Προς το περιεχόμενο

Ποσο καιρο θελει να μαθεις καποια τραγουδια στο πιανο;


Kunodontas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να ξεκινησω πιανο και αναρωτιομουν ποσο καιρο θελει να μαθεις να παιζεις καποια κομματια (απλα κομματια οχι τιποτα δυσκολο απλα να νιωθεις την ικανοποιηση αα καταφερα να μαθω ενα κομματι, να βγαλω λιγη μουσικη). Επισης το ωδειο που θελω να παω εχει μαθηματα για μοντερνο και κλασικο πιανο και δε ξερω πιο να διαλεξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέψου ότι πρέπει να μάθεις τις νότες, τις κλίμακες,να τις διαβάζεις στα διάφορα κλειδια, να μάθεις τις αξίες τους , τόνους και ημιτόνια κτλ. έχει δουλειά. Εγώ θα έλεγα ένα 6μηνο με συνεχή μελέτη για μερικά εντελώς απλά τραγουδάκια μόνο με το ένα χέρι. Γενικά θέλει χρόνο η μελέτη του, και μιλάω καθαρά για επίπεδο αρχαρίου που δεν είχε επαφή με μουσική.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα 3,5 χρόνια βιολί κλασικό, ξέρω να διαβάζω νότες, ξέρω τις αξιές, έχω αίσθηση του ρυθμού, κάποια κονσέρτα έχω παίξει.. δε θα με έλεγα ακριβώς αρχάριο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα 3,5 χρόνια βιολί κλασικό, ξέρω να διαβάζω νότες, ξέρω τις αξιές, έχω αίσθηση του ρυθμού, κάποια κονσέρτα έχω παίξει.. δε θα με έλεγα ακριβώς αρχάριο..

τοτε θα ειναι πιο ευκολο για σενα μια που εχεις την βαση και επαιζες και ενα μουσικο οργανο που ειναι δυσκολο.οποτε go for it και θα δεις και μονος σου ποσο γρηγορα προχωρας και βεβαια ποσο γρηγορα θες να προχωρησεις και εσυ αναλογα το χρονο που διαθετεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, τότε λογικά μπορείς να υπολογίσεις πόσο θέλει να μάθεις ένα καινούριο όργανο. Πάλι γύρω στο 6 μηνο θα έλεγα για κάτι πιο περίπλοκο. Όσο για να μάθεις το χειρισμό του πιάνου. Ποιο πλήκτρο αντιστοιχεί σε ποια νότα, να συνδυάσεις τα 2 χέρια και να αποκτήσεις μια ευχέρεια. Φυσικά κάτι τέτοιο εξαρτάται κι απο τις ικανότητες του καθενός.Μπορεί για σένα να ε'ιναι πιο ευκολο ή να μη σου ταιριάξει και να σε δυσκολέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω πραγματικα. Παντα πιστευα οτι το πιανο συγκριτικα με το βιολι στα αρχικα σταδια ειναι πολυ ευκολοτερο. Γιατι στο βιολι θα ακους ενα σκουξιμο για 2 χρονια ενω το πιανο δε θα βγαλει ασχημο ηχο ουτε θα παιξει φαλτσα. Απο την αλλη το δευτερο χερι με αλλο κλειδι ειναι λιγο μανικι νομιζω..  και 6 μηνες στο βιολι κομματι δε βγαινει.. απλα θα ακουγεται ενα φλατ πραγμα, χωρις μουσικοτητα και με αδιαφορο εως κακο ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέμα συνήθειας και μελετης είναι, νομίζω με καθημερινή ενασχόληση σε μερικούς μήνες είσαι έτοιμος για κάτι μελωδικό, καμία σχέση με βιολι. Ακόμα και τα απλά τραγουδάκια ακούγονται όμορφα και μελωδικά κι αφού έχεις μια αρχική μουσική παιδεία, μπορείς σε μικρό χρονικό διάστημα να μάθεις την απλή μορφή πολλών μελωδιών.. Απλά, προφανώς, είναι οργανο -κατά την άποψή μου ευκολοτερο από το βιολί- και χρειάζεται μελέτη και χρόνο για να αποκτήσεις δεξιοτεχνία, ώστε να μπορείς να παίζεις τραγουδια ή μελωδίες που δεν ακούγονται απλοικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παίζω κιθάρα. Σε μια φάση, απλά επειδή υπάρχει στο σπιτι, είπα να μάθω αρμόνιο, μόνος μου με υλικό απο το Ίντερνετ. Σε λίγες μέρες έπαιζα την εισαγωγή απο το fear of the dark :).

 

Να μάθεις τραγουδάκια δεν ειναι τίποτα. Να μάθεις καλά ειναι ταξίδι που κρατά μια ζωη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...