Προς το περιεχόμενο

[Κονσολα] Xbox One S 500GB & Fifa 17 249€ @ Κωτσοβολος


imoaix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Οπότε από το να "χάσεις" σε ήχο, δεν θα βάλεις το 4k bluray στο xbox αλλά θα το βλέπεις με upscaling?

 

Και στην τελική πόση ποιότητα ήχου μιλάμε ότι χάνουμε, αν βάλουμε κατευθείαν το οπτικό καλώδιο σε blu ray 5.1?

 

Ο καθένας κρίνει αν τον βολεύει, εγώ πχ δεν έχω καν ενυσχιτή, το έχω και παίζει απευθείας στο 5.1 και μου φαίνεται μια χαρά.

 

Όμως την oled tv που πήρα, την χαίρομαι μια χαρά και με αυτόν τον τρόπο.

Σίγουρα η "απόλυτη" εμπειρία μπορεί να μην είναι, εκεί θα μιλούσαμε για 65"+ curved οθόνες με 3D κτλ

 

όχι βέβαια.Αν και όταν βρεθεί στα χέρια μου ένα 4k blu ray θα το δώ μέσω της σύνδεσης που έχω στο gaming setup. Δηλαδή εικόνα στην τηλεόραση και ήχος μέσω ARC στον ενισχυτη. Πάει χαλάλι η μισή εμπειρία βεβαια αλλά θα το δώ ετσι γιατι προτιμώ να μου βγουν τα μάτια απο την ανάλυση παρά να ακούσω ήχο σε καλύτερη ανάλυση και που στο κάτω κάτω δεν θα μπορώ γιατι δεν έχω ουτε ενισχυτη ανάλογο ουτε 9.2 setup

 

Για τις περιπτώσεις όμως που δεν έχω 4k Blu ray απο το να χάνω lossless ήχο επιλέγω να αλλάζω ενα καλώδιο μια στις τόσες που θα δω ταινία η μία στις τόσες που θα παίξω παιχνίδι

 

Οσο για τις διαφορές (που θα δεις στο υπάρχων setup σου με την προσθηκη ενισχυτή που θα αποκωδικοποιει DTSHD και Dolby trueHD) δες το παρακάτω video έστω και σε laptop η διαφορά είναι η απάντηση

 

Απλο Dolby digital στο 2:10 DTS-HD στο 4:05

 

 

Να στο πω με αναλογία εικόνας?Το ένα ειναι DVD και το αλλο Blu ray

 

Αντίστοιχα οταν θα δείς το 4k Blu ray γιατι να το δείς με ήχο Bluray???

 

(Πολλές αναλογίες χρησιμοποιώ και ελπίζω να σε ξεμπερδευω απο το να σε μπερδεύω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...