Προς το περιεχόμενο

Ε.Ε προς τον τεχνολογικό κλάδο: "αφαιρέστε τη ρητορική μίσους ταχύτερα, αλλιώς θα σας αναγκάσουμε να το κάνετε"


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό είναι το θέμα, ποιά από τα παραπάνω που έγραψες είναι απλά προσβολές και ποιά από αυτά είναι ρητορική μίσους? Γιατί σύμφωνα με τον ορισμό της έκφρασης στο wikipedia η ρητορική μίσους πρόκειται κυρίως για μίσος σε ευπαθή άτομα και κοινωνικές ομάδες, κάτι λίγο αφηρημένο σαν ορισμό μιας και σήμερα ορίζεται μία κοινωνική ομάδα ως ευπαθής αύριο μπορεί κάποια άλλη, ή κάποια κυβέρνηση. Γι'αυτό λέμε ότι κάποια νομοθεσία που μπορεί να λογοκρίνει με αυτή την ευκολία (και μάλιστα σε ένα time interval της τάξης των 24 ωρών) και χωρίς αυστηρά ορισμένα όρια μπορεί πολύ εύκολα να χρησιμοποιηθεί για να λογοκρίνει πολιτικούς αντιπάλους από κάποια κυβέρνηση.

 

Και κλείνω με ένα quote του William Blake:

To generalize is to be an idiot.

Δεν ειναι γενικο, ουτε μπορει να παρεξηγηθει οπως γραφεις. Ισα ισα που ειναι απλο.

 

"Ολοι οι κατοχοι Iphone ειναι προβατα", "Ολοι οι μουσουλμανοι ειναι τρομοκράτες που ερχονται να μας σκοτωσουν".

 

Αυτα τα 2 εμπεριεχουν ρητορικη μισους γιατι τσουβαλιαζουν τους παντες απο μια ομαδα χωρις διακρισεις. Ειναι κοινως φανατισμος.

 

Το "η σημερινη ΕΕ βαζει τα κερδη των λιγων πανω απο την ευημερια των λαων της και η παγκοσμιοποιηση έτσι οπως εφαρμόζεται ειναι απλα ενας τροπος να μεγαλώνουν τα κερδη τους και τιποτα παραπανω" ειναι μια αποψη. Μπορει καποιος να συμφωνησει η διαφωνησει με αυτη.

 

Συμφωνω και με εσενα και με το Paparovic οτι στο ονομα του μισους θα απαγορευσουν ακομα και τον υγιη σκεπτικισμο. Ηδη το εχουν κανει. Ειναι πολυ ευκολο πχ αν γραψεις οτι διαφωνεις με την πολιτικη της ΕΕ να κατηγορηθεις απο τρομοκρατης μεχρι φασιστας. Δεν διαφωνουμε σε αυτο.

 

Ο Σνοουντεν για παραδειγμα θα αφησει μαλλον τα κοκκαλα του σε καποια φυλακη (αν δεν παθει "ατυχημα").

 

Αλλα αυτο δεν αναιρεί και το οτι σε αυτη την δυσκολη εποχη και λογο ελλειψης παιδειας εχουν αυξηθει και τα κρουσματα τυφλου μισους και ρατσισμου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν ειναι γενικο, ουτε μπορει να παρεξηγηθει οπως γραφεις. Ισα ισα που ειναι απλο.

 

"Ολοι οι κατοχοι Iphone ειναι προβατα", "Ολοι οι μουσουλμανοι ειναι τρομοκράτες που ερχονται να μας σκοτωσουν".

 

Αυτα τα 2 εμπεριεχουν ρητορικη μισους γιατι τσουβαλιαζουν τους παντες απο μια ομαδα χωρις διακρισεις. Ειναι κοινως φανατισμος.

 

Το "η σημερινη ΕΕ βαζει τα κερδη των λιγων πανω απο την ευημερια των λαων της και η παγκοσμιοποιηση έτσι οπως εφαρμόζεται ειναι απλα ενας τροπος να μεγαλώνουν τα κερδη τους και τιποτα παραπανω" ειναι μια αποψη. Μπορει καποιος να συμφωνησει η διαφωνησει με αυτη.

 

Συμφωνω και με εσενα και με το Paparovic οτι στο ονομα του μισους θα απαγορευσουν ακομα και τον υγιη σκεπτικισμο. Ηδη το εχουν κανει. Ειναι πολυ ευκολο πχ αν γραψεις οτι διαφωνεις με την πολιτικη της ΕΕ να κατηγορηθεις απο τρομοκρατης μεχρι φασιστας. Δεν διαφωνουμε σε αυτο.

 

Ο Σνοουντεν για παραδειγμα θα αφησει μαλλον τα κοκκαλα του σε καποια φυλακη (αν δεν παθει "ατυχημα").

 

Αλλα αυτο δεν αναιρεί και το οτι σε αυτη την δυσκολη εποχη και λογο ελλειψης παιδειας εχουν αυξηθει και τα κρουσματα τυφλου μισους και ρατσισμου.

Με βρίσκεις διάφωνο στην αρχή κυρίως γιατί πιστεύω ότι πολλά μπορούν να αλλάξουν με 1-2 λάθος εφαρμογές και την δημιουργία λανθασμένου δεδικασμένου (αλλά ναι άποψη σου και δύσκολα βγάζεις και άκρη μέσω internet σε θέματα που θέλουν τόση συζήτηση), και για να επαυξήσω στην τελευταία πρότασή σου να πω ότι πλέον δεν ξέρουμε "από που θα μας έρθει" θα είναι από τους και καλά φιλελεύθερους που στο όνομα του politically correctness έχουν αρχίσει να λογοκρίνουν και να νομοθετούν υπέρ τους, ή θα είναι από αυτούς που αντιδρούν και κατευθύνονται προς την ακρο-δεξιά και τον εθνικισμό. Το θέμα είναι ότι βλέπουμε μία μεγάλη κίνηση του κόσμου προς τα άκρα, είτε της αριστεράς και του επονομαζόμενου φιλελευθερισμού είτε της δεξιάς και του εθνικισμού. Ας ελπίσουμε ότι θα καταλαγιάσει η έπαρση του κόσμου με τον καιρό.

 

Όσο για τον Snowden, τώρα που οι εντάσεις μεταξύ Αμερικής-Ρωσίας καταλαγιάζουν λόγο της σχέσης Trump-Putin να δούμε τι κατάληξη θα έχει ο Snowden. Θα τον στείλουν πακέτο στην αμερική, και αν ναι θα τον φάνε τα μπουντρούμια ή θα τον χρησιμοποιήσει ο Trump ως μαρκετίστικο τρικ για να δείξει ότι υπάρχουν ακόμη αμερικανοί ήρωες και ότι με την προεδρία του θα υπάρξουν περισσότεροι. Όσο να'ναι θα βοηθούσε σε 4 χρόνια σαν όπλο για την επανεκλογή του (ξέρω μακριά αλλά υποθέσεις κάνω).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μας τα χουν πρηξει με τους ομοφυλοφιλους σε λίγο θα μας πηδήξουν κιόλας τα εβραιακια είναι ικανα να σου ρίξουν τη κυβέρνηση γιατί δεν δέχεται το γάμο τους

Μήπως να υπογράψει και το Insomnia εθελοντικά;

Το παραπάνω δηλαδή το θεωρείς "ρητορική μίσους";

 

 

Δεν είναι ρητορική μίσους μόνο να πει κάποιος να τους δείρουμε ή να τους σκοτώσουμε. Είπε ότι κάποιες κοινωνικές ομάδες σε λίγο θα μας πηδήξουν και θα μας ρίξουν και την κυβέρνηση. Οπότε ναι είναι ξεκάθαρα ρητορική μίσους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ρητορική μίσους μόνο να πει κάποιος να τους δείρουμε ή να τους σκοτώσουμε. Είπε ότι κάποιες κοινωνικές ομάδες σε λίγο θα μας πηδήξουν και θα μας ρίξουν και την κυβέρνηση. Οπότε ναι είναι ξεκάθαρα ρητορική μίσους.

 

Διαφωνώ αλλά ΟΚ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να υπογράψει και το Insomnia εθελοντικά;

 

 

Δεν είναι ρητορική μίσους μόνο να πει κάποιος να τους δείρουμε ή να τους σκοτώσουμε. Είπε ότι κάποιες κοινωνικές ομάδες σε λίγο θα μας πηδήξουν και θα μας ρίξουν και την κυβέρνηση. Οπότε ναι είναι ξεκάθαρα ρητορική μίσους.

 

Δηλαδή όταν κάποιος λέει ότι συγκεκριμένες ομάδες έχουν αυξημένη επιρροή υποπίπτει στο "αδίκημα" της ρητορική μίσους? Να, σε ανθρώπους με τη δική σου λογική πατάει η Ε.Ε. και κάνει ότι κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι γενικο, ουτε μπορει να παρεξηγηθει οπως γραφεις. Ισα ισα που ειναι απλο.

 

"Ολοι οι κατοχοι Iphone ειναι προβατα", "Ολοι οι μουσουλμανοι ειναι τρομοκράτες που ερχονται να μας σκοτωσουν".

 

Αυτα τα 2 εμπεριεχουν ρητορικη μισους γιατι τσουβαλιαζουν τους παντες απο μια ομαδα χωρις διακρισεις. Ειναι κοινως φανατισμος.

Μπορεί να παρεξηγηθεί και είναι γενικό διότι εξαρτάται από το ποιός και υπό ποίες συνθήκες το διατυπώνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να υπογράψει και το Insomnia εθελοντικά;

 

 

Δεν είναι ρητορική μίσους μόνο να πει κάποιος να τους δείρουμε ή να τους σκοτώσουμε. Είπε ότι κάποιες κοινωνικές ομάδες σε λίγο θα μας πηδήξουν και θα μας ρίξουν και την κυβέρνηση. Οπότε ναι είναι ξεκάθαρα ρητορική μίσους.

Δηλαδη θιγεσαι εσυ απο τις αποψεις καποιου αλλου θα του απαγορευσεις να τις εκφραζει για να χεις το κεφαλι σου ησυχο?***τσα και ξυλο κακομοιρηδες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη ή συμπεριφορά ενος πολίτη σαν μονάδα και άλλη της κοινωνίας σαν θεσμός. Ο πολίτης καλό είναι να σέβεται τον καθένα έτσι κι αλλιώς δεν κερδίζει τίποτα με το να προσβάλει παρά μόνο χάνει το δίκιο του. Όταν όμως ή "κοινωνία" αποφασίζει να παίρνουν επίδομα γάμου οι gay και σε απολυουν αν πεις τον πουστη πουστη κάπου ξεφεύγει το πράγμα. Το επίδομα γάμου υπάρχει για να υποστηρίζει τις οικογένειές και να τους παροτρύνει να κάνουν και κανένα παιδί με το δημογραφικό πρόβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα περι ρητορικης μισους ειναι αθλιοτητες, τις οποιες μονο δικτατοριες μπορει να υπαγορευουν και απο πισω κρυβουν επιχειρηση φιμωσης αποψεων.

Πρεπει να υπαρχει ελευθερια του λογου και αλοιμονο αν οι οποιες αποψεις αντιμετωπιζονται με σβησιμο αντι με επιχειρηματα.

και με βρωμοξυλο απο κουκουλοφορους προοδευτικες ομαδες, κ με βολτες στα νοσοκομεια απο δημοκρατικους κνιτες με μαδερια λαβαρα, κ με ασφυξιες εγκαυματα απο μολοτωφ, κ με φυλακησεις χωρις δικαστηρια, κ με ανωνυμους μαρτυρες, κ με προπυλακισμους κ καταστροφη περιουσιας, κ με αντι-διαδηλωσεις με την καλυψη των ΜΑΤ, κ με πληρωμενες απο επιχωρηγησεις αφισοκολησεις, κ με κρατικοδιαιτες ΜΚΟ, και και και και............

ολα γινονται μπροστα μας αυτη την στιγμη που συζηταμε.

παντα εδω ηταν, ακριβως τα ιδια, τα τελευταια 6-7 χρονια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το insomnia ΗΔΗ εχει επιβαλει φυμωσει- για οσους εχουν το ερωτηματικο. 

αποδειξη-> γραψτε κατι πραγματικα κοντρα στα πολιτικως ορθα (προοδευτικα κλπ) να δουμε τι θα κανουν τα admin...

Εχω την αποροια...

Βεβαια μια γνωμη ειναι αυτη παλι... αλλα θα ημουν πολυ περιεργος να εβλεπα καποιον να το εκανε....

Εμενα μου εχει λυθει η απορια προ πολλου.

Παρτε το κ στατιστικα- μισοι απο εμας ειναι προοδευτικαριοι (κρινοντας απ τα εκλογικα αποτελεσματα εν Ελλαδι). Αρα μισοι εδω μεσα ειναι υπερ της ευρωπαικης νομοθεσιας που συζηταμε.

Αρα την εφαρμοζουν.

Για να δω καποιον να μιλησει για κατι "τσουχτερο".....

Ετσι απο περιεργεια, ξαναλεω....

 

Άλλη ή συμπεριφορά ενος πολίτη σαν μονάδα και άλλη της κοινωνίας σαν θεσμός. Ο πολίτης καλό είναι να σέβεται τον καθένα έτσι κι αλλιώς δεν κερδίζει τίποτα με το να προσβάλει παρά μόνο χάνει το δίκιο του. Όταν όμως ή "κοινωνία" αποφασίζει να παίρνουν επίδομα γάμου οι gay και σε απολυουν αν πεις τον πουστη πουστη κάπου ξεφεύγει το πράγμα. Το επίδομα γάμου υπάρχει για να υποστηρίζει τις οικογένειές και να τους παροτρύνει να κάνουν και κανένα παιδί με το δημογραφικό πρόβλημα.

απο αυτο κ μονο καταλαβαινει κανεις προς τα που πηγαινουμε.

+1000 απο μενα φιλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιστορια δικαιωσε αυτους που ειχαν αποψη και πηγαν αντιθετα στο κατεστημένο εναντια σε απαγορευσεις. Και που πολλοι πληρωσαν με την ζωη τους το δικαιωμα αυτο.

 

Δεν μου ερχεται στο μυαλο κανενας καφρος που να εχει μεινει στην ιστορια για μεγαλειωδεις ατακες του τυπου "Σκοτωστε καθε π€#€τη γιατι ΟΛΟΙ εποφθαλμιουν τα καλη μας".

 

Λολ σοβαρά τώρα ο Χίτλερ και ο "Αγών" (του) δεν ισχυρίζεται σε γενικές γραμμές κάτι αντίστοιχο;

 

Δηλαδή για να καταλάβω έχουμε γίνει τόσο συμπλεγματικοί με την κυριολεκτικότητα, που άμα δεν υποθεί κάτι πρόστυχα, δεν θεωρείτε κακόβουλο;

 

Όπως πολύ σωστά (δόξα τον θεό, γιατί θα πετάξω τα μάτια μου στο μπλέντερ με τα υπόλοιπα που διαβάζω) ειπώθηκε από άλλους συνφορουμίτες: Η ρητορική μίσους έχει να κάνει με έκκληση για βία προς πολύ συγκεκριμένες κοινωνικές ομάδες.

 

Μόνο άτομα που θα έπρεπε κανονικά να μην ψηφίζουν, να μην έχουν πρόσβαση σε νοσοκομεία, φάρμακα, υπηρεσίες, τραπεζικούς λογαριασμούς και ίντερνετ, αναλώνονται στο να μισούν οποιαδήποτε μειονότητα στην οποία δεν ανήκουν λευκοί άντρες ή μουσουλμανοταλιμπάν άντρες. -> Αυτό είναι ρητορική μίσους.

 

Το να ζητάει η ΕΕ να διαγράφονται σε λιγότερο από 24 ώρες, (ναι αυτό είναι το πρόβλημα για όσους έχουν πρόβλημα με την ανάγνωση και κατανόηση κειμένου) όσα μηνύματα γίνονται report είναι που το ξεφτιλίζει και η συζήτηση κατα πόσο είναι ηθικό, ή κατα πόσο θα μειωθεί το bullying και τα hate sex post με φώτο από πρώην γκόμενες του κάθε πικραμένου, είναι απλά εκτός θέματος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι βλέπουμε μία μεγάλη κίνηση του κόσμου προς τα άκρα, είτε της αριστεράς και του επονομαζόμενου φιλελευθερισμού είτε της δεξιάς και του εθνικισμού. Ας ελπίσουμε ότι θα καταλαγιάσει η έπαρση του κόσμου με τον καιρό.

 

 

Την μιση μου ζωη την περασα ακουγοντας αλλους να μου λενε να το βουλωσω γιατι μιλαγα αναρχικα. Την αλλη μιση την περασα ακουγοντας αλλους να μου λενε να το βουλωσω γιατι μιλαγα φασιστικα. 

Τελικα εγω ποτε δεν ημουν αναρχικος (γιατι αγαπαω την πατριδα μου κ ο αναρχικος δεν γινεται να μην ειναι διεθνιστης), κ ποτε δεν ημουν φασιστας (γιατι ποτε δεν θελησα κα καταργηθουν οι εκλογες, κ φασιστας με εκλογικο συστημα δεν γινεται επισης). Παρολα αυτα μια ζωη μου λενε να το βουλωσω απο την περισση δημοκρατια που υπαρχει παντου (εζησα κ εξωτερικο κ μια απ τα ιδια κ χειροτερα κ εκει).

Κ ναι, καταλαβαινω οτι το καλυτερο ειναι ο διαλογος, αλλα σε περιπτωση που γινοταν κατι.... δεν νομιζω να υπερισχυσει η λογικη μεσα μου... σορυ φιλε αλλα ειμαι ανθρωπος....

Μια ζωη λογοκρισια κ ποινες παντου. Μια ζωη να φοβαμαι να μιλησω μπας κ βρεθει καποιος κ με μπλεξει καπως. Το ιδιο κ στα σχολεια, το ιδιο κ στις εργασιες, το ιδιο κ στις κρατικες υπηρεσιες, το ιδιο κ στις παρεες, το ιδιο παντου.

Ολοι δημοκρατες κ "ζητω τα δικαιωματα του ανθρωπου", αλλα στην πραξη.... μονο καταδικη παιζει αν εχεις αλλη γνωμη. 

Ελπιζω να ερθει η μερα που θα σταματησω να σκεφτομαι.

Ειλικρινα.

Ξερω οτι ακουγεται ακραιο. Δεν ειναι ομως.

Αυτο που βλεπω πλεον ειναι οτι δεν εχω ουτε ενα (μα ουτε ενα!!!) ωραιο πραμα να σκεφτω καθως πεφτω για υπνο καθε μερα.

Γιατι λοιπον να θεωρηθω ακραιος αν θελησω καποιες λυσεις που δεν εχουν καθολου διαλογο????

Ο διαλογος ειναι για ανθρωπους που θελουν να τον εχουν. 

Το μονο που εχω δει σε ολοκληρη την ζωη μου ειναι ζωα που νομιζουν οτι ξερουν κ θελουν να το βουλωσεις γιατι τους χαλας την πραγματικοτητα/ εικονα/ φουσκα (πεςτο οπως θες).

Που ειναι το ακραιο αν εγω θελω να τους βαλω σε μια βαθια-βαθια λακουβιτσα? (λολ)

 

Το γνωριζω οτι το συστημα μας οδηγει σε βαρυ ματοκυλισμα καπου στο κοντινο μελλον. Δυστυχως δεν νομιζω οτι εχω την δυναμη να κρατηθω μακρυα. Κ η αλλη πλευρα, οσο εμεις κραταμε την ηρεμια μας, αυτοι ξεσαλωνουν.... 

Οποτε αδερφε τι περιμενεις να γινει τελικα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το insomnia ΗΔΗ εχει επιβαλει φυμωσει- για οσους εχουν το ερωτηματικο. 

αποδειξη-> γραψτε κατι πραγματικα κοντρα στα πολιτικως ορθα (προοδευτικα κλπ) να δουμε τι θα κανουν τα admin...

Εχω την αποροια...

Βεβαια μια γνωμη ειναι αυτη παλι... αλλα θα ημουν πολυ περιεργος να εβλεπα καποιον να το εκανε....

Εμενα μου εχει λυθει η απορια προ πολλου.

Παρτε το κ στατιστικα- μισοι απο εμας ειναι προοδευτικαριοι (κρινοντας απ τα εκλογικα αποτελεσματα εν Ελλαδι). Αρα μισοι εδω μεσα ειναι υπερ της ευρωπαικης νομοθεσιας που συζηταμε.

Αρα την εφαρμοζουν.

Για να δω καποιον να μιλησει για κατι "τσουχτερο".....

Ετσι απο περιεργεια, ξαναλεω....

 

απο αυτο κ μονο καταλαβαινει κανεις προς τα που πηγαινουμε.

+1000 απο μενα φιλε.

 

 

Για το ινσόμνια σε διαβεβαιώνω πως μόνο πολιτικές ορθότητες δεν ποστάρω, το ύφος μου απότομο, το λεξιλόγιο ξεκάθαρα επιθετικό.

 

Πολύ σωστά να μου έχουνε διαγράψει 5-6 ποστ στα ~13 χρόνια που είμαι εδώ γιατί γύρισε σε προσωπικό και κοντέψαμε με άλλους να ανταλλάσουμε μπινελίκια.

 

Αυτό φυσικά ισχύει για πολύ λαό.

 

Οπότε αυτό που λες δε στέκει, είναι αυτό που θα ήθελες να στέκει για να επιβεβαιώσεις τον φασισμό που στην Ελλάδα ακόμα δεν ζούμε.

 

Για τους γκέι και το επίδομα γάμου είναι κάτι που έγινε στο Λουξεμβούργο. Τι διάολο σχέση έχει αυτό με το να προσβάλεις κάποιον επειδή γουστάρει να πηδιέται με άντρες/κατσίκια/άλογα/πέτρες;;;; Επίσης το επίδομα δεν το πληρώνει πάντα το κράτος, αλλά και η ιδιωτική εταιρεία στην οποία δουλεύει κάποιος.

 

1. Το δημογραφικό πρόβλημα της Ελλάδας τι σχέση έχει με το Λουξεμβούργο;

2. Η απόλυση του αλλουνού που κολλάει με τα παραπάνω;

3. Στη δουλειά άμα με αποκαλεί μια γκόμενα "ΣΚΙΣΤΗ" από το πρωί μέχρι το βράδυ, ή μου το πετάξει ειρωνικά ενώ τσακωνόμαστε, με λίγα λόγια προσπαθήσει να μειώσει τους κόπους μου, επειδή μπορεί να είμαι και πολύ σκίστης άντρακλας ΝΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΞΕΦΤΙΛΙΣΩ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ.

 

Το παραπάνω το έχω δει live: Συνάδελφος τύπισσα πετούσε σπόντες πως ένας εξωτερικός συνεργάτης έπαιρνε συστηματικά εκπτώσεις επειδή ήτανε πουτ@νιάρης και κανόνιζε πιτσιρίκες στα αφεντικά. Οπότε απόλαυσε ενώπιον δικηγόρου τις αποδείξεις πως τελικά είχε πάρει και λιγότερες εκπτώσεις από τον μ.ο. των πελατών. Τα κλάματα δεν την βοήθησαν να αποφύγει τη μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση.

 

Οπότε φίλε δεν είναι το θέμα να πεις τον "πούστη"-"πούστη", αλλά το να χρησιμοποιήσεις την προσωπικότητα κάποιου εναντίον του ή υποτιμητικά σε εργασιακό χώρο επειδή εσύ είσαι κομπλεξικός ή κατώτερος πιο χαζός υπάλληλος ;)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω έχουμε γίνει τόσο συμπλεγματικοί με την κυριολεκτικότητα, που άμα δεν υποθεί κάτι πρόστυχα, δεν θεωρείτε κακόβουλο;

 

Εγώ νομίζω πως έχουμε φτάσει στο άλλο άκρο δηλαδή να τα μεταφράζουν όλα σαν "κακόβουλα" όταν δεν συμφωνούν με τις απόψεις (κυρίως) των συγκεκριμένων κοινωνικών ομάδων που λες και εσύ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την μιση μου ζωη την περασα ακουγοντας αλλους να μου λενε να το βουλωσω γιατι μιλαγα αναρχικα. Την αλλη μιση την περασα ακουγοντας αλλους να μου λενε να το βουλωσω γιατι μιλαγα φασιστικα. 

Τελικα εγω ποτε δεν ημουν αναρχικος (γιατι αγαπαω την πατριδα μου κ ο αναρχικος δεν γινεται να μην ειναι διεθνιστης), κ ποτε δεν ημουν φασιστας (γιατι ποτε δεν θελησα κα καταργηθουν οι εκλογες, κ φασιστας με εκλογικο συστημα δεν γινεται επισης). Παρολα αυτα μια ζωη μου λενε να το βουλωσω απο την περισση δημοκρατια που υπαρχει παντου (εζησα κ εξωτερικο κ μια απ τα ιδια κ χειροτερα κ εκει).

Κ ναι, καταλαβαινω οτι το καλυτερο ειναι ο διαλογος, αλλα σε περιπτωση που γινοταν κατι.... δεν νομιζω να υπερισχυσει η λογικη μεσα μου... σορυ φιλε αλλα ειμαι ανθρωπος....

Μια ζωη λογοκρισια κ ποινες παντου. Μια ζωη να φοβαμαι να μιλησω μπας κ βρεθει καποιος κ με μπλεξει καπως. Το ιδιο κ στα σχολεια, το ιδιο κ στις εργασιες, το ιδιο κ στις κρατικες υπηρεσιες, το ιδιο κ στις παρεες, το ιδιο παντου.

Ολοι δημοκρατες κ "ζητω τα δικαιωματα του ανθρωπου", αλλα στην πραξη.... μονο καταδικη παιζει αν εχεις αλλη γνωμη. 

Ελπιζω να ερθει η μερα που θα σταματησω να σκεφτομαι.

Ειλικρινα.

Ξερω οτι ακουγεται ακραιο. Δεν ειναι ομως.

Αυτο που βλεπω πλεον ειναι οτι δεν εχω ουτε ενα (μα ουτε ενα!!!) ωραιο πραμα να σκεφτω καθως πεφτω για υπνο καθε μερα.

Γιατι λοιπον να θεωρηθω ακραιος αν θελησω καποιες λυσεις που δεν εχουν καθολου διαλογο????

Ο διαλογος ειναι για ανθρωπους που θελουν να τον εχουν. 

Το μονο που εχω δει σε ολοκληρη την ζωη μου ειναι ζωα που νομιζουν οτι ξερουν κ θελουν να το βουλωσεις γιατι τους χαλας την πραγματικοτητα/ εικονα/ φουσκα (πεςτο οπως θες).

Που ειναι το ακραιο αν εγω θελω να τους βαλω σε μια βαθια-βαθια λακουβιτσα? (λολ)

 

Το γνωριζω οτι το συστημα μας οδηγει σε βαρυ ματοκυλισμα καπου στο κοντινο μελλον. Δυστυχως δεν νομιζω οτι εχω την δυναμη να κρατηθω μακρυα. Κ η αλλη πλευρα, οσο εμεις κραταμε την ηρεμια μας, αυτοι ξεσαλωνουν.... 

Οποτε αδερφε τι περιμενεις να γινει τελικα?

 

 

Αυτό φίλε όλοι το ζήσαμε, αλλά δε μας λύγισε στο δικό σου, τραγικό έτσι όπως το περιγράφεις, σημείο.

Πολύ σοβαρά παίρνεις την γνώμη των άλλων άμα σωπαίνεις όποτε σου το ζητάνε, εγώ έμαθα μέχρι και με τις τρικλοποδιές και τις αδικίες να γελάω, να το δέχομαι και να προχωράω. Ούτε τους έκανα τη χάρη να δείξω θυμό, ίσα ίσα γελούσα με το πόσο φοβισμένα και μίζερα ανθρωπάκια σε θέσεις εξουσίας ήτανε.

 

Από το σχολείο, το τει, τη πρακτική τον στρατό και τη δουλειά. Τόσο απλό είναι, άμα ζεις συνέχεια φοβισμένος, κάτι καταλαβαίνεις λάθος, δε γίνεται να ανέχεσαι και να σωπαίνεις για να έχεις μια μικρή ζωή που δεν την ευχαριστιέσαι, τουλάχιστον και να απολυθείς για αυτά που πιστεύεις, έκανες το καλύτερο που μπορούσες και έχεις καθαρή συνείδηση: κοιμάσαι καλύτερα το βράδυ ;)

 

Τώρα άμα δε γουστάρεις τον κόσμο έτσι όπως είναι, αυτό είναι δικό σου πρόβλημα και πρέπει να το λύσεις εσύ για εσένα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...