Προς το περιεχόμενο

vpn hamachi (με ιδιο gateway)


outrageous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα 

 

λοιπον θα μπω κατευθειαν στο θεμα

 

θελω να στησω ενα vpn για να μπορω να ειμαι στο τοπικο δικτυο του γραφειου μου απο το σπιτι μου

 

επειδη ομως εχουνε το speedport του οτε που δεν υποστηριζει vpn 

 

εψαξα να βρω καποιο third party software και κατεληξα στο hamachi (παρακαλω αν ξερει καποιος καποιο καλυτερο να το προτεινει)

 

τελος παντων ο στοχος μου ειναι να μπορω να "βλεπω" (πινγκαρω) εναν σερβερ που εχουμε στο γραφειο 

ο οποιος εχει ip 192.168.1.21 

 

κατεβασα λοιπον το hamachi το εβαλα στον σερβερ εκανα "create a network" 

πηγα στο λαπτοπ μου απο το σπιτι συνδεθηκα αλλα η ip που μου δινει το hamachi δεν εχει καμια σχεση 

με το dhcp pool που μοιραζει στο γραφειο μου που ειναι 192.168.1.χχχ και μου δινει μια IP κατι σε 25.70.80.187 κατι τετοιιο δεν θυμαμαι καλα και εννοειτε δεν βλεπω τον σερβερ που ειναι ο 192.168.1.21 δεν θα επρεπε να hamachi εφοσον ειμαι με vpn στο γραφειο μου να μου δινει μια ip του τυπου 192.168.1.78 ας πουμε σε αυτο εχω κολλησει 

 

και τελευταιο αν εχω και γω το ιδιο gateway με το γραφειο που ειναι 192.168.1.1 θα υπαρξει καποιο ειδος conflict ?????? η τι γινεται σε αυτη την περιπτωση 

 

το ξερω οτι ζηταω πολλα αλλα αμα μπορειτε βοηθηστε παιδια 

ολες οι γνωμες αποδεκτες 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το VPN συνδέει 2 διαφορετικά δίκτυα. Ουσιαστικα ο server και το laptop είναι στο ίδιο δίκτυο, 192.168.1.0.

Πρέπει να αλλάξεις το ένα απά τα 2 σε άλλο subnet. 192.168.x.0 όπου x κάτι διαφορετικό από το 1.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το VPN συνδέει 2 διαφορετικά δίκτυα. Ουσιαστικα ο server και το laptop είναι στο ίδιο δίκτυο, 192.168.1.0.

Πρέπει να αλλάξεις το ένα απά τα 2 σε άλλο subnet. 192.168.x.0 όπου x κάτι διαφορετικό από το 1.

Υπάρχουν διάφορα είδη vpv όπως και οι σχετικές τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται. Το παραπάνω είναι κλασικό παράδειγμα τύπου remote access vpn.Απ οπουδήποτε δλδ (πέρνει restriction αυτό), πχ απο το σπίτι μέσω xDSL, ένα pc με κάποιον vpn client, επικοινωνεί με κάποιο άλλο σημείο το οποίο τερματίζει αυτή την σύνδεση (vpn server). Σε τέτοια περίπτωση ο vpn server δίνει διεθύνσεις (dhcp eg based) στους vpn clients.Άρα θα πρέπει να κανει routing πρός το σημείο που δίνει πρόσβαση και φυσικά να υπρχει και η επιστροφή.

Υπάρχουν πάρα πολύ οδηγοί στο internet για το πως μπορεί να γίνει το παραπάνω σενάριο με διάφορα s/w applications (openvpn, softether etc) για όλα τα λειτουργικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το κανεις αυτο με το hamachi θα πρεπει να το στησεις και στο αλλο pc και να κανεις join στο ιδιο network και μετα να γραψεις απο το σπιτι σου \\25.χ.χ.χ (ip hamachi pc γραφειου) για να δεις το αλλο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@outrageous

Στο δικό μου γραφείο έχω εφαρμόσει μια διαφορετική λύση, την οποία θα ήθελα να προτείνω. Ελπίζω ότι δεν χαλάω το συγκεκριμένο topic. Εγώ αυτό που έκανα είναι, "άνοιξα" δύο πόρτες στο router την 1723 & την 47 και μετά "έστησα" το vpn, που υπάρχει ενσωματωμένο στα windows, τόσο στο server, όσο και στα clients. Σε σχέση με το hamachi, είναι πιο γρήγορο και λειτουργικό, δωρεάν και νόμιμο, βέβαια η λύση αυτή απαιτεί κάποιας μορφή "σταθερή" ip. Τώρα αν είναι και η ασφαλέστερη, δεν ξέρω, πάντως είναι πολύ καλύτερη από το hamachi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο. Ολα τα p2p vpn την ιδια δουλεια κανουν με διαφορετικο τροπο. Το hamachi συν της αλλης χρησιμοποιει 256AES encryption.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παρατήρησή σου σχετικά με το "καλύτερο" αναφερόταν στο θέμα της ταχύτητας και της αμεσότητας, στην πρόσβαση στον υπολογιστή, και αυτό γιατί τυγχάνει, από άλλη αιτία να είμαι αναγκασμένος να χρησιμοποιώ και το hamachi, το οποίο είναι ιδιαίτερα αργό. Τώρα για θέμα ασφάλειας, όπως αναφέρεις για τη δυνατότητας κρυπτογράφησης και όπως είπα και πριν δεν είμαι σε θέση να το κρίνω, αφού οι γνώσεις μου είναι ιδιαίτερα περιορισμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζεις οτι ειναι αργο.... τι εννοεις αργο ρε φιλε, εγω εχω 200 networks λογω πελατων και ολα γινονται full bandwidth. Τι ειναι αυτα που μου λες τωρα.

 

 

p2p ειναι και αυτο. Καταλαβαινομαστε ή μπα? p2p σημαινει απευθειας το ενα στο αλλο..... αρα..... εχω δικιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...