Προς το περιεχόμενο

2 router πάνω στην ίδια γραμμή


agnick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

αυτό είναι το πρώτο μου ποστ, παρακαλώ μην δαγκώσετε αν η απορία έχει απαντηθει 1000 φορές στο παρελθόν. Εγώ πάντως δεν έχω καταφέρει να βρώ απάντηση.

 

Λοιπόν, η κατάσταση έχει ως εξής. Στην ίδια "πολυκατοικία" έχω δυο σπίτια σε άλλους ορόφους τα οποία έχουν την ίδια τηλεφωνική σύνδεση.Μεταξί τους υπάρχει και ενδιάμεσο σπίτι, οπότε ας πούμε ότι τα εν λόγω σπίτια ειναι στους ορόφους 1 και 3.

 

Και τα δύο σπίτια έχουν συνδεση vdsl από την hol (μια σύνδεση όπου παρέχεται και στα 2 σπίτια αφού έχουν την ίδια γραμμή). Το router της hol βρίσκεται στον όροφο 3, και το σπίτι έχει κανονικά ιντερνετ και τα λοιπά. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να έχω ιντερνετ και wifi και στα 2 σπίτια ταυτόχρονια. Προφανώς το router που έχω δεν φτάνει ούτε για πλάκα να δώσει σημα 2 ορόφους κάτω, οπότε θέλω να αγοράσω ενα δεύτερο router για να το βάλω στον άλλο όροφο.

 

Το πρόβλημα έιναι ότι λόγο της διαρύθμισης λύσεις τύπου access point, repeater η powerline δεν μου κάνουν, γιατι ουτε μπορώ να έχω ενα καλώδιο ethernet ανάμεσα σε 3 ορόφους, ούτε έχω την ίδια ηλεκτρική εγκατάσταση για poweline και τα repeater θεωρώ ότι είναι αναξιόπιστη μέθοδος. Οπότε η μοναδική λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι να τοποθετήσω ένα δεύτερο router το οποίο θα έχει κανονικά ενεργοποιημένο το DHCP. Ότι έχω ψάξει στο ιντερνετ λέει πως δεν πρόκειται να δουλέψει και οτι το δίκτυο θα "τρέλαθει". Σε κάποια ξένα φορουμ έχω δει ότι μπορώ να το κάνω, ακόμα και αν τα router είναι στο ίδιο subnet απλά πρέπει να τα ρυθμίσω να έχουν άλλο εύρος στις IP που δίνουν.

 

Πριν πάω να αγοράσω 2ο router, ήθελα να ξέρω αν είναι εφικτό αυτό που έχω στο μυαλό μου. Ίσωςθα μπορούσα να τα ρυθμίσω και σε άλλο subnet (τύπου 192.168.1.x και 192.168.2.x) αλλά δεν ξέρω αν η hol μου το επιτρέπει αυτό. Υπάρχει κάποιος που να το έχει δοκιμάσει? Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς δεύτερο ρουτερ επάνω στην ίδια γραμμή να συγχρονίσουν και οι δύο με τη hol, ΔΕΝ γίνεται, δεν θα παίξουν.

 

 

 

Στην περίπτωση σου μία λύση υπάρχει, το καλώδιο, άρχισε να ψαχνεις τρόπους να το περάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σκέτα router (με ή χωρίς WiFi) δεν συγχρονίζουν σε DSL γραμμή. Χρειάζονται modem ή σύνδεση στο διαδίκτυο πριν από αυτά. Ούτως ή άλλως δεν συνδέονται στην τηλεφωνική γραμμή.

 

2 DSL router (ή modem/router) συνδεδεμένα στην ίδια γραμμή γίνεται, όμως υποχρεωτικά μόνο το ένα θα είναι ανοικτό και θα συγχρονίζει με τον πάροχο. Δεν γίνεται να είναι και τα 2 ενεργά. Είναι τεχνικά αδύνατον.

Αν σε βολεύει αυτή η λύση, καλώς. Απλά να έχεις υπόψιν ότι πρώτα θα κλείνεις το ένα και μετά θα ανοίγεις το άλλο.

 

Την ασύρματη λύση την ξεχνάς, εκτός κι αν υπάρχει δυνατότητα να κάνεις χρήση 2 εξωτερικών Access Point.

Η ενσύρματη λύση είναι μακράν η καλύτερη και απορώ γιατί δεν την θέλεις.

 

Μένει μόνο το Powerline, που υπάρχει πιθανότητα να παίξει ακόμη και σε διαφορετική γραμμή (ρολόϊ) αλλά δεν είναι σίγουρο. Μόνο με δοκιμή θα το διαπιστώσεις. Έχεις δυνατότητα να δανειστείς ένα ζευγάρι για την δοκιμή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ενσύρματη σύνδεση είναι όντως η πιο αξιόπιστη λογικά, απλά το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ να περάσω καλώδιο ανάμεσα στα δύο σπίτια. Θα έπρεπε να το περάσω εξωτερικά και να τρυπίσω τους τοίχους.

 

 

Σε αυτό το άρθρο είχα την εντύπωση οτι εξηγεί πως να κάνεις ακριβώς αυτό που έλεγα. Είναι κάτι που δεν κατάλαβα καλά? Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι ειδικός στα δίκτυα και τώρα προσπαθώ να καταλάβω πως δουλεύουν!

http://serverfault.com/questions/368512/can-i-have-multiple-dhcp-servers-on-one-network

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To άρθο μιλά για την δυνατότητα να λειτουργούν ταυτόχρονα 2 ή παραπάνω DHCP servers στο ίδιο δίκτυο. Είναι παντελώς άσχετο με αυτό που θέλεις να κάνεις.

Εσύ θέλεις να συγχρονίζουν 2 modem ταυτόχρονα στην ίδια γραμμή. Αυτό είναι απλά αδύνατον.

 

Από την στιγμή που δεν θέλεις να τρυπήσεις τοίχο, ξεχνάς ενσύρματη και ασύρματη σύνδεση.

Σου μένει είτε το powerline, είτε η λύση 2 modem/router αλλά να λειτουργούν εναλλάξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα παρει ενα accesspoint 300mbs και βαλτο στο πανω σπιτι ,θα το συνδεσεις με ethernet και θα δινει wifi αυτο , θα το βαλεις στο πατωμα του 3 οροφου και θα πας κατω στο 1 σπιτι και θα δεις εαν ποιανεις εστω 2 γραμμες σημα πολυ πιθανον να πιανει  , το tenda που ξερω ποιανουνε μεχρι και 2 οροφους οποτε δοκιμασε το! , εγω ειχα παρει το a10 http://www.skroutz.gr/s/2650076/Tenda-A30-Wireless-N300-Range-Extender.html το ειχα βαλει στο ισογειο πανω απο το κουρτινοξυλο και στο 2 οροφο ειχε κανονικα ιντερνετ η θεια μου που ηθελε να μπει αλλα 2 γραμμες , αρα αμα το βαλεις στο πατωμα του 3 οροφου με τις κεραιες να κοιτανε δεξια και αριστερα αλλα ευθεια με το πατωμα πιστευω οτι θα τα καταφερεις! . Επειδη δεν βλεπω να υπαρχει στο scroutz μπορεις να βρεις κατι αλλο παρομοιο αλλα απο 300mbs και πανω παρε! .

 

Επισης διαβασα οτι αυτο http://www.skroutz.gr/s/2750956/TP-LINK-TL-WA850RE.html?from=recommendations#reviews αμα δεις στις αξιολογησεις γραφει ενας χρηστης οτι : << Το έχω τοποθετήσει στο ισόγειο και το ρούτερ βρίσκεται στον 2ο όροφο, μας χωρίζει δηλαδή ένας ολόκληρος όροφος, παρόλ΄αυτα έχει πολύ καλό σήμα. Το ρύθμισα σε 2 λεπτά, πολύ εύκολα. Όμορφη και ποιοτική συσκευή. Όταν το παρήγγειλα, πίστευα ότι δεν θα κάνει δουλειά, αλλά τελικά με εξέπληξε. Άριστο. Αξίζει τα χρήματα του.>> , αρα λεω να το δοκιμασεις ειναι και οικονομικο!  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ενσύρματη σύνδεση είναι όντως η πιο αξιόπιστη λογικά, απλά το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ να περάσω καλώδιο ανάμεσα στα δύο σπίτια. Θα έπρεπε να το περάσω εξωτερικά και να τρυπίσω τους τοίχους.

Το καλώδιο είναι η πιο σωστή λύση.Το UTP καλώδιο είναι αρκετά εύκαμπτο.Η μόνη περίπτωση να γλιτώσεις το τρύπημα είναι αν έχεις κουφώματα αλουμινίου καινούρια τα οποία έχουνε λάστιχο στις πόρτες, οπότε και δεν θα σου κοπεί το καλώδιο γιατί υπάρχει κενό από τα λάστιχα.Προσοχή με την πάροδο του χρόνου(ανοιγόκλειμα του κουφώματος) μπορεί να πληγωθεί/κοπεί το καλώδιο.

Επισης διαβασα οτι αυτο http://www.skroutz.gr/s/2750956/TP-LINK-TL-WA850RE.html?from=recommendations#reviews αμα δεις στις αξιολογησεις γραφει ενας χρηστης οτι : << Το έχω τοποθετήσει στο ισόγειο και το ρούτερ βρίσκεται στον 2ο όροφο, μας χωρίζει δηλαδή ένας ολόκληρος όροφος, παρόλ΄αυτα έχει πολύ καλό σήμα. Το ρύθμισα σε 2 λεπτά, πολύ εύκολα. Όμορφη και ποιοτική συσκευή. Όταν το παρήγγειλα, πίστευα ότι δεν θα κάνει δουλειά, αλλά τελικά με εξέπληξε. Άριστο. Αξίζει τα χρήματα του.>> , αρα λεω να το δοκιμασεις ειναι και οικονομικο!  .

Δεν είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει.Ο τύπος μπορεί να τα έχει και τα δύο δίπλα σε παράθυρο και να παίζει με ανακλάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σκέτα router (με ή χωρίς WiFi) δεν συγχρονίζουν σε DSL γραμμή. Χρειάζονται modem ή σύνδεση στο διαδίκτυο πριν από αυτά. Ούτως ή άλλως δεν συνδέονται στην τηλεφωνική γραμμή.

 

2 DSL router (ή modem/router) συνδεδεμένα στην ίδια γραμμή γίνεται, όμως υποχρεωτικά μόνο το ένα θα είναι ανοικτό και θα συγχρονίζει με τον πάροχο. Δεν γίνεται να είναι και τα 2 ενεργά. Είναι τεχνικά αδύνατον.

Αν σε βολεύει αυτή η λύση, καλώς. Απλά να έχεις υπόψιν ότι πρώτα θα κλείνεις το ένα και μετά θα ανοίγεις το άλλο.

 

Την ασύρματη λύση την ξεχνάς, εκτός κι αν υπάρχει δυνατότητα να κάνεις χρήση 2 εξωτερικών Access Point.

Η ενσύρματη λύση είναι μακράν η καλύτερη και απορώ γιατί δεν την θέλεις.

 

Μένει μόνο το Powerline, που υπάρχει πιθανότητα να παίξει ακόμη και σε διαφορετική γραμμή (ρολόϊ) αλλά δεν είναι σίγουρο. Μόνο με δοκιμή θα το διαπιστώσεις. Έχεις δυνατότητα να δανειστείς ένα ζευγάρι για την δοκιμή;

Ουτε και αυτο ειναι λειτουργικο αν σκεφτεις οτι θα εχει διπλοτερματισμο και θα κλειδωνει στα μισα. Πρεπει να μην ειναι καν κουμπωμενο το τηλ. καλωδιο στο 2ρο ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν είναι ούτε λειτουργικό και ούτε ενδεδειγμένο. Αλλά όταν έχει αποκλείσει κάποιες, τότε είναι ένα αναγκαίο κακό.

Θα έχει απώλεια, αλλά όχι τόσο μεγάλη. Εξαρτάται περισσότερο πως είναι το δίκτυο στην περιοχή του και πόση απόσταση έχει από το αστικό κέντρο. Σε αντίστοιχη περίπτωση γνωστός μου, είχε μείωση στον συγχρονισμό ~0,7Mbps και μάλιστα με απλό ραζίμ, αλλά τελικά κι αυτός πέρασε καλώδιο αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιον λόγο;

 

Ας πούμε λοιπόν ότι κανονικά η γραμμή πάει στο ένα διαμέρισμα για τηλεφωνία και DSL. Τώρα στον κατανεμητή θα συνδεθούν οι γραμμές των 2 διαμερισμάτων μαζί.

Είτε στο δεύτερο διαμέρισμα, βάλει μόνο τηλέφωνο (με φίλτρο), είτε του βάλει τηλέφωνο και router (κλειστό) με splitter, είναι ένα και το αυτό. Φυσικά θα υπάρχει κάποια απώλεια αλλά όχι στο βαθμό που αναφέρεις, εκτός κι αν η καλωδίωση της οικοδομής είναι μπάχαλο.

 

Τα παραπάνω, επιβεβαιωμένα προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η repeaters ή καλώδιο. Το πιο φτηνό και αξιόπιστο είναι να περάσεις ένα καλώδιο μέσα από την υδροροή του μπαλκονιού. Το έχω δει και δουλεύει. Και όχι μόνο αυτό, από ταράτσα σε ταράτσα και από τις υδροροές για να μοιράσουν 2 φίλοι internet. Απαιχτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει διπλοτερματισμός; Πως το εννοείς, γιατί δε καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.

Στην γραμμή θα υπάρχουν 2 modem παράλληλα συνδεδεμένα, αλλά μόνο ένα σε λειτουργία.

 

Κάθε έξτρα καλωδίωση φέρνει εξασθένιση. Το μέγεθος αυτής, εξαρτάται από διάφορους παράγοντες.

Είτε βάλεις παράλληλα 2-3 τηλεφωνικές συσκευές στην εγκατάσταση, είτε πάλι 2-3 modem (αλλά μόνο ένα ενεργό και τα άλλα 2 κλειστά/OFF) είναι ένα και το αυτό. Δεν υπάρχει καμία διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...