Προς το περιεχόμενο

Παράξενο πρόβλημα με macbook 2011 - σέρνεται.


pita_kontosouvli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

Πριν κανένα χρόνο, φίλος μου είπε να του αναβαθμίσω το macbook Pro 13'' 2011 μοντέλο (i5- 2nd gen, 4gb ram, 500gb hdd). του έβαλα λοιπόν 16gb ram + ssd 240gb sandisk plus.

Επί 1 χρόνο όλα άψογα, κατενθουασιασμένος. Πριν 20 μέρες λοιπόν, μου είπε οτι σερνεται τραγικά πολύ. Ιό, σκέφτηκα.

Του έκανα φορμάτ και πήγε στα el capitan(δεν ειχε κανει την αναβαθμιση για τα Sierra). Του εκανα και την αναβαθμιση. 3 μερες μετά, σερνεται παλι ξαναλεει.

 

Του εκανα καθαρη εγκατασταση, πλέον, τα Sierra, επί 1 εβδομαδα, ολα αψογα. Σημερα παλι τα ιδια, το μηχανημα λαγκαρει του κερατά, στο νετ σερνεται και πετάει με το κιλό pop-up.

 

Τι ακριβώς παίζεται; Ειχα τσεκαρει τον δισκο, 100% υγεία, το υπολοιπο hardware δειχνει Οκ.

Ο δίσκος έχει φαει φορματ 2 φορές και να κολλησε ιο μεσα σε 3-7 μερες το θεωρω απιθανο (δεν ειναι παιδακι αλλωστε ο φιλος για να πώ οτι ξημεροβραδιάζεται σε πονηρά σαιτ).

 

Τι να κοιτάξω προτού το πετάξω από το παράθυρο;

 

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Πριν κανένα χρόνο, φίλος μου είπε να του αναβαθμίσω το macbook Pro 13'' 2011 μοντέλο (i5- 2nd gen, 4gb ram, 500gb hdd). του έβαλα λοιπόν 16gb ram + ssd 240gb sandisk plus.

Επί 1 χρόνο όλα άψογα, κατενθουασιασμένος. Πριν 20 μέρες λοιπόν, μου είπε οτι σερνεται τραγικά πολύ. Ιό, σκέφτηκα.

Του έκανα φορμάτ και πήγε στα el capitan(δεν ειχε κανει την αναβαθμιση για τα Sierra). Του εκανα και την αναβαθμιση. 3 μερες μετά, σερνεται παλι ξαναλεει.

 

Του εκανα καθαρη εγκατασταση, πλέον, τα Sierra, επί 1 εβδομαδα, ολα αψογα. Σημερα παλι τα ιδια, το μηχανημα λαγκαρει του κερατά, στο νετ σερνεται και πετάει με το κιλό pop-up.

 

Τι ακριβώς παίζεται; Ειχα τσεκαρει τον δισκο, 100% υγεία, το υπολοιπο hardware δειχνει Οκ.

Ο δίσκος έχει φαει φορματ 2 φορές και να κολλησε ιο μεσα σε 3-7 μερες το θεωρω απιθανο (δεν ειναι παιδακι αλλωστε ο φιλος για να πώ οτι ξημεροβραδιάζεται σε πονηρά σαιτ).

 

Τι να κοιτάξω προτού το πετάξω από το παράθυρο;

 

Thanks!

μήπως κανα επιπρόσθετο λέω εγώ που μπαίνει στoν περιηγητή αυτο να εχει δημιουργήσει πρόβλημα και να κολαει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O δισκος ssd  δεν ειναι απο τους καλυτερους.

 

Δες αν ειναι ενεργοποιημενο το TRIM.

Τι σχέση έχει ο ssd με τα pop-up και με το τραγικά μεγάλο πρόβλημα που σέρνεται το λαπτοπ;

Για ssd μιλάμε άλλωστε, όχι για 5400rpm hdd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει ο ssd με τα pop-up και με το τραγικά μεγάλο πρόβλημα που σέρνεται το λαπτοπ;

Για ssd μιλάμε άλλωστε, όχι για 5400rpm hdd.

Οτι σχεση ειχαν τα pop-up με το τσακαρισμα του δισκου που εκανες:

Τι ακριβώς παίζεται; Ειχα τσεκαρει τον δισκο, 100% υγεία, το υπολοιπο hardware δειχνει Οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σημερα παλι τα ιδια, το μηχανημα λαγκαρει του κερατά, στο νετ σερνεται και πετάει με το κιλό pop-up.

 

 

 

Τι ακριβώς παίζεται; Ειχα τσεκαρει τον δισκο, 100% υγεία, το υπολοιπο hardware δειχνει Οκ.

 

άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

 

Τον δίσκο τον τσέκαρα για τυχόν θέματα - εσένα πάει αλλού το μυαλό σου ας πούμε όταν ένα λαπτοπ σέρνεται ξαφνικά;

 

τα pop ups είναι το θέμα no.2 που έχει (ξαφνικά) το λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trim ενεργοποιημένο? Δοκίμασε άλλο ssd. Δες αν ο ssd θέλει firmware update. http://kb.sandisk.com/app/ssd

Οι μνήμες που έβαλες είσαι σίγουρος ότι είναι οι σωστές?

Software πρόβλημα τώρα αφού έκανες format δεν νομίζω να υπάρχει εκτός και κατέβασε καμία εφαρμογή malware,αλλά πάλι πολύ δύσκολο. Κάνε update σε sierra να σιγουρευτείς ότι δεν είναι θέμα ασφαλείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα sierra είναι ήδη. Οι μνήμες είναι Οκ, από άλλο μακ βγαλμένες επίσης - επί 1 χρόνο δούλευε άψογα με το ίδιο configuration το λαπτοπ, ξαφνικά ξεκίνησε τα θέματα.

 

Firmware update θα κάνω αργότερα που θα το ξαναπιάσω στα χέρια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δες απο το Activity Monitor αν υπάρχει τίποτα περίεργο σε resources που να καταναλώνει πολύ CPU, RAM κτλ. 

Μετά δοκίμασε (η πες τον φίλο σου) να μπαίνει στο web με άλλον browser ωστε να δεις ενα συνεχίζουν τα pop up. Ετσι θα καταλάβεις εαν είναι πρόβλημα browser ή συστήματος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Πριν κανένα χρόνο, φίλος μου είπε να του αναβαθμίσω το macbook Pro 13'' 2011 μοντέλο (i5- 2nd gen, 4gb ram, 500gb hdd). του έβαλα λοιπόν 16gb ram + ssd 240gb sandisk plus.

Επί 1 χρόνο όλα άψογα, κατενθουασιασμένος. Πριν 20 μέρες λοιπόν, μου είπε οτι σερνεται τραγικά πολύ. Ιό, σκέφτηκα.

Του έκανα φορμάτ και πήγε στα el capitan(δεν ειχε κανει την αναβαθμιση για τα Sierra). Του εκανα και την αναβαθμιση. 3 μερες μετά, σερνεται παλι ξαναλεει.

 

Του εκανα καθαρη εγκατασταση, πλέον, τα Sierra, επί 1 εβδομαδα, ολα αψογα. Σημερα παλι τα ιδια, το μηχανημα λαγκαρει του κερατά, στο νετ σερνεται και πετάει με το κιλό pop-up.

 

Τι ακριβώς παίζεται; Ειχα τσεκαρει τον δισκο, 100% υγεία, το υπολοιπο hardware δειχνει Οκ.

Ο δίσκος έχει φαει φορματ 2 φορές και να κολλησε ιο μεσα σε 3-7 μερες το θεωρω απιθανο (δεν ειναι παιδακι αλλωστε ο φιλος για να πώ οτι ξημεροβραδιάζεται σε πονηρά σαιτ).

 

Τι να κοιτάξω προτού το πετάξω από το παράθυρο;

 

Thanks!

Δεν είναι απαραίτητο να το τσιμπήσεις από πονηρό site. Δες ποια προγράμματα έχουν εγκατασταθεί μετά το clean install. Κάποιος installer ίσως του φυτεύει "extra" πραγματάκια. π.χ. ο installer του MplayerX.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Έχεις πρόβλημα με hardware και συγκεκριμένα με κάποιο sensor φτίαξε ενα bootable usb με το apple service diagnostics και συγκεκριμένα με το asd 3s144 που είναι για macbook Pro 13'' 2011  και κάνε τα sensor test για να δεις ποιος sensor έχει πρόβλημα και ζήτα γνώμη τεχνικού,βέβαια θα σου πρότεινα και να δοκιμάσεις το μηχάνημα με μικρότερου μεγέθους συμβατές μνήμες πριν απο όλα γιατί ίσως να φταίει αυτό άσχετα εαν 

δούλευε με 16gb ram τόσο καιρο.

Το συγκεκριμένο μοντέλο δεν είναι συμβάτο με 16gb ram μπόρει να  έκατσαν αρχικά στο μηχάνημα αλλά να ξέρεις οτι είναι και η αιτία πλέον στο προβλήμα σου εαν έχει πρόβλημα σένσορας είναι απο τα 16gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...