Προς το περιεχόμενο

Ενδεχομένως το Galaxy S8 να διαθέτει ένα χαρακτηριστικό παρόμοιο με το Continuum των Windows


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με ένα slide που διέρρευσε από μία παρουσίαση της Samsung που σχετίζεται με το επερχόμενο Galaxy S8, η Κορεάτικη εταιρεία ετοιμάζεται να προσθέσει λειτουργικότητα Continuum στo Android.

Όπως είναι γνωστό, το Continuum είναι ένα χαρακτηριστικό των Windows –το είδαμε να λειτουργεί για παράδειγμα στο Lumia 950XL- που μετατρέπει “χοντρικά” το κινητό σε ένα PC όταν συνδέουμε σε αυτό μία οθόνη και ένα πληκτρολόγιο και ποντίκι. Από ότι φαίνεται η ιδέα άρεσε στη Samsung, η οποία εργάστηκε για να δημιουργήσει κάτι αντίστοιχο για την επόμενη ναυαρχίδα της, το Galaxy S8.

 

Στο slide που διέρρευσε μπορείτε να δείτε ότι το κινητό συνδέεται στην οθόνη ενσύρματα ενώ για την χρήση πληκτρολογίου και mouse, δεν θα απαιτηθεί παρά να χρησιμοποιήσετε το Bluetooth. Τουλάχιστον αυτό υποθέτουμε.

 

Χάρη στη συγκεκριμένη δυνατότητα, ο χρήστης θα έχει στη διάθεση του μεγαλύτερη επιφάνεια να εργαστεί και να χρησιμοποιήσει δυνατότητες multi-window multi-tasking. Σε κάθε περίπτωση, καλό θα ήταν να είμαστε επιφυλακτικοί με την συγκεκριμένη είδηση.

 

Link.png Site: GSMArena

 

Το άρθρο είναι χορηγία του Κωτσόβολου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε πραγματικά να έχει πελώρια επιτυχία αν δεν ήταν WP αλλά Windows.....NO εφαρμογές...NO παρτυ....

Τώρα με Android μπορεί να γίνει κάτι αλλά ....

Πάντως μετά τα κινέζικα tabletakia που παίζουν μια χαρά με Z8300 λίγο με παραξενεύει που που δεν βγάζουν 1 κινητάκι με Windows κανονικά....1 σωστός Launcher...1 partial rewrite γνωστών εφαρμογών...μερικά καλά (τζαμπε) παιχνίδια....μην ξεχνάμε μια αξιοπρεπεή καμερούλα.. και νομίζω πολλοί θα το τιμήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Jide πάντως που το παλεύουν χρόνια ακομα δεν είναι σε καλό επίπεδο : http://www.jide.com/remixos-for-pc

 

Εγω πάλι αν φτιάξει το θέμα με την κάρτα ηχου που εχω στο laptop, δεν προκειται να ξαναμπω Windows. Οκ, τέλεια δεν ειναι, αλλα ειναι αρκετα καλυτερη εμπειρία απο τον αχταρμα των Windows και τα apps κάνουν μεγάλη διαφορά φυσικά.  

 

Οσον αφορα τις λύσεις της Samsung, οσο δεν μιλάμε για ενα κοινο πρότυπο backed by Google, δεν εχει και πολυ νόημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η στρατηγικη και η συμπεριφορα της Microsoft τα τελευταια χρονια μου θυμιζει το Χριστο στο ανεκδοτο που ελεγε αφηστε τα παιδια να ερθουν κοντα μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε τεράστια επιτυχία στα wp.... και σκέφτηκαν να το υιοθετήσουν και στο s8

 

Μια χαρα ιδεα ειναι, απλα τα WP ειναι γτπ.

Η για να το πω διαφορετικα, το μονο ενδιαφερον χαραχτηριστικο των WP ειναι το continuum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι θα δώσει μία επίσημη λύση για να έχεις την οθόνη του κινητού σου μεγενθυμένη σε μια οθόνη υπολογιστή ή τηλεόραση. Αυτό μπορεί να γίνει και τώρα άνετα.... ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η στρατηγικη και η συμπεριφορα της Microsoft τα τελευταια χρονια μου θυμιζει το Χριστο στο ανεκδοτο που ελεγε αφηστε τα παιδια να ερθουν κοντα μου....

Τι ηταν αυτο με τον Χριστο;Για γινε πιο σαφεις, μπας και ξεστραβωθουμε και εμεις.Μην παμε χαμενοι τσαμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...