Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με την εκκινηση του υπολογιστη


akarthis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

Ελπιζω να ειναι συμβατο το προβλημα μου με το section.

 

Χθες, καθως ο υπολογιστης ηταν ανοιχτος ,ακουμπησα με το γονατο μου το tower και η οθονη μαυρισε. Εκανα reset , ο υπολογιστης εδειχνε οτι ξεκινουσε η οθονη ομως μαυριζε. Τον εκλεισα και συνεχισε να κανει το ιδιο σε μονιμη βαση.

Εβγαλα οτι ειχε πανω, το αφησα 2 ωρες και ξαναδοκιμασα αλλα τιποτα. Η οθονη δουλευει κανονικα . Ο υπολογιστης δειχνει να ξεκινα, δεν κανει κανενα θορυβο και ουτε δειχνει τα εισαγωγικα (gigabyte κτλ).

 

Ανοιξα τον υπολογιστη να δω αν κατι εχει πειραχθει αλλα οι γνωσεις μου ειναι μηδαμηνες, οποτε απλα τον ξαναεκλεισα.

 

Σκεπτομαι να παω σε καποιο τεχνικο αλλα αποφασισα να γραψω πρωτα εδω, μηπως βρω καποια τελικη συμβουλη η ακομη και καποιον τεχνικο, πριν παω καπου στα τυφλα(παραδεχομαι πως αισθανομαι οτι θα με "δαγκωσουν"). Αν υπαρχει καποιος που κινειται προς αγια παρασκευη ας μου πει.

 

Ο υπολογιστης αγοραδτηκε κομματι κομματι πριν ακριβως ενα χρονο, με συμβουλες απο αυτο το site και ημουν απολυτα ευχαριστημενος. amd fx 8320e φοραει με ati radeon r9. Αν χρειαζεστε extra πληροφοριες , feel free.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

Ελπιζω να ειναι συμβατο το προβλημα μου με το section.

 

Χθες, καθως ο υπολογιστης ηταν ανοιχτος ,ακουμπησα με το γονατο μου το tower και η οθονη μαυρισε. Εκανα reset , ο υπολογιστης εδειχνε οτι ξεκινουσε η οθονη ομως μαυριζε. Τον εκλεισα και συνεχισε να κανει το ιδιο σε μονιμη βαση.

Εβγαλα οτι ειχε πανω, το αφησα 2 ωρες και ξαναδοκιμασα αλλα τιποτα. Η οθονη δουλευει κανονικα . Ο υπολογιστης δειχνει να ξεκινα, δεν κανει κανενα θορυβο και ουτε δειχνει τα εισαγωγικα (gigabyte κτλ).

 

Ανοιξα τον υπολογιστη να δω αν κατι εχει πειραχθει αλλα οι γνωσεις μου ειναι μηδαμηνες, οποτε απλα τον ξαναεκλεισα.

 

Σκεπτομαι να παω σε καποιο τεχνικο αλλα αποφασισα να γραψω πρωτα εδω, μηπως βρω καποια τελικη συμβουλη η ακομη και καποιον τεχνικο, πριν παω καπου στα τυφλα(παραδεχομαι πως αισθανομαι οτι θα με "δαγκωσουν"). Αν υπαρχει καποιος που κινειται προς αγια παρασκευη ας μου πει.

 

Ο υπολογιστης αγοραδτηκε κομματι κομματι πριν ακριβως ενα χρονο, με συμβουλες απο αυτο το site και ημουν απολυτα ευχαριστημενος. amd fx 8320e φοραει με ati radeon r9. Αν χρειαζεστε extra πληροφοριες , feel free.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

https://www.lifewire.com/how-to-fix-a-computer-that-wont-turn-on-2624450

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την αμεση σου απαντηση. Εψαξα και εγω και βρηκα παρομοιες συμβουλες και εκανα αυτες που αισθανομουν σιγουρος να κανω χωρις αποτελεσμα.

Κρινω λοιπον πως θελω επαγγελματικη βοηθεια. Για αυτο εγραψα εδω. Αν καποιος επαγγελματιας διαβαζει ας μου στειλει.

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες τα έβγαλες όλα από πάνω τι εννοείς? Μήπως εννοείς εξωτερικές συσκευές? Άνοιξες το κουτί? Έλεγξες τα διάφορα καλώδια σύνδεσης? Αν εννοείς ότι αποσύνδεσες δίσκους, έβγαλες μνήμες, επεξεργαστή κλπ, τότε θα έπρεπε να ακούς κάποια μπιπ από το μεγαφωνάκι του υπολογιστή.

Από αυτό που περιγράφεις εγώ πιστεύω ότι κάποιο καλώδιο δεν ήταν καλά βαλμένο και με το τράνταγμα από το χτύπημα βγήκε λίγο περισσότερο, ή ίσως κάποια μνήμη να έφυγε από τη θέση της. Αυτά γενικά είναι που πρέπει να ελέγξεις πρώτα(αν οι μνήμες είναι τοποθετημένες καλά, η κάρτα γραφικών αν πατάει καλά, τα καλώδια τροφοδοσίας και σύνδεσης δίσκων είναι τοποθετημένα καλά και στη μητρική και στις συσκευές) και μετά αρχίζεις να ψάχνεις για βλάβη κάποιου υλικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εβγαλα ολες τις εξωτερικες συσκευες. Ανοιξα το κουτι αλλα δεν αισθανομαι σιγουρος να το πειραξω μονος μου. Επαναλαμβανω, πως σκεφθηκα να βρω καποιον τεχνικο απο εδω για να με βοηθησει. Σαφεστατα με τη καταληλη αμοιβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...