Προς το περιεχόμενο

Transformers: The Last Knight (2017)


paularas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο και μόνο που το κίτρινο δεν είναι σκαραβαίος αλλά 500 bhp αυτοκίνητο... Από την πρώτη ταινία ήταν χάλια. Σαν το δεύτερο όμως... Γερασμένα ρομπότ με μπαστούνι... Γενικά ένας εξευτελισμός. Το χειρότερο ήταν που είχαν τον Optimus πεθαμένο και τον πετούσαν σαν παλιοσίδερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειδα και εγω σημερα ισως την μεγαλυτερη transformers απογοητευση ακομα και για δεδομενα Bay.

Εξαρχης γνωριζα οτι η ταινια δεν θα ηταν καλη(δεδομενης και της προηγουμενης κιολας)αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν το περιμενα ετσι.

 

Αρχικα η ταινια ξεκιναει με τον

 

Αρθουρο(ο διπλανος μου με ρωτησε αν η ταινια αυτη ηταν τα transformers  :-D ) και  τον Μερλιν(οκ αυτη η εκδοχη του μεθυσου merlin ηταν κατι το αστειο). Δειχνει και λιγο cgi ολα ωραια ολα καλα ως εδω. Συνεχιζει με λιγο μπλα μπλα και παλι με κατι cgi με autobots,δειχνει και τον optimus που παει στο cybertron απο εκει που τελειωσε η προηγουμενη ταινια. Και παλι ως εδω ολα καλα. Μολις φτανουμε περιπου στα 35-40(ισως και πιο πισω)λεπτα της ταινιας ομως αρχιζουν τα σκουρα.

 

Πρωτη μεγαλη πατατα της ταινιας η προσθηκη αυτου(θα εβαζα και την κλαψα απο το κοριτσακι αλλα αστο χεστο πες οτι ηταν χαριτωμενο ξερω γω με το ρομποτακι).

Εχουμε τον αντιπαθητικο τυπα(jimmy) που ειναι μαζι με τον wahlberg να προσπαθει υπερβολικα να πεταξει ατακες μπας και γελασει κανεις στο κοινο αλλα @@.

Δευτερη πατατα ο ιδιος ο wahlberg(ή μαλλον ο χαρακτηρας του στην ταινια)αρχικα με τα περι στοργικου πατερα επειδη πηρε ενα τηλεφωνο που δεν απαντησε καν και επειδη εστειλε ενα sms στην κορη του. Δεν εδωσε κανεις απολυτως σημασια στην αιθουσα.

Βαζω μεσα και την σκηνη που εδειξε την γυμναστικη του στην αλλη τυπισα επειδη ηθελε να δειξει το φυλακτο που ειχε κολλησει πανω του.

Τριτη πατατα η κοπελια(οπως και το σοι με τις γριες). Τουλαχιστον αφου βαζεις που βαζεις τα μοντελακια ρε bay,δειξε παραπανω μπουτακι μπας και σωσεις την τραγωδια αυτη?Δεν εμαθες τιποτα απο την wonder woman?Παλι καλα που ηταν και απογονος του merlin αυτη(γελανε και οι πετρες).

Τεταρτη πατατα το ρομποτ c3po μιμος(πολυ καλη αυτη η ατακα οπως και γενικα οι περισσοτερες ατακες των autobots ηταν ψιλο αξιολογες).Εσπαγε τα νευρα χωρις λογο υποτιθεται παλι οτι επρεπε να γελασει το κοινο και δεν γελαγε κανεις. Πιο πολυ κουραστικος παρα κωμικος.

 

Με λιγα λογια απο τα πρωτα 30-40λεπτα περιπου μεχρι τις 2 ωρες που ειχαμε κλασσικα πηγαινε ελα με πασαρελα ακριβων αμαξιων για να βρουν την ραβδο,ηταν μακραν το χειροτερο κομματι της σειρας και φυσικα το πιο βαρετο.

Στο τελευταιο περιπου μισαωρο που πρωτο εμφανιζεται ο optimus και υπαρχει και η σχετικη δραση στο τελος ηταν κλασσικα οτι πιο αξιολογο ειχε να δειξει η ταινια.

Αυτο ηταν και το μεγαλυτερο μου παραπονο. Ενω το cgi οπου υπηρχε και οι εκρηξεις ηταν καλες,ειχαμε λιγοτερη δραση και απο τις προηγουμενες ταινιες.

Δηλαδη wtf τα 200+εκ που πηγαν ρε γμτ?Στον Hopkins(που τουλαχιστον ηταν ισως οτι καλυτερο απο πλευρας ανθρωπων στην ταινια)?

Οι 2.5ωρες μαρτυριου για ποιο λογο?Γιατι οχι 1.5ωρα να μην φαινοταν τοσο εντονα αυτη η ελλειψη μαχων?

Γιατι δεν ειχε χρονο ο Simmons που ηταν ισως οτι πιο κωμικο και αξιολογο ειχαν οι προηγουμενες ταινιες ρε Μιχαλη(bay)

http://www.imdb.com/name/nm0001806/?ref_=ttfc_fc_cl_t18

 

Α και φυσικα ας μην ξεχασω να αναφερω(γιατι οι υπολοιποι σιγουρα τους ξεχασαν οτι υπαρχουν)οι decepticons κυριολεκτικα η εννοια του κομπαρσου.

Μια που τους ειδες στην αρχη και μια στο τελος να τρωνε κλασσικα ξυλο.

Η χειροτερη εμφανιση τους στην 5λογια ως τωρα με τον megatron που ηταν σαν συνταξιουχος(ορεξη μηδεν για κεντρικος κακος των transformers).

 

Και οπως ανεφερε και ο Thresh πιο πισω,πως καταλαβαινεις οτι ηταν κακη ταινια(για δεδομενα bay)?Οταν ακους να σου λενε οτι η προηγουμενη ηταν καλυτερη. Αληθεια τα υπολοιπα dinobots και αυτα πηραν συνταξη?Γιατι μονο τον κεντρικο δεινοσαυρο ειδαμε και αλλον ενα σε μια καταδιωξη στους δρομους.

Μας πεταξε και μια σκηνη πριν τους τελικους τιτλους τελους για την επομενη ταινια και ολοι με το που τελειωσε,τρεξαμε να φυγουμε.

 

 

 

3.5/10 η ταινια κυριως λογω των καλων cgi που ειχε(οποτε τα ειχε) και του φθηνου εισητηριου.

Η αιθουσα ηταν γεματη παντως.

 

 

Μάγκες εγώ φαντάζομαι που δεν είμαι σε καμία περίπτωση φαν των Transformers θα μετανιώσω αν δώσω 3.5€ ή θα είναι απλά Ok;

 

Με ψήνει ένας φίλος να πάμε και το φοβάμαι λίγο είναι η αλήθεια.

Οχι αγαπητε να δειτε τον Πλανητη των Πιθηκων,την wonder woman,τον spiderman ή κατι αλλο τελος παντων. Αν ειδικα δεν εχεις δει και τις προηγουμενες(να ξερεις πανω κατω τι να περιμενεις να δεις)ισως σηκωθεις να φυγεις στην μεση της ταινιας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είδα και εγώ εχθές.

Δυστυχώς ήταν η πιο άθλια ταινία που έχω δει από TF και είμαι και φαν....

Απελπισία η ταινία από το πρώτο μισάωρο.

Εισιτήρια, πάρκινγκ, κοκ πορν, κοακόλα, πλήρες πακέτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισιτήρια, πάρκινγκ, κοκ πορν, κοακόλα, πλήρες πακέτο;

από το νοσοκομειακό (προς το παρόν) κρεββάτι του σπιτιού μου φυσικά.

για την συγκεκριμένη δεν είχα έτσι και αλλιώς σκοπό να πάω να την δω στο σινεμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Είδα χθες την ταινία και έχω να πω πως...........ό,τι του φανεί του λωλοστεφανή! Είμαι φαν των Τρανσφόρμερς αλλά τέτοιο χάλι δεν το περίμενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...