Προς το περιεχόμενο

Προβληματισμός για 'bottleneck'


TekJackers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα πρόσφατα μια Asus 1080 Strix και παρατήρησα το εξής, μιας και μεγάλος φαν του crysis 3 (very high, no AA, no Vsync)

καθώς έπαιζα παρατήρησα ανα σημεία το gpu usage να πέφτει απο το 99% στο 70% και να έχω τεράστια frame drops.. Θα μπορούσε κάποιος ίσος να μου πει που μπορεί να οφείλεται και αν μπορώ να το διορθώσω κάπως..

Λίγα στοιχεία ακόμα: cpu 4790k, monitor 34UM95 (3440x1440) και τα υπόλοιπα της υπογραφής μου.

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τέτοια ανάλυση και με αυτό τον επεξεργαστή χλωμό να τρως μπουκάλι. Το game σε κάποια σημεία μου το έχει κάνει και εμένα (να πέφτει το usage),χωρίς βέβαια να έχω μεγάλα frame drops. Περίμενε να σου πουν και άλλοι.

Σε άλλα game είσαι οκ;

Έχεις κάνει καλή εγκατάσταση τους drivers (ddu clean κλπ.);

Επίσης για τι frame range μιλάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τέτοια ανάλυση και με αυτό τον επεξεργαστή χλωμό να τρως μπουκάλι. Το game σε κάποια σημεία μου το έχει κάνει και εμένα (να πέφτει το usage),χωρίς βέβαια να έχω μεγάλα frame drops. Περίμενε να σου πουν και άλλοι.

Σε άλλα game είσαι οκ;

Έχεις κάνει καλή εγκατάσταση τους drivers (ddu clean κλπ.);

Επίσης για τι frame range μιλάμε;

Έχω κάνει καθαρή εγκατάσταση τους drivers, σε rise of the tomb raider(dx12) και σε COD infinite warfare δεν παρατήρησα πρόβλημα

Στο crysis 3 απο την άλλη μιλάμε για frame drop της τάξης των 30 fps είτε σε γρήγορη εναλλαγή της κάμερας είτε σε εναλλαγή ενός σημείου σε άλλο καποιε φορές μου συμβαίνει.

Όσο για το CPU usage με το ARX control που το βλέπω Μου φτάνει μέχρι 50 60% Και αυτό ανα σημεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50-60% του CPU; Ή το μαξ κάποιου thread;

Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Μιλάω για το συνολικό των 8 threats και με σχετική ομοιομορφία τις περισσότερες φορές είναι στο 24% και σε κάποιες στιγμές μου ανεβαίνουν στο 60 65 70% χωρίς να λέω ότι εκείνη την στιγμή η κάρτα μου κάνει usage drop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συνολικό δεν μας ενδιαφέρει....

Τα threads δες αν σου χτυπάει 100% σε κάποιο εκεί έχεις θέμα.

Αν και δεν νομίζω ποτέ δεν ξέρεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συνολικό δεν μας ενδιαφέρει....

Τα threads δες αν σου χτυπάει 100% σε κάποιο εκεί έχεις θέμα.

Αν και δεν νομίζω ποτέ δεν ξέρεις!!

Όχι σε κανένα δεν μου χτυπάει μήπως το crysis 3 έχει κακό optimize σε αυτήν την ανάλυση; και μιας και ανέφερα το ARX control έτσι τα βλέπω

post-400590-0-64664400-1481291653_thumb.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι τρέχει τον βασικό κώδικα του παιχνιδιού (Game code) με μόνο 2 νήματα(συν κάτι ψιλά) ενώ τρέχει την μηχανή γραφικών(graphics engine) με 5-6 νήματα(συν κάτι ψιλά) έτσι ανάλογα το που κοιτάς μια έχεις ψιλά μια έχεις χαμηλά FPS,δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό πέρα από vsync ή triplle buffer+frame lock κοντά στα min fps σου.

 

Το παραθυράκι αριστερά δίπλα από αυτό του παιχνιδιού δείχνει τα νήματα του παιχνιδιού σε πραγματικό χρόνο οπότε βλέπεις τι γίνεται.

https://www.youtube.com/watch?v=lEafN99Q4K4

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζω την έρευνα και έχω να πω τα εξής, σε δεύτερο υπολογιστή που έχω 4690κ GTX 960 4gb

Σε 1080p το frame rate είναι εντελώς ομαλό χαμηλό μεν 30 με 35 αλλά ομαλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα πρόσφατα μια Asus 1080 Strix και παρατήρησα το εξής, μιας και μεγάλος φαν του crysis 3 (very high, no AA, no Vsync)

καθώς έπαιζα παρατήρησα ανα σημεία το gpu usage να πέφτει απο το 99% στο 70% και να έχω τεράστια frame drops.. Θα μπορούσε κάποιος ίσος να μου πει που μπορεί να οφείλεται και αν μπορώ να το διορθώσω κάπως..

Λίγα στοιχεία ακόμα: cpu 4790k, monitor 34UM95 (3440x1440) και τα υπόλοιπα της υπογραφής μου.

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

 

Ριξε το Bottleneck απο τον επεξεργαστη στην καρτα ανεβαζωντας αναλυση σε 1440p μεσω DSR και παιξε με τα settings μεχρι να βρεις το Balance image quality vs fps.

 

Επισης καλο ειναι να τρεχεις καποιο process control προγραμμα οπως το Process Lasso στο οποιο μπορεις να δωσεις μεγαλο cpu priority αλλα και να απενεργοποιεις αυτοματα το balance setting και να περνας σε highest performance του power options στο παιχνιδι που γουσταρεις με το λεγομενο Game Mode που εχει το Lasso. Θα παρατηρησεις βελτιωσεις 100%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά βρέθηκε λύση του θέματος και την παραθέτω για όποιον μπορεί να θέλει να την δοκιμάσει.

Κατέβασα το προγραμμα του τύπου απο το παρακάτω βίντεο 'Hyper matrix' που ουσιαστικά δίνει προτεραιότητα στο cpu και του ανεβάζει το usage (Crysis 3 απο 80% μέχρι 100% ανα σημεία)και όχι μόνο δεν έχω drops αλλά απο εκεί που είχα 62 με 65fps τώρα έχω 75 με 80fps και η αλήθεια είναι ότι και σε αλλά παιχνίδια όπως GTA5 η Total war σειρά που είναι βαριά CPU usage οι επιδόσεις μου αυξήθηκαν αρκετά. Δείτε το βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...