Προς το περιεχόμενο

Ε.Ε προς τον τεχνολογικό κλάδο: "αφαιρέστε τη ρητορική μίσους ταχύτερα, αλλιώς θα σας αναγκάσουμε να το κάνετε"


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την Ε.Ε δεν τη νοιάζει να προστατέυσει τις κοινωνίες και τα κοινωνικά αγαθά όπως έχετε και εσείς παρατηρήσει με το παράδειγμα της Ελλαδίτσας μας. Επειδη ίσως με προλάβουν κάποιοι με το ότι τα φάγαμε, έχουμε εσφαλμένη νοοτροπία και και και, σε αυτό φταίμε εμείς με τα ιερά τέρατα που θεριέψαμε ναι. Τα παιδιά του κοσμάκη όμως δεν φταίνε σε τίποτα να κρυώνουν στο σπίτι το χειμώνα, να λιποθυμούν από την πείνα στα σχολεία και πολλά άλλα τέτοια, αποτέλεσμα της πολιτικής της Ε.Ε και των λοιπών ΔΝΤPSIGPMorganGoldmanSachs κτλ κτλ κτλ ΚΑΘΑΡΑ. Και δεν μιλάμε για το έτος 1950, αλλά για το 2016. Είναι πολλά τα λεφτά ! 

Την Ε.Ε. του Βορρά την ενδιαφέρει να απομυζεί τους λαούς του νότου και να κουνά το δάχτυλο υπό τη στέγη της βαριάς βιομηχανίας. Η ΕΕ δημιουργήθηκε για να μην επαναληφθούν τα φαίνομενα Α' & Β' ΠΠ και οι αιτίες που τους προκάλεσαν, δημιουργήθηκε για να ενισχύσει τους δεσμούς μεταξύ των κρατών που τη διέπουν, αλλά εν έτει 2016 το μόνο που διαφαίνεται στην άκρη της σύραγγας είναι πόλεμος, σπαραγμός, ανέλπιδη ζωή. Την ΕΕ δεν την ενδιαφέρουν τα μωρά, τα παιδιά, οι νέοι, οι γέροι, οι πραγματικά ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες, αλλά χαρακτηρίζει και αποχαρακτηρίζει κατά το δοκούν τις διάφορες κοινωνικές ομάδες ως ευαίσθητες και μη.

Στην Ελλάδα του 2016 η ελπίδα έχει πεθάνει, τον τελευταίο 1 μήνα έχει θαφτεί στο 1 μέτρο, και σε λίγο, ή περισσότερο καιρό θα φτάσει στα 2 μέτρα κάτω από τη γη. Σηκώσει κεφάλι; Κόψει κεφάλι. Το κακό είναι πως πολλούς τους αρέσει αυτή η λογοκρισία και τη θεωρούν και θετική. Ε λοιπόν, προς γνώσιν τους, ο φανατισμός προέρχεται και από την έλλειψη παιδείας, έλλειψη ελπίδας και στέρηση βασικών αγαθών... Τον φανατικό δεν τον αποτρέπεις μην αφήνοντας τον να κάνει σχόλιο στο φουβου, ίσα ίσα πολλές φορές τον ωθείς σε πιο ακραίες κινήσεις...

 

Όσον αφορά κάποια πράγματα που γράφτηκαν για λογοκρισία στο ινσόμνια, προσωπικά δε μου έχει σβηστεί ούτε ένα μήνυμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εγώ νομίζω πως έχουμε φτάσει στο άλλο άκρο δηλαδή να τα μεταφράζουν όλα σαν "κακόβουλα" όταν δεν συμφωνούν με τις απόψεις (κυρίως) των συγκεκριμένων κοινωνικών ομάδων που λες και εσύ.

 

Πολύ σωστά, έχουμε και τέτοιους καραγκιόζηδες. Και μάντεψε: όποτε βρεθώ με LGBTIVFKRO και δε συμμαζεύεται άτομα που αρχίζουν τη ρητορία στα καλά καθούμενα τους εξηγώ πως είναι το ίδιο ενοχλητικοί με κομμούνια, ιαχωβάδες και ζητιάνους. Γενικεύουν τα προβλήματα τους και είναι πολύ μικρά ανθρωπάκια που θίγονται με το παραμικρό.

 

Δεν κάνω το λάθος να πιάσω συζήτηση και να τους λέω αυτονόητα, αλλά μάταια πράγματα του τύπου: "και άμα γίνουμε όλοι γκέι πως θα κάνουμε παιδιά κτλ κτλ κτλ".

 

Δεν είναι όλοι οι γκέι κομπλεξικές κραγμένες, δεν είναι όλοι οι στρέητ ομοφοβικοί και ανήσυχοι μη μπει κάτι στη σούφρα τους.

 

Υπάρχουν και οι κανονικοί άνθρωποι που συνδέουν τις μόδες με "Κάϊρο" ;)

 

Υ.Γ.: Παρατήρησες τι έκανα; Έκραξα ευπαθείς κοινωνικές μειονότητες "πρεζάκια" και "ζητιάνους". ΔΕΝ υποτιμάω κάθε άνθρωπο που ζητιανεύει ή ταλαιπωρείτε από την πρέζα, μόνο αυτούς που το χρησιμοποιούν ως δικαιολογία για να εκμεταλλευτούν τη καλοσύνη του μέσου ανθρώπου.

 

Επίσης άλλο ομοφυλόφιλος, άλλο κραγμένη πουστάρα.

Άλλο γυναίκα, άλλο ξέκωλο.

Άλλο άντρας, άλλο φοβισμένο κομπλεξικό ανθρωπάκι που ξεσπαθώνει μόνο ανάμεσα σε πλήθη και μόνος του κάνει την κότα.

Άλλο χριστανός και άλλο "φαρισαίος"

 

;)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τον Snowden, τώρα που οι εντάσεις μεταξύ Αμερικής-Ρωσίας καταλαγιάζουν λόγο της σχέσης Trump-Putin να δούμε τι κατάληξη θα έχει ο Snowden. Θα τον στείλουν πακέτο στην αμερική, και αν ναι θα τον φάνε τα μπουντρούμια ή θα τον χρησιμοποιήσει ο Trump ως μαρκετίστικο τρικ για να δείξει ότι υπάρχουν ακόμη αμερικανοί ήρωες και ότι με την προεδρία του θα υπάρξουν περισσότεροι. Όσο να'ναι θα βοηθούσε σε 4 χρόνια σαν όπλο για την επανεκλογή του (ξέρω μακριά αλλά υποθέσεις κάνω).

 

Ο Trump είχε πει "He's a total traitor" άρα μην περιμένεις να επιζήσει ο άνθρωπος. https://www.youtube.com/watch?v=ex7d-izDwzw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που λες δε στέκει, είναι αυτό που θα ήθελες να στέκει για να επιβεβαιώσεις τον φασισμό που στην Ελλάδα ακόμα δεν ζούμε.

 

Δεν σε ειδα να λες τα πραγματα με το ονομα τους.

Για κανε τον κοπο να αναφερεσε ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ  για τις πολιτικες πραγματικοτητες που ζουμε σημερα, κ να δεις ποσο γρηγορα θα γινεις delete κ χωρις να γινει προσωπικο το ζητημα....

Για μιλα λιγακι για συγκεκρημενα κοματα, η συγκεκριμενες ιδεολογιες ΩΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΗΣ τους να δεις ποσο γρηγορα τρως ποδι.

Ετσι για να παρεις μια γευση της ηλεκτρονικης δημοκρατιας εν Ελλαδι φιλε....

Πλανασαι πλανην οικτραν αν νομιζεις οτι εδω μεσα (η σε οποιο ελληνικο φορουμ) μπορεις να μιλας για τα παντα, εστω κ ευγενικα, εστω κ χωρις προσωπικες στοχοποιησεις.

Δεν σου ειπα οτι τα admin δεν κανουν καμια δουλεια. Φυσικα κ καλα κανουν κ σβηνουν καποια ποσαρισματα.

Αλλα για μπες στον κοπο, αν βρεις καποιο θεμα που να κολαει, να κριτικαρεις με συγκεκρημενες πολιτικες αποχρωσεις κ να δεις ποσο σβελτα θα φας κοκκινη καρτα... 

 

Στην Ελλαδα δεν ζουμε φασισμο?

ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! Δλδ θες να μου πεις οτι οι αριστεροι που μας κυβερναν πιστευουν στην διαδικασια των εκλογων???? ΧΑΧΑΧΧΑΧΑΑ!!! Φιλε χρειαζεται να διαβασεις βασικα θεωρητικα βιβλια μαρξισμου για να συνειδιτοποιησεις ποιους εχουμε κυβερνηση.

Μετα ελα να μιλησουμε...

Ισως τοτε μπορουμε να καταληξουμε σε καποιο συμπερασμα στον λογο που μπαινουν οι οποιοι νομοι μπαινουν.

---> Εκει ειναι κ η διαφορα μας φιλε- εσυ νομιζεις οτι αυτοι που νομοθετουν τα περι λογοκρισιας λογω μισους το κανουν για να μας προστατεψουν δημοκρατικα. Εγω νομιζω οτι αυτοι δεν πιστευουν καν στην δημοκρατια αλλα (ως αριστεροι) στην ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ του προλεταριατου, αρα τα νομοθετηματα τους πηγαζουν απο αντιδιαμετρικα αντιθετη κατευθυνση κ οχι αυτο που μας λενε.

Εσυ φυσικα εισαι ελευθερος να ψωνιζεις απ οποια λαικη θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε ειδα να λες τα πραγματα με το ονομα τους.

Για κανε τον κοπο να αναφερεσε ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ  για τις πολιτικες πραγματικοτητες που ζουμε σημερα, κ να δεις ποσο γρηγορα θα γινεις delete κ χωρις να γινει προσωπικο το ζητημα....

Για μιλα λιγακι για συγκεκρημενα κοματα, η συγκεκριμενες ιδεολογιες ΩΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΗΣ τους να δεις ποσο γρηγορα τρως ποδι.

Ετσι για να παρεις μια γευση της ηλεκτρονικης δημοκρατιας εν Ελλαδι φιλε....

Πλανασαι πλανην οικτραν αν νομιζεις οτι εδω μεσα (η σε οποιο ελληνικο φορουμ) μπορεις να μιλας για τα παντα, εστω κ ευγενικα, εστω κ χωρις προσωπικες στοχοποιησεις.

Δεν σου ειπα οτι τα admin δεν κανουν καμια δουλεια. Φυσικα κ καλα κανουν κ σβηνουν καποια ποσαρισματα.

Αλλα για μπες στον κοπο, αν βρεις καποιο θεμα που να κολαει, να κριτικαρεις με συγκεκρημενες πολιτικες αποχρωσεις κ να δεις ποσο σβελτα θα φας κοκκινη καρτα... 

 

Στην Ελλαδα δεν ζουμε φασισμο?

ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! Δλδ θες να μου πεις οτι οι αριστεροι που μας κυβερναν πιστευουν στην διαδικασια των εκλογων???? ΧΑΧΑΧΧΑΧΑΑ!!! Φιλε χρειαζεται να διαβασεις βασικα θεωρητικα βιβλια μαρξισμου για να συνειδιτοποιησεις ποιους εχουμε κυβερνηση.

Μετα ελα να μιλησουμε...

Ισως τοτε μπορουμε να καταληξουμε σε καποιο συμπερασμα στον λογο που μπαινουν οι οποιοι νομοι μπαινουν.

---> Εκει ειναι κ η διαφορα μας φιλε- εσυ νομιζεις οτι αυτοι που νομοθετουν τα περι λογοκρισιας λογω μισους το κανουν για να μας προστατεψουν δημοκρατικα. Εγω νομιζω οτι αυτοι δεν πιστευουν καν στην δημοκρατια αλλα (ως αριστεροι) στην ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ του προλεταριατου, αρα τα νομοθετηματα τους πηγαζουν απο αντιδιαμετρικα αντιθετη κατευθυνση κ οχι αυτο που μας λενε.

Εσυ φυσικα εισαι ελευθερος να ψωνιζεις απ οποια λαικη θες.

 

 

Καλά τα υπόλοιπα που έγραψες βαριέμαι να τα σχολιάσω γιατί στο ινσόμνια έχω κράξει από Κατρούγκαλό, Τσίπρα και Καμμένο μέχρι και το συνδικαλιστικό παρακράτος στο σύνολο του.

 

Στο τέλος λες βλακείες, όχι απλά δεν έγραψα οτι το κάνουν για να μας προστατέψουν αλλά το ακριβώς αντίθετο.

 

Γενικά φίλε διαβάζεις αυτά που θέλεις και βγάζεις ότι να'ναι συμπεράσματα.

 

Υ.Γ. Τράβα σε κανένα uk, usa, ρωσία, κίνα και κράξε τη κυβέρνηση όπως θα την έκραζες εδώ. Και δες τα αποτελέσματα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Trump είχε πει "He's a total traitor" άρα μην περιμένεις να επιζήσει ο άνθρωπος. https://www.youtube.com/watch?v=ex7d-izDwzw

 

Εντάξει για τον Trump μιλάμε στο κάτω κάτω υπάρχει και αυτή η δήλωση μαργαριτάρι : Trump says it was a persona

Προφανώς στον βωμό της εκλογικής εκστρατείας έκανε δηλώσεις και δηλώσεις πόσα από αυτά πίστευε ανάθεμα και αν ξέρει και ο ίδιος, το θέμα είναι ότι έδειξε ότι δεν έχει πρόβλημα να πει ψέματα και να αλλάξει δηλώσεις αν τον συμφέρει (στο κάτω-κάτω επιχειρηματίας ήταν). Οπότε όλα τα περιμένω συμπεριλαμβανομένης και της έκβασης την οποία σχολίασα και quoteαρες. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Trump είχε πει "He's a total traitor" άρα μην περιμένεις να επιζήσει ο άνθρωπος. 

Η αμερικη ειναι τραινο πανω σε συγκεκριμενες σιδηροτροχιες. Κανενας Τραμπ, η  Ομπαμα, η Κλιντον, η Κενεντυ δεν αλλαζει το δρομολογιο. Υπαρχουν πολυ μεγαλυτερες απο αυτους δυναμεις/ συμφεροντα που τους υποβαλουν τι να κανουν κ αυτοι το κανουν σχεδον ασυζητητι.

Αν τα μεγαλ συμφεροντα θελουν εξομαλυνση σχεσεων με Ρωσσια, αυτο θα γινει, ακομα κ αν δεν συμφερει καθαρα την Αμερικη. Αν θελουν 3ο παγκοσμιο, αυτο θα γινει, οσο κ αν χτυπιεται ο Τραμπ.

Το ιδιο κ για καθε whistleblower. Δεν εξαρταται καθαρα απ τον Ντοναλντακια, αλλα απ το ποιους θα ευχαρηστησει, η δυσαρεστησει, με την αποφαση του.

Καλά τα υπόλοιπα που έγραψες βαριέμαι να τα σχολιάσω γιατί στο ινσόμνια έχω κράξει από Κατρούγκαλό, Τσίπρα και Καμμένο μέχρι και το συνδικαλιστικό παρακράτος στο σύνολο του.

 

Στο τέλος λες βλακείες, όχι απλά δεν έγραψα οτι το κάνουν για να μας προστατέψουν αλλά το ακριβώς αντίθετο.

 

Γενικά φίλε διαβάζεις αυτά που θέλεις και βγάζεις ότι να'ναι συμπεράσματα.

 

Υ.Γ. Τράβα σε κανένα uk, usa, ρωσία, κίνα και κράξε τη κυβέρνηση όπως θα την έκραζες εδώ. Και δες τα αποτελέσματα ;)

1) Δεν ενδιαφερεται κανενας βασικα να λογοκρινει καποιον που βριζει τον Τσιπ[ρα, η τον Κατρουγκαλο, η τον Καμμενο. Αλλα ειναι τα "απαγορευμενα" που"δεν κανει" να λεγονται κ κανενα απο αυτα δεν θιγεις- οποτε ψιλοηρεμησε.

Εγω ξερω πολυ καλα τι λεω εκ πειρας. Τωρα το τι μου λες εσυ.... μαλλον δεν εχουμε την ιδια πειρα...

Κ απο κει βγαζω συμπερασματα, οχι απ αυτα που λες.

 

2) Ημουν usa κ ειναι δικτατορια μαυρη. Αλλα το να νομιζεις οτι τα προτεκτορατα της (Ελλαδισταν κλπ) ειναι διαφορετικα κ οχι κατ εικονα κ ομοιωση... λολ φιλε λολ.... Θες σκουντημα/ ξυπνημα/ κλωτσια να παρεις μπρος...

Οτι γινεται εκει γινεται ακριβως κ εδω, αλλα σε μικροτερη κλιμακα (λογω δικου μας μεγεθους). 

Κ με μια μικρη χρονικη καθυστερηση, λογω αποστασης/ κοιν. διαφορων κλπ.

Κατ ταλλα, μια μικρη usa ειμαστε κ μεις, απλα δεν τοχεις χαμπαριασει (σε ενα φορουμ που μιλαμε για amd intel microsoft apple χαχαχαχαχαχαχα!!!!!! μιλαμε για τετοια γρηγοραδα σκεψης...).

Λες κ δεν φοραμε τζιν ολοι μας, λες κ δεν πινουμε κοκα ολοι μας, δεν κανπιζουμε αμερικανικα τσιγαρα στην πλειοψηφια μας, δεν βλεπουμε αμερ. σινεμα/ τηλεοπαση, δεν ακουμε αμερ. μουσικη, δεν μιλαμε αγγλικα ολοι, δεν εχουμε στρ. βασεις κ πυρηνικα δικα τους στην χωρα μας, δεν δεν δεν δεν τιποτα απο αυτα!!!!!!!!!!!!!

Ειμαστε η Ελλαδαρα που εχουμε δημοκρατια!!!! (κ δεν ειμαστε usa!!!)

Ειμαστε ολοι αμερικανακια κ ουτε καν το ξερουμε φιλε. Κ εδω δεν ειναι παρα μια αμερικανικη επαρχια, απλα δεν το γραφουν κ στον χαρτη.

Χρειαζεται να διαβασεις πολλα για να πουλας υφακι αδερφε.

Δεν σε παω κοντρα. Αν ειχες δει αυτα που εχω δει... θα ειχες κ συ ιδια γνωμη---> πιστεψε με.

Απλα δεν ταχεις δει κ εισαι ακομα σε πιο "φρεσκο" σταδιο.

Ελπιζεις ακομα.

 

3) Μια καθηγητρια μου στο γυμνασιο μας ειχε πει οτι ενας πραγματικα σοφος αντρας δεν μπορει παρα να κανει μονο ενα πραγμα- να κλαιει.

Δυστυχως δεν κλαιω αλλα εκνευριζομαι/ ανχωνομαι/ τρελαινομαι. Αρα δεν ειμαι σοφος. Αλλα θελω να πιστευω οτι ακομα αγωνιζομαι.

 

Οταν ημουν σε μικροτερη ηλικια δεν ειχα πολλα να ρισκαρω. Τοτε μπορουσα κ να υπερασπισω την γνωμη μου ευκολοτερα. Τωρα υπαρχουν ανθρωποι που μπορουν να μου κανουν την ζωη απειρως δυσκολοτερη μονο κ μονο για αυτα που πιστευω. Ποιος ο λογος να μιλαω λοιπον? Σαμπως θα αλλαξουν γνωμη? Η μηπως θα κερδισω κατι?

Παραδειγμα--> η διευθυντρια του δημοτικου που παει η κορη μου εφερε 2 αλβανακια απο αλλη γειτονια στην ταξη της. μια κ ξεπερασε το προβλεπομενο νουμερο μαθητων επρεπε να διωξει 2. αφου εβγαλε οσα παιδακια ειχαν αδερφια, ηταν αρρωστα, ειχαν μονομελεις οικογενειες κλπ, μειναν 5 υποψηφια. μαντευεις ποιο ηταν το τελικο της κριτηριο? (αυτο απο γνωστη μου μεσα απο το σχολειο).

Ποιους ηξερε απο την τοπικη... Εγω δεν ημουν στην τοπικη κ η κορη μου εφαγε μεταγραφη....

Καθε πρωι λοιπον εδω κ 2 χρονια ξυπναω κ καβαλαω την μηχανη να παω το παιδι στην αλλη ακρη της γειτονιας γιατι ετσι θελησε καποια βαση καποιων δικων της κριτηριων κ εγω δεν μπορω να κανω απολυτως τπτ για αυτο.

Κ αυτο που σου δινω δεν ειναι παρα ενα ελαχιστο κ πολυ μικρο παραδειγμα (κ αναποδο μια κ μιλαμε για ελλειψη πολιτικων πεποιθησεων κ οχι επιβεβαιωση τους) αυτου που λεω.

 

Φιλε δεν γνωριζεις την ζωη αν λες οτι εχουμε δημοκρατια κ οχι δικτατορια.

Δεν θελω να σε προσβαλω αλλα μιλας για κατι που πρεπει να ψαξεις πολυ ακομα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας τον πονο του σε αυτό το θρεντ, πραγματικό shitstorm.
Καλά μου παιδιά, καντε ενα κόπο να γκουγκλάρετε τι είναι το hatespeech.
 

Hate speech is speech that attacks a person or group on the basis of attributes such as gender, ethnic origin, religion, race, disability, or sexual orientation.

any advocacy of national, racial or religious hatred that constitutes incitement to discrimination, hostility or violence shall be prohibited by law

 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Hate_speech
 
Όσο ο περιορισμός κινείται σε αυτα τα πλαίσια, όποιος θίγεται είναι φασισταριο (με την ευρεία ένοια) και καλα κανουν και τον λογοκρίνουν. Δε μιλάει για έκφραση άποψης ή σατυρα αλλά επίθεση ή διάκριση σε βαρος συγκεκριμένων κοινωνικων ομάδων που βρίσκονται σε μειονεκτική θέση στην κοινωνια.

 

Με λίγα λόγια, αν κάποιος είναι ρατσιστής, σεξιστής, εθνικιστής ή φονταμενταλιστής και θέλει να ξεράσει τις "απόψεις" του σε αυτούς τους χώρους επιτιθέμενος σε κάποια κοινωνική ομάδα, θα λογοκρίνεται.

 

Αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ στέρηση της ελευθερίας της έκφρασης και φυσικά δεν εννούσε αυτό ο Βολταίρος!!

 

Αλλά ζούμε στην εποχή που οι λέξεις έχουν χάσει τη σημασία τους και η κάθε παπαριά βαφτίζεται άποψη.

 

Γι αυτούς που προσεγγίζουν το θέμα αναποδα από μένα αλλά με καλή πρόθεση έχω να πω μόνο να το προσέξουνε, γιατί το κράξιμο στο politically correct έχει γίνει τελευταία ο φερετζες του κάθε φασίστα, ειδικα στο Αμέρικα. Βλέπουμε δλδ ναζίδια να επικαλούνται ελευθερία έκφρασης όταν τους κράζουνε επειδή χαιρετάνε ναζιστικά (!!), rednecks να διαμαρτύρονται για "αντίστροφο ρατσισμο" του μαύρου προς το λευκό (!!!) και άλλα τραγελαφικά. Μπορει κάποιοι χαζοliberals να ξεφτιλίσανε τον όρο politically correct, αλλα αυτό προφανώς δε δικαιώνει τον κάθε ρατσιστή/σεξιστή, ουτε δικαιολογεί ηλιθιότητες περι "2 άκρων". Αυτά τα λένε μόνο οι ανιστόρητοι και δυστυχώς υπάρχουν αρκετοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://en.wikipedia.org/wiki/Hate_speech

 

Όσο ο περιορισμός κινείται σε αυτα τα πλαίσια, όποιος θίγεται είναι φασισταριο (με την ευρεία ένοια) και καλα κανουν και τον λογοκρίνουν. Δε μιλάει για έκφραση άποψης ή σατυρα αλλά επίθεση ή διάκριση σε βαρος συγκεκριμένων κοινωνικων ομάδων που βρίσκονται σε μειονεκτική θέση στην κοινωνια.

 

Με λίγα λόγια, αν κάποιος είναι ρατσιστής, σεξιστής, εθνικιστής ή φονταμενταλιστής και θέλει να ξεράσει τις "απόψεις" του σε αυτούς τους χώρους επιτιθέμενος σε κάποια κοινωνική ομάδα, θα λογοκρίνεται.

 

Αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ στέρηση της ελευθερίας της έκφρασης και φυσικά δεν εννούσε αυτό ο Βολταίρος!!

 

 

1) ΜΠΡΑΒΟ!!! Να περνουμε τις ορολογιες μας απο την εγκρητη wikipedia!!! Επιστημονες σκετοι ολοι μας!

2) Οποιος δεν συμφωνει με την wikipedia ειναι ΦΑΣΙΣΤΑΡΙΟ!!!! (χαχαχαχαχα!!! η δημοκρατια στα καλυτερα της μιλαμε!!!!) 

Το αν υπαρχουν κοματα που αρνουνται να ορκιστουν στο συνταγμα γιατι δεν πιστευουν στην δημοκρατια ως θεσμο δεν μας πειραζει, ουτε ειναι φασιστικο!! Καθολου!!!

Το αν τρωνε ξυλο ανθρωποι στους δρομους γιατι διαφωνουν με την wikipedia δεν μας πειραζει!! Κ αυτο ειναι σωστο!!!

Το αν αυτα που γραφονται σε καθε wikipedia ειναι εντελως αοριστα κ δεν αποδεικνυονται δεν εχει καμια σημασια!!!

Μια ταμπελα για ολους- ΦΑΣΙΣΤΑΡΙΑ!!!!

(ελεγες κατι Lomar? lol)

 

3) το να εισαι εθνικιστης ειναι το να αγαπας την πατριδα σου. Γιατι αυτο συγκαταλεγεται με τον ρατσισμο, σεξισμο κλπ?

 

4) τον καιρο του Βολταιρου το να ησουν εθνικιστης ηταν το "in" γιατι τοτε υπαρχαν βασιλιαδες= πολυεθνικες αυτικρατοριες= η επανασταση ηθελε εθνικα κρατη κ οχι πολυεθνικα= για να πεσουν οι βασιλιαδες αμα αυτα δυαλυθουν. Τι τον αναφερεις λοιπον? Στερηση του δικαιωματος αγαπης του εθνους ηταν κοντρα στην επανασταση την εποχη του Βολταιρου φιλε.

 

5) το αντιστροφο ρατσισμο πρεπει πρωτα να τον ζησεις στο πετσι σου για να μπορεις να μιλας. Ασε εμας που τον εχουμε να πουμε κ εσυ απο την Ελλαδιτσα ακου.

(ακουμε επιθετικος αλλα δεν ειμαι)

Μην κρινεις ανθρωπους που δεν ξερεις τι ανηφορα τραβηξαν κρινοντας μονο απο αναμασηματα του συστηματος. 

Πηγαινε στα μαυρικα πρωτα, καταφερε να ζησεις εστω κ λιγες μερες ως λευκος, κ ελεα πες μου μετα τις σκεψεις σου.

(τα πατησια δεν ειναι πραγματικο γκετο, ουτε η Πλ.Βικτωριας)

 

6) κ χρησιμοποιησε τονους σωστους οταν κουβεντιαζεις.

το οτι την κοιν. ομαδα ππου ανοικεις την υποστηριζουν τα ΜΑΤ δεν σου δινει δικαιωμα να ξεφτυλιζεις ολους τους υπολοιπους. Για σκεψου τι εχει να γινει αν καποτε τα ΜΑΤ δεν μπουν στην μεση?

Ο σωστος διαλογος προυποθετει οτι κανεις υπομονη οπως θες κ οι αλλοι να κανουν υπομονη με σενα- ασχετα τι θα θελαν να σου κανουν.

 

(Lomar τα βλεπεις? που εισαι φιλε? τι εγραφες? χαχαχαχα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας τον πονο του σε αυτό το θρεντ, πραγματικό shitstorm.

Καλά μου παιδιά, καντε ενα κόπο να γκουγκλάρετε τι είναι το hatespeech.

 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Hate_speech

 

Όσο ο περιορισμός κινείται σε αυτα τα πλαίσια, όποιος θίγεται είναι φασισταριο (με την ευρεία ένοια) και καλα κανουν και τον λογοκρίνουν. Δε μιλάει για έκφραση άποψης ή σατυρα αλλά επίθεση ή διάκριση σε βαρος συγκεκριμένων κοινωνικων ομάδων που βρίσκονται σε μειονεκτική θέση στην κοινωνια.

 

Με λίγα λόγια, αν κάποιος είναι ρατσιστής, σεξιστής, εθνικιστής ή φονταμενταλιστής και θέλει να ξεράσει τις "απόψεις" του σε αυτούς τους χώρους επιτιθέμενος σε κάποια κοινωνική ομάδα, θα λογοκρίνεται.

 

Αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ στέρηση της ελευθερίας της έκφρασης και φυσικά δεν εννούσε αυτό ο Βολταίρος!!

 

Αλλά ζούμε στην εποχή που οι λέξεις έχουν χάσει τη σημασία τους και η κάθε παπαριά βαφτίζεται άποψη.

 

Γι αυτούς που προσεγγίζουν το θέμα αναποδα από μένα αλλά με καλή πρόθεση έχω να πω μόνο να το προσέξουνε, γιατί το κράξιμο στο politically correct έχει γίνει τελευταία ο φερετζες του κάθε φασίστα, ειδικα στο Αμέρικα. Βλέπουμε δλδ ναζίδια να επικαλούνται ελευθερία έκφρασης όταν τους κράζουνε επειδή χαιρετάνε ναζιστικά (!!), rednecks να διαμαρτύρονται για "αντίστροφο ρατσισμο" του μαύρου προς το λευκό (!!!) και άλλα τραγελαφικά. Μπορει κάποιοι χαζοliberals να ξεφτιλίσανε τον όρο politically correct, αλλα αυτό προφανώς δε δικαιώνει τον κάθε ρατσιστή/σεξιστή, ουτε δικαιολογεί ηλιθιότητες περι "2 άκρων". Αυτά τα λένε μόνο οι ανιστόρητοι και δυστυχώς υπάρχουν αρκετοί

 

 

Φίλε no offence αλλά αυτά που γράφεις είναι κάργα αντιφατικά, μιλάς για φασισταριά, ρατσιστές,σεξιστές, και ούτο καθεξής και μετά πας καπάκι και λες ότι αυτοί οι άνθρωποι πρέπει να λογοκρίνονται και ότι η πράξη αυτή δεν αποτελεί στέρηση της ελευθερίας. Δηλαδή παίρνεις και σχολιάζεις τα κακώς κείμενα των παραπάνω "ιδεολογιών" και μετά γίνεσαι ένα με αυτά απαιτώντας να λογοκριθούν, κάτι που θα έκαναν αυτοί δηλαδή για κάποιον μαύρο, gay και τα λοιπά το κάνεις εσύ με αυτούς. Τι σε διαφοροποιεί λοιπόν από αυτούς? Το γεγονώς ότι δεν τους πας? Το ότι διαφωνείς με τις συγκεκριμένες ιδεολογίες (τουλάχιστον θεωριτικά)? Ποιός σου λέει ότι αύριο-μεθαύριο δεν θα συμβεί το ίδιο με εσένα και τις δικές σου ιδεολογίες?

 

Το τι εννοούσε ο Βολταίρος κάτι μου λέει ότι δεν το ξέρεις, ούτε και εγώ, ούτε και κανένας ξέρουμε αν εννοούσε(ή υπονοούσε) κάτι συγκεκριμένο γι'αυτό τον λόγο το παίρνουμε καθεαυτού το quote χωρίς να δίνουμε εμείς ερμηνείες που μας συμφέρουν.

 

Και ναι κάθε λέξη που βγαίνει από το στόμα κάποιου αν αυτός ο κάποιος την πιστεύει ναι είναι άποψη δεν είναι δική σου η απόφαση γι'αυτό ή όχι.

 

Και 2 τελευταία πράγματα πριν κλείσω το συγκεκριμένο σχόλιο, πρώτον το politically correct έχει φτάσει σε τέτοιο επίπεδο ειδικά στην αμερική που όποιος διαφωνεί βαφτίζεται αυτομάτως φασίστας, ρατσιστής, ομοφοβικός και δεν συμμαζεύεται. Ναι υπάρχει και αντίστροφος ρατσισμός (δεν καταλαβαίνω το σκούρο χρώμα στην επιδερμίδα δρα μαγικά και δεν επιτρέπει να είναι ρατσιστής αυτός που το έχει?) δες κανένα βίντεο στο youtube με τους "SJWs" να "γελάσεις" με τα χάλια που έχει φτάσει το politically correctness, αυτός είναι και ο λόγος που ο κόσμος αντίδρασε και έβγαλε Trump. Και δεύτερον κάτι για το παραπάνω σχόλιό σου ότι η λογοκρισία στις κοινωνικές ομάδες που ανίκουν φασίστες, ρατσιστές, ομοφοβικοί και λοιποί δεν συνιστά στέρηση της ελευθερίας, την τελευταία φορά που φτιάχτηκε νομοσχέδιο με αυτή την λογική γεννήθηκε το patriot act στην αμερική, το οποίο πρακτικά λέει ότι είναι εντάξει να χάσουν οι τρομοκράτες τα δικαιώματά τους μιας και δεν συνιστούν "ανθρώπινα όντα" αυτοί, δεν λέω μπάσταρδοι οι τρομοκράτες αλλά έδωσε πάτημα σε πολλούς να κάνουν κατάχρηση εξουσίας και επικαλούμενοι το patriot act να κάνουν ότι σκατά θέλουν και να πετάξουν σε μπουντρούμια ανθρώπους απλά χαρακτηρίζοντάς τους τρομοκράτες. Τώρα αν εσύ δεν βλέπεις κοινά με την λογική σου ότι αυτές οι κατηγορίες είναι οκ να λογοκριθούν και πρακτικά να χάσουν την ελευθερία του λόγου τους πάω πάσο, αλλά εγώ πιστεύω ότι αν γίνει αυτό μετά ποιος σταματά έναν ακρο-δεξιο πρόεδρο (που είναι και της μόδας τώρα στην ευρώπη) από το να λογοκρίνει πολιτικούς αντιπάλους του απλά δηλώνοντας ότι ανήκει σε κάποια από τις παραπάνω κατηγορίες.( Ας μην ξεχνάμε ότι η ΕΕ ζητά ανταπόκριση μέσα σε 24 ώρες από site μεγέθους Facebook, που σημαίνει ότι τα ποστ αυτά μπορεί να ανέρχονται σε εκατομμύρια που σημαίνει ότι δεν πρόκειται να ανατεθεί αυτή η δουλειά σε ανθρώπους, οπότε μάλλον αλγοριθμικά θα γίνει, άρα το κατέβασμα θα γίνεται είτε με κάποιον ευριστικό αλγόριθμο ο οποίος δύσκολο να μάθει να κρίνει σωστά, ή κάνοντας quote τον εαυτό μου από προηγούμενο σχόλιο: απλά θα αφαιρείται αμέσως περιεχόμενο το οποίο μαζεύει μεγάλο αριθμό reports ή reports μεγάλης σημασίας όπως... σωστά μαντέψατε reports από κυβερνητικούς θεσμούς )

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι τόσο η λογοκρισία, όσο το ότι η λογοκρισία αυτή δεν έχει σταθερούς κανόνες. Το ίδιο ακριβώς σχόλιο μπορεί να διαγραφεί σε κάποιους και να επιτρέπεται σε κάποιους άλλους (βλ. Lesslie Jones κλπ). Αυτή κατά την γνώμη μου είναι η μεγαλύτερη αθλιότητα των social media.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιες σκορπιες σκεψδις.

 

-Το τι μισουμε και το τι αγαπαμε σαν κοινωνια (οπου κοινωνια εννοω ενα μεγαλο αριθμο ανθρωπων) ιστορικα εχει δειξει οτι αλλαζει. Καποτε μξσουσαμε τους Περσες, καποτε μισουσαμε τους Ρωσους, τους Ιταλους, τους Μικρασιατες που ηρθαν προσφυγες μεγα την καταστροφη. Σημερα εχουν αλλαξει τα πραγματα. Αλλα παντα ιστορικα ο Οργουελ βγαινει σωστος. Χρειαζονται οι αντιπαλοι και αν δεν υπαρχουν τοτε πρεπει να εφευρεθουν.

 

-Το μεγαλο προβλημα που δημιουργει ανισοτητες ειναι το οτι η πιτα μικρυνε ΠΟΛΥ. Στις 10ετιες 90-00 η πιτα ηταν αρκετα μεγαλη ετσι ωστε κουτσα στραβα να τρωνε ολοι λιγο η πολυ.

 

Σημερα που εχει μικρυνει αρκετα και δεν φτανει για ολους παει να γίνει αυτο που λενε οι τσοπανιδες στην Ματαραγκα Καρδιτσης. Κοινως Dog eat dog. Ειναι και γνωστο ως κοινωνικά αντανακλαστικα.

 

Αυτο που με λυπει ειναι οτι λιγοι αναρωτιουνται ποιοι ειναι αυτοι που σουφρωσαν το μεγάλο κομματι της πιτας. Οι περισσοτεροι ειναι θυμωμένοι με τους τριγυρω του που θεωρει οτι εξαιτιας τους δεν εχει μεγαλο κομματι.

 

-Εννοειται οτι το να μην γουσταρει καποιος κοινωνικες ομαδες ειναι απολυτο δικαιωμα του. Εννοειται το να το εκφραζει επισης ειναι. Αλλα οταν οι λεξεις οδηγουν σε πραξεις τοτε παυει να ειναι απλα ελευθερια εκφρασης.

 

Για παραδειγμα μπορει να τσακώνεται ολη μερα ενας θρησκευομενος με εναν αθεο. Οταν ομως ο ενας απο τους δυο μαζεψει παρεα και παει να τιμωρησει τον αλλο επειδη εχει διαφορετικη αποψη τοτε δεν νομιζω οτι ισχυει η ελευθερια της εκφρασης. Υπαρχει συγκεκριμενη ρητορικη που οδηγει στο "μαζευω παρεα και ερχομαι να σε κανονισω". Σιγουρα ειναι γκριζα ζωνη, αλλα εχει καποια στοιχεία που ξεχωριζουν.

 

Επειδη ειναι γραπτος λόγος να εξηγήσω οτι "φασιστες" και "λογοκριτες" υπαρχουν παντου. Δεν εχει να κανει με το τι υποστηριζει καποιος, οσο με το τι χαρακτηρας ειναι. Μπορει να ειναι SJW η Redneck, Ελληνας η Μουσουλμανος. Αριστερος, κεντρωος η Δεξιος. Πραγματικα δεν εχει σημασια.

 

Για αυτο και ολη μου την ζωη βαζω μονο 2 κατηγοριες ανθρωπων. Με τα δικα μου κριτηρια χωριζω τους ανθρωπους σε καλους και κακούς. Κανω παρεα με οποιαδηποτε κοινωνικη/πολιτικη/whatever ομαδα και η εμπειρια μου εως τωρα εχει αποδειξει οτι στην ιδια ομαδα θα βρεις και τον γαμω τα παιδια αλλα και τον κακο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια η ΕΕ.
Ξεκινησαμε ορθιοι, συνεχιζουμε στα 4 και μας ζητανε να παμε ερποντας.
Μαλλον καποιο κομπλεξ με το ανθρωπινο αναστημα εχει η ΕΕ.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...