Προς το περιεχόμενο

Upgrade από El Capitan σε Sierra


fotisman21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτησω και γω με την σειρα μου μιας και αγορασα ενα μεταχ.macbook pro 2011 με elcapitan πανω!μου βγαζει αν θελω να κανω update το sierra!τι κανω;απλα παταω να κανει update και τελος;χανεται τιποτα απο τα προγραμματα ή δεδομενα που εχω τωρα με el capitan?τελικα αξιζει να παω σε update?ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και γω με την σειρα μου μιας και αγορασα ενα μεταχ.macbook pro 2011 με elcapitan πανω!μου βγαζει αν θελω να κανω update το sierra!τι κανω;απλα παταω να κανει update και τελος;χανεται τιποτα απο τα προγραμματα ή δεδομενα που εχω τωρα με el capitan?τελικα αξιζει να παω σε update?ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Clean install φίλε μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και γω με την σειρα μου μιας και αγορασα ενα μεταχ.macbook pro 2011 με elcapitan πανω!μου βγαζει αν θελω να κανω update το sierra!τι κανω;απλα παταω να κανει update και τελος;χανεται τιποτα απο τα προγραμματα ή δεδομενα που εχω τωρα με el capitan?τελικα αξιζει να παω σε update?ευχαριστω εκ των προτερων!

Δεν χάνεται τίποτα. Κάνε πρώτα backup και μετά το upgrade. Αν δεν σ' αρέσει το Sierra μπορείς να ξαναγυρίσεις στο Capitan ή αν δεν είσαι ευχαριστημένος με την απόδοση προχωράς σε clean install.

 

Clean install φίλε μόνο.

Γιατί τόσο κατηγορηματικός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CheOnWeb : Μεγάλη διαφορά το clean install σε απόδοση!

Στο ότι το Clean Install έχει θεωρητικά τη μέγιστη απόδοση, συμφωνώ. Το αν έχει όμως διαφορά και το πόση είναι αυτή η διαφορά, ώστε να κρίνεις αν αξίζει το Clean Install, πιστεύω ότι εξαρτάται απ' την κατάσταση πριν το Upgrade. π.χ. στον iMac του 2010, όταν έκανα Upgrade (όχι clean) από Mavericks σε Yosemite είδα σοβαρή βελτίωση, χωρίς να μπορώ βέβαια να το συγκρίνω με την περίπτωση τού Clean Install από Mavericks σε Yosemite. Γενικότερα έχω να κάνω Clean Install από Mountain Lion. Όχι ότι είμαι εναντίον του Clean Install, απλώς είχα κάποιους λόγους να μην το κάνω. Δεν έχω αντιμετωπίσει όμως κάποιο πρόβλημα εκτός του Mavericks που του έπεσε λίγο βαρύ. Τώρα είναι με Sierra, επίσης χωρίς πρόβλημα.

Συμπέρασμα (δικό μου): Αν το σύστημα πάει καλά, δοκίμασε πρώτα Upgrade και μόνο αν παρατηρήσεις κάποιο πρόβλημα, προχώρα σε Clean Install.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις!επειδη ειμαι ασχετος τερμα...τι ειναι το clean install?και πως γινετε;!ευχαριστω κ παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω κάνει upgrade από snow leopard -> lion ->mountain lion ->mavericks -> yosemite -> el capitan -> sierra χωρίς ποτέ clean install (είμαι πολύ τεμπέλης) και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα ή δυσλειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις! επειδη ειμαι ασχετος τερμα...τι ειναι το clean install? και πως γινεται;! ευχαριστω κ παλι.

http://www.macrumors.com/how-to/macos-sierra-clean-install/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω κάνει upgrade από snow leopard -> lion ->mountain lion ->mavericks -> yosemite -> el capitan -> sierra χωρίς ποτέ clean install (είμαι πολύ τεμπέλης) και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα ή δυσλειτουργία.

Ίδια περίπτωση και εγώ σε 3 μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω κάνει upgrade από snow leopard -> lion ->mountain lion ->mavericks -> yosemite -> el capitan -> sierra χωρίς ποτέ clean install (είμαι πολύ τεμπέλης) και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα ή δυσλειτουργία.

 

θεωρητικά έτσι πρέπει να είναι το σωστό εάν είναι να κάνουμε clean install   υπάρχουν και τα windows

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδια περίπτωση και εγώ σε 3 μηχανήματα.

αν παω και γω σε απλο update σαν εσας,δεδομενα και προγραμματα χανονται;ή απλα γινεται το update και μενουν ολα πανω;!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παω και γω σε απλο update σαν εσας,δεδομενα και προγραμματα χανονται;ή απλα γινεται το update και μενουν ολα πανω;!

Γίνεται το update και μένουν όλα πάνω. Πριν όμως, θα κάνεις backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω κάνει upgrade από snow leopard -> lion ->mountain lion ->mavericks -> yosemite -> el capitan -> sierra χωρίς ποτέ clean install (είμαι πολύ τεμπέλης) και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα ή δυσλειτουργία.

γατάκι! Εγώ έχω ξεκινήσει από Tiger! (αλλά είμαι ακόμα με el capitan).

 

Τα clean install κλπ. είναι windows πράγματα. Δε θα έχεις πρόβλημα με upgrade οπότε γιατί να καταστρέφεις τα αρχεία σου?

Αν τύχει και έχεις πρόβλημα, οκ. Αλλά γιατί να ξεκινάς με το delete?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κανω back up χρειαζομαι εναν εξωτερικο σκληρο που να ειναι φορμαρισμενος για os x!!εχω εναν αλλα εχει πολυ πραμα μεσα που δεν μπορω να φορμαρω γιατι θα σβηστουνε(τον εχω απο windows οταν ειχα λαπτοπ- ntfs προφανως..)αρα πρεπει να αγορασω εναν καινουργιο εστω 500αρι!!καποιοι μου χαν πει να τον κανω partition αλλα ρισκαρεις λεει παλι να χασεις τα υπαρχων που δεν θελω με τιποτα να χασω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να κανω back up χρειαζομαι εναν εξωτερικο σκληρο που να ειναι φορμαρισμενος για os x!!εχω εναν αλλα εχει πολυ πραμα μεσα που δεν μπορω να φορμαρω γιατι θα σβηστουνε(τον εχω απο windows οταν ειχα λαπτοπ- ntfs προφανως..)αρα πρεπει να αγορασω εναν καινουργιο εστω 500αρι!!καποιοι μου χαν πει να τον κανω partition αλλα ρισκαρεις λεει παλι να χασεις τα υπαρχων που δεν θελω με τιποτα να χασω!!!

Πολύ πράγμα μέσα που δεν θέλεις με τίποτα να χάσεις αλλά ούτε απ' αυτά έχεις backup... Δεν σας καταλαβαίνω ρε παιδιά.

Anyway, πρέπει να πάρεις έναν δίσκο που να χωράει τον δίσκο του Mac + τον εξωτερικό επί 1,5 (π.χ. Αν έχεις 500GB στο Mac και 500 στον εξωτερικό, θα πάρεις έναν δίσκο τουλάχιστον 1,5TB) και να τα κάνεις όλα backup εκεί.

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...