Προς το περιεχόμενο

Δυνατός Θόρυβος απο Κάποιο Ανεμιστήρα


Valtiel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, τη τελευταία εβδομάδα ο υπολογιστής μου έχει το εξής πρόβλημα. Όταν τον ανοίγω κάποιος/οι ανεμιστήρας του κάνει υπερβολικά περισσότερο θόρυβο σε σχέση με το κανονικό ήχο που κάνει συνήθως. Στη κυριολεξία μου γρυλίζει μέχρι να του κάνω μια με δύο επανεκκινήσεις οπότε και επαναφέρεται στη κανονική λειτουργία του. Το άνοιξα ήδη μια φορά και του έκανα ένα ξεσκόνισμα, αλλά δεν φαίνεται να λύθηκε το θέμα. Λέτε να πιάστηκε τίποτα σε κανα ανεμιστήρα (τον μπροστινό δεν μπόρεσα να τον αφαιρέσω και τον καθάρισα ψιλοεξωτερικά, όσο έφτανε δηλαδή να μπει η βούρτσα), γιατί είχα βρει κάτι τρίχες τυλιγμένες σε έναν από τους ανεμιστήρες. Από την άλλη πως δικαιολογούν οι επανεκκινήσεις την κανονική λειτουργία έπειτα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως δουλεύει ο υπολογιστής άνοιξε το πλάι και πίεσε όλους τους ανεμιστήρες με την σειρά στην μέση να σταματήσουν για λίγο για να δεις ποιος κάνει τον θόρυβο. Αν δεν είναι κανένας απο αυτούς (ούτε του επεξεργαστή ούτε την κάρτας γραφικών ούτε του κουτιού) τότε είναι του τροφοδοτικού.

Μετά κάνεις κούπα τον ανεμιστήρα που κάνει θόρυβο και βλέπεις αν στρώσει, αν όχι μπορεί να θέλει λάδωμα ή και άλλαγμα, ανάλογα.

 

Αυτό που λες με τις επανεκκινήσεις το έχω πετύχει με fan στην κάρτα γραφικών, στην αρχή έκανε σαματά, στο restart μαζευόταν. Όπως και να έχει δες σε πρώτη φάση ποιος ανεμιστήρας κάνει θόρυβο και βλέπουμε.

 

BTW βάλε ένα Hwmonitor να δεις θερμοκρασίες.

 

ps απαλά το χέρι μην σπάσει καμιά φτερωτή στους ανεμιστήρες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα κανε αυτα που σου λεει ο απο πανω και να ξερεις οτι πολλες φορες οταν καποιος ανεμιστηρας κανει θορυβο παρα πανω απ το κανονικο, θελει να δουλεψει 2-3 λεπτα ο υπολογιστης για να ερθει στα ισια του... Αρα ισως και χωρις ρεσταρτ αν το αφηνες λιγο να εστρωνε..

 

Λοιπον να βαλεις το χερι σου απαλα σε καθε ανεμιστηρα και θα καταλαβεις ποιος ειναι.Στο κεντρο του θα πιεσεις οχι στο μερος της φτερωτης!Στο στρογγυλο δηλαδη.. Οταν δεις ποιος ειναι βγαλε τον και στο πισω μερος βγαλε αυτοκολλητακι και στρογγυλο πλαστικουλι(συνηθως ετσι ειναι) και ριξε 2 σταγονες λαδακι μεσα και ξανα κλειστα ολα.

 

Αν δεν γινει δουλεια ετσι, απλα βαζεις εναν καινουργιο και με΄γεια σου! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δοκιμάσω με τη παρακολούθηση των ανεμιστήρων να βρω ποιος έχει το πρόβλημα. Δοκίμασα κιόλας να το αφήσω να τρέξει αλλά ο θόρυβος δεν σταμάτησε, μόνο με επανεκκίνηση φαίνεται να στρώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ανοίγεις τον υπολογιστή, οι περισσότερες motherboard ξεκινάνε τα fans στο max η σε ψηλές στροφές. Και εκεί ίσως σου ξεκινάει το θόρυβο. Με τις επανεκκινήσεις λογικά, αυξομείωση των στροφών απομακρύνει το πρόβλημα.

Δεν μπορείς την ώρα που ακούγεται να προσδιορίσεις περίπου από που έρχεται ο θόρυβος;

 

Ενδέχεται να είναι και από το fan του τροφοδοτικού, δοκίμασε να ακούσεις και εκείνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν εχεις κατοικιδιο μεσα στο σπιτι ειδικα σκυλο πρεπει να ανοιγεις καθε 2 εβδομαδες το κουτι για να καθαριζεις τις τριχες.

On topic : Αν κανεις ολα αυτα που ειπαν οι προηγουμενοι και δεν δεις φως απορω πως δεν σου πρωτειναν να τσεκαρεις coil whine.Δες μηπως εχει χαλαρωσει καμια βιδα καπου και για αυτο σου δημιουργει coil whine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν εχεις κατοικιδιο μεσα στο σπιτι ειδικα σκυλο πρεπει να ανοιγεις καθε 2 εβδομαδες το κουτι για να καθαριζεις τις τριχες.

On topic : Αν κανεις ολα αυτα που ειπαν οι προηγουμενοι και δεν δεις φως απορω πως δεν σου πρωτειναν να τσεκαρεις coil whine.Δες μηπως εχει χαλαρωσει καμια βιδα καπου και για αυτο σου δημιουργει coil whine.

Coil whine σε fan είναι λίγο δύσκολο, πόσο μάλλον όταν ο ts αναφέρει ότι "γρυλίζει". Επίσης δεν έχω ξανακούσει χαλαρή βίδα να σχετίζεται με το coil whine.

Γι'αυτό δεν το ανέφερε κανείς, υποθέτω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, λόγω έλλειψης χρόνου δεν πρόλαβα να του ρίξω παραπάνω ματιά. Κατοικίδια δεν έχω στο σπίτι μου. Μου φαίνεται πως ο θόρυβος προέρχεται από τον μπροστινό ανεμιστήρα αλλά μιας και δεν πρόλαβα να το ξανακοιτάξω δεν μπορώ να πω στα σίγουρα. Πάντως όταν το είχα καθαρίσει, απ'όλους τους ανεμιστήρες μόνο τον μπροστινό και του τροφοδοτικού δεν κατάφερα να καθαρίσω καλά, μιας και ούτε το ένα ούτε το άλλο δεν μπόρεσα να αποσυνδέσω εντελώς(τα καλώδια είναι δεμένα σε διάφορα μέρη για να μη ανακατεύονται μέσα στο κουτί) για να τα καθαρίσω και αυτά λεπτομερώς. Το κουτί που έχω είναι το k280. Επίσης αυτό το coil whine τι ακριβώς είναι (με μια μικρή ματιά στο google είδα πως είναι ηλεκτρομαγνητικό φαινόμενο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα το άλλο έχει.

Λοιπόν, λόγω έλλειψης χρόνου δεν πρόλαβα να του ρίξω παραπάνω ματιά. Κατοικίδια δεν έχω στο σπίτι μου. Μου φαίνεται πως ο θόρυβος προέρχεται από τον μπροστινό ανεμιστήρα αλλά μιας και δεν πρόλαβα να το ξανακοιτάξω δεν μπορώ να πω στα σίγουρα. Πάντως όταν το είχα καθαρίσει, απ'όλους τους ανεμιστήρες μόνο τον μπροστινό και του τροφοδοτικού δεν κατάφερα να καθαρίσω καλά, μιας και ούτε το ένα ούτε το άλλο δεν μπόρεσα να αποσυνδέσω εντελώς(τα καλώδια είναι δεμένα σε διάφορα μέρη για να μη ανακατεύονται μέσα στο κουτί) για να τα καθαρίσω και αυτά λεπτομερώς. Το κουτί που έχω είναι το k280. Επίσης αυτό το coil whine τι ακριβώς είναι (με μια μικρή ματιά στο google είδα πως είναι ηλεκτρομαγνητικό φαινόμενο).

Ρε συ φιλαράκι σταμάτα όλους τους ανεμιστήρες που έχει το κουτί. Αυτό μπορείς να το κάνεις πιάνοντας τους με μια ταινία. Μόλις τους σταματήσεις πες μας αν ακούγεται τίποτα. Επίσης γράφτηκε να μας πεις θερμοκρασίες. Βάλε το HW Monitor και ανέβασε μια φωτό. Γράψε επίσης ποιο είναι το σύστημά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι τα specs του υπολογιστή μου

 

CPU: AMD FX 6300 3.5GHz

VGA: ASUS R9 270 2GB

MB: ASUS M5A97 R2.0

RAM: Kingston HyperX Fury 8GB

HDD: WD Caviar Blue 1TB

PSU: Coolermaster G550M

Case: Coolermaster K280

Back Fan: Coolermaster R4 120mm

 

Και από κάτω οι αναφορές του HW Monitor με τις θερμοκρασίες, οι οποίες κυμαίνονται σε φυσιολογικά επίπεδα απ'ότι βλέπω (στις φώτο το pc είναι σχεδόν idle, πέρα από ανοιγμένα τα chrome, vlc player και lol client).

post-351384-0-26534000-1481665953_thumb.jpg

post-351384-0-37719700-1481665960_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, απλά είχα το εξής πρόβλημα και ζήτησα απόψεις για να ξέρω πως να κινηθώ προτού αρχίσω να πειράζω ότι ανεμιστηράκι έχει μέσα το κουτί. Πιθανών κάποιος άλλος είχε παρόμοιο πρόβλημα και βρήκε κάποια λύση ή έχει περισσότερες τεχνικές γνώσεις από μένα, που θα μπορούσαν να φανούν χρήσιμες και στην περίπτωση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνεις 2 απλά πράγματα, δεν θα μπορέσει να σε βοηθήσει κανείς.

1) Την ώρα που κάνει θόρυβο, προσπάθησε να προσδιορίσεις από ποιο μέρος του κουτιού ακούγεται.

2) Αν μπορείς να ανοίξεις το κουτί, θα μπορέσεις και μόνος σου να βρείς ποιος ανεμιστήρας ακούγεται, είτε απο τον ήχο είτε σταματώντας την περιστροφή τους, ακουμπώντας/πιέζοντας σιγά σιγά το κέντρο του ανεμιστήρα και ΟΧΙ βάζοντας το δάχτυλο στα πτερύγια.

 

Κάνε ένα τουλάχιστον απο αυτά τα 2 και ενημέρωσε για να δούμε αν βγεί κάποια άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...