Προς το περιεχόμενο

Δομημενη καλωδιωση


x-tra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια,


Σε καινουργια μονοκατοικια εχω περασει cat6 Καλωδιο για καθε πριζα δικτυου στα δωματια.

Επειδη η πριζα ειναι διπλη τηλεφωνο/δικτυο ο ηλεκτρολογος πηγε και χρησιμοποίησε το ζευγαρι μπλε-ασπρο/μπλε για να δωσει τηλεφωνο στα δωματια.

και κατω στον κατανεμητη μου τα επιασε ολα μαζι (ολα τα μπλε/ασπρο - μπλε ωστε να συνδεθει η γραμμη του ΟΤΕ απευθειας σε αυτο το ζευγαρι και να εχω τηλεφωνο σε καθε δωματιο.


Ερωτηση 1:

Για να εχω τωρα 1000 δικτυο μπορω μονο με τα 2 ζευγαρια ?

Ερωτηση 2 

Πως να τα τερματισω απο την αλλη μερια τωρα  ?

 

χωρια τα τηλεφωνικα καλωδια και τα δικτυου ?

Εγω ηθελα να εχω ενα patch panel οπου θα τερματιζω χωρια τα καλωδια δικτυου και χωρια του τηλεφωνου αλλα πλεον αυτο δεν βλεπω να γινεται ?

Επισης οταν θα ερθει ο ΟΤΕ εγω που θα την συνδεσω την γραμμη  για να εχουν ολα τα δωματια τηλεφωνο

 

Με εχει μπερδεψει πολυ πλεον !!!

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει όπως το κατάλαβα τα ζευγάρια άρπρο-μπλε/μπλε να τα τερματίσεις σε rj-11 για τα τηλέφωνα, και αν τα θες ξεχωριστά στο Patch panel σου (βέβαια με μια τηλεφωνική γραμμή θα πρέπει να τα ενώσει όλα αυτά μαζί γιατί φαντάζομαι ότι δεν έχεις τηλεφωνικό κέντρο να κάνει αυτή τη δουλειά. Μετά τα υπόλοιπα θα τα τερματίσεις σε rj-45 για δίκτυο. Νομίζω πως 1000άρι δεν θα πιάζεις με 3 ζευγάρια... Αυτά από την άλλη θα πάνε στο patch panel και μετά στο switch (αυτά που χρησιμοποιείς σήγουρα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλε σωστά διπλή πρίζα σε κάθε χώρο, αλλά στο τέλος έχυσε την καρδάρα με το γάλα, αφού πέρασε μόνο ένα καλώδιο UTP. Πολύ κακώς, μιας και γλύτωσε 50€ και τώρα ψάξε να βρεις άκρη. Έπρεπε κάθε πρίζα να να έχει το δικό της καλώδιο.

 

Το Gigabit θέλει απαραίτητα και τα 4 ζεύγη, οπότε το ξεχνάς σε όσες πρίζες έρχεται και η τηλεφωνία και αρκείσαι στα 100Mbps.

Κανονικά θέλεις 2 χρωματικά ζεύγη, το άσπρο/πορτοκαλί-πορτοκαλί (1-2) και το μπλε-άσπρο/μπλε (4-5). Αντί του μπλε, βάλε το πράσινο ή το καφέ στις αντίστοιχες υποδοχές.

 

Το άλλο με τον ΟΤΕ, δεν κατάλαβα τι ακριβώς ρωτάς. Κανονικά η γραμμή που έρχεται θα τερματίσει στο splitter (ή το modem αν είναι VoIP η τηλεφωνία) και από εκεί θα φεύγει προς όλες τις τηλεφωνικές πρίζες.

Αν όμως το modem/router δεν είναι στην πρώτη πρίζα του σπιτιού ή εκεί που συγκεντρώνονται όλα τα καλώδια, απλά θα χρησιμοποιήσεις ένα επιπλέον ελεύθερο ζεύγος μόνο σε αυτή την πρίζα.

 

Γράψε αναλυτικά πως έχει η κατάσταση και πως θέλεις να είναι η εγκατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλε σωστά διπλή πρίζα σε κάθε χώρο, αλλά στο τέλος έχυσε την καρδάρα με το γάλα, αφού πέρασε μόνο ένα καλώδιο UTP. Πολύ κακώς, μιας και γλύτωσε 50€ και τώρα ψάξε να βρεις άκρη. Έπρεπε κάθε πρίζα να να έχει το δικό της καλώδιο.

 

Το Gigabit θέλει απαραίτητα και τα 4 ζεύγη, οπότε το ξεχνάς σε όσες πρίζες έρχεται και η τηλεφωνία και αρκείσαι στα 100Mbps.

Κανονικά θέλεις 2 χρωματικά ζεύγη, το άσπρο/πορτοκαλί-πορτοκαλί (1-2) και το μπλε-άσπρο/μπλε (4-5). Αντί του μπλε, βάλε το πράσινο ή το καφέ στις αντίστοιχες υποδοχές.

 

Το άλλο με τον ΟΤΕ, δεν κατάλαβα τι ακριβώς ρωτάς. Κανονικά η γραμμή που έρχεται θα τερματίσει στο splitter (ή το modem αν είναι VoIP η τηλεφωνία) και από εκεί θα φεύγει προς όλες τις τηλεφωνικές πρίζες.

Αν όμως το modem/router δεν είναι στην πρώτη πρίζα του σπιτιού ή εκεί που συγκεντρώνονται όλα τα καλώδια, απλά θα χρησιμοποιήσεις ένα επιπλέον ελεύθερο ζεύγος μόνο σε αυτή την πρίζα.

 

Γράψε αναλυτικά πως έχει η κατάσταση και πως θέλεις να είναι η εγκατάσταση.

 

 

Αυτο με το αντι του μπλε/ασπρο-μπλε δεν το καταλαβα γιατι να τα αλλαξω ?

 

Ο ηλεκτρολόγος εχει πιασει μαζι ολα τα μπλε/ασπρο-μπλε μαζι καθως και το ξευγαρι του ΟΤΕ ετσι ωστε να εχουν ολες οι πριζες τηλεφωνο.

 

Εγω θα θυσιασω καποιες πριζες για να εχω 1000αρι δικτυο αλλα οχι τηλεφωνο, τα καλωδια απο τις πριζες θα τα τερματισω σε ενα patch panel στο υπογειο οπως αυτο

 

http://www.e-shop.gr/equip-769224-cat6a-patch-panel-keystone-system-p-PER.751483

 

Την γραμμη του ΟΤΕ την εχω καρφωμενη σε οριολοριδα για να ερθει ο ΟΤΕ να καρφωσει το δικο του ζευγαρι και επισης απο την αλλη μερια θα την καρφωσω στο patch panel σε καποια θεση ελευθερη

 

Σωστα μεχρι εδω τα λεω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυσιάσεις την μία πρίζα και κάνεις χρήση μόνο τηλεφωνίας, τότε είναι όπως τα λες.

Αυτό που έγραψα είναι στην περίπτωση που θέλεις στην διπλή πρίζα να έχεις τηλεφωνία και δίκτυο (100Mbps).

 

Το patch panel που δέιχνεις, φαντάζομαι ότι γνωρίζεις ότι είναι μόνο η μεταλλική βάση. Δεν έχει τα Keystone Jacks που πρέπει να τα προμηθευτείς χώρια. Εξού και η χαμηλή του τιμή, όταν ένα παραπλήσιο ολοκληρωμένο είναι ακριβότερο (ανοικτό ή κλειστό).

 

Όσον αφορά το τηλεφωνικό σήμα, φυσιολογικά θέλει από την οριολωρίδα, να συνδεθεί η γραμμή του παρόχου με όλα τα μπλε-άσπρα/μπλε που έχει ενώσει ο ηλεκτρολόγος.

Όμως δεν είναι η βέλτιστη πρακτική. Για όσο το δυνατόν λιγότερες απώλειες, πρέπει να ξεχωριστεί το τηλεφωνικό σήμα από το αντίστοιχο DSL, πριν από το modem. Σημασία μεγάλη έχει το είδος της τηλεφωνίας (PSTN, ISDN, VoIP) και σε ποια θέση ακριβώς θα τοποθετηθεί το κύριο modem/router.

 

Γράψε τι ισχύει στην περίπτωσή σου και θα έχεις πρόταση για τον τρόπο σύνδεσης κι εγκατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυσιάσεις την μία πρίζα και κάνεις χρήση μόνο τηλεφωνίας, τότε είναι όπως τα λες.

Αυτό που έγραψα είναι στην περίπτωση που θέλεις στην διπλή πρίζα να έχεις τηλεφωνία και δίκτυο (100Mbps).

 

Το patch panel που δέιχνεις, φαντάζομαι ότι γνωρίζεις ότι είναι μόνο η μεταλλική βάση. Δεν έχει τα Keystone Jacks που πρέπει να τα προμηθευτείς χώρια. Εξού και η χαμηλή του τιμή, όταν ένα παραπλήσιο ολοκληρωμένο είναι ακριβότερο (ανοικτό ή κλειστό).

 

Όσον αφορά το τηλεφωνικό σήμα, φυσιολογικά θέλει από την οριολωρίδα, να συνδεθεί η γραμμή του παρόχου με όλα τα μπλε-άσπρα/μπλε που έχει ενώσει ο ηλεκτρολόγος.

Όμως δεν είναι η βέλτιστη πρακτική. Για όσο το δυνατόν λιγότερες απώλειες, πρέπει να ξεχωριστεί το τηλεφωνικό σήμα από το αντίστοιχο DSL, πριν από το modem. Σημασία μεγάλη έχει το είδος της τηλεφωνίας (PSTN, ISDN, VoIP) και σε ποια θέση ακριβώς θα τοποθετηθεί το κύριο modem/router.

 

Γράψε τι ισχύει στην περίπτωσή σου και θα έχεις πρόταση για τον τρόπο σύνδεσης κι εγκατάστασης.

 

 

Απο την οριολωριδα θα τραβηξω ενα UTP εκει που εχω το patch panel θα το καρφωσω σε μια θεση στο patch panel. Στη συνεχεια το ADSL απο τον splitter θα το στειλω στο MODEM και το PHONE στο τηλεφωνο οπου θα βαλω και το φιλτρο σωστα ?

 

Εαν θελω να δωσω τηλεφωνο και σε αλλες πριζες το κανω με ενα τηλεφωνικο ταφ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς μιλάς για PSTN τηλεφωνία, αφού μνημονεύεις splitter και καθόλου netmod.

 

Στην οριολωρίδα θα συνδέσεις το LINE του splitter, από την θύρα MODEM του οποίου θα φεύγει το καλώδιο προς το modem/router και στην θύρα PHONE θα συνδέεται ένα τηλεφωνικό ταφ πολλαπλών εξόδων.

Από αυτό το ταφ θα φεύγουν καλώδια προς το patch panel, σε όσες θύρες συνδέονται οι τηλεφωνικές πρίζες.

 

Αν η τηλεφωνία αργότερα γίνει VoIP, καταργείς το splitter και η γραμμή από την οριολωρίδα θα τερματίζει κατευθείαν στο modem/router. Από τις 2 θύρες PHONE αυτού, θα φεύγουν καλώδια προς το patch panel, σε όσες θύρες συνδέονται οι τηλεφωνικές πρίζες.

 

post-157145-0-76367400-1480523022_thumb.png
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...