Προς το περιεχόμενο

Χρόνια πολλά και να είστε γεροί! Υ.Σ. Αγγελίες...


ΝικήταςΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ συμφωνώ με το πρώτο post. Έχω πραγματοποιήσει αρκετές συναλλαγές και συνάντησα άτομα φιλότιμα, αξιόπιστα και φιλικά. Μόνο καλά λόγια έχω να πω. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στις συναλλαγές μας.

 

Αν και ελαφρως off topic, θα παραθέσω την εμπειρία μου από αντίστοιχο forum της λογικής του χαρίζω, δίνω πράγματα που δε χρειάζομαι δωρεάν. Δεν περίμενα ευγνωμοσύνες και τίποτα παραπάνω από ένα τυπικό ευχαριστώ. Αντιθέτως συνάντησα μίζερα και καχύποπτα άτομα με απαιτήσεις από αυτό που τους έδινες. Το κοιτούσαν από 1000 πλευρές και όταν έφευγαν με το ζόρι έλεγαν ευχαριστώ. Ίσως απλά έτυχε αλλά εγώ δεν ξανασχολήθηκα με το συγκεκριμένο forum.

 

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, χάριζες ένα πράγμα και σου έκαναν παρατηρήσεις;;;;!!! Χαχαχαχαχα, μόνο γέλιο!! Τι να πεις σε αυτό, μιλάμε για ανθρώπους εκτός πραγματικότητας. Εντάξει μην απογοητεύεσαι, "κάνε το καλό και ρίξτο στο γυαλό" λέει η σοφή λαϊκή ρήση.

Πάντως έχω παρατηρήσει και κάτι ακόμα σχετικό με αυτό στην μικρή ζωή μου. Ότι αν κάνεις ένα καλό με την καρδιά σου και χωρίς να περιμένεις αντάλλαγμα, τα πράγματα γίνονται καλύτερα και σίγουρα, μα σίγουρα, θα βρεις το καλό που έκανες από άλλον τρίτο άνθρωπο, σχεδόν ποτέ από τον ίδιο. Το ίδιο ισχύει και με το κακό που θα κάμεις βέβαια. Το έχω δει να γίνεται ουκ ολίγες φορές. Και γι αυτούς που θα βιαστούν να χαρακτηρίσουν, είμαι άνθρωπος ρεαλιστής και πατώ γερά στη γη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η να χαριζεις κατι και να σου λενε θα μου το φερεις? :P

 

ΑΚΡΙΒΩΣ. Και δεν έδινα ευτελή πράγματα πχ. "χρησιμοποιημένη θήκη για Nokia 8310". Χάριζα πράγματα που είχαν αξία και ήταν σε καλή κατάσταση, απλά για δικούς μου λόγους επέλεγα να τα χαρίσω και όχι να τα πουλήσω. Και με έβαζαν σε διαδικασία να βρεθούμε σε μέρος που τους βολεύει χωρίς να προθυμοποιηθούν καν να έρθουν αυτοί. Ασύλληπτα πράγματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΚΡΙΒΩΣ. Και δεν έδινα ευτελή πράγματα πχ. "χρησιμοποιημένη θήκη για Nokia 8310". Χάριζα πράγματα που είχαν αξία και ήταν σε καλή κατάσταση, απλά για δικούς μου λόγους επέλεγα να τα χαρίσω και όχι να τα πουλήσω. Και με έβαζαν σε διαδικασία να βρεθούμε σε μέρος που τους βολεύει χωρίς να προθυμοποιηθούν καν να έρθουν αυτοί. Ασύλληπτα πράγματα.

Και εσύ πήγαινες?? Όντως ασύλληπτα πράγματα :-)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εσύ πήγαινες?? Όντως ασύλληπτα πράγματα :-)

 

Έλα τώρα... Θέλω να πιστεύω ότι του έτυχε μία το πολύ δύο φορές τέτοιου είδους συμπεριφορά. Θεωρώ ότι δεν είναι είναι ο κανόνας αυτός ο τρόπος σκέψης του μέσου ανθρώπου. Έτυχε στις περιπτωσάρες! 

Αλλά εδώ που τα λέμε έπρεπε να του πεις να έλθει να τα πάρει αυτός, αλίμονο!

"Το χαρισιμιό το άλογο δε το κοιτούν στα δόδια" (δόντια) λέμε εδώ κάτω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ, να χαρίζεις κάτι κ να σου λέει ο άλλος έλα σπίτι μου να μου το δώσεις, στέκει?

Αυτο που είπες εσυ πιο πάνω εχει μια λογική, ο αλλος λεει σφραγισμένα και τα δυο γιατι να μην το παρω απο το μαγαζι κ να το πάρω απο εναν άγνωστο, οκ θα πρέπει να σκεφτεί πως  αν υπάρχει εγγύηση και απόδειξη αγορας ειναι σαν να το πηρε αυτος απο το μαγαζί κ όχι απο σένα , ομως παίζουν κ πλαστές εγγυήσεις και διαφορα τέτοια που μπορούν να κανουν τον αλλον καχύποπτο !

Εν ολίγοις στην περίπτωση που περιέγραψες δεν συμφωνώ αλλα βρίσκω μια λογικη, στο να χαρίζεις κάτι όμως κ να τραβιεσαι εσυ στο μερος του αλλουνού , δεν βρίσκω καμιά λογική !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγω εχω κανει καταθεση μια φορα σεβαστο ποσο σε πολυ γνωστο μελος σε αυτο και σε ενα αλλο tech forum. Αν και ο επεξεργαστης δεν εκανε για τη motherboard τελικα επεστραφη το προιον με καλη θεληση κ απο τους δυο. Σιγουρα θελει προσοχη γενικά αλλα σε αγοραπωλησιες προτιμω κατιδιαν παρα τη καλη εμπειρια με καταθεση που ειχα. Επισης μου εχουν χαρισει και εχω χαρισει (μαλιστα στηθηκα στα ελτα και πληρωσα τα μεταφορικα αλλα δε με ενοιαξε ηταν για σχολειο/καλο σκοπο).

Χρονια πολλα σε ολους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Επισης μου εχουν χαρισει και εχω χαρισει (μαλιστα στηθηκα στα ελτα και πληρωσα τα μεταφορικα αλλα δε με ενοιαξε ηταν για σχολειο/καλο σκοπο).

Χρονια πολλα σε ολους.

πονεμενη ιστορια στο χαριζω ,εδωσα δωρεαν μια dj mixing κονσολα που αφησε ενοικιαστης στο πατρικο μου και ο τυπος που την πηρε 1 μηνα μετα την εβαλε αγγελια 300 ευρω ,μαλιστα σε επερωτηση μου γιατι μου απαντησε θρασυτατα δικη μου ειναι οτι θελω κανωω....

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συμφωνώ με το πρώτο post. Έχω πραγματοποιήσει αρκετές συναλλαγές και συνάντησα άτομα φιλότιμα, αξιόπιστα και φιλικά. Μόνο καλά λόγια έχω να πω. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στις συναλλαγές μας.

 

Αν και ελαφρως off topic, θα παραθέσω την εμπειρία μου από αντίστοιχο forum της λογικής του χαρίζω, δίνω πράγματα που δε χρειάζομαι δωρεάν. Δεν περίμενα ευγνωμοσύνες και τίποτα παραπάνω από ένα τυπικό ευχαριστώ. Αντιθέτως συνάντησα μίζερα και καχύποπτα άτομα με απαιτήσεις από αυτό που τους έδινες. Το κοιτούσαν από 1000 πλευρές και όταν έφευγαν με το ζόρι έλεγαν ευχαριστώ. Ίσως απλά έτυχε αλλά εγώ δεν ξανασχολήθηκα με το συγκεκριμένο forum.

Έπρεπε επιτόπου να ακυρώσεις τη συναλλαγή. Αν έβλεπες τέτοια μιζέρια έπρεπε να πεις φίλε άκυρο, θα το δώσω αλλού.

 

πονεμενη ιστορια στο χαριζω ,εδωσα δωρεαν μια dj mixing κονσολα που αφησε ενοικιαστης στο πατρικο μου και ο τυπος που την πηρε 1 μηνα μετα την εβαλε αγγελια 300 ευρω ,μαλιστα σε επερωτηση μου γιατι μου απαντησε θρασυτατα δικη μου ειναι οτι θελω κανωω....

Άσχημο, αλλά τυπικά έχει δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ, να χαρίζεις κάτι κ να σου λέει ο άλλος έλα σπίτι μου να μου το δώσεις, στέκει?

Αυτο που είπες εσυ πιο πάνω εχει μια λογική, ο αλλος λεει σφραγισμένα και τα δυο γιατι να μην το παρω απο το μαγαζι κ να το πάρω απο εναν άγνωστο, οκ θα πρέπει να σκεφτεί πως  αν υπάρχει εγγύηση και απόδειξη αγορας ειναι σαν να το πηρε αυτος απο το μαγαζί κ όχι απο σένα , ομως παίζουν κ πλαστές εγγυήσεις και διαφορα τέτοια που μπορούν να κανουν τον αλλον καχύποπτο !

Εν ολίγοις στην περίπτωση που περιέγραψες δεν συμφωνώ αλλα βρίσκω μια λογικη, στο να χαρίζεις κάτι όμως κ να τραβιεσαι εσυ στο μερος του αλλουνού , δεν βρίσκω καμιά λογική !

 

και ομως πολλα ατομα σου το λενε οτι φερτο μου στειλτο μου για αυτο πολλες φορες προσπαθω να χαριζω πραγματα σε ατομα που ειναι ειναι ευκολα προσβασιμα και τους βλεπεις στην καθημερινη σου ζωη.βεβαια ειναι και ατομα που ηρθαν κανονικα 2 τετραγωνα πιο κατω απο εμενα για να τα παρουν διοτι εκτιμησαν αυτο που χαριζεις.

τωρα για το κινητο ναι δεν αμφιβαλλω οτι εχεις δικιο σε αυτο που λες οτι μπορει να ειναι πλαστη η αποδειξη και εχει αναφερθει τετοιο περιστατικο.αλλα παντα εχει να κανει και ποιον εχεις απεναντι σου.βλεπεις οτι ενα ατομο εχει 55 θετικες  ναι ειναι λιγο δυσκολο να σου κανει βλακεια εως απιθανο.οχι οτι θα με πειραζε να παιρνε και τηλεφωνο μπροστα μου την εταιρεια να ρωτησει αν ισχυει η αποδειξη.

 

πονεμενη ιστορια στο χαριζω ,εδωσα δωρεαν μια dj mixing κονσολα που αφησε ενοικιαστης στο πατρικο μου και ο τυπος που την πηρε 1 μηνα μετα την εβαλε αγγελια 300 ευρω ,μαλιστα σε επερωτηση μου γιατι μου απαντησε θρασυτατα δικη μου ειναι οτι θελω κανωω....

ναι αυτο πολλες φορες παιζει αμα κατι εχει αξια.ή να βλεπεις να τρεχει να το παρει καποιος που εχει 10 σπιτια και 10 ε3οχικα αντι να το παρει καποιος που το εχει πραγματι αναγκη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως στις αγγελιες -οχι εδω μονο γενικα κ σ αλλα φορουμ- ενα 70% ειναι ειλικρινη ατομα με δικαιη τιμη κ προιον.Το υπολοιπο 30 ειναι ατομα που πουλανε σκουπιδια που θαπρεπε κανονικα να τα πεταξουν αλλα ειτε λογω αρχικης τιμης,η γυφτιας προσπαθουν να βγαλουν απτη μυγα ξυγκι.Το περιεργο ειναι πως τετοιοι γυφτοι ειναι συνηθως απο ακριβες περιοχες..ενω αντιθετα τα πιο λαρτζ ατομακια απο φτωχογειτονιες.

 

Θελει προσοχη κ εγκρατεια.Βλεπεις μεν ταδε προιον χ ευρω,αλλα πολλες φορες δεν αγοραζουμε αυτο που φανταζομαστε.

 

Επισης σαν πωλητης εχω πετυχει τον κλασικο τυπο που παζαρευει το 5ευρο,η που θελει ναγορασει κοψοχρονια ολοκαινουριο προιον.Οκ ενταξει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...