Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή σε fastpath


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλημέρα. Έκανα νέα σύνδεση adsl στον ΟΤΕ. Με έχουν βάλει σε καμπίνα vdsl αλλά κλειδωμένο στα 24. Το ερώτημά μου είναι το εξής. Αν τους πάρω τηλέφωνο να με αλλάξουν σε fastpath από interleaved θα χάσω στον συγχρονισμό ή επειδή είμαι πάνω σε καμπίνα vdsl θα παραμείνω κλειδωμένος στα 24 ? Επίσης θέλω να κάνω άλλη μία ερώτηση. Το τηλέφωνο μου πλέον είναι voip. Επειδή πρώτη φορά ασχολούμαι με voip, αν θέλω να συνδέσω μία τηλεφωνική συσκευή σε άλλη πρίζα του σπιτιού, ακολουθώ την κλασσική διαδικασία ( φίλτρο και συσκευή ) ή χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο. Ευχαριστώ και καλή σας μέρα. 

 

post-354890-0-92749000-1481625868_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα. Έκανα νέα σύνδεση adsl στον ΟΤΕ. Με έχουν βάλει σε καμπίνα vdsl αλλά κλειδωμένο στα 24. Το ερώτημά μου είναι το εξής. Αν τους πάρω τηλέφωνο να με αλλάξουν σε fastpath από interleaved θα χάσω στον συγχρονισμό ή επειδή είμαι πάνω σε καμπίνα vdsl θα παραμείνω κλειδωμένος στα 24 ? Επίσης θέλω να κάνω άλλη μία ερώτηση. Το τηλέφωνο μου πλέον είναι voip. Επειδή πρώτη φορά ασχολούμαι με voip, αν θέλω να συνδέσω μία τηλεφωνική συσκευή σε άλλη πρίζα του σπιτιού, ακολουθώ την κλασσική διαδικασία ( φίλτρο και συσκευή ) ή χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο. Ευχαριστώ και καλή σας μέρα. 

Καταρχάς χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, νομίζω ότι fastpath δίνει 12άρι ο ΟΤΕ. Μπορεί να λέω και αρλούμπες αλλά όταν ήρθε τεχνικός να με συνδέσει, καθώς πειραματιζόμασταν μου είπε ότι αν θέλω fastpath είναι μέχρι 12.

 

Για το τηλέφωτο που λες, όχι δεν είναι ο κλασσικός τρόπος για να έχεις τηλέφωνο σε άλλη πρίζα.

Η διαδικασία είναι η εξής.

Στην πρίζα που είναι να βάλεις το ρούτερ σου, βάζεις ένα splitter. Στο splitter, στην θέση του ιντερνετ, συνδέεις κανονικά το ρούτερ (στη θέση ιντερνετ του ρουτερ δηλαδη), και στη θέση του τηλεφώνου του splitter, τραβάς καλώδιο από την θέση του τηλεφώνου στο router. Δηλαδή Router-splitter συνδέεις τη θέση τηλεφώνου με την αντίστοιχη πάνω στο router, και το ιδιο για το internet.

 

Με αυτή τη διαδικασία το τηλεφωνικό σήμα "κυκλοφορεί" στο κύκλωμα του σπιτιού και μπορείς να συνδέσεις το τηλέφωνο σου σε όποια πρίζα του σπιτιού θες.

 

Υ.Γ. Θέλω κι εγώ από καμπίναααα  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι 12ρι ?

 

σε οποιαδηποτε γραμμη μπαινει το fast path. απλα χανεις λιγο απο το μεγιστο attainable

οποτε γυρνα το σε fast path

Εγώ κλείδωνα στα 11 αρχικά με fastpath, και προσπαθούσε να μου φτιάξει την ταχύτητα γιατί το μέγιστο μου θεωρητικό ήταν στα 20 κοντά.

Μετά κάτι έκανε και με ανέβασε στα 17, και όταν του είπα ότι θέλω πάλι fast μου είπε ότι το fast είναι σε 12άρι προφίλ.

Δεν ασχολήθηκα παραπάνω καθώς στα 17 ήμουν οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...