Προς το περιεχόμενο

Πώληση μεσω ebay


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Αγοράσω αρκετά χρόνια απο ebay με 59 περίπου θετικές αξιολογήσεις και 100 % φυσικά , τώρα όμως για πρώτη φορά θέλω να κάνω μια πώληση ενος κινητού , τα specs τα έχω γράψει κανονικά οπως και περιγραφή του προοιόνοτς και φωτογραφίες , εκει που κολάω και πάντα κόλαγα και δεν πούλαγα τιποτα ειναι τι βάζουμε στα μεταφορικά που έχει διάφορες επιλογές απο usps με διαφόρους τρόπου μεχρι fedex ups κτλπ

 

Οπότε αν μπορείτε να με βοηθήσετε τι να βάλω εκει οχι μονο για αυτο που θέλω να πουλήσω τώρα αλλα και γενικότερα να ξέρω

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μια φορά που είχα βάλει κάτι για πώληση είχα βάλει ότι στέλνω συστημένο με ταχυδρομείο (registered κάπως έτσι το λέει) και έβαλα ένα ενδεικτικό κόστος σε σχέση με το αντικείμενο που πουλούσα. Πχ για ένα μικρό πακέτο έβαλα μεταφορικά 10€ για όλη την Ευρώπη. Έχε υπόψη σου επίσης ότι κάτι παίρνει και το ebay από την πώληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ζυγίσεις με την συσκευασία του το αντικείμενο που θες να πουλήσεις και μετά βάση του βάρους και του μεγέθους ανοίγεις σελίδες από ελτα για να βρεις πόσο κοστίζει η αποστολή σε απλό...συστημένο κτλ   για τις χώρες που θες.Νομίζω και οι εταιρείες κούριερ έχουν αντίστοιχο τιμοκατάλογο...

ΥΓ:To ebay ναι κρατάει σε ενδεχόμενη πώληση το ποσοστό του αλλά ΟΧΙ από τα μεταφορικά...μόνο απ την τελική τιμή πώλησης (αν το έχεις σε δημοπρασία)...οπότε μπορείς να τσιμπήσεις 1-2 ευρώ τα μεταφορικά που στην τελική δικαιολογούνται από το "πακετάρισμα" που πρέπει να κάνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα στο ebay πως θα βάλω ποιες χώρες θέλω , δεν θέλω να βάλω συγκεκριμένες χώρες μπορεί να το αγοράσει ο οποιοσδήποτε απο παντού και βάζω usps ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φυσικά  επιλέγεις στην φόρμα που υπάρχει αν θες Ευρώπη...Αμερική ...αν υπάρχουν χώρες που θες να αποκλείσεις...πχ Νιγηρία (σε συμβουλευω να την αποκλείσεις) και βάζεις τα ανάλογα μεταφορικά .Θα σε συμβούλευα πάντως να βάλεις μόνο Ευρώπη με ενιαία μεταφορικά και usps ...για να μην μπλέξεις με τίποτα τελωνεία και ιστορίες μάγκικες από την άλλη πλευρά του ωκεανού...και πάντα μα πάντα συστημένο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συστημένο στο usps πως λέγεται γιατι δεν βλέπω πουθενά registered

 

Είναι πολύ μπέρδεμα τελικά μαλλον θα βρώ καποιον απο κοντά που το εχει ξανα κάνει να με βοηθήσει οχι τιποτα αλλο μην γίνει κανενα λάθος και τρέχω μετα

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως αν το δεις από κάποιον από κοντά να είναι καλύτερα....αλλά είναι πάρα πολύ απλό και θα το διαπιστώσεις μόνος σου όταν το κάνεις ! Καλή πώληση πάντως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συστημένο στο usps πως λέγεται γιατι δεν βλέπω πουθενά registered

 

Είναι πολύ μπέρδεμα τελικά μαλλον θα βρώ καποιον απο κοντά που το εχει ξανα κάνει να με βοηθήσει οχι τιποτα αλλο μην γίνει κανενα λάθος και τρέχω μετα

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια

Δοκίμασε και από ebay.co.uk. Πρέπει να είναι πιο απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πουλήσω ένα προιόν αξίας 700€ περίπου αλλά επειδή δεν έχω ξαναπουλήσει δεν υπάρχουν κριτικές. Υπάρχει περίπτωση να καταφέρω κάτι ή να μην μπω καν στη διαδικασία να ασχοληθώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πουλήσω ένα προιόν αξίας 700€ περίπου αλλά επειδή δεν έχω ξαναπουλήσει δεν υπάρχουν κριτικές. Υπάρχει περίπτωση να καταφέρω κάτι ή να μην μπω καν στη διαδικασία να ασχοληθώ;

Θα έλεγα να το προσπαθήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον με αυτό που είχε γράψει ένας φίλος για την ανάκληση των αγορών απευθείας από την τράπεζα, κατάλαβα ότι το paypal δεν προσφέρει καμία ασφάλεια στον πωλητή. Πόσο μάλλον σε μια τόσο μεγάλη πώληση που θες να κάνεις και δεδομένου ότι μιας και είναι η πρώτη φορά, τα χρήματα θα κρατηθούν για 21 ημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...