Προς το περιεχόμενο

Το νέο Dell 27 Ultrathin monitor είναι bezel-less και από τα λεπτότερα στην αγορά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχοντας δει 21:9 απο κοντα , μπορω να πω οτι ειναι ΓΤΠ .

Μεχρι και ο Ευκλειδης ειχε δειξει οτι η χρυση τομη βρισκεται στις αναλογιες 16:10/9. 

 

Παρολαυτα φαινεται πως ειναι πιο παραγωγικες σε editing πραματα ...... αλλα τραβαω τα βυζια μου οταν μου λεει gamer/facebook user οτι προτιμαει το μακρυναρι απο την κλασσικη 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οτι ναναι. Τελειως αχρηστο το 21/9 για το 80% των χρηστών.

 

Οι ταινίες δεν ειναι ολες cinemascope btw..

 

Για το 99.5%.

Δυστυχως οι ευτυχως, 16:9 ειναι η αναλογια των κονσολων, αλλα και  των  φορμα εικονας σε HD και 4K. του Bluray.Aυτοι οι 2 παραγοντες καθοριζουν τα παντα.

Εμενα παντως μου αρεσει παρα πολυ αυτη η αναλογια.

 Τωρα οσο αφορα τις αναλογιες του κινηματογραφου,στο πανι κανεις οτι θελεις, και φτιαχνεις οτι αναλογια θελεις.Σε οθονη μεγεθου πολυκατοικιας βολευει το μακροστενο.

 To 21:9  ειναι το 2.35:1.Υπαρχουν και πιο μακροστενα.

2.40:1 - 2.78:1.To τελευταιο ειναι σαν 25:9.

Δεν ειναι ευκολο, αλλα και εφικτο οι κατασκευαστες πανελ και  οθονων, να ακουλουθουν την μ@λ@κι@ του καθε κινηματογραφιστη και να αλλαζουν τις αναλογιες, καθως εχει μεγαλο κοστος, αλλα και αλλαγη στην γραμμη παραγωγης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 27άρα 1440p και μου λείπει η 24.1" 16:10 μου.. Ξέρω έχουν το ίδιο περίπου ύψος και η διαφορά τους είναι μια πλαϊνή λωρίδα 7.85εκ. Ίσως είναι ψυχολογικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που λένε για το 21:9 (παίζει να το έμαθαν κανα δυο χρόνια τώρα , άντε τρία ) δεν μπορούν να ξεχωρίσουν ποιο ειναι το σωστό και ποιο το λάθος οταν βλέπουν τηλεόραση ....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιρνει 16:9 επειδη δεν ξερει απο 21:9

Οσοι πηγαν σε 21:9 δεν πανε πισω

So true. Ως κάτοχος 34άρας ultrawide εδώ και ένα μήνα, πραγματικά δε μπορώ να διαννοηθώ καν να γυρίσω σε 16:9 πλέον. Αν μου έλεγαν να επιλέξω μεταξύ :

 

α) μίας απλής 34 21:9 σε ανάλυση 1080p και 60hz

 

β) 27άρας 1440p/165hz/free-gsync

 

θα διάλεγα την ultrawide χωρίς δεύτερη σκέψη (η δικιά μου ultrawide βέβαια συνδυάζει και το α και το β ) 

 

Δεν υπάρχει σύγκριση παιδιά, το gaming , οι ταινίες και το multitasking είναι σε άλλο επίπεδο. Δεν είχα πρόβλημα να παίζω στο playstation παρόλο τα λιγότερα frames και χαμηλότερες αναλύσεις αλλά πλέον δε μπορώ, το νιώθω σαν υποβάθμιση.

 

Όσοι δεν έχετε δοκιμάσει, υπάρχουν 29άρες που κυμαίνονται στα 200 ευρώ. Θα δείτε το φως το αληθινό

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16:10 για επαγγελματική χρήση 16:9 για όλα τα υπόλοιπα. Σήμερα δούλεψα σε μια 30άρα ΕΙΖΟ 16:10 - 2560x1600. Άλλη αίσθηση του χώρου. Νομίζεις θα σε καταπιεί. Φαίνεται ωραία οθόνη αλλα αυτή η βάση είναι οτι πιο άσχημο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16:10 για επαγγελματική χρήση 16:9 για όλα τα υπόλοιπα. Σήμερα δούλεψα σε μια 30άρα ΕΙΖΟ 16:10 - 2560x1600. Άλλη αίσθηση του χώρου. Νομίζεις θα σε καταπιεί. Φαίνεται ωραία οθόνη αλλα αυτή η βάση είναι οτι πιο άσχημο

 

επαγγελματικη χρηση?

εξαρταται...

γιατι επαγγελματιας ειναι αυτος που γραφει κωδικα επαγγελματιας ειναι αυτος που τρεχει Premiere.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαγγελματικη χρηση?

εξαρταται...

γιατι επαγγελματιας ειναι αυτος που γραφει κωδικα επαγγελματιας ειναι αυτος που τρεχει Premiere.

 

Και αυτος που γραφει κειμενα σε office επισης.

Ολοι αυτοι εκτιμουν την εξτρα καθετη αναλυση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 21:9 ειναι για λιγους που θελουν να δουλευουν δυο παραθυρα και φυσικα απο 34αρα και πανω.

 

Για ταινιες το θεωρω χαζο.

 

Σοβαρα ταινιες στον υπολογιστη βλεπετε δεν εχετε 40αρες 50αρες 60αρες τηλεορασεις η προβολια;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι δεν έχετε δοκιμάσει, υπάρχουν 29άρες που κυμαίνονται στα 200 ευρώ. Θα δείτε το φως το αληθινό

 

Η 34αρα για σενα ειναι καλη αλλα οσοι πηραν 25αρες και 29αρες η τις πουλησαν η τις εκαναν επιστροφη.

 

Η 25αρα εχει το υψος σχεδον μιας 19-20 ιντσων και η 29αρα μιας 22-23 ιντσων.

 

Ποιος θελει την σημερον ημερα να εχει μια φαρδια 20αρα η 22αρα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις οθόνες οι αναλύσεις/ίντσες/αναλογίες είναι συνήθως fixed. Δλδ δεν θα δεις 27αρα 21:9, μόνο 29αρα και 34αρα...

 

Ναι ασφαλώς είναι δυνατόν να μην πάρει 21:9, η συντριπτική πλειοψηφία των καταναλωτών παίρνει 16:9.

 

Μικρό desktop? Το 16:9 2560Χ1440 έχει μεγαλύτερη επιφάνεια εργασίας από το 21:9 2560Χ1080, όπως και το 16:9 3840Χ2160 από το 21:9 3440Χ1440...

Το Ότι η συντριπτικη πλειοψηφια παιρνει 16:9 καταλαβαίνεις ότι δεν σημαινει ότι είναι και το σωστο αυτό ε?

Για μέγεθος λεω για το φυσικο μέγεθος όχι την ανάλυση, και παλη όμως 1440p 21:9 VS 1440p 16:9  η 21:9 Εχει μεγαλυτερο Desktop. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που λένε για το 21:9 (παίζει να το έμαθαν κανα δυο χρόνια τώρα , άντε τρία ) δεν μπορούν να ξεχωρίσουν ποιο ειναι το σωστό και ποιο το λάθος οταν βλέπουν τηλεόραση ....

Να μην ξανα πας CINEMA Μιας και τοσα χρονια αυτό βλέπεις  21:9   προφανος βλέπεις Λαθος η βλέπεις από την TV του σπιτιου σου με μπαρες πανω κατω στις ταινιες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνει επειδή είναι mainstream...

Εμ αυτό είναι το θεμα .... Αυτό λεμε τοση ωρα είναι για αυτους που δεν αλαζουν συνήθειες εύκολα . Η πολύ απλα εχουν μια 16:9 Και θελουν να πουν τον εαυτο τους ότι είναι FUture proof  .

 

ΤΟ ιδιο ακριβος ακουγα για το μέγεθος χρονια πρην και για τις CRT , Ότι 29 είναι υπερβολή και ότι οι CRT Είναι οι καλυτερες κτλ κτλ ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...