Προς το περιεχόμενο

amd rx 480


kwstasps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η 480 της gb έχει 2 φουρφούρια, είναι κοντό το pcb της σε σχέση με 1070/1080 ας πούμε (gigabyte πάντα) που έχουν αυτό με τα 3

 

της asus στη 480 έχει 3 φουρφούρια όπως στις πράσινες (έχει πιο μεγάλο pcb από άλλες 480) έχει τα ίδια 5 heatipipes, ίδια ψύξη στα vrm, ίδιο led, παίρνει επίσης δύο ανεμιστήρες, έχει εξίσου καλής ποιότητας ηλεκτρικά επάνω (με τη διαφορά ότι έχει λιγότερες φάσεις που οκ λογικό κάνει τα μισά ή κάτω από τα μισά λεφτά και δεν τα έχει και ανάγκη) , ολόιδιο i/o

 

γενικά θα έλεγα ότι η συγκεκριμένη υλοποίηση δεν υστερεί σε τίποτα από τις ακριβές πράσινες παρότι είναι πολύ πιο φθηνή, ό,τι καλύτερο έχει η συγκεκριμένη εταιρεία να δώσει στο δίνει και ας είναι mid range μοντέλο

 

το μόνο ουσιαστικό μειονέκτημα είναι ότι έχει ένα polaris επάνω και όχι κάτι πιο δυνατό :P αλλά τσιπιές λόγω του ότι έχει πολαρις δεν έκαναν όπως άλλοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εκανα λοιπον και καποια αλλα τεστ τα οποια συγκρινα με αντιστοιχα bench στο youtube.στο heaven ομολογουμενως δεν μου τα πηγε καλα αλλα σε firestrike και rise of the tomb raider ειδα και ριχνει σε 390x κατι λιγα fps χωρις να ξεπερναει καλα καλα τα 100watt.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι εχω δει και δεν ξερω αν κανω λαθος η 480 δεν αποδειδει καλα στο heaven πλεον αλλα σε αλλα benchmark ισως δεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα απο την 390 φιλε μου για δες και αυτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν σε βοηθαει αλλα εχω μια 470 και σε σχεση με μια 290 Trix που ειχα στο Valley χανει για πλακα και μιλαμε για διαφορα 10fps περιπου

Σε λιγα benches games που τσεκαρα οπως Attila Total War Tomb Raider COH ειναι ελαφρως μπροστα η 470 με μεγαλη διαφορα σε θερμοκρασιες θορυβο

Οποτε λογικα κατι αναλογο συμβαινει και σε 480-390

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι εχω δει και δεν ξερω αν κανω λαθος η 480 δεν αποδειδει καλα στο heaven πλεον αλλα σε αλλα benchmark ισως δεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα απο την 390 φιλε μου για δες και αυτο

 

σε αυτο το συμπερασμα κατεληξα και γω τελικα...ουτε μπουκαλι βλεπω καπου.ελεγαν διαφοροι στο νετ για μπουκαλι με τον fx 8350.δεν ειδα κατι τετοιο εκτος ισως λιγο στο gta v.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνάτε μάλλον την καλύτερη υλοποίηση RX480 αυτή της XFX την GTR έκδοση, Όχι απαραίτητα την πιο γρήγορη, αλλά μάλλον τον καλύτερο συνδυασμό απόδοσης, τιμής, θερμοκρασιών, σταθερότητας στο OC...https://www.youtube.com/watch?v=zWASNajSdpg με σημείωση ότι ο τύπος έχει σχεδόν πάντα nvidia κάρτες και φαίνεται ότι τις προτιμάει...όμως τον εντυπωσίασε η συγκεκριμένη...της gigabyte την έθαψε.

 

EDIT: Φαίνεται ότι η δουλειά που έκανε η xfx στο pcb της είναι εξαιρετική, ο τύπος έχει δοκιμάσει και watercooled 480 και χωρίς ανεμιστήρια σε χαμηλότερο overclock από την xfx τραβούσε περίπου 25-30watt περισσότερο ρεύμα από ότι η xfx με τα ανεμιστήρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν την ξεχασαμε, την GTR εχει ο φιλος που ανοιξε το νημα.

 

επεξεργασια

 

Ποιοτητα πλακετας στην σειρα RX

 

HIS/XFX>ASUS>Sapphire>MSI>Reference>Gigabyte>Powercolor.

Επεξ/σία από ASDIC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το φιλο Kwstasps δοκιμασαμε το benchmark Tomb Raider με 480 αυτος και 470 εγω

Το σκορ που βγαλαμε ηταν +2fps η 480 οποτε παιζει λογικα μπουκαλι απο cpu...Εκτος αν ο 3770Κ στα 4,6 που εχω κανει τοσο μεγαλη διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το φιλο Kwstasps δοκιμασαμε το benchmark Tomb Raider με 480 αυτος και 470 εγω

Το σκορ που βγαλαμε ηταν +2fps η 480 οποτε παιζει λογικα μπουκαλι απο cpu...Εκτος αν ο 3770Κ στα 4,6 που εχω κανει τοσο μεγαλη διαφορα

 

ωχ ! λες ? εφτανε στο 100% δραστηριοτητα ο επεξεργαστης ? σε στοκ συχνοτητα ?

 

εαν ο επεξεργαστης πιανει 100 και η δραστηριοτητα της καρτας ανεβοκατεβαινει σαν τραμπαλα, σημαινει μπουκαλα απο τον FX.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ ! λες ? εφτανε στο 100% δραστηριοτητα ο επεξεργαστης ? σε στοκ συχνοτητα ?

 

εαν ο επεξεργαστης πιανει 100 και η δραστηριοτητα της καρτας ανεβοκατεβαινει σαν τραμπαλα, σημαινει μπουκαλα απο τον FX.

ζητημα να φτανει τα 60 αντε 70% οποτε δεν ειμαι και τοσο σιγουρος για το μουκαλι.το ψαχνω περεταιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτο το συμπερασμα κατεληξα και γω τελικα...ουτε μπουκαλι βλεπω καπου.ελεγαν διαφοροι στο νετ για μπουκαλι με τον fx 8350.δεν ειδα κατι τετοιο εκτος ισως λιγο στο gta v.

υπάρχει μπουκάλι σε στοκ 8350 σε σχέση με o/c 4690K, αυτό δοκιμασμένα το ξέρω με ίδια 480, ίδιους οδηγούς 

 

υπάρχει γύρω στο 9% διαφορά στο gow 4 που είναι super καλογραμμένο παιχνίδι και dx12 only (πριν πει κάποιος για κονσολοπορτ/κακογραμμένο κτλ) 

 

ο στοκ 8350 είναι εμπόδιο για τέτοιες κάρτες (και καλύτερες φαντάζομαι) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κιομως τρωει μπουκαλι δεν εχω ιδεα πως μου ξεφυγε.οριακο μεν αλλα το τρωει και μαλιστα αρκετες φορες...και για του λογου το αληθες

 

http://prnt.sc/dq5qsh

 

update τελικα εκανε καποια εργασια απο πισω,δεν ξαναπικαρε η cpu μετα απο μετρησεις που εκανα αργοτερα.

Επεξ/σία από kwstasps
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...