Προς το περιεχόμενο

απορίες για το θόρυβο υδρόψυξης


grab

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και πάλι η κυκλοφορία του νερού δεν ακούγεται? Για αυτό το λέω, καλύτερα δυο φανάκια όλα και όλα στα 600rpm, με προσεκτική σχεδίαση και επιλογή ψυκτρών, είναι αρκετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει γίνει καλή εξαέρωση στο κύκλωμα, όχι.

Και πάλι όμως, στη συγκεκριμένη περίπτωση, έχει να κάνει με τις συχνότητες και κατά πόσο αυτές επηρεάζουν την εγγραφή τους.

Αυτό φαντάζομαι μπορεί να διαπιστωθεί μόνο με δοκιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι η κυκλοφορία του νερού δεν ακούγεται? Για αυτό το λέω, καλύτερα δυο φανάκια όλα και όλα στα 600rpm, με προσεκτική σχεδίαση και επιλογή ψυκτρών, είναι αρκετά.

Όχι δεν ακούγεται, αλλά πάλι όπως είπα πιστεύω ότι σε τέτοια σύνθεση δεν θα το πρότεινα για δύο λόγους.

Ο ένας είναι το κόστος και ο άλλος είναι ότι ο κάτοχος θα πρέπει να ρίξει λίγο μελέτη και χρόνο για την κατασκευή του.

Ο πρώτος είναι και ο αποτρεπτικός κατά την γνώμη μου για τους περισσότερους.

Όλα τα υπόλοιπα που γράφονται περί εφφέ λαμπάκια κτλπ.... Τα γράφουν άτομα που δεν θέλουν να σπαταλήσουν ένα x ποσό και πάνε στην εύκολη λύση του αέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές για τον απλό, μέσο, αρχάριο, η υδρόψυξη θα έχει ίδιο ή περισσότερο θόρυβο με μια καλή σχετικά αερόψυξη.

 

 

 

Όχι δεν ακούγεται, αλλά πάλι όπως είπα πιστεύω ότι σε τέτοια σύνθεση δεν θα το πρότεινα για δύο λόγους.

Ο ένας είναι το κόστος και ο άλλος είναι ότι ο κάτοχος θα πρέπει να ρίξει λίγο μελέτη και χρόνο για την κατασκευή του.

Ο πρώτος είναι και ο αποτρεπτικός κατά την γνώμη μου για τους περισσότερους.

Όλα τα υπόλοιπα που γράφονται περί εφφέ λαμπάκια κτλπ.... Τα γράφουν άτομα που δεν θέλουν να σπαταλήσουν ένα x ποσό και πάνε στην εύκολη λύση του αέρα.

 

Απλά για να μην υπάρχει κάποια παρεξήγηση μιας και τα περι εφέ και λαμπακίων αναφέρονται μάλλον σε δικό μου Post. Μίλησα για τον απλό μέσο user, πιθανόν αρχάριο και μόνος σου το επιβεβαιώνεις με το προηγούμενο post σου. Αυτός ο χρήστης αν ασχοληθεί με υδρόψυξη, μάλλον δεν θα έχει το αποτέλεσμα μιας καλής αερόψυξης.

Κανένας δεν βαριέται απο όσους γράφουν εδώ υποθέτω. Μόνο και μόνο το γεγονός ότι ασχολούνται με το να γράφουν, υποδηλώνει ένα είδος ενδιαφέροντος και όχι οκνηρίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το είπα για κάποιον συγκεκριμένα το παραπάνω, γενικό σχόλιο ήταν γιατί γράφονται πολλά.

Εγώ πάντως για επαγγελματική χρήση θα πήγαινα σε ένα Xeon με μία φτηνή 2011-3 αν δεν θέλω να δώσω πολλά πολλά και θα είχα 8-10 πυρήνες με χαμηλη θερμοκρασία και πολύ μεγαλύτερη ισχύ.

Σε συνδυασμό με μία αεροψυξη 50€ πχ θα ήταν vfm το μηχάνημα!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...