Προς το περιεχόμενο

H Microsoft πούλησε διπλάσιο αριθμό υπολογιστών Surface Studio από όσους περίμενε


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τί δεν καταλαβαίνετε.

Η Microsoft ΔΕΝ ενδιαφέρεται και ΔΕΝ θέλει να πουλήσει πράμα σαν τρελή, γιατί αν το κάνει θα θάψει κυριολεκτικά όλες τις (πάρα πολλές) συνεργασίες της με άλλες εταιρείες, στις όποιες βασίζεται, και οι οποίες της αποφέρουν τρελά κέρδη. Αν ήθελε να πουλάνε όλα τα surface σαν ζεστά ψωμάκια, να είστε βέβαιοι ότι θα πουλούσαν και υπάρχουν άπειροι τρόποι να γίνει αυτό, απλά το μοντέλο της είναι εντελώς διαφορετικό από της Apple που δεν πουλάει τίποτε πουθενά αλλού. Από την άλλη, για να συνεχίσει αυτές τις ιδιαιτέρως επικερδείς συνεργασίες, και επειδή δεν είναι εταιρία του σωρού, ΠΡΕΠΕΙ και να δείχνει καινοτομίες, και το πετυχαίνει. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο πάντα θα βλέπετε να βγαίνουν υπέροχα μηχανήματα από την MS και πάντα οι πωλήσεις θα τα δείχνουν ως αποτυχημένα (ή έστω ημι-επιτυχημένα, όπως αυτό) γιατί θα έχουν τραγικά νούμερα, σε σχέση φυσικά με τα γενικά μεγέθη της MS ως εταιρίας.

 

Μα πιστεύετε κάποιοι πραγματικά ότι η MS θα εξέλισσε και θα έβγαζε στην αγορά μηχάνημα έχοντας επίσημα στόχο μόλις 15000 μονάδες αν ήθελε να βγάλει πραγματικό κέρδος απο τις λιανικές πωλήσεις; Για ηλίθιους τους έχετε; Οπότε, με βάση αυτό, εννοείται ότι είναι τεράστια επιτυχία οι 30000 μονάδες. Για την Apple τα ίδια νούμερα θα ήταν τραγωδία γιατί βασίζεται στο λιανεμπόριο συγκεκριμένων συσκευών, αφού δεν πουλάει ούτε hardware ούτε software σε άλλους κατασκευαστές εντός της βιομηχανίας.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τί δεν καταλαβαίνετε.

Η Microsoft ΔΕΝ ενδιαφέρεται και ΔΕΝ θέλει να πουλήσει πράμα σαν τρελή, γιατί αν το κάνει θα θάψει κυριολεκτικά όλες τις (πάρα πολλές) συνεργασίες της με άλλες εταιρείες, στις όποιες βασίζεται, και οι οποίες της αποφέρουν τρελά κέρδη. Αν ήθελε να πουλάνε όλα τα surface σαν ζεστά ψωμάκια, να είστε βέβαιοι ότι θα πουλούσαν και υπάρχουν άπειροι τρόποι να γίνει αυτό, απλά το μοντέλο της είναι εντελώς διαφορετικό από της Apple που δεν πουλάει τίποτε πουθενά αλλού. Από την άλλη, για να συνεχίσει αυτές τις ιδιαιτέρως επικερδείς συνεργασίες, και επειδή δεν είναι εταιρία του σωρού, ΠΡΕΠΕΙ και να δείχνει καινοτομίες, και το πετυχαίνει. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο πάντα θα βλέπετε να βγαίνουν υπέροχα μηχανήματα από την MS και πάντα οι πωλήσεις θα τα δείχνουν ως αποτυχημένα (ή έστω ημι-επιτυχημένα, όπως αυτό) γιατί θα έχουν τραγικά νούμερα, σε σχέση φυσικά με τα γενικά μεγέθη της MS ως εταιρίας.

 

Μα πιστεύετε κάποιοι πραγματικά ότι η MS θα εξέλισσε και θα έβγαζε στην αγορά μηχάνημα έχοντας επίσημα στόχο μόλις 15000 μονάδες αν ήθελε να βγάλει πραγματικό κέρδος απο τις λιανικές πωλήσεις; Για ηλίθιους τους έχετε; Οπότε, με βάση αυτό, εννοείται ότι είναι τεράστια επιτυχία οι 30000 μονάδες. Για την Apple τα ίδια νούμερα θα ήταν τραγωδία γιατί βασίζεται στο λιανεμπόριο συγκεκριμένων συσκευών, αφού δεν πουλάει ούτε hardware ούτε software σε άλλους κατασκευαστές εντός της βιομηχανίας.

Πες τα ρε παιδάκι μου που γίνανε όλοι CEO πια!

 

Εκφράζουν τη γνώμη τους ή μάλλον βγάζουν το Hate τους ενάντια στο μηχάνημα της MS, άτομα που δε θα πάρουν ποτέ τέτοιο προϊόν και υποστηρίζουν apple γιατι έχουν iPhone 4s από 3ο χέρι. Το 90% δεν είδαν καν το προμο βιντεο που δείχνει το προϊόν να φέρνει τεχνολογία ταινιών στην πραγματικότητα.

 

Ζητάτε καινοτομία και μολις σας τη δώσουν απλόχερα, τη μειώνετε συγκρίνοντάς τη με τριχες! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω να φέρω ποπ κορν

Αργησες σημερα. Δεν εχει ζουμι πια η υποθεση. Καλυτερα να περιμενεις να ανεβει αλλο αρθρο πρωτα. Δεν τρωγονται κρυα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 στη χειρότερη μέχρι και δόλος με νομικές συνέπειες κλπ.

ελα πες αληθεια,τρολαρεις τωρα ετσι?

 

 

Αν διάβασες και τα άλλα μηνύματα, δεν είναι ο μόνος που πολύ σωστά το βλέπει. Επίσης ένας συνφορουμίτης έκανε quote το αρχικό άρθρο στο οποίο φαίνεται η τεράστια διαφορά ύφους, στο ίδιο fact.

 

Τέλος όπως και άλλοι συνφορουμίτες πάλι πολύ σωστά ανέφεραν, συγκρίνουμε ένα προϊόν που ανακοινώθηκε πριν 2-3 μήνες, με μια σειρά προϊόντων, το brand των οποίων υπάρχει κοντά 20 χρόνια στην αγορά.

 

Συγκρίνονται δηλαδή πορτοκάλια με αχλάδια.

 

Πιο πολυ τα σκατα με την κολωνια,αλλα λεμε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι?? Χωρίς ειρωνία...  Γιατί να δώσω 4000 γιουρο για ένα έτοιμο τέτοιου έιδους και να μήν το κάνω custom με τα μισά λεφτά??? Τί μου ξεφεύγει?? Άν κάποιος είναι το κοινό που απευθύνετε να μου πέι.. δεν το λέω ειρωνικά απλά δεν μπορώ να το καταλάβω... Να πώ βέβαια για την έλειψει χώρου δεν το βρίσκω σοβαρή δικαιολογία. Παρόλα αυτά και μόνο που πούλησε τα διπλάσια απο ότι υπολόγιζε είναι τουλάχιστον εντυπωσιακό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι?? Χωρίς ειρωνία...  Γιατί να δώσω 4000 γιουρο για ένα έτοιμο τέτοιου έιδους και να μήν το κάνω custom με τα μισά λεφτά??? Τί μου ξεφεύγει?? Άν κάποιος είναι το κοινό που απευθύνετε να μου πέι.. δεν το λέω ειρωνικά απλά δεν μπορώ να το καταλάβω... Να πώ βέβαια για την έλειψει χώρου δεν το βρίσκω σοβαρή δικαιολογία. Παρόλα αυτά και μόνο που πούλησε τα διπλάσια απο ότι υπολόγιζε είναι τουλάχιστον εντυπωσιακό.

 

Χωρίς να είμαι του χώρου, πιστεύω πως ο μηχανισμός του zero gravity ο οποίος, εκτός της άνετης μετακίνησης μιας διόλου ελαφριάς οθόνης, είναι ικανός να στηρίξει το βάρος κορμού ανθρώπου πάνω στην οθόνη χωρίς πρόβλημα, είναι από μόνος του μοναδικός.

 

Αν συμπεριλάβουμε και την μεγάλη multitouch οθόνη με το dial, το οποίο ναι μεν είναι extra ~150 ευρώ, αλλά και να υπάρχουν ήδη αντίστοιχες συσκευές, δε νομίζω να έχουν τέτοιο integration με την οθόνη, τότε πιστεύω πως είναι σχεδόν μονόδρομος.

 

Η Microsoft είναι απο τις λίγες εταιρείες που απέδειξε πως το σωστό και εργονομικό design σε έναν υπολογιστή, μπορεί ουσιαστικά να βελτιώσει την παραγωγικότητα/αποδοτικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι?? Χωρίς ειρωνία...  Γιατί να δώσω 4000 γιουρο για ένα έτοιμο τέτοιου έιδους και να μήν το κάνω custom με τα μισά λεφτά??? Τί μου ξεφεύγει?? Άν κάποιος είναι το κοινό που απευθύνετε να μου πέι.. δεν το λέω ειρωνικά απλά δεν μπορώ να το καταλάβω... Να πώ βέβαια για την έλειψει χώρου δεν το βρίσκω σοβαρή δικαιολογία. Παρόλα αυτά και μόνο που πούλησε τα διπλάσια απο ότι υπολόγιζε είναι τουλάχιστον εντυπωσιακό.

 

Αν τα 4000 ήταν το μεροκάματο σου θα χάλαγες έστω και μισό λεπτό να σκεφτείς τι και πως;  όχι πας και παίρνεις ότι σου αρέσει. 

οποτε ναι για εμάς τους φτωχούς του τρίτου κόσμου δεν φαίνεται λογικό να αγοράζεις κάτι έτοιμο και να μην ψάχνεις τα σκρουτζομαγαζα για το πιο φτηνό κομμάτι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Microsoft κατάλαβαν ότι με αδιάφορα Hardware δεν μπορούσαν να αναζωογονήσουν την αγορά που συνεχώς έφθινε, αποφάσισαν να γίνουν Apple στη θέση της Apple που ενώ παλιά περιμέναμε τις ανακοινώσεις του μακαρίτη του Σταυράκου όπως οι παππούδες την 13η σύνταξη, πλέον έχει χάσει τα αυγά και τα πασχάλια βγάζοντας λάπτοπ των 2000 ευρώ με emoji bar χωρίς USB!!!! Γράφοντας αυτό το μήνυμα σε ένα macbook air λέω μακάρι να τα καταφέρει η Microsoft και με το φοβερό αυτό μηχάνημα αλλά και με τα νέα track pad αλλά και με τα laptop της, μπας και ξυπνήσουν και οι άλλοι και δούμε προϊόντα με πραγματικές καινοτομίες και εξωτερικά πασαλείμματα με 5% αυξημένες επιδόσεις και τιμές στο διάστημα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σύστημα είναι καταδικασμένο να αποτύχει λόγω λειτουργικού. Πολλά bugs σε λεπτομέρειες σημαντικές (όπως διαχείρηση περιφεριακών, ενέργειας), δεν είναι πλησιάζει καν το  user friendly exprerience του OS X. Και το κυριότερο, δεν υπάρχουν δωρεάν updates. Αν από την άλλη πάρεις Mac, ξέρεις ότι έχεις μια σειρά από προϊόντα που δουλεύουν τέλεια. 

Π.χ. τα windows δεν προσφέρουν εφαρμογή για τις επαφές, ημερολόγιο, επεξεργασία κειμένου, αλληλογραφία και μάλιστα όλα αυτά παίζουν με όλες τις γνωστές υπηρεσίες (Google, Yahoo, MS Exchange, AOL, etc).

Ρε παιδί μου παίρνεις Mac και το επόμενο λεπτό είσαι παραγωγικός. Με τα Windows απλά ασχολείσαι με σεταρίσματα. Επειδή αρκετοί εδώ είναι παιδάκια και όχι επαγγελματίες, αυτά που γράφω δεν μπορούν να τα καταλάβουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικά άλλη μια είδηση χωρίς νόημα που γίνονται overblown οι πωλήσεις απλά για να πάρει δημοσιότητα ένα προϊόν που βρίσκεται στο πουθενά. 

 

Το προηγούμενο τρίμηνο αυτοί που δημιουργούν τέτοιες ψεύτικες ειδήσεις (μόνο το ms marketing department θα έβγαζε τέτοια αποκυήματα αλλά δυστυχώς τα διαβάζουμε από τον τύπο) μας ζάλισαν με τις αυξημένες πωλήσεις των Surface στο +38%. Το αποτέλεσμα ήταν 926$ εκ. εσόδων για τα tabletPC της Microsoft ενώ το κατακαημένο iPad "που και καλά" είναι νεκρό έδωσε στην Apple 4.876$ δις. Doomed goddammit... και φυσικά οι πωλήσεις των iPad δεν περνάνε ούτε στα ψηλά από τον τύπο... άλλοι θα έτριβαν τα χερια τους αν είχαν μόνο τα έσοδα του iPad που μπορεί να σταθει σαν αυτόνομη εταιρία. Και δώστου άρθρα από τον τύπο μετά το MS event ότι η MS είναι πλέον η νέα Apple. Μέχρι και η MS πριν λίγο καιρό με δελτίο τύπου της τόνιζε ότι τα Surface είχαν τους περισσότερους Mac switchers από κάθε άλλη χρονιά. Τον επόμενο μήνα θα πέσει πολύ γέλιο όταν και οι 2 εταιρίες θα ανακοινώσουν τις πωλήσεις στα PC... αλλά είμαι σίγουρος ο τύπος πάλι κάτι θα βρει να κάνει το μαύρο άσπρο. 

 

Ο τύπος παρουσιάζει το Surface Studio σαν το next big thing... με όλο το praise που έχει δεχτεί θα περιμέναμε να σαρώσει σε πωλήσεις στα λογικά πλαίσια πάντα της τιμής που πωλείται. H Apple ενημερωτικά πουλάει 3.5 με 4 εκ iMac κάθε χρόνο και είναι ο δεύτερος κατασκευαστής all in one παγκοσμίως πίσω από την Lenovo. Οι εκτιμήσεις που βασίζεται αυτό το άρθρο για το Surface studio είναι στα 15.000 κομμάτια μέσα στο Q4/16 ενώ υπάρχουν και εκτιμήσεις ότι θα φτάσει στις 30.000.... επίσης σύμφωνα με φήμες η MS εκτιμά ότι θα πουλήσει αλλα 30.000 τεμάχια στο Q1/17. ΕΛΕΟΣ με τις overblown πενιχρές πωλήσεις των πουθεναδων.

 

Το επόμενο τρίμηνο η Apple θα ανακοινώσει ρεκόρ πωλήσεων στα Mac και να δούμε τότε αν θα μπορεί η MS με στοιχεία να μας αποδείξει πόσοι ήταν οι Mac Switchers. Μέχρι τότε καλό commenting σε ένα ανούσιο topic...  ανάλογο με τα πολλά topic μεριδίου αγοράς του android στο 90% όταν ξέρουμε που πάνε τα κέρδη.

 

Ακόμα περιμένουμε ανακήνωση της Apple για τις πωλήσεις του Apple Watch. 5% στα Mac, όταν οι "πουθενάδες" έχουν 95% και τα Surface μόνα τους 3%. Επίσης, "κ. Γραφείο τύπου της Apple" μόλις δώσει στοιχεία σε ανεξάρτητη αρχή, ΟΠΩς ΚΑΝΟΥΝΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ, τότε θα δούμε πόσες αποστολές έχει σε σύγκριση με τις πωλήσεις. Γιατί έτσι ξέρω και εγώ, να με πάρουν CEO να του βγάζω 5 εκατ. iMac κάθε χρόνο. Για αυτό άσε την ειρωνεία σε τεχνολογικό forum για ανούσιες ειδήσεις και πήγαινε να βγάλεις το επόμενο δελτίο τύπου. 

 

Υγ. Ο πουθενάς δημιουργεί κατηγορίες - προϊόντα - , ενώ η Apple βγάζει λωρίδες για να πατάμε emoji. Σαν καταναλωτής προτιμώ κάτι που θα μου κάνει εύκολα την δουλειά μου, παρά κάτι υπερ - κοστολογημένο με ένα υπερ - τιμημένο λειτουργικό με χρήστες άτομα που ζούνε σε μια φούσκα του 2010. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 η Apple βγάζει λωρίδες για να πατάμε emoji?

ρωτηστε κανεναν sound engineer!

νομιζω οτι η micro σου αγοραζει το apple αν κανεις την αλλαγη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@lampropro να είσαι καλά και μου έφτιαξες την ημέρα.Ένα update για το πότε θα επιστρέψει το remaining hours για τα mac μην ξεχάσεις να μας στείλεις.Για τ θέμα των περιφερειακών φάε κανα δυο μελομακάρονα και μετά έλα να μιλήσουμε σοβαρά.Μια χαρά εγκατεστημένες εφαρμογές που συγχρονίζονται με το mail σου έχεις στα windows 10.Έχεις δίκιο.Όταν πέρνεις ένα παπάκι το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το οδηγήσεις,και να κάνεις την δουλειά σου.Όταν πέρνεις όμως ένα αμάξι θέλει να μοντάρεις το κάθισμα,τους καθρέφτες κτλπ και μετά..Αλλά άλλη δουλειά το ένα και άλλη το άλλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...