Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για wine bar


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως λεει ο τίτλος θα ήθελα προτάσεις για wine bars , οπου μ ενδιαφέρει να μπορω να συνδυάσω το κρασί μου με ενδιαφέροντα πλατό τυριών/αλλαντικών.

Μου χουν σερβίρει πλατό με δυο μπουκίτσες όλες κ όλες που ηταν να γελάει ο κόσμος ή με τυριά τύπου ανθότυρο και γραβιέρα που βρίσκεις σ οποιοδήποτε σούπερ μάρκετ.

 

Θέλω λοιπόν ενα μαγαζί με ποικιλία στα κρασιά του αλλα ΚΑΙ στα αλλαντικά-τυριά του , με γεύσεις εκτός Ελλάδας

 

Καμία ιδέα;

(Εκτός Scala vinoteca που το γνωρίζω )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το warehouse στα εξάρχεια και η fabrica, μπενάκη χαμηλά στην πανεπιστημίου, πολύ καλά και τα δύο. Έχουν πολύ μεγάλη/καλή ποικιλία κρασιών και καλο φαγητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα απορουσα ποιος ετοιμαζεται, βγαινει εξω, παει σε ενα ωραιο μαγαζι, παραγγελνει ενα καλο κρασι για να παρει....πλατο τυριων και αλλαντικων αλλα οκ γουστα ειναι αυτα.  :-D  :P 

Εγω πριν απο ενα μηνα παντως που βρεθηκα Πειραια πηγα εδω https://www.facebook.com/corksandforkswinepub/ και μου αρεσε αρκετα το φαγητο, για τυρια και αλλαντικα δεν εχω ιδεα αλλα θεωρω οτι αξιζει μια ευκαιρια σαν μαγαζι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παντα απορουσα ποιος ετοιμαζεται, βγαινει εξω, παει σε ενα ωραιο μαγαζι, παραγγελνει ενα καλο κρασι για να παρει....πλατο τυριων και αλλαντικων αλλα οκ γουστα ειναι αυτα.  :-D  :P 

 

Εγω πριν απο ενα μηνα παντως που βρεθηκα Πειραια πηγα εδω https://www.facebook.com/corksandforkswinepub/ και μου αρεσε αρκετα το φαγητο, για τυρια και αλλαντικα δεν εχω ιδεα αλλα θεωρω οτι αξιζει μια ευκαιρια σαν μαγαζι.

 

Συνήθως ένα πολύ καλό κρασί δεν θέλει full φαγητό με τεράστιες μερίδες κλπ κλπ. Για αυτά πας απλά σε ένα "τυπικά" καλό κρασί. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wine Not στο Χαλανδρι!

Δεν εχω παει προσωπικα, σκοπευω ομως το επομενο διαστημα, ακουγεται παρα πολυ εδω και αρκετο καιρο σαν μαγαζι και σαν ονομα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Warehouse που αναφέρθηκε είναι πολύ ωραίο μαγαζί. Το Corks & Forks στον Πειραιά είναι εξίσου καλό αλλά ένα τσικ πιο τσιμπημένο στις τιμές. Συν ότι θέλει απαραίτητα κράτηση. 

Να προσθέσω το Paleo (υπέροχος χώρος) επίσης στον Πειραιά άλλα και το heteroclito δίπλα από τη Μητροπόλεως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά αποφεύγω όσα wine bars προσφέρουν φαγητό.

 

Στο wine bar πας για το κρασί είναι τελείως διαφορετικός ο σκοπός τους. Δεν είναι απλά εστιατόρια/ταβέρνες με εκτενή λίστα κρασιών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως ένα πολύ καλό κρασί δεν θέλει full φαγητό με τεράστιες μερίδες κλπ κλπ. Για αυτά πας απλά σε ένα "τυπικά" καλό κρασί. :)

Συμφωνω, απλα οταν πηγαινω σε τετοια μερη προτιμω να παρω κατι διαφορετικο ή εστω κατι που δεν θα εχω την ευκαιρια να το παρω αλλου ή να το φαω και στο σπιτι μου. Τα τυρια και τα αλλαντικα μου φαινονται πολυ απλη επιλογη ακομα και αν ταιριαζουν με ενα καλο κρασι :) 

Κατα τα αλλα περι ορεξεως εννοειται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@orpheas δεν ειναι παράλογο το σκεπτικό σου , απλά έχει να κάνει με το γιατί πας οπου πας :) Εγώ όταν θέλω να δοκιμάσω ενα ιδιαίτερο κρασί που δεν έχω ξαναδοκιμασει, θα διαλέξω ενα μαγαζί οπου θα παρω κατι απλά σαν συνοδευτικό όχι για να χορτάσω,

Στο ίδιο μήκος κύματος ανέφερα και τις ποικιλίες με τα αξιόλογα αλλαντικά/τυριά , που δεν έχω κάθε μερα σπίτι μου, κι όχι τις απλές γραβιέρες και τα ανθότυρο του Σκλαβενίτη που βάζουν καποια μαγαζιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ombra - Ψυχικό, εχει καμια 40-45 ονοματα. ωραιο μαγαζακι, τσεκ φβ να δεις αν σ'αρεσει ο χωρος πριν πας.

 

Vineria Dal Professore - Μαρούσι, μονο ελληνικα & ιταλικα κρασια εχω πετυχει - δυστυχως δεν ειχε κατι σε γαλλικο οταν πηγα.

 

Floyd - Χολαργος, ρεστοραν - καφε - κρασι - απεφυγε το.

 

Wine Gallery - Αλιμος, μοιαζει με ρεστοραν αλλα δεν ειναι κ δεν εντυπωσιαζει αλλα εχει καλες τιμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...