Προς το περιεχόμενο

Partition που δεν σβήνετε


stelios5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε σταθερό Η/Υ προσπαθώ να εγκαταστήσω win 7 64 bit. Φτάνοντας στο σημείο του format και σβήσιμο των υπάρχων Partitions (έχω κάνει boot με USB stick) διαπιστώνω πως υπάρχει Partition (7 GB) που δεν σβήνετε με τον κλασικό τρόπο  της εφαρμογή των windows 7  Το συγκεκριμένο Partition αναφέρει πως έχει μέσα windows, προφανώς για backup. Όλα τα άλλα Partitions σβήνονται κανονικά. Το συγκεκριμένο Partition δεν φαίνεται στο “Ο Υπολογιστής μου” ούτε στην “Διαχείριση δίσκων” Δεν φαίνεται ακόμα και όταν σύνδεσα τον δίσκο σαν εξωτερικό σε άλλο Η/Υ. Προσπάθησα να φορμάρω όλο τον δίσκο σαν εξωτερικό αλλά το Partition αντιστέκεται. Προσπάθησα με προγράμματα όπως το MiniTool Partition Free. Το Partition αντιστέκεται σθεναρά!! Ο δίσκος είναι Western Digital  3,5΄΄ SATA (όχι SSD)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην ανοιξω νεο θεμα...εγω εχω βαλει ηδη τα win 7 και θελω να σβησω partition ,πως μπορω να το κανω μεσα απο το win 7 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σταθερό Η/Υ προσπαθώ να εγκαταστήσω win 7 64 bit. Φτάνοντας στο σημείο του format και σβήσιμο των υπάρχων Partitions (έχω κάνει boot με USB stick) διαπιστώνω πως υπάρχει Partition (7 GB) που δεν σβήνετε με τον κλασικό τρόπο  της εφαρμογή των windows 7  Το συγκεκριμένο Partition αναφέρει πως έχει μέσα windows, προφανώς για backup. Όλα τα άλλα Partitions σβήνονται κανονικά. Το συγκεκριμένο Partition δεν φαίνεται στο “Ο Υπολογιστής μου” ούτε στην “Διαχείριση δίσκων” Δεν φαίνεται ακόμα και όταν σύνδεσα τον δίσκο σαν εξωτερικό σε άλλο Η/Υ. Προσπάθησα να φορμάρω όλο τον δίσκο σαν εξωτερικό αλλά το Partition αντιστέκεται. Προσπάθησα με προγράμματα όπως το MiniTool Partition Free. Το Partition αντιστέκεται σθεναρά!! Ο δίσκος είναι Western Digital  3,5΄΄ SATA (όχι SSD)

Μήπως είναι hybrid ο δίσκος; Αλλιώς τι σε πειράζει αν δε φαίνεται πουθενά το partition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

micos000


 


Ο δίσκος είναι Western Digital  3,5΄΄ SATA ( WD5000AAKX - 001CA0 )


Έχω βάλει επάνω win 7 δουλεύει. Αλλά έχω σκάσει που δεν μπορώ να σβήσω το partition!!


Έχω δοκιμάσει με διάφορα live CD/USB ακόμα και με το gparted partition editor που θεωρείτε ιδανικό για την περίπτωση μου.


Δεν το βλέπει κανένα το συγκεκριμένο partition. Αντίθετα άλλα partition που έχω δημιουργήσει εγώ φαίνονται.  :mad: 


Επεξ/σία από stelios5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...