Προς το περιεχόμενο

Αυξηση εμβέλειας wifi


GeorgeGK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αυξήσω την εμβέλεια το wifi.Τώρα το ρούτερ το έχω στο γραφείο που ειναι και ο σταθερός υπολογιστής. Οπότε χρειάζομαι κάτι για να πιάνω wifi και στα υπνοδωμάτια ώστε να συνδέεται το κινητό.

 

Σκέφτομαι να αγοράσω κάτι τέτοιο που απ ότι καταλαβαίνω συνδέονται σε κάποια πρίζα 

 

http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wa855re-n300-mini-range-extender-p-PER.612568

 

http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wn822n-300mbps-high-gain-wireless-usb-adapter-p-PER.612464

 

 

 

Απλά δεν ξέρω αν έχουν κάποια διαφορά. Θα κάνουν πιστεύετε δουλειά? Έχετε να μου προτείνετε κάποιο?

Δεν θα ήθελα να δώσω πάνω από 20-25 ευρώ.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο είναι Repeater, αναμεταδίδει το δίκτυο σου απο εκεί που θα το βάλεις(πρίζα όπως λες), μπαίνε σε σημείο που υπάρχει καλό σήμα WiFi δηλαδή και ξαναστέλνει.

 

Το δεύτερο είναι κάρτα δικτύου που πάει στον υπολογιστή, δεν σου κάνει κάτι δηλαδή, γιατί αν θες να συνδεθείς με το κινητό δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις.

 

Άρα πας σε Repeater, απο Ελλάδα έχει και αυτά αν θες να δεις: link αλλά και έξω βρίσκεις πιο φθηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι εγώ θέλω να συνδέομαι με το κινητό άρα σίγουρα πάω σε repeater. Άρα για να είναι χρήσιμο πρέπει να μπει σε πρίζα που ήδη να πιάνει καλό σήμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι και άσχημο, έχει κεραίες εξωτερικές, θα πιάνει σχετικά καλύτερα απο τα άλλα που έχουν μόνο εσωτερικές. Απο την άλλη είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή, αν σου κάνει βέβαια why not.

Απλά πρέπει να δεις εκεί που θα το εγκαταστήσεις να έχει ήδη σήμα, ψάξτο που θα μπει δηλαδή και αν σου κάνει νούμερα μετά πήγαινε το πιο κοντά στο ρούτερ.

 

BTW ποιο ρούτερ έχεις; Μπας και έχει επιλογή για αύξηση της ισχύος του WiFi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι και άσχημο, έχει κεραίες εξωτερικές, θα πιάνει σχετικά καλύτερα απο τα άλλα που έχουν μόνο εσωτερικές. Απο την άλλη είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή, αν σου κάνει βέβαια why not.

Απλά πρέπει να δεις εκεί που θα το εγκαταστήσεις να έχει ήδη σήμα, ψάξτο που θα μπει δηλαδή και αν σου κάνει νούμερα μετά πήγαινε το πιο κοντά στο ρούτερ.

 

BTW ποιο ρούτερ έχεις; Μπας και έχει επιλογή για αύξηση της ισχύος του WiFi.

 

Έχεις να μου προτείνεις κάποιο πιο φθηνό? Απλά θα με ενδιέφερε από Ελλάδα και από eshop για να γλιτώσω τα μεταφορικά για Κρήτη.

 

Αυτό είναι το ρούτερ μου. Το χειρότερο wifi που έχω δει ποτέ.

https://scontent.fath2-1.fna.fbcdn.net/v/t35.0-12/15778489_10210174747997713_991356295_o.jpg?oh=e4818c5a6e590b7f2e5e8a4a499ac372&oe=58672A66

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To touter σου δεν πρέπει να έχει έλεγχο ισχύος στο WiFi, άρα δεν κάνεις κάτι σε αυτό. Αν θες να δεις στα σίγουρα οτι δεν έχει πήγαινε σε αυτόν τον οδηγό και κάπου στην τελευταία σελίδα που έχει στο router έπρεπε να γράφει TXpower ή power ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Αν έχει τικαρισμένο ένα power reduction ξετσέκαρε το.

 

Αφού θες απο eshop πάρε αυτό που έχεις στο πρώτο post, τα άλλα που έχει δεν έχουν κεραίες και σαν τιμή δεν κερδίζεις κάτι, αν είναι να το πληρώσεις δηλαδή στο 20ρικο καλύτερα να δώσεις άλλα 6 να πάρεις το tplink με τις κεραίες που πρότεινες και εσύ. Τώρα το αν σου κάνουν και τα φθηνότερα που έχει μπορεί, λογικά θα σου κάνουν αλλά αν είναι μεγάλη η απόσταση που θες να καλύψεις καλύτερα το tplink.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...