Προς το περιεχόμενο

amd rx 480


kwstasps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάτι άκυρο, σε τι θερμοκρασίες κυμαίνεται η κάρτα όταν την ζορίζεις και τα φαν σε τι ποσοστό τρέχουν ?

 

Πάνω από 70c δεν πάει κ 50% περίπου οι ανεμιστήρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά νομίζω ότι μπερδεύετε δύο διαφορετικά πράγματα: 1ον δεν υπάρχει μπουκάλι ανάμεσα στους fx και στις 290-390-480. 2ον οι Intel επεξεργαστές είναι αποδοτικότεροι από τους fx. Οπότε ναι η κάρτα γραφικών θα αποδίδει καλύτερα σε έναν intel (το πόσο εξαρτάται από πολλούς παράγοντες) αλλά αυτό δεν συμβαίνει επειδή ο fx τερματίζει, φτάνει στο 100% και δεν μπορεί να δώσει άλλη ισχύ στην gpu (o ορισμός του bottleneck), αλλά επειδή ως γνωστόν οι intel έχουν καλύτερο single core performance από τους amd...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπουκάλι δεν είναι μόνο να μην πηγαίνει η κάρτα 100%, είναι και όταν δεν έχεις τα μέγιστα fps που θα μπορούσες λόγω cpu 

 

πιθανώς και εγώ σε κάποιους τίτλους να υστερώ σε σχέση με έναν πολυπύρηνο i7, οπότε κι εγώ έχω "μπουκάλι" 

 

απλά κάθε φορά κάνεις το καλύτερο που μπορείς για τα λεφτά σου 

 

δε θες να το πούμε μπουκάλι αλλά κάπως αλλιώς; το αποτέλεσμα είναι βασικά το ίδιο έχεις κάποιο bottleneck στο σύστημά σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε να δεις όμως: Θεωρητικά (και πρακτικά νομίζω) ακόμα και ασθενέστερες κάρτες όπως η rx460 π.χ. αποδίδουν καλύτερα σε intel επεξεργαστές. Αυτό τι σημαίνει, ότι η 460 τρώει μπουκάλι από τους fx; Όταν το λες αυτό είναι σαν να λες ότι η rx460 είναι η top κάρτα που μπορείς να βάλεις στην cpu σου, κάτι που φυσικά δεν ισχύει. Συμφωνώ σε αυτό που λες ότι πρέπει να κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε με τα λεφτά μας και για αυτό επιμένω στις ορολογίες και στις μικρές λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά (λογιστής και εγώ γαρ :P ). Πχ. εγώ έχω fx8320 με rx290, δεν τρώω μπουκάλι, ξέρω ότι οι intel αποδίδουν καλύτερα, αλλά παρ' όλα αυτά πιστεύω ότι μπορώ άνετα να βάλω και καλύτερη gpu, ότι θα δω διαφορά από τη στιγμή που η gpu usage θα φτάνει στο 100% παρόλο που ξέρω ότι με intel θα είχα καλύτερη απόδοση. Το να αλλάξω όμως cpu θα ήταν εξαιρετικά δαπανηρό και δεν νομίζω ότι θα άξιζε κιόλας μόνο για αυτό το λόγο (κατά την προσωπική μου άποψη πάντα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok όπως το θέτεις συμφωνώ 

 

άντε να δούμε και τι θα κάνουν οι zen, γιατί τα χρήματα για ιντελ είναι μαχαίρι στη καρδιά μου (αν και έχω χρόνια ακόμα μέχρι να αλλάξω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε benchmark παιχνιδιου το μετρησατε;

Σε ποιο;

Στοκ και οι δυο καρτες;

 

 

Αν υπηρχε bottleneck απο τον επεξεργαστη θα πρεπει ενω κανεις o.c την καρτα η αποδοση να μενει η ιδια. Ας κανει μια δοκιμη το παιδι με τον fx με μεγαλυτερα ρολογια και να μας πει αν μενει ιδιο το score.

 

Επισης οταν ειχα τον fx δεν ειχα σε κανενα παιχνιδι drops, Επισης παντα μα παντα οταν ανεβαζα ρολογια στην καρτα γραφικων ανεβαινει και η αποδοση αλλα δεν ημουν και ποτε stock :X

 

Τελος δεν εχουν και τπτ τρομερες διαφορες η 470 με την 480. Στα ορια του λαθους ειναι απο "σαπισμενα windows" πχ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε benchmark παιχνιδιου το μετρησατε;

Σε ποιο;

Στοκ και οι δυο καρτες;

 

 

Αν υπηρχε bottleneck απο τον επεξεργαστη θα πρεπει ενω κανεις o.c την καρτα η αποδοση να μενει η ιδια. Ας κανει μια δοκιμη το παιδι με τον fx με μεγαλυτερα ρολογια και να μας πει αν μενει ιδιο το score.

 

Επισης οταν ειχα τον fx δεν ειχα σε κανενα παιχνιδι drops, Επισης παντα μα παντα οταν ανεβαζα ρολογια στην καρτα γραφικων ανεβαινει και η αποδοση αλλα δεν ημουν και ποτε stock :X

 

Τελος δεν εχουν και τπτ τρομερες διαφορες η 470 με την 480. Στα ορια του λαθους ειναι απο "σαπισμενα windows" πχ.

 

 

το μετρησαμε με το bench του rise of The tomb raider.στοκ και οι δυο καρτες.εγω με fx 8350 στα 4,6 και το παιδι αν δεν κανω λαθος με 4770.για τα πικαρισματα της cpu μου μαλλον ενοχος ειναι το ριμαδοavg που τρεχει απο πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μετρησαμε με το bench του rise of The tomb raider.στοκ και οι δυο καρτες.εγω με fx 8350 στα 4,6 και το παιδι αν δεν κανω λαθος με 4770.για τα πικαρισματα της cpu μου μαλλον ενοχος ειναι το ριμαδοavg που τρεχει απο πισω.

Κοιτα 5-6 fps εχουν διαφορα αν μιλαμε για ιδια ρολογια. Αρα ανετα μπορει καποιο προγραμμα η τα windows να αυξομειωνουν τετοιους ειδους διαφορες.

 

Ποιες καρτα ακριβως εχεις εσυ και ποια ακριβως 480 εχει το παιδι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα 5-6 fps εχουν διαφορα αν μιλαμε για ιδια ρολογια. Αρα ανετα μπορει καποιο προγραμμα η τα windows να αυξομειωνουν τετοιους ειδους διαφορες.

 

Ποιες καρτα ακριβως εχεις εσυ και ποια ακριβως 480 εχει το παιδι;

 

 

εγω εχω την καρτα της υπογραφης και το παιδι την 470...θα μας διαφωτησει λογικα αυριο ποια ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 480 έχει νόημα μόνο σε περιπτώσεις (που μελλοντικά ίσως γίνουν περισσότερες )  όπου ένα παιχνίδι θα θέλει όλη τη vram του κόσμου 

 

πιο πολύ "ατενίζοντας το μέλλον με αισιοδοξία" φάση ή "μάθε τέχνη κι άστηνε" 

 

πιστεύω ότι κάποια στιγμή τα 5-6 θα είναι απαραίτητα, ίσως όχι τα 8 για 1080p, αλλά τα 4 που σήμερα είναι οκ κάποια στιγμή θα είναι λίγα όπως έγιναν και τα 2 και 3 

 

οπότε αν το επιτρέπει το budget σου ας τα έχεις, γιατί όχι; 

 

και θέλω στη vega που θα απευθύνεται σε μεγαλύτερες αναλύσεις να ακολουθηθεί η παράδοση των amd και να βάλουν πάνω από 8, θέλω να βλέπω κάρτες με 12 να γίνεται χαμός, να έχεις τον αέρα σου 

 

και αφήστε τους πράσινους να συνεχίζουν το σταγονόμετρο, αφού δε ντρέπονται που έβγαλαν 1060 με 3 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανω μια σκεψη να την φλασαρω με το bios της black...Να θυμισω πως εχω την καρτα της υπογραφης.λετε να την παρω παραμασχαλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...