Προς το περιεχόμενο

Κόστος επίσκεψης σε Οδοντρίατρο


revolver1990

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν πάω σε οδοντίατρο για μια επίσκεψη δοκιμαστικά,χωρίς να μου κάνει τίποτα πρέπει να πληρώσω?(ζητάει 50άρι).

Επίσης,αν πάω και αντί για σφράγισμα(επίσκεψη 1 φορά) μου σπάσει και το δόντι πρέπει να πληρώσω?(150 ευρώ διότι έκανε λέει και δουλειά)

 

Ζητάω αν γνωρίζει κάποιος το νομοθετικό πλαίσιο και όχι αν αξίζει,είναι σωστό ή όχι να πληρώσω?

Συνέβει σε συγγενικό μου πρόσωπο,και προσπαθεί να αποφύγει μια άδικη πληρωμή σε έναν "επαγγελματία" οποίος σε 2 επισκέψεις την μια απλά μίλησε μαζί του και την άλλη σκάλισε το δόντι και θεώρησε να πάρει 200 ευρώ για μια ζημιά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα δεν ειναι τσαμπα η απλη επισκεψη, απο εκει και περα ο καθε οδοντιατρος εχει τις τιμες του.

Αυτος πχ χρεωνει 30 ευρω http://www.dentalcosmeticstudio.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=43&Itemid=40

Το οτι "απλα μιλησε μαζι του" ειναι η δικη σου ερμηνεια. Η ερμηνεια του οδοντιατρου ειναι οτι ανοιξε το στομα, χρησιμοποιησε επαγγελματικα εργαλεια, τσεκαρε κι εκανε διαγνωση. Αυτα απο μονα τους σημαινει οτι δουλεψε πανω σου. Συν τα παραπανω , η ολη διαδικασια του εφαγε χρονο απο ενα αλλο ραντεβου που θα μπορουσε να βαλει στη θεση σου, αν ηταν να μεινει απληρωτος απο σενα επειδη πηγες για τσαμπα βολτα, "κουβεντουλα" (οπως το ερμηνευεις εσυ) και... διαγνωση (οπως ειναι η πραγματικοτητα).

 

Σε οτι αφορα τα περι σφραγισματος το δοντι ισως να επρεπε να σπασει για να καθαρισει απο τερηδονα και στη συνεχεια να σφραγιστει σωστα, αρα ενδεχομενως να υπαρχει μια παρερμηνεια μεταξυ οδοντιατρου και ασθενη στην ενοια "εσπασε". Δεδομενα οταν στο σφραγιζουν, βαζουν τροχο και ξυριζουν πολυ πραμα, εμενα μου εχουν κατεβασει και ολοκληρο δοντι, ουτε καν σπασιμο, μια που ηταν σαπιο ολο... Αυτο δεν με δικαιοδοτει να πω οτι μου εκανε ζημια στο δοντι και κατοπιν να αρνουμαι να τον πληρωσω με αυτο το επιχειρημα... Ηταν αναγκαιο να το κανει για να γινει σωστα η δουλεια.

 

Σε καθε περιπτωση τα 150 ευρω μου φαινονται υπερβολικο νουμερο για σφραγισμα ενος δοντιου, αλλα αν εφαγε κανα 2ωρο επειδη το δοντι ηταν σαπιο ή για καποιο αλλο λογο, δε μου φαινεται και παραλογο.Συνηθως ομως, ενα απλο τυπικο σφραγισμα παιζει γυρω στο 50ρικο. Στις σωστες ξηγες, συνενοεισαι για την τιμη πριν ξεκινησει η διαδικασια και εφοσον συμφωνησετε προχωρατε στην δουλεια. Οι κακοπληρωτες που ψαχνουν πατημα για να μην πληρωσουν, απλα δεν συνενοουνται, βαζουν το κοροιδο να κανει τη δουλεια και μετα με προσχημα την "απροσμενα υψηλη τιμη" δεν πληρωνουν μια. Αντιστοιχα, οι κακοι επαγγελματιες δεν συνενοουνται απο πριν και εχουν μετα το ελευθερο να βαρεσουν στο κεφαλι με την χρεωση. Γιαυτο συνενοεισαι απο πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητάω αν γνωρίζει κάποιος το νομοθετικό πλαίσιο και όχι αν αξίζει,είναι σωστό ή όχι να πληρώσω?

Νομικά μόνο αν δεν σου κόψει απόδειξη μπορείς να του κάνεις καταγγελία

την δουλειά του όσο θέλει την χρεώνει, δεν υπάρχουν στάνταρ τιμές, άλλος παίρνει 20 για ένα σφράγισμα και άλλος 50!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα δεν ειναι τσαμπα η απλη επισκεψη, απο εκει και περα ο καθε οδοντιατρος εχει τις τιμες του.

Αυτος πχ χρεωνει 30 ευρω http://www.dentalcosmeticstudio.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=43&Itemid=40

Το οτι "απλα μιλησε μαζι του" ειναι η δικη σου ερμηνεια. Η ερμηνεια του οδοντιατρου ειναι οτι ανοιξε το στομα, χρησιμοποιησε επαγγελματικα εργαλεια, τσεκαρε κι εκανε διαγνωση. Αυτα απο μονα τους σημαινει οτι δουλεψε πανω σου. Συν τα παραπανω , η ολη διαδικασια του εφαγε χρονο απο ενα αλλο ραντεβου που θα μπορουσε να βαλει στη θεση σου, αν ηταν να μεινει απληρωτος απο σενα επειδη πηγες για τσαμπα βολτα, "κουβεντουλα" (οπως το ερμηνευεις εσυ) και... διαγνωση (οπως ειναι η πραγματικοτητα).

 

Σε οτι αφορα τα περι σφραγισματος το δοντι ισως να επρεπε να σπασει για να καθαρισει απο τερηδονα και στη συνεχεια να σφραγιστει σωστα, αρα ενδεχομενως να υπαρχει μια παρερμηνεια μεταξυ οδοντιατρου και ασθενη στην ενοια "εσπασε". Δεδομενα οταν στο σφραγιζουν, βαζουν τροχο και ξυριζουν πολυ πραμα, εμενα μου εχουν κατεβασει και ολοκληρο δοντι, ουτε καν σπασιμο, μια που ηταν σαπιο ολο... Αυτο δεν με δικαιοδοτει να πω οτι μου εκανε ζημια στο δοντι και κατοπιν να αρνουμαι να τον πληρωσω με αυτο το επιχειρημα... Ηταν αναγκαιο να το κανει για να γινει σωστα η δουλεια.

 

Σε καθε περιπτωση τα 150 ευρω μου φαινονται υπερβολικο νουμερο για σφραγισμα ενος δοντιου, αλλα αν εφαγε κανα 2ωρο επειδη το δοντι ηταν σαπιο ή για καποιο αλλο λογο, δε μου φαινεται και παραλογο.Συνηθως ομως, ενα απλο τυπικο σφραγισμα παιζει γυρω στο 50ρικο.

 

Πρώτα από όλα ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

Και εγώ πάνω κάτω σε αυτό το πλαίσιο κινούμαι,οκ να πληρώσει την απλή επίσκεψη που είναι 50 ευρώ αλλά στην άλλη,απλά έκοψε το δόντι στα 2(τουλάχιστον αυτό του είπε ο 2ος οδοντίατρος που επισκέφτηκε).Δηλαδή ζημιά και επιπλέον δουλειά για φτιάξιμο.

Btw πρόκειται για τον πατέρα μου.

Το θέμα δεν είναι το οικονομικό αλλά ηθικό αφού νιώθει ότι πάει να τον πιάσει κότσο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν κατάλαβα καλά, του έκανε ζημιά στο δόντι?

Α, οκ, τώρα το είδα. Αν όντως του έκανε ζημιά όχι μόνο δεν πληρώνει αλλά απειλεί να τον τρέξει και νομικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν κατάλαβα καλά, του έκανε ζημιά στο δόντι?

Βαση του επομενου οδοντιατρου που πηγε, ναι. Εγω παλι δεν καταλαβαινω τι σημαινει "εσπασε το δοντι". Προφανως πριν στο σφραγισει στο σπαει, οχι στα 2 αλλα και στα 22 αν χρειαστει...

Βεβαια, αν ο αλλος θελει να σε πιασει πελατη, δεν ειναι ασυνηθιστη τακτικη στην Ελλαδα να βγαζει αχρηστο τον προηγουμενο γιατρο/επαγγελματια/whatever. Ειναι η λεγομενη the greek way συναδελφικη αλληλεγγυη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχει τύχει στον άντρα παρόμοια περίπτωση...μια χασαποδοντίατρος ήταν να του βάλει γέφυρα και τον είχε σακατέψει. Πήγε μετά σε καλό οδοντίατρο και κατόπιν πήγα εγώ στην άλλη και πήρα όλα τα λεφτά πίσω (της επέστρεψα την απόδειξη να την ακυρώσει συν την γέφυρα της συμφοράς). 'Ολο συγγνώμη ζήταγε, προφανώς από φόβο μην την καταγγείλω πουθενά (που δεν το έκανα). Τότε όμως είχα ψαχτεί νομικά και είχα βρει ένα site δικηγόρου που κάνει μόνο medical malpractice, είχε μέχρι και εικόνες σακατεμένων δοντιών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ το γεγονός ότι ρώτησε εξαρχής πόσο θα κοστίσει και δεν του απάντησε κάτι που όπως μου είπε ένας φίλος (άγγλος δικηγόρος) είναι παράνομο να σου ζητήσει χρήματα αν δεν σου έχει πει εξαρχής το κόστος.

Truelegend,του έχει κάνει ζημιά,δεν έχω γνώση αλλά φαίνεται να έχει κοπεί το μισό. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...