Προς το περιεχόμενο

GPU τέλος??


Strategos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλή χρονιά να έχουμε;

 

Ελπίζω να μου δώσετε μια σύντομη απάντηση γιατί μέσα στο επόμενο 3ρο πρέπει να αποφασίσω τι να κάνω την κάρτα.

 

Έχω μια 970 g1 gaming συνδεδεμένη με display port η οποία ενώ έπαιζα overwatch εχτές lockαρε το σύστημα, κάνω reboot και έπαιζε μόνο 800x600 και έβγαζε ένα error 43 στο device manager. Δοκίμασα ddu safe mode clean install τους drivers που είχα και μετά και τους πιο παλαιούς και πάλι τίποτα.

 

Ψάχνω το error google και έβλεπα μόνο για faulty gpu. Οπότε παίρνω την κάρτα και την πάω σε έναν φίλο που την δοκιμάζουμε στο σύστημα του όπως είναι με dvi και hdmi και έπαιζε games κανονικά πένα.

 

Γυρνάω σπίτι την βάζω και πάλι τα ίδια, δοκιμάζω και εγώ με dvi και έπαιζε κανονικά, δοκιμάζω και dvi και display port ταυτόχρονα και βγάζω ενώ είναι το pc ανοικτό το dvi και έπαιζε κανονικά μέχρι που ξαναέκανα restart και έβγαλε παλι το error 43 στο device manager.

 

Οπότε σήμερα το πρωί έκανα format μέσα από το restore που έχουν τα w10 (χωρίς να βάλω usb/cd) το οποίο νομίζω είναι clean install και πάλι είχα τα ίδια.

 

Η δικιά σας γνώμη είναι ότι κάτι καίκε στις θύρες display port της κάρτας? Οπότε να την πάω στο msystems για κάνα 10 ήμερο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρη εγκατασταση κανε μονο με το δισκακι σου + ενα usb με windows,  σωστους drivers χωρις πειραγματα με τριτα λογισμικα στη καρτα τρεξτη με φορτωμενη εφαρμογη για καποια ωρα/ωρες οχι benchmark και παρε αποτελεσμα απο ολες τις εξοδους..προσοχη στις τοποθετησεις κ.τλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

clean install μου έκανε απο το tool των windows 10

Δεν ειναι αυτο Clean install, απλα σβηνει τα αρχεια.

Clean Install θα κανεις γραφοντας ενα ISO των 10 σε ενα USB/DVD και κανοντας εγκατασταση απο εκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού έχασε και όλα τα updates πως δεν είναι clean? τώρα δοκίμασα να βάλω πάνω μια 6850 που είχα με display port και έπαιξε πένα χωρίς καν να βάλω τους drivers..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού έχασε και όλα τα updates πως δεν είναι clean? τώρα δοκίμασα να βάλω πάνω μια 6850 που είχα με display port και έπαιξε πένα χωρίς καν να βάλω τους drivers..

clean install εννουομε το format.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκατσα και έβαλα bootable linux μου φάνηκε ότι έπαιζε κομπλέ, μετά κατέβασα πειράτικά windows να δω μήπως έφταγαν τα γνήσια δικά μου που τα έκανα reset και δυστηχώς μετά την επανακκίνηση το ξανακάνε οπότε όταν ανοίξει πάλι το μαγαζί πρέπει να τους την αφήσω και ελπίζω να μην μου βγάλουν την ψυχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το τουλ που λες  λεγεται refresh tool.δεν ειναι καθαρη εγκατασταση και φορματ αφου επαναφερει αρχεια που εχει ηδη στην μητρα.φορματ κανεις μονο απο την μπλε οθονη εγκαταστασης των windows απο αρχειο  .iso.αν εχεις κολλησει μαλγουερ η ιο αυτο επηρεαζει τα αρχεια της μητρας οποτε clean install δεν το λες.οσο για την καρτα μαλλον καηκε επειδη την ξεσυνδεεις με το πισι αναμμενο.δεν κανει.ουτε usb δεν κανει να βγαζεις ετσι ποσο μαλλον καλωδιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζεις αλλα δεν εχουν σχεση τα τι νομιζεις.οπως λεει και ενας φιλος τα νομισματα στην τραπεζα...η ξερεις η δεν ξερεις.αν το εκανε μονη της που δεν το γνωριζα γιατι αλλα ειχες αφησει να εννοηθουν αφου ειπες μονο σου οτι αποσυνδεσες το καλωδιο αν λοιπον δεν καηκε ετσι πρεπει να δεις τι φταιει.δεν καιγεται ετσι μια θυρα σε μια καρτα.μονη της.βρες τι φταιει και κανε ενα φορματ απο dvd η εξωτερικη μοναδα οπως σου λενε τα παιδια.αλλιως αφου ξερεις σβησε το θεμα και φτιαχτο μονος....!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου σας έγραψα πιο πάνω ότι τελίκά έκανα φορματ κανονικό με usb με άλλα windows και πάλι το ίδιο έκανε. επίσης δεν νομίζω ότι μπορεί ιός να πειράξει το restore file. 

 

όσαν αφορά ότι μπορει να καηκε η κάρτα επείδη έβγαλα το display port, είναι ότι πιο νά νε έχω ακούσει.. το display port δεν το είχα κουνήσει όταν το πρωτοέκανε και επίσης εννοείτε ότι display port/hdmi/vga/dvi μπορείς και τα βάζεις και τα βγάζεις με το PC ανοιχτό χωρίς κάνενα προβλημά, όπως και όλες τις άλλες θύρες(usb/firewire/audio jack,coaxial, κτλπ)

 

δυστηχώς οι αναζητήσεις μου για το error43 στο google οδήγησαν απο ότι φαίνεται σε faulty gpu, οπότε απο τετάρτη πάει για εγγυηση και βλέπουμε..

 

 

p.s είμαι ακριβώς στα ίδια που ήταν το παιδί εδώ(http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-3043623/brand-gtx-970-code-driver-problems.html)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...