Προς το περιεχόμενο

αγορα 5.1 home cinema


DioNiSis_000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα,

μετά απο πολλές αναβολές πιστεύω ήρθε η ωρα να πάρω ενα κανονικό home cinema 5,1 (ηχεία-ενισχυτή) να συνοδέψει τον προτζεκτορα μου.

2 χρόνια τώρα τον συνοδεύω με τα lοgitech z506 που έχω απο το pc.

 

η χρήση του home cinema θα είναι για αναπαραγωγή ταινιών και σειρών όπου η πηγή θα είναι ενα pc που θα κάνει bitstreaming τον ήχο μέσω hdmi.

ο χώρος που θα μπει είναι ένας ενιαίος σαλόνι-τραπεζαρια-κουζινα γύρω στα 35τετραγωνικα, όμως όπως είπα το home cinema προορίζεται για αναπαραγωγή ταινιών και σειρών, οπότε ηχητικά θέλω να καλύψω μόνο τον χώρο θέασης, που θα είναι περίπου 12 τετραγωνικά μεταξύ των 4 δορυφόρων.

 

κάτι που θέλω να επισημάνω είναι οτι δεν με ενδιαφέρουν οι μεγάλες εντάσεις. για να καταλάβετε τι εννοώ τα lοgitech z506 που έχω τώρα δεν ξεπέρασαν ποτέ το 50% της συνολικής τους έντασης. θέλω να έχω, όσο γίνεται, καθαρό ήχο αλλά σε λογική και χαμηλή ένταση.

 

όσον αφορά το budget μου, ιδανικά θα ήταν να έδινα 300-500ε για τα ηχεία και άλλα 200-300ε για ενα ενισχυτή.

από όσα διαβάζω στο internet κάποια ενδεικτικά σετ ηχείων εντός του budget μου που γράφουν καλά λόγια είναι τα 

Jamo S 426 HCS 3  Jamo S 426 HCS 3 | Skroutz.gr + κάποιο sub

ή καποιο σετ της taga harmony taga harmony 5 - Ηχεία | Skroutz.gr + κάποιο sub

ή τα Magnat Monitor SUPREME 802 SET 5.1 Black  Magnat Monitor Supreme 5.1 Set 802 | Skroutz.gr που είναι και οριακά στο budget μου

 

βέβαια δεν ξέρω ποια από τα παραπάνω θα είναι ιδανικά με βάση τις απαιτήσεις μου, οπότε μπορείτε να προτείνετε και οτιδήποτε άλλο θεωρείτε οτι ταιριάζει καλύτερα.

 

όσον αφορά τον ενισχυτή δεν ξέρω τι να επιλέξω, για την ακρίβεια δεν ξέρω τι πρέπει να κοιτάξω για να τον ταιριαξω με τα ηχεία. πρέπει πχ να είναι στα ιδια watt μπορεί να είναι και περισσότερα η λιγότερα?

 

περιμένω τις προτάσεις σας.

να πω οτι δεν εχω πρόβλημα να αγοραστούν και απο ξένο κατάστημα πχ amazon αν βρω καλύτερες τιμές.

 

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/396127/Magnat-Monitor-Supreme-5-0-Set-802.html

https://www.skroutz.gr/s/5699648/Pure-Acoustics-XP-10-150.html

Το sub επεσε στην αντιληψη μου πριν ενα μηνα και τοτε ειχε 79.90 ευρω και δωρεαν μεταφορικα.

Αφου το εψαξα λιγακι και διαπιστωσα οτι προκειται για καταργημενο μοντελο που πουλιοταν καποτε 250ευρω αποφασισα να ρισκαρω και να το χτυπησω.

Κατα πασα πιθανοτητα προκειται για stock clearance εξ ου και η πολυ χαμηλη τιμη.

Τωρα η τιμη του εχει παει στα 89.90 και τα μεταφορικα δεν ειναι πλεον δωρεαν αλλα και παλι αξιζει καθε ευρω και ακομα παραπανω.

Αν δεν ειχα ηδη στην κατοχη μου ενα 10" Peerless XXLS το οποιο περιμενει να παρω την αποφαση να το κανω επιτελους κατασκευη θα επαιρνα και ενα δευτερο (ετσι κι αλλιως ειμαι φανατικος υποστηρικτης τoυ 2 subs are better than 1).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα ηχεία αυτα καταλήγω και εγω, δεν βρίσκω ως τωρα κατι καλύτερο στην τιμη αυτη, αν όντως ειναι ετσι και για το sub που προτείνεις τοτε συμφέρει ο συνδυασμός.

 

εκει που δυσκολεύομαι περισσότερο τώρα ειναι στην επιλογή ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα ηχεία αυτα καταλήγω και εγω, δεν βρίσκω ως τωρα κατι καλύτερο στην τιμη αυτη, αν όντως ειναι ετσι και για το sub που προτείνεις τοτε συμφέρει ο συνδυασμός.

 

εκει που δυσκολεύομαι περισσότερο τώρα ειναι στην επιλογή ενισχυτή.

Σε ενισχυτη οικονομικο καλες κριτικες εχουν οι παρακατω:

https://www.skroutz.gr/s/4815474/Yamaha-RX-V377.html

https://www.skroutz.gr/s/5158140/Sony-STR-DH550.html

 

Κατα τη γνωμη στην χαμηλη κατηγορια τιμης (200-300 ευρω) οι διαφορες ειναι μικρες οποτε ειτε πας σε οποιον οικονομικο entry level ενισχυτη σε καλυπτει απο πλευρας συνδεσεων ειτε κανεις αλμα και πας δυο κατηγοριες πιο πανω και παιρνεις κατι απο Μarantz 5011 και πανω (κατηγορια 700-1000 ευρω). 

Η ισχυς να μην σε απασχολει, οι διαφορες τους σε ισχυ ειναι ελαχιστες και τα βατ ετσι κι αλλιως δεν εχουν τοση σημασια οσο ισως φανταζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα,

επανέρχομαι στο θεμα καθως εχω 2 αποριες.

 

χθες παρέλαβα τα ηχεια και περιμένω και το ενισχυτή τις επόμενες μέρες.

 

διαβάζοντας τα manuals των ηχείων της magnat γράφει για  ολα μοντέλα της οτι συνιστά καλώδιο 2,5mm για συνδεσεις με μεγιστο μηκος 3m και 4mm καλώδιο για μεγαλύτερες αποστάσεις.

ειναι λογικο αυτο ? δεν ειναι υπερβολη? ειδικα στα πισω ηχεια, τα 102 συγκεκριμένα, δεν εχουν τις επαφες με τα λεγομενα φις μπανανα αλλα τι απλες με την τρυπα και το μοχλο με το ελατηριο που αμφιβαλω αν θα χωρα 4mm καλωδιο.

 

σε κατι πινάκες οδηγούς καλωδίων που βρισκω στο ιντερνετ δείχνουν οτι με 1,5mm καλώδιο μπορείς να φτάσεις άνετα τα 10m στα 4ohm ή περισσότερα σε παραπάνω ohm.

 

και κάτι τελευταίο, το sub εχει rca είσοδο. εκεί χρησιμοποιώ απο το ιδιο καλώδιο με τα ηχεια με rca βύσματα στις άκρες ή τίποτα coaxial?

 

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Sub θες ενα τετοιο καλωδιο https://www.skroutz.gr/comparelists/1972?compare=3094674%2C7842980%2C4136576%2C4948135

Για τα πισω μια χαρα θα εισαι και με το 2.5μμ https://www.skroutz.gr/comparelists/1969?compare=10061377%2C10061215%2C10061253%2C10065754

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ton Yamaha RX-V377 έχω κι εγώ και είμαι ευχαριστιμένος με τις λειτουργίες του (κατέβασε οπωσδήποτε την εφαρμογή της yamaha για τα κινητά).

Για τα ηχεία πες μας σε παρακαλώ την γνώμη σου ή ένα γρήγορα review γιατί μάλλον κι εγώ προς τα εκεί θα κινηθώ.

Καλοτάχιδα και καλή διασκέδαση!!! :):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ton Yamaha RX-V377 έχω κι εγώ και είμαι ευχαριστιμένος με τις λειτουργίες του (κατέβασε οπωσδήποτε την εφαρμογή της yamaha για τα κινητά).

 

Για τα ηχεία πες μας σε παρακαλώ την γνώμη σου ή ένα γρήγορα review γιατί μάλλον κι εγώ προς τα εκεί θα κινηθώ.

 

Καλοτάχιδα και καλή διασκέδαση!!! :):)

 

ενισχυτή τελικά δεν πήρα τον Yamaha έτυχε και είδα την προσφορά του amazon στον Denon AVRX1300WBKE2 και πήρα τελικά αυτόν.

 

για τα ηχεία δυστυχώς δεν μπορώ να πω κάτι ακόμα μιας και δεν έχω παραλάβει ακόμα τον ενισχυτή να τα δοκιμάσω.

 

αυτό που μπορώ να σου πω να έχεις υπόψιν αν πάρεις αυτα είναι οτι στο κατάστημα audioshow που εμφανιζεται στο skroutz αν κάνεις register σου βγάζει άλλες τιμές χαμηλότερες απο αυτές στο skroutz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγήκε 397,67e τελική μαζί με τα μεταφορικά.

 

τώρα απο οτι βλέπω είναι out of stock και έχει ανέβει και λίγο η τιμή του, 428,93ε με μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ακομη σε αυτη την τιμη κ λεω να τον χτυπησω!! Παρελαβες να μας πεις καμια εντυπωση? Το καλο ειναι οτι ολες οι θυρες εισαγωγης υποστηριζουν HDR 4:4:4 4K/60hz κ ειναι HDCP 2.2 compatible οποτε ειναι οτι πιο future proof γινεται αυτη την σιτμη. Το ιδιο ισχυει κ με τα πρωτυπα ηχου που υποστηριζει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παραλάβει εδώ και 1 εβδομάδα περίπου, ήρθε πριν την εκτιμώμενη από το αμαζον ημερομηνία. αυτό που περιμένω τώρα είναι το  καλώδιο για τα ηχεία, μιας και δεν βρήκα στα τοπικά μαγαζιά.

 

όσον αφορά το future proof, ειδικά στα πρότυπα ήχου να συμπληρώσω οτι παίρνει αυτόματα firmware updates απο τη denon όπου προσθέτει υποστήριξη για νέα φορματ, μάλιστα ειχε και σημείωμα στη συσκευασία να κάνω update για να προστεθεί το dts-x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμος ειμαι να τον χτυπησω, βεβαια δεν ξερω τι ηχεια θα παρω αλλα δεν θελω να τον χασω απο οτι καταλαβα εινανι πολυ καλη προσφορα για αυτα που προσφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...