το σήμα δεν είναι και τίποτα παράξενο, αν είσαι στο όριο του σήματος τότε λογικό είναι αυτό που παθαίνεις, για την ώρα δες το σήμα.

Λοιπόν το βρήκα αλλά αλλάζει ανάλογα με το κανάλι

Μου δείχνει σε κάποια 71-78 αλλά με bit σφάλματος 5 και σε κάποια μου δείχνει ποιότητα 58 χωρίς bit σφάλματος

 

Είχα παρατηρήσει κάποια πράγματα, πχ ότι παγώνει τελείως όταν έβαζα μπροστά το laptop με hdmi

Το αποσυνδεσα και περίεργος τα μισά κανάλια έφτιαξαν αλλά κάποια τα έχασα εντελώς, συγκεκριμένα αντ1 και άλφα

 

Μετά δοκίμασα να σκαναρω και τελικά φαίνεται το κανάλι 22 από Πάρνηθα και Υμηττό που δίνει Άλφα και Αντ1 δεν το βρίσκω. Τον Αντ1 τον πιάνω σε HD στο κανάλι 30 αλλά Άλφα δυστυχώς τζίφος, τώρα που το σκαλιά δυστυχώς χάθηκε εντελώς

 

Edit κάτι βρήκα στο Google, τελικά στο 40 υπάρχει Άλφα HD

Τα γύρισα όλα στα HD, έβγαλα οτιδήποτε συσκευή έριχνα πάνω στην tv και θα δω πως πάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το rf δύσκολο να βγάζει τέτοιο πρόβλημα δεν το νομίζω. Αν είναι χειροποίητο κάτσε μάζεψε τους συνδέσμους μπας και έχει θέμα εκεί αλλά αν είναι προτερματισμένο δεν μπορείς να κάνεις και κάτι... Βγάζε μόνο μια μια τις τηλεοράσεις (απο την πρίζα στον τοίχο, όχι απο πίσω απο την τηλεόραση) και βλέπε αν η άλλη έφτιαξε.

 

Ισχύς 75 και ποιότητα ~60 δεν είναι και άσχημα, όλα εξαρτώνται βέβαια με το τι εννοεί ο δέκτης σου 60% ποιότητα... Γιατί άλλος κάνει σπασίματα στα 40, άλλος στα 45 κοκ. Αν στα 50 κάνει σπασίματα εσένα πρέπει να το ανεβάσεις γυρίζοντας την κεραία. Απο την άλλη απο την στιγμή που είναι κοινόχρηστη λίγο δύσκολο αυτό... Εσύ για να πιάνεις απο 30 και 40 πιάνεις απο Υμηττό, απλά αν θες ανέβα απάνω και δες αν κοιτάει η κεραία όντως εκεί σε ευθεία, αλλιώς κοίτα που στοχεύει και βρες απο εκεί τα κανάλια (αν δεν βγάζεις όπως είναι τώρα άκρη με το αυτόματο, λογικά πιάνεις αυτά: 21 - 22 - 27 - 28 - 30 - 40 - 45 - 52 - 54).

 

Το λάπτοπ αν το δουλέψεις με μπαταρία και το συνδέσεις με HDMI πάλι σου κάνει αυτά τα νούμερα; Αν ναι ψάξου για κανένα firmware update της τηλεόρασης ή για άλλο καλώδιο HDMI.

 

Είσαι στους πιο απομακρυσμένους ορόφους απο την ταράτσα; Απο κάτω σου έχεις δηλαδή άλλον; Αν ναι, αυτός ξέρεις αν έχει πρόβλημα;

 

To κανάλι 22 που χάνεις είναι στους 478Mhz, εκεί παίζουν και κάτι παρεμβολές αλλά τόσο... Συνήθως ραδιοερασιτέχνες κτλπ το βράδυ μπαίνουν, εσένα το πρωί σου κάνει τα νούμερα άρα απο που να είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο απίστευτο και αν φαίνεται όλα καλά...όταν έβγαλα το Hdmi!

Και γύρισα όλα τα κανάλια που έχανα πολύ, άλφα, αντ1, σταρ στο 40 που είναι το HD!

Κουλο;

 

Μόλις κούμπωσω το hdmi από το λαπτοπ ξανά σπάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο μέτρηση με οργανο θα σου δωσει λύση. Λογικα τα σήματα σου ειναι οριακά τοσο σε PWR οσο και BER και οποιδηποτε RF παρεμβολη το ενοχλει. Θελει μελετη. Το τι μπορει να φταιει... Απο καλωδιο - ακροφυσια μεχρι ολη η διανομη.

 

Θελει ψαξιμο. Σαφως λυνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...