Προς το περιεχόμενο

αλλα λενε και αλλα κανουν οι ελεγκτες


iKOREX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσφατα η κοπελα μου εφαγε κληση απο τον ελεγκτη στο συνταγμα στο μετρο.Ρωτησε τον ελεγκτη ποσο ειναι το ποσο ο κυριος της ειπε πως ειναι 18 ευρω ενω αλλα ειχε γραψει πανω(γιατι δεν φενεται τιποτα απο τα στοιχεια της κοπελας μου στο χαρτι πανω ουτε ποτε την πιασαν ουτε το ποσο.Τωρα εγω τι μπορω να κανω εγω γιαυτο γιατι ο τυπος εγραψε ενα η 91 η 94 ουτε εμεις δεν ξερουμε και της ειπε οτι ειναι 18.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μπορεί το 18 να είναι με μειωμένο εισιτήριο + πληρωμή σε 10 μέρες. Τώρα βέβαια από τη στιγμή που δε φαίνονται τα στοιχεία της πάνω στην κλήση τι ακριβώς θα πληρώσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί το 18 να είναι με μειωμένο εισιτήριο + πληρωμή σε 10 μέρες. Τώρα βέβαια από τη στιγμή που δε φαίνονται τα στοιχεία της πάνω στην κλήση τι ακριβώς θα πληρώσει;

απο την στιγμη που ειπε 18 θα πληρωσει 18 γιατι ετσι και αλλιως εχει ο ελεγκτης τα στοιχεια της.Δεν ειχε καθολου εισητηριο γιατι δεν ετυχε να παρει γιατι ειχε αργησει για την σχολη της και απλα μπηκε στο μετρο και ετρεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει φοιτητικο πασο και μηνιαια καρτα;

Παλαιοτερα, αν πηγαινες στα κεντρικα τους με αυτα, σου εσβηναν την κληση. Δεν ξερω ομως αν αλλαξε αυτο το συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι η κοπέλα σου μπορεί να βγάλει μισό εισιτήριο, γι' αυτό και είναι μικρότερο το πρόστιμο.

Πραγματικα δεν εχω ιδεα στην σχολη της λενε με το πασο που της εχουν δωσει μπορει να παρει μισο εισιτηριο οι ελεγκτες λενε για ιδιωτηκες σχολες ΙΕΚ δεν μπορει να βγαλει μισο εισητιριο και πληρωνει το κανονικο εισιτηριο.

Δεν εχει φοιτητικο πασο και μηνιαια καρτα;

Παλαιοτερα, αν πηγαινες στα κεντρικα τους με αυτα, σου εσβηναν την κληση. Δεν ξερω ομως αν αλλαξε αυτο το συστημα.

εχει φοιτητικο πασο ομως δεν μετραει τιποτα στα ματια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Α όχι ρε, νόμιζα ήταν σε τριτοβάθμια (ΑΕΙ/ΤΕΙ). Απ' ό,τι ξέρω σε ΙΕΚ/κολλέγια δεν έχει πάσο. Βέβαια καταχρηστικά μπορεί ιδιωτικές επιχειρήσεις να το δέχονται, αλλά "κανονικά" δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α όχι ρε, νόμιζα ήταν σε τριτοβάθμια (ΑΕΙ/ΤΕΙ). Απ' ό,τι ξέρω σε ΙΕΚ/κολλέγια δεν έχει πάσο. Βέβαια καταχρηστικά μπορεί ιδιωτικές επιχειρήσεις να το δέχονται, αλλά "κανονικά" δεν ισχύει.

 

καλα εμεις θα παμε αυριο να το πληρωσουμε με οτι μας ειπαν απλα μου φανηκε πολυ περιεργο να της λεει οτι ειναι 18 ευρω ενω πανω φενεται λες και εχεις γραψει 91 και παραπανω αφου εδω το Ε (ευρω) το εχει κανει μηδενικο.Απλα εγω ηθελα να ακουσω εαν καποιος αλλος το εχει βιωση αυτο εδω στο forum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν φαίνονται τα στοιχεία της κοπέλας πέτα την κλήση και απλά μην ασχολείσαι.

 

Τόσο απλά.

και παλι εχει τα στοιχεια της ο ελεγκτης στο δικο του χαρτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 και απλα μπηκε στο μετρο και ετρεχε

Και γιατί δεν συνέχισε να τρέχει όταν ήρθε ο ελεγκτής ?  :lol:

 

Νομίζω το πρόστμο ειναι 60 φορές η τιμή του εισιτηρίου,1.40 δηλαδή επί 60 ίσον 84 ευρωπουλα !

Ολα τα άλλα περί 18 ευρώ κτλ ειναι άκυρα, ταυτότητα φοιτητή δεν έδειξε οπότε της έκοψε κανονικό πρόστιμο και -με το συμπάθιο φίλος- καλά της έκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς στέκεστε στο τι είπε ο ελεγκτής τις ευθύνες σας τις ξέρετε είναι γνωστό πως το πρόστιμο είναι 60πλάσιο της τιμής αν δεν φροντίσατε να το διευθετίσετε αυτό δε φταίει ο ελεγκτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχει φοιτητικο πασο και μηνιαια καρτα;

Παλαιοτερα, αν πηγαινες στα κεντρικα τους με αυτα, σου εσβηναν την κληση. Δεν ξερω ομως αν αλλαξε αυτο το συστημα.

Ακόμα ισχύει. Η αδερφή μου είχε φάει πρόστιμο γιατί είχε ξεχάσει το φοιτητικό πάσο της, πήγε στα κεντρικά και της το διαγράψανε.

 

Εδώ και ο κανονισμός περί προστίμων.

http://www.oasa.gr/content.php?id=elkom

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...