Προς το περιεχόμενο

Τί κόλα πρέπει να βάλω?


DevFromHell

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει σπάσει ένα μέρος του πλαστικού εξωτερικού καλύματος στο λάπτοπ μου κοντά στο μεντεσέ που κρατάει την οθόνη και θέλω να το κολήσω.. 

 

Τί κόλα πρέπει να του βάλω για να αντέχει και να μην κινδυνεύω να τη ρίξω πάνω στη μητρική και την κάψω?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει σπάσει ένα μέρος του πλαστικού εξωτερικού καλύματος στο λάπτοπ μου κοντά στο μεντεσέ που κρατάει την οθόνη και θέλω να το κολήσω.. 

 

Τί κόλα πρέπει να του βάλω για να αντέχει και να μην κινδυνεύω να τη ρίξω πάνω στη μητρική και την κάψω?  

κόλλα δυο συστατικών για πλαστικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι κόλλα και να βάλεις αργά ή γρήγορα θα σπάσει γιατί βρίσκεται κοντά σε σημείο που ασκούνται δυνάμεις. Το παθαίνουν  πολλά συστήματα που έχουν κακής ποιότητας πλαστικά (lenovo πιο πρόσφατα, hp, Αcer, Fujitsu και toshiba παλαιότερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο μόνιμη λύση αν και λιγότερο αισθητικά όμορφη είναι να ανοίξεις μια μικρή τρύπα στο άνω και στο κάτω πλαστικό και να περάσεις μια ψιλή βίδα με καρυδάκι. Έπειτα να τροχίζεις ότι εξέχει από την βίδα και να στα πλάγια να προσθέσεις θερμαινόμενη σιλικόνη ίδιου χρώματος.Το αποτέλεσμα θα είναι αρκετά στιβαρό και αν είσαι προσεχτικός το μόνο που θα φαίνεται θα είναι το καρυδάκι της βίδας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει σπάσει ένα μέρος του πλαστικού εξωτερικού καλύματος στο λάπτοπ μου κοντά στο μεντεσέ που κρατάει την οθόνη και θέλω να το κολήσω.. 

 

Τί κόλα πρέπει να του βάλω για να αντέχει και να μην κινδυνεύω να τη ρίξω πάνω στη μητρική και την κάψω?  

επισης παντα υπαρχει η λυση να παρεις το bottom cover και να το αλλαξεις χωρισ πατεντες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν βάλει κόλλα 2 συστατικών θα πρέπει τα δύο σημεία να συγκρατούνται σφικτά μεταξύ τους . Με σφυκτηράκια , κολλητική ταινία .

 

Πρέπει να μείνουν για κάποιες ώρες έτσι. Δεν ειναι σαν την στιγμής που κολάει σχεδόν αμέσως.

 

Εαν κολλήσει σωστά με την κόλλα 2 συστατικών το αποτέλεσμα θα κρατήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν βάλει κόλλα 2 συστατικών θα πρέπει τα δύο σημεία να συγκρατούνται σφικτά μεταξύ τους . Με σφυκτηράκια , κολλητική ταινία .

 

Πρέπει να μείνουν για κάποιες ώρες έτσι. Δεν ειναι σαν την στιγμής που κολάει σχεδόν αμέσως.

 

Εαν κολλήσει σωστά με την κόλλα 2 συστατικών το αποτέλεσμα θα κρατήσει.

Αν ειναι σε σημείο που στρεσσαρεται πχ μεντεσεδρς δεν κρατάει τίποτα

Και αν πάρεις άλλο bottom μη λυπηθεις 10 20 ευρώ παραπανω για καινούργιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...