Προς το περιεχόμενο

Πήλιο και επικινδυνοτητα δρόμων


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνουμε κάποιον χειμερινό προορισμό και σκεφτήκαμε το πήλιο.

 

Επειδή είμαι οδηγός με εμπειρία < 1 έτος και παλιό αμάξι προβληματίζομαι για την επικινδυνότητα των δρόμων εκεί σε συνδυασμό με τον χειμώνα.

Δεν έχω ξαναπάει πήλιο και δεν ξέρω πως είναι.

 

Μπορείτε να μου πείτε όσοι ξέρετε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερό το Πήλιο. Οι δρόμοι του είναι οι αγαπημένοι μου. Δύο φορές έχουν κάνει εμετό οι συνεπιβάτες μου. Απίστευτα τοπία αλλά συνεχείς στροφές και στενοί δρόμοι. Το χειμώνα το χιόνι τα κάνει όλα χειρότερα. Το πιο ανώδυνο είναι να πας Μακρινίτσα που είναι το πιο κοντινό στο Βόλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι απο Βολο και το Πηλιο ειναι απο τα πιο ομορφα μερη. Ολα τα χωρια του ειναι γραφικοτατα και ο κοσμος πολυ φιλοξενος. Οσο για τους δρομους δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα οσο τα περιγραφει ο φιλος μας απο πανω. Ισχυει οτι εχει πολλες στροφες και σε καποια σημεια μπορει να ειναι αποτομες, αλλα με λιγη προσοχη και με χαμηλη ταχυτητα δεν ειναι τιποτα. Αν πετυχεις περιοδο χιονιου, μην ανησυχεις. Περναει εκχιονιστικο αρκετα συχνα, αλλα καλο θα ηταν να εχεις και τις αλυσιδες σου μαζι για οποιαδηποτε περιπτωση. Ευχομαι να περασετε καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν  δεν εχεις ξανακανει μεγαλο ταξιδι καλυτερα καπου με πιο βατους δρομους !!!Παντως ολα μια αποφαση ειναι !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι το Βολο ειναι αστειο να πας

Στερεωνεις το τιμονι με ενα σκοινι και βαζεις και ενα τουβλο στο γκαζι στα 120 και σε 3ωρες εφτασες

Απο κει και περα πας πολυ προσεκτικα αλλα αν εχει χιονια μονο μεχρι Μακρινιτσα που ειναι κανα μισαωρο  επειδη εισαι νεα οδηγος και το αυτοκινητο παλιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακρινίτσα Πορταριά Μηλιές κλπ που είναι ακριβώς πάνω από τον Βόλο θέλουν κάποια προσοχή γιατί όσο να πεις βουνό και στενοί επαρχιακοί δρόμοι είναι, αλλά καμιά σχέση με Τσαγκαράδα κλπ (γενικά το κομμάτι από τη μεριά του Αιγαίου), ειδικά αν έχει χιονίσει. Η δυσκολία είναι περίπου η ίδια αλλά είναι πάρα πολύ πιο μακριά οπότε καταλαβαίνεις. Χτυπά μια Πορταριά να πάρεις το κολάι και σκέψου για ανατολικά το καλοκαίρι που είναι θεϊκά. Αν σε παίρνει, ξαναπάς χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δρόμοι στο Πήλιο είναι μια χαρά για το σημείο. Βουνό, στροφές κλειστές με ανηφόρα, θέλουν την δέουσα προσοχή, αλλά καλός δρόμος. Οι ντόπιοι οδηγοί είναι επικίνδυνοι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε να προτείνετε κανέναν άλλον εναλλακτικό χειμερινό προορισμό κοντά στην Θεσσαλονίκη με εύκολο δρόμο?

 

http://www.greekguide.com/gr/thessaloniki/%CE%9A%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%AD%CF%82-%CE%95%CE%BE%CE%BF%CF%81%CE%BC%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/list/c688l280

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε να προτείνετε κανέναν άλλον εναλλακτικό χειμερινό προορισμό κοντά στην Θεσσαλονίκη με εύκολο δρόμο?

 

Αμα εισαι Θεσσαλονικια, μην πας στο Πηλιο γιατι εισαι απειρη οδηγος και θα εχεις να περασεις και τα Τεμπη. Ναι μεν εχουν βελτιωθει αλλα δεν ειναι αυτοκινητοδρομος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...