Προς το περιεχόμενο

50 εκατομμύρια πωλήσεις για το PlayStation 4


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορω να καταλαβω το μενος της PCMR σε οτιδηποτε κονσολαδικο. Επισης δεν μπορω να μην αναφερω το αυτονοητο, οτι δηλαδη ο φανατισμενος θα χανει παντα γιατι δεν υπαρχει μια μονο σωστη πλευρα, η δικη του, οπως θεωρει.

Προσωπικά είμαι εντελώς αντίθετος με την έννοια PCMR. Από την στιγμή όμως που οι κονσόλες κάνουν αναβαθμίσεις κάθε 3 χρόνια και κατακερματίζονται σιγά σιγά, τότε ναι, έχω γίνει εχθρός τους.

Πράξεις θέλω να βλέπω, όχι πόσο πούλησαν. Δεν με πείθει το πόσο πουλάει, το τι παιχνίδια βγαίνουν με πύθει και κακά τα ψέματα, τα παιχνίδια που βγαίνουν στις κονσόλες δεν είναι τόσα πολλά και αξιόλογα. Τα Multiplatform δεν με ενδιαφέρουν καθόλου από τη στιγμή που έχω PC. Αν τα είχαν σε καλύτερη τιμή από του PC, τότε ναι. Ε δεν μπορώ να θέλω μια 50άρα για παιχνίδι κάθε φορά ειδικά αν δεν παίζω το Multiplayer.

 

Στο PC παίζω το Witcher 3 με τα expansions με ένα 30άρι το πολύ. Θα παίξω τώρα το Far Cry 4 με ένα δεκάρικο. Δεν γίνεται για 10 παιχνίδια στο PS4 να θέλω 500€, έλεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, έχω πάθει πλάκα.  :-D

Το Last of Us 2 δεν έχει βγει. Το πρώτο κυκλοφόρησε πριν 3 χρόνια. Ουσιαστικά μιλάμε για καλά παιχνίδια του Playstation, 3 χρόνια πριν. Θα έπρεπε να το είχαμε ξεχάσει και να είχαμε παίξει άλλα 10 σαν και αυτό τουλάχιστον.

Το Death Standing ακόμα δεν έχει βγει. Το Until Dawn πράγματι καλό, το Bloodborne επίσης (αλλά όχι για όλους) και το Grand Turismo αν και πότε θα βγει.

 

Γιατί δεν μιλάμε για το The Order; Μην το ρίχνουμε κάτω από το χαλί.

 

Στο PC των 1500€ παίζεις όλα τα παιχνίδια που βγαίνουν στην άθλια κονσόλα που χρεώνει τα παιχνίδια της 60€, με λιγότερα χρήματα, καλύτερη ποιότητα εικόνας και χωρίς να χρειάζεται να κάνεις αναβάθμιση κάθε 3 χρόνια, όπως πλέον ζητάνε οι κονσόλες.

 

Ετοιμαστείτε σε 2 χρόνια για το PS4 Pro Turbo.

 

Κουρασατε μαγκες πραγματικα κουρασατε.Βγαινει π.χ η ειδηση οτι η συγκεκριμενη κονσολα παει καλα και κανει ρεκορ πωλησεων και βγαινετε μονο και μονο για να ριξετε χολη. :X Λοιπον αν δεν γουσταρετε να παιζετε σε  σαπιες κονσολες μην ασχολειστε!!!!απλα ειναι τα πραγματα.Οι υγιείς γκαιμερς δεν προσπαθουν να μειωσουν καμια απο τις 2 πλατφορμες(πισι-κονσολα)αλλα χαιρονται να παιρνουν αυτο που μπορει να τους δινουν ξεχωριστα καθε μια απο αυτες.Μια συμβουλη μαγκες!!! αραξτε παιξτε τα παιχνιδια σας οπου μπορειτε και αφηστε αυτες τις αδικες συγκρισεις μεταξυ κονσολων και υπολογιστων. :-D

Ειρωνικα το γραφω το lineage.Γιατι πλεον τα exclusive του pc κοντευουν να κλεισουν 20ετια.

Το πισι μαμουσε και εδερνε την δεκαετια του 2000(crysis- far cry  half life 2,doom 3)τοτε αξιζανε πραγματικα!!!και ηταν πολυ μπροστα απο την εποχη τους.Τα σημερινα ειναι να τα βλεπεις και να τα κλαις απο αποψη αποκλειστικων τιτλων.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως εβγαλες το συμπερασμα οτι η console εκδοση του Overwatch ειναι σκουπιδι?το επαιξες?εχω ασχοληθει μαζι του και σε pc και σε ps4 και ειναι πανομοιοτυπο.

μαλλον δεν καταλαβες τι εννοω. Δεν λεω πως ειναι διαφορετικο game, λεω πως ειναι αδυνανατον να παιξεις σοβαρα την console εκδοση για τους λογους που ανεφερα. Αμα παιζεις για πλακα μια χαρα σε καλυπτει και το controller, εαν παιρνεις το game πιο σοβαρα ομως το pc ειναι μονοδρομος και μια βολτα στο subreddit του overwatch θα σε βοηθησει να καταλαβεις. Βλεπεις highlights απο κονσολες σε ranks diamond και πανω και οι παιχτες παιζουν σαν τους bronzo-silverαδες του pc. Δεν λεω, αμα παιζεις casually μια χαρα ειναι, μην ακουω ομως για competitive overwatch σε ps4, ειναι αστειο.

πως εβγαλες το συμπερασμα οτι η console εκδοση του Overwatch ειναι σκουπιδι?το επαιξες?εχω ασχοληθει μαζι του και σε pc και σε ps4 και ειναι πανομοιοτυπο.

μαλλον δεν καταλαβες τι εννοω. Δεν λεω πως ειναι διαφορετικο game, λεω πως ειναι αδυνανατον να παιξεις σοβαρα την console εκδοση για τους λογους που ανεφερα. Αμα παιζεις για πλακα μια χαρα σε καλυπτει και το controller, εαν παιρνεις το game πιο σοβαρα ομως το pc ειναι μονοδρομος και μια βολτα στο subreddit του overwatch θα σε βοηθησει να καταλαβεις. Βλεπεις highlights απο κονσολες σε ranks diamond και πανω και τοo zo-silverαδες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον δεν καταλαβες τι εννοω. Δεν λεω πως ειναι διαφορετικο game, λεω πως ειναι αδυνανατον να παιξεις σοβαρα την console εκδοση για τους λογους που ανεφερα. Αμα παιζεις για πλακα μια χαρα σε καλυπτει και το controller, εαν παιρνεις το game πιο σοβαρα ομως το pc ειναι μονοδρομος και μια βολτα στο subreddit του overwatch θα σε βοηθησει να καταλαβεις. Βλεπεις highlights απο κονσολες σε ranks diamond και πανω και οι παιχτες παιζουν σαν τους bronzo-silverαδες του pc. Δεν λεω, αμα παιζεις casually μια χαρα ειναι, μην ακουω ομως για competitive overwatch σε ps4, ειναι αστειο.

μαλλον δεν καταλαβες τι εννοω. Δεν λεω πως ειναι διαφορετικο game, λεω πως ειναι αδυνανατον να παιξεις σοβαρα την console εκδοση για τους λογους που ανεφερα. Αμα παιζεις για πλακα μια χαρα σε καλυπτει και το controller, εαν παιρνεις το game πιο σοβαρα ομως το pc ειναι μονοδρομος και μια βολτα στο subreddit του overwatch θα σε βοηθησει να καταλαβεις. Βλεπεις highlights απο κονσολες σε ranks diamond και πανω και τοo zo-silverαδες 

Καλο το μαους δεν λεω αλλα οι παλιες καλες εποχες που παιζαμε ολλα τα παιχνιδια στους υπολογιστες με αυτον τον τροπο εχουν αλλαξει κατα πολυ φιλε μου.Οπωτε εισαι λιγο αδικος στο να λες οτι η εκδοση του  overwatch για τις κονσολες δεν ειναι τοσο καλη.Η  blizzard  ομολογουμενος εχει κανει καταπληκτικη δουλεια και για τις 3 πλατφορμες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουρασατε μαγκες πραγματικα κουρασατε.Βγαινει π.χ η ειδηση οτι η συγκεκριμενη κονσολα παει καλα και κανει ρεκορ πωλησεων και βγαινετε μονο και μονο για να ριξετε χολη. :X Λοιπον αν δεν γουσταρετε να παιζετε σε  σαπιες κονσολες μην ασχολειστε!!!!απλα ειναι τα πραγματα.Οι υγιείς γκαιμερς δεν προσπαθουν να μειωσουν καμια απο τις 2 πλατφορμες(πισι-κονσολα)αλλα χαιρονται να παιρνουν αυτο που μπορει να τους δινουν ξεχωριστα καθε μια απο αυτες.Μια συμβουλη μαγκες!!! αραξτε παιξτε τα παιχνιδια σας οπου μπορειτε και αφηστε αυτες τις αδικες συγκρισεις μεταξυ κονσολων και υπολογιστων. :-D

Το πισι μαμουσε και εδερνε την δεκαετια του 2000(crysis- far cry  half life 2,doom 3)τοτε αξιζανε πραγματικα!!!και ηταν πολυ μπροστα απο την εποχη τους.Τα σημερινα ειναι να τα βλεπεις και να τα κλαις απο αποψη αποκλειστικων τιτλων.

Οι κονσόλες είναι άρρωστες, όχι οι καταναλωτές. Εγώ ένα θύμα του Marketing είμαι που πήγα και πήρα το Playstation 4 επειδή τότε ήταν Hot κονσόλα και ως κάτοχος και λάτρης όλων των προηγούμενων πήγα για την αγορά και έσκασα 550€ ζεστά μετρητά με δεύτερο χειριστήριο και δύο παιχνίδια. Έβαλα θυμάμαι το Killzone (πολύ καλό παιχνίδι) και με τα γραφικά θυμάμαι ήμουν λίγο κάπως, τα περίμενα καλύτερα. Εντάξει λέω αργότερα. Αργότερα έβγαλαν καινούρια κονσόλα όμως. Με αυτά και άλλα πολλά δεν βγάζουμε χολή από μόνοι μας, κρίνουμε έντονα και εκφράζουμε τη δυσαρέσκεια μας για τα φύκια που μας πουλάνε.

 

Το PC τώρα είναι στα καλύτερα του με ένα πολύ δυνατό Steam Community και όχι μόνο, με προσφορές τόσο εντός Steam όσο και από τρίτους πωλητές, με τις εταιρίες των καρτών γραφικών να φτιάχνουν όμορφες εφαρμογές όπου ο Gamer μπορεί με ένα κλικ να ρυθμίσει το παιχνίδι του (GeForce Expirience - AMD Evolved), με ένα σορό ευκολίες όπως το Sharing του Gameplay που μπορεί να κάνει, κλπ.

 

Far Cry 4. Μισή τιμή στο PC. Δεν βάζω τιμή από τρίτο πωλητή όπως κλειδάδικα τύπου Kinguin γιατί θα κλάψουμε.

https://www.skroutz.gr/c/1413/playstation_4_games.html?from=catspan&keyphrase=Far+Cry+4

 

Δεν κάνω σύγκριση, γιατί δεν υπάρχει σύγκριση. Αυτοί έριξαν τόσο την ποιότητα στο Playstation όπου δεν υπάρχει σύγκριση. Για τι να μιλήσω; Για τα χειριστήρια που ξεφλουδίζουν και την μπαταρία που κρατάει 8 ώρες;

Να συγκρίνω το Xbox Controller Forza edition που έχω στο PC με την Κινεζιά το DS4;

Τι να πω για τα Remasters που μας πίξανε ή για τα άθλια Indies;

 

Την απογοήτευση μου εκφράζω, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

 

Ένα Tekken δεν έχει. Άντε να δούμε πότε θα το βγάλουν...

Σίγουρα το GoW και το LoU θα είναι παιχνιδάρες, αλλά μέχρι τότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PC τώρα είναι στα καλύτερα του με ένα πολύ δυνατό Steam Community και όχι μόνο, με προσφορές τόσο εντός Steam όσο και από τρίτους πωλητές, με τις εταιρίες των καρτών γραφικών να φτιάχνουν όμορφες εφαρμογές όπου ο Gamer μπορεί με ένα κλικ να ρυθμίσει το παιχνίδι του (GeForce Expirience - AMD Evolved), με ένα σορό ευκολίες όπως το Sharing του Gameplay που μπορεί να κάνει, κλπ.

 

Στα χειρότερά του είναι το PC με unoptimized console ports και console parity.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκαν και 2 παιχνίδια που δεν έτρεχαν σωστά και κάτι έγινε...
Ποια παιχνίδια έχουν πρόβλημα;

 

Υ.Γ.: Αν εννοείς ότι θα μπορούσαν να φτιάχνουν παιχνίδια με βάση το PC και να βλέπαμε άλλα πράγματα, μαζί σου, αλλά Welcome to the World.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PC ήταν στα πάνω του όταν είχε ο άλλος PS2 και έβλεπε το DOOM 3/HL2/Far Cry στο PC και έτριβε τα μάτια του. Πείσε τώρα έναν με PS4 Pro να δώσει 2000Ε για καλό PC.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν βγήκε το doom το ps2 είχε ήδη 4 χρόνια στη πλάτη του, κάθε φορά που έβγαινε νέα κονσόλα μέχρι και τα ps3/360 τα pc έτρεχαν να κρυφτούν ή να κοστίζουν 2000+ ευρώ μόνο το tower για να τις φτάσουν 

 

επίσης αν μιλάμε για εποχές ps1/ps2 οι παιχνιδάρες ήταν εκεί όχι στα pc, παιχνίδια να κατουράς τα βρακιά και να σκίζεις τα υπόλοιπα ρούχα σου σου όχι βλακειούλες με ωραία γραφικά. ούτε πριν από αυτές τις δύο κονσόλες υπήρχαν τόσο καλά παιχνίδια (ακόμα και με τα σημερινά δεδομένα, όσο και να μην αρέσει αυτό σε πολλούς που νοσταλγούν τα '80s early '90s για παράδειγμα) ούτε και μετά από αυτές δεν είχες τέτοια πληθώρα ποιοτικών τίτλων που σου έδιναν και φοβερά γραφικά (για τα τότε δεδομένα πάντα) και ποιοτικό και διαρκώς εξελισσόμενο gameplay

 

αυτή τη στιγμή οι κονσόλες έχουν ελάχιστες "παιχνιδάρες" που δεν έχουν τα pc και είναι αδιάφορες από αυτόν τον τομέα, αφού πολλοί δεν ξοδεύουν για τα 5 παιχνίδια που ενδεχομένως πραγματικά τους ενδιαφέρουν 

 

τώρα σε ο,τι αφορά τα κακά ports πολύ συχνά αφορούν και κακά παιχνίδια (βλέπε mafia 3), άλλες φορές κάνεις υπομονή τι να κάνουμε (βλέπε dishonored 2) αλλά τελοσπάντων είναι διαχειρίσιμο το θέμα και όσο κακά και να είναι σχεδόν πάντα παίζουν καλύτερα από κονσόλες 

 

πάντως εγώ θα συμφωνήσω με τον heatspreader, το pc είναι στο αποκορύφωμά του αυτή τη στιγμή τουλάχιστον σε ο,τι αφορά τη ποικιλία τίτλων. είναι με διαφορά η πιο ολοκληρωμένη πλατφόρμα σε πάρα πολλά genres

 

από 'κει και πέρα αν βγαίνουν ή όχι καλοί τίτλοι γενικά αυτή την εποχή (που γνώμη μου είναι ότι το '16 τουλάχιστον βγήκαν αρκετοί καλοί) είναι μια άλλη κουβέντα

 

αλλά για αυτό το υλικό που έχουμε διαθέσιμο το pc τα σπάει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PC ήταν στα πάνω του όταν είχε ο άλλος PS2 και έβλεπε το DOOM 3/HL2/Far Cry στο PC και έτριβε τα μάτια του. Πείσε τώρα έναν με PS4 Pro να δώσει 2000Ε για καλό PC.

Η πλακα δεν ειναι αυτη ,η πλακα ειναι οτι αυτοι που κραζουν τις κονσολες ειναι με  pc των    700 .

Αυτος που εχει πραγματικα gaming pc   των 2000+  απλα δεν ασχολειται  ,δεν υπαρχει λογος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλακα δεν ειναι αυτη ,η πλακα ειναι οτι αυτοι που κραζουν τις κονσολες ειναι με  pc των    700 .

Αυτος που εχει πραγματικα gaming pc   των 2000+  απλα δεν ασχολειται  ,δεν υπαρχει λογος ...

αυτό που λες δεν έχει βάση, συνήθως ο καθένας προσπαθεί να υπερασπιστεί την αγορά του και όσα περισσότερα έχει δώσει τόσο πιο πολύ θα την υπερασπιστεί 

 

επίσης ένα pc των 700€ (υποθέτω μιλάμε μόνο κουτί) είναι σαφώς πιο ισχυρό από μια κονσόλα για αυτό και κάνει 700€ και όχι 300€ (το πουλάμε κάτω του κόστους που ίσχυε παλιά στις κονσόλες πλέον πέθανε) 

 

το pc των 2000+ είναι απλά άλλο επίπεδο, βέβαια έχει σημασία και πότε δόθηκαν αυτά τα χρήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλακα δεν ειναι αυτη ,η πλακα ειναι οτι αυτοι που κραζουν τις κονσολες ειναι με  pc των    700 .

Αυτος που εχει πραγματικα gaming pc   των 2000+  απλα δεν ασχολειται  ,δεν υπαρχει λογος ...

 

Εχει ο αδερφος μου pc του 2000ρου και οταν εγω επαιζα gta v στο ps4 των 400 ευρω αυτος ελεγε 5 μηνες και σημερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν καθαρα PC gamer αν θα έπαιρνα ποτέ κονσόλα που δεν πρόκειται με 70 ευρώ παιχνίδια και αναγκαστική συνδρομή για online . Θα επέλεγα το PS4 γιατί έχει περισσότερα exclusives και καλύτερα specs / αναλύσεις .

Tο μόνο θετικό είναι το ότι μπορείς να παίξεις με 400 ευρώ αλλά και πάλι το πληρώνεις πολύ ακριβά μετά .

μαλλον αγνοεις την υπαρξη skroutz, best price, ebay, amazon κτλ επισης με την συνδρομη online εχεις καθε μηνα δωρεαν τιτλους σε περιπτωση που σου διαφευγει, επισης πολλους δεν τους ενδιαφερει καν το online κομματι, ακομα υπαρχουν και τα μεταχειρισμενα.

 

Βέβαια, έχω πάθει πλάκα.  :-D

Το Last of Us 2 δεν έχει βγει. Το πρώτο κυκλοφόρησε πριν 3 χρόνια. Ουσιαστικά μιλάμε για καλά παιχνίδια του Playstation, 3 χρόνια πριν. Θα έπρεπε να το είχαμε ξεχάσει και να είχαμε παίξει άλλα 10 σαν και αυτό τουλάχιστον.

Το Death Standing ακόμα δεν έχει βγει. Το Until Dawn πράγματι καλό, το Bloodborne επίσης (αλλά όχι για όλους) και το Grand Turismo αν και πότε θα βγει.

 

Γιατί δεν μιλάμε για το The Order; Μην το ρίχνουμε κάτω από το χαλί.

 

Στο PC των 1500€ παίζεις όλα τα παιχνίδια που βγαίνουν στην άθλια κονσόλα που χρεώνει τα παιχνίδια της 60€, με λιγότερα χρήματα, καλύτερη ποιότητα εικόνας και χωρίς να χρειάζεται να κάνεις αναβάθμιση κάθε 3 χρόνια, όπως πλέον ζητάνε οι κονσόλες.

 

Ετοιμαστείτε σε 2 χρόνια για το PS4 Pro Turbo.

 

καθε 3 χρονια; σε ποιο πλανητη ζεις εσυ; το ps3 κυκλοφορησε το 2006 και παιζει (10χρονια μετα) ΑΚΟΜΑ οτιδηποτε κυκλοφορει....για πες μου εσυ ενα pc του 2006 των 400€ που σημερα υπαρχει ακομα (να παιζει παιχνιδια δεν το ρωταω καν); Επισης το ps4 του 2013 παιζει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κυκλοφορει και θα κυκλοφορει τα επομενα 5 χρονια τουλαχιστον, σε ξαναπροκαλω να μου πεις ενα pc αξιας 400€ του 2013 και τι παιχνιδια παιζει σημερα 4 χρονια μετα, περιμενω...

 

Κανεις δεν κλαιει φιλε μου οσο στις κονσολες ειναι ανυπαρκτα ολα τα strategy και moba games , ολα τα games της blizzard πλην overwatch (Που η console εκδοση του ειναι σκουπιδι), η συντριπτικη πλειοψηφια των indie titles (που μερικα ειναι διαμαντια, βλεπε undertale), ολα τα last gen games, ολοι οι emulators και ο ορος "competitive fps" δεν υπαρχει στις κονσολες. Αμα μου ελεγες nintendo θα σου ελεγα οκ, μπορει να υπαρχουν emulators για τα παλια games αλλα τα games του 3ds και του WiiU δεν παιζουν σε pc (παιζουν βασικα αλλα το emulation τους ειναι ακομα σε αρχικο σταδιο)  και πολλα απο τα franchises της ειναι κορυφαια. Δεν διαφωνω, πολυ καλα games ειναι τα exclusives του ps4, μακαρι να ηταν Multiplatform, αλλα το pc προσφερει τοσα περισσοτερα που το τελευταιο πραγμα που θα κανω ειναι να στεναχωρηθω που δεν εχω uncharted.

το κατανοεις οτι δεν γυρναει ολοκληρος ο κοσμος γυρω απ τα δικα σου γουστα σε ειδη παιχνιδιων ετσι;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε πριν από αυτές τις δύο κονσόλες υπήρχαν τόσο καλά παιχνίδια (ακόμα και με τα σημερινά δεδομένα, όσο και να μην αρέσει αυτό σε πολλούς που νοσταλγούν τα '80s early '90s για παράδειγμα) ούτε και μετά από αυτές δεν είχες τέτοια πληθώρα ποιοτικών τίτλων που σου έδιναν και φοβερά γραφικά (για τα τότε δεδομένα πάντα) και ποιοτικό και διαρκώς εξελισσόμενο gameplay

 

 

Ξέρω κάμποσα παιχνίδια που διαφωνούν μαζί σου! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...