Προς το περιεχόμενο

Χρόνια πολλά και να είστε γεροί! Υ.Σ. Αγγελίες...


ΝικήταςΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και αρκετό καιρό είμαι μέλος του forum με κάποια post και αρκετές συναλλαγές προϊόντων με μέλη.


Συνήθως συναλλάσσομαι με άτομα αφού δω τις αξιολογήσεις τους και το τι γράφουν άλλα μέλη γι αυτούς. Όταν υπάρχει μία αρνητική αξιολόγηση θα πάω και στο μέλος που την έγραψε για να δω τι ρόλο "παίζει" και το τι έχει γράψει το προηγούμενο μέλος για αυτόν.


Τις περισσότερες φορές βάζω τα χρήματα σε λογαριασμό τράπεζας του μέλους, για να αισθανθεί ασφάλεια και να στείλει το προϊόν. 


 


Και ναι, υπάρχει ένα ρίσκο να βάζεις χρήματα σε ένα άγνωστο αλλά τελικά ξέρετε τι διαπίστωσα τόσο καιρό εδώ μέσα ρε παιδιά;


Ότι οι άνθρωποι αξίζουν να τους εμπιστεύεσαι. Το φιλότιμο του Έλληνα δεν έχει εξαφανιστεί, είναι εδώ! Έχω κάνει πάνω από 70-80 συναλλαγές και στις περισσότερες έχω βάλει τα χρήματα σε τράπεζα όπως προείπα. Δεν έχει βρεθεί ούτε ένας να μου κάνει "μανούβρα". Πέραν από κάποιες μικρολεπτομέρειες στην ποιότητα των πωλούμενων ειδών, ή στην κακή μεταφορά-ζημιές από τα ΕΛΤΑ σε βαριά ή ευαίσθητα προϊόντα, δεν έχω άλλο πρόβλημα.


Αντιθέτως μου έχει στείλει άνθρωπος κουτί υπολογιστή (πάνω από 15 κιλά) και έχει στηθεί στο λιμάνι της Ρόδου για να το στείλει με ασφάλεια, με το καράβι 3 τα ξημερώματα!!!!


 


Άλλος είχε φάει βροχή με τους κουβάδες έξω από τα ΕΛΤΑ για να μου στείλει ένα home theater.


 


Πολλοί κατεβαίνουν Πειραιά για να μου στείλουν με το καράβι (για Κρήτη), π.χ. PS3, video, ποδήλατο για να φτάσουν σώα.


 


Το ότι ο άνθρωπος θα στηθεί στην ουρά των ΕΛΤΑ για να στείλει ένα δέμα συνήθως με μικρή αξία, αυτό τουλάχιστον για μένα αξίζει να μη τον ταλαιπωρήσω να ξαναστηθεί στην ουρά για να πάρει μετά από 15 μέρες τα χρήματα (αντικαταβολή). 


Και φυσικά είναι πολλά τα μέλη που είναι διαθετειμένα να σε βοηθήσουν με τις γνώσεις τους και να απαντήσουν σε όποια ερώτηση έχεις.


 


Επίσης μας "δένει" σαν ανθρώπους να καταλαβαίνουμε ότι εκτιμάμε τον συνάνθρωπό μας και ότι υπάρχει ακόμα η Τιμή στον Έλληνα.


Κάτι που πρέπει να το νιώσουμε, γιατί τα θετικά μηνύματα στις μέρες μας έχουν εξαφανιστεί και όλοι βλέπουμε ένα "μαύρο" για το μέλλον μας.


Θέλω λοιπόν να ευχαριστήσω θερμά όλα τα μέλη που έχουμε συνδιαλλαγεί μαζί.


 


Τις θερμότερες ευχές μου για όλους σας, να έχουμε μια καλή χρονιά (καλύτερη από αυτή) και να μην χάνουμε την πίστη μας στον συνάνθρωπό μας.


 


ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ, ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΈΝΟΣ Ο ΝΕΟΣ ΕΤΟΣ  :-D   !!!!


  • Like 24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά, και εγώ έτσι το βλέπω^^

 

Παράκληση προς μοδεράτορες, αν είναι σε λάθος μέρος ας πάει στο μπλά μπλα, είναι αμαρτία να διαγραφεί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια πολλα φιλε μου, υγεια πανω απο ολα.

 

Σαν μελος και εγω με αρκετες θετικες και πολλες αψογες συναλλαγές εδω μεσα εχω να πω οτι καλα τα λες μεν, υπαρχουν μελη με φιλοτιμο, ΑΛΛΑ.

 

ΑΝ σου κατσει η στραβη, εκατσε.

 

Προσωπικα δεν κανω καταθεση και δεν ζηταω βεβαια. Οποιος μου πει οχι οταν ζηταω αντικαταβολη (και με τοσες θετικες + παρουσια στο forum) απλα δεν αγοραζω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνησω σε μερικα πραγματα ή μαλλον σε μερικες λεπτομεριες..σιγουρα υπαρχουν ατομα που τους εμπιστευεσαι τρελα και φαινεται απο τις κριτικες οποτε εκει ναι στελνεις και με κλειστα τα ματια αλλα παλι υπαρχουν εστω και λιγα περιστατικα με βαση τις καθημερινες συναλλαγες που γινονται που ειναι απατη.συνηθως αμα καποιος παιρνει τα απλα μετρα δεν θα εχει θεμα.δηλαδη καποια πραγματα κανουν mpam οτι ειναι απατη.το καλο οπως εγραψες ειναι οτι κανεις συναλλαγες με ατομα που εχουν ηδη θετικες κριτικες.αυτο ειναι το καλο απλα οταν ειναι για ενα ατομο με 0 κριτικες τοτε θελει προσοχη.και αλλο να χασεις 10-15 ευρω για πχ μια θηκη κινητου και αλλο μερικα ατομα που εχουν κακως στειλει με paypal ή με καταθεση ή δεν ξερω τι ποσα της ταξης των 500-800 ευρω.επισης στις αγγελιες δεν ειναι μονο ελληνες αλλα θα βρεις και αγγελιες scam με ατομα απο εξωτερικο που ζητανε μεταφορες με western union και δεν ξερω τι αλλο.γενικως θελει μια τυπικη προσοχη.

και δυστυχως ακομα υπαρχουν ατομα που βλεπουν να δινει καποιος iphone 700 με 200 ευρω που κανει μπαμ οτι ειναι κλεψιμο και να τσιμπαει.

κατα τα αλλα και εγω με την σειρα μου εχω κανει πολυ αξιολογες συναλλαγες με ατομα εδωμεσα που ηταν συνεπεις ηταν ευγενικοι εστειλα προιον με ταχυδρομειο και ειπα στον αλλον να καταθεσει τα λεφτα αφου τσεκαρει το προιον.ειναι ατομα που με τον τροπο τους σε κανουν να τα εμπιστευτεις.βεβαια οπως ειπαμε παιζει ρολο και η αξια του προιοντος.παντα θα υπαρχουν οι καλοι παντα θα υπαρχουν και οι κακοι.απο εμας απλα θελει προσοχη.


Να 'σαι καλά, και εγώ έτσι το βλέπω^^

 

Παράκληση προς μοδεράτορες, αν είναι σε λάθος μέρος ας πάει στο μπλά μπλα, είναι αμαρτία να διαγραφεί...

μεταφερθηκε:)

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προσωπικα δεν κανω καταθεση και δεν ζηταω βεβαια. Οποιος μου πει οχι οταν ζηταω αντικαταβολη (και με τοσες θετικες + παρουσια στο forum) απλα δεν αγοραζω.

Δεν πειράζει, θα το πάρει ο επόμενος. :-) Έχει γίνει και θα ξαναγίνει πολλάκις.

 

Κατά τα άλλα δεν βρίσκω τον λόγο να μην κάνω κατάθεση όταν ο άλλος έχει καλές αξιολογήσεις, όπως και δε βρίσκω το λόγο να μην μου κάνουν κατάθεση. Δηλαδή για 15-20-30 ευρώ πρέπει να περιμένω 2 φορές κάτι ώρες στα ΕΛΤΑ για να στείλω ένα πράγμα; Η μία δε μου έφτανε;

Σε κάποιους κακοφαίνεται τόσο πολύ που όχι απλά δεν λένε "όχι ευχαριστώ", αλλά σου απαντούν με ένα προσβλητικό και αγενέστατο μήνυμα.

 

Συμφωνώ απολύτως με τον TS.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει, θα το πάρει ο επόμενος. :-) Έχει γίνει και θα ξαναγίνει πολλάκις.

 

Εννοειται φιλε μου οτι θα το παρει ο επομενος. :) Αν και τα περισσοτερα ατομα που μιλαω συμφωνουν για αντικαταβολη. Εως τωρα ευτυχως μονο μια δυο ψιλοστραβες μου εχουν τυχει και αυτες οταν ημουν νεος στο αθλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βάζετε ΠΟΤΕ λεφτά σε λογαριασμούς, καραδοκούν απατεώνες που κάνουν πολλαπλούς λογαριασμούς, δίνουν θετικές στον εαυτό τους και ζούνε από τις απάτες, τα 20/30/40 ευρώ έστω που μπορεί να σας κλέψουν δεν τα βρήκατε στο δρόμο οπότε είναι κρίμα να κάνετε κάποιους τσάμπα μάγκες!

Κατά τα άλλα, επίσης χρόνια πολλά και καλές γιορτές σε όλους!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με Mau..ο Ελληνας ζει για τη λαμογια..

Οι αξιολογησεις δε λενε κατι για μενα..Παντα προτιμω συναλλαγες χερι με χερι..Αν δεν ειναι εφικτο,απλα το αφηνω..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τους προλαλησαντες ΑΛΛΑ οι συναλλαγές χερι με χέρι δεν είναι το ιδιο ευκολες για ολους. Ειδικα μιλαω για ατομα απο επαρχια,μιας και εγω απο επαρχία ειμαι,ειναι δυσκολο και σπανιο να βρεις καποιον κοντα σου για να κανεις τη συναλλαγη σου. Το 80% των αγγελιών είναι απο Αθηνα! Ευτυχώς μεχρι στιγμής εχω συνεργαστεί με πολυ σωστα και αξιόλογα ατομα και δεν ειχα κανένα θεμα! Εχω και μου εχουν κανει καταθεσεις,αντικαταβολες, χωρίς να υπάρξει καποιο θεμα. Εννοείται πως εχω παντα στο πίσω μέρος του μυαλου μου το οτι υπαρχει κίνδυνος. Ολα μεσα στο παιχνιδι ειναι.

 

Αυτα απο μενα. Καλες γιορτες σε ολους,με υγεια και κοντα στους δικους σας ανθρωπους.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είχα σκοπό να συμπληρώσω κάτι, εν τούτοις πιστεύω ότι χρειάζεται. 

Όπως περιέγραψα αρχικά, όταν κάνω συναλλαγές ψάχνω το προφίλ του χρήστη, ακόμα και όταν υπάρχει μία αρνητική θα ψάξω γιατί έγινε. Ουδείς "άσφαλτος" όπως είπε και διάσημη αοιδός Άντζελα (και είναι σωστό παρεμπιπτόντως, χαχααχα, της έκατσε).

Έπειτα από το πρώτο μήνυμα καταλαβαίνεις άμεσα τι ρόλο τραβάει ο άλλος και αν είναι "de lamogien"  :-D

 

Με άλλα λόγια οι συναλλαγές, ιδίως από απόσταση θέλουν προσοχή!

 

ΑΛΛΑ! Μου έχει κάνει εντύπωση ότι τα πρόθυμα και καλά παιδιά είναι πολύ περισσότερα από ότι αρχικά θα υπέθετε κανείς στην Ελλάδα. Και ότι όπως έγραψα το φιλότιμό μας ακόμα υπάρχει σε πολύ μεγάλο βαθμό. 

Είναι πολλές φορές που και εγώ έχω στείλει πράγματα που δεν έχουν αξία και έχω περιμένει στα ΕΛΤΑ, ακριβώς γιατί το έχω δεχτεί από άλλους συνανθρώπους μου.

 

ΥΣ. 1) Ήθελα επίσης να ευχηθώ σε όλους σας και στα παιδιά που με έχουν τιμήσει με τις συναλλαγές τους.

ΥΣ. 2) Φίλε "Mau-Maus"  το moto σου είναι όλα τα λεφτά, είσαι μερακλής τέλος!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με Mau..ο Ελληνας ζει για τη λαμογια..

Οι αξιολογησεις δε λενε κατι για μενα..Παντα προτιμω συναλλαγες χερι με χερι..Αν δεν ειναι εφικτο,απλα το αφηνω..

οι αξιολογησεις λενε αρκετα αναλογως πως εχει ο αλλος.υπαρχουν ατομα με 40 50 100 αξιολογησεις.ε ναι ενα τετοιο ατομο το εμπιστευεσαι.αλλο να ειναι 2-3 που μπορει να ειναι fake αλλο ενα ατομο που εχει 40-50 ή εχει κατι χρονια στο Forum και ειναι ενεργο μελος κιολας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως νοιωθω οτι εχω την αναγκη να εμπιστευθω (καποιον με αξιολογησεις). Εχω βαλει λεφτα κι εγω οπως και μου εχουν βαλει και μεχρι τωρα ολα καλα. Οντως νοιωθεις οτι υπαρχει ελπιδα τελικα. Θα αποφυγω βεβαια μεγαλα ποσα, αλλα μεχρι 100 το εχω κανει. Καποιος μου ειπε να βαλει και 400 ευρω απο επαρχια για φωτογραφικη, ενοιωσα τετοια ευχαριστηση που του ειπα να βαλει 370

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως εμενα μου την σπαει οταν καποιος ζηταει 500 λεπτομερειες ,δεν διαβαζει καν την αγγελια και μετα απο ενα σωρο μηνυματα σου ριχνει το θεικο το βρισκω τοσο ή εχει τοσο απο αμερική ,μαλιστα εχω ενα iphone 6 αγγελια παιζει να ακουσα τα παντα σε παζαρι ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως εμενα μου την σπαει οταν καποιος ζηταει 500 λεπτομερειες ,δεν διαβαζει καν την αγγελια και μετα απο ενα σωρο μηνυματα σου ριχνει το θεικο το βρισκω τοσο ή εχει τοσο απο αμερική ,μαλιστα εχω ενα iphone 6 αγγελια παιζει να ακουσα τα παντα σε παζαρι ....

προσωπικη αποψη δεν μπαινεις στον κοπο να απαντησεις.

μου εχει τυχη και μενα με αγγελια.να δινω ενα κινητο χ ποσο το οποιο ηταν πιο φτηνο απο skroutz και ειχε και εγγυηση απο ελληνικη αντιπροσωπεια και οχι απο skroutzomagazo και να μου λεει ο αλλος γιατι να το παρω απο σενα και διαφορα τετοια.το κινητο εν τω μεταξυ σφραγισμενο.εκει δεν εχει νοημα να τσακωθεις.απλα κλεινεις την συζητηση.και ετσι εκανα.οκ δεν συμφωνουμε καλα να περνας και γεια.

δεν εχει νοημα να προσπαθεις να πεισεις τον αλλον για πραγματα που ηδη ξερει απλα κανει πως δεν τα ξερει.κοινως ριχνει αδεια να πιασει γεματα.καλη καρδια πανω απο ολα και υπαρχουν και αλλοι αγοραστες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συμφωνώ με το πρώτο post. Έχω πραγματοποιήσει αρκετές συναλλαγές και συνάντησα άτομα φιλότιμα, αξιόπιστα και φιλικά. Μόνο καλά λόγια έχω να πω. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στις συναλλαγές μας.

 

Αν και ελαφρως off topic, θα παραθέσω την εμπειρία μου από αντίστοιχο forum της λογικής του χαρίζω, δίνω πράγματα που δε χρειάζομαι δωρεάν. Δεν περίμενα ευγνωμοσύνες και τίποτα παραπάνω από ένα τυπικό ευχαριστώ. Αντιθέτως συνάντησα μίζερα και καχύποπτα άτομα με απαιτήσεις από αυτό που τους έδινες. Το κοιτούσαν από 1000 πλευρές και όταν έφευγαν με το ζόρι έλεγαν ευχαριστώ. Ίσως απλά έτυχε αλλά εγώ δεν ξανασχολήθηκα με το συγκεκριμένο forum.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...