Προς το περιεχόμενο

Fat32 σε microSD 128gb


chpetros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν φορμαρεις μόνο σε fat32

 

Όταν κανείς εσωτερική την κάρτα android 6+ το κινητό τη φορμαρει σε Linux file system F2FS, ext4.

 

Και δεν έχει τον περιορισμό του 4GB ανά αρχείο

 

Και όταν την βάλεις ως εξωτερική και τη φορμαρεις μέσα από το κινητό όχι από τα windows

Μην το δενεις και κομπο, σε μενα μια χαρα παιζει 64αρα sd sandisk extreme pro με NTFS στο honor 4c των 138€ και ας λεει το manual μεχρι 32, μεχρι και εξωτερικο σκληρο 1TB NTFS βλεπει και οχι μονο read, read-write, το σε ολες συσκευες το προσπερνω.

Διαβάζω ότι αυτό γίνεται με εξωτερική εφαρμογή ή με ρουτ. Το android δεν υποστηρίζει από τη μάνα του το NTFS όπως και το ex fat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω ότι αυτό γίνεται με εξωτερική εφαρμογή ή με ρουτ. Το android δεν υποστηρίζει από τη μάνα του το NTFS όπως και το ex fat

Δες το μεγεθος αρχειου

lke17zP.jpg

Ορισμενες συσκευες εχουν by default το ntfs-3g driver

JtKhScs.jpg

Δες και την ημερομηνια εγκαταστασης

vVwQXS6.jpg

Δες το μοντελο και ημερομηνια κυκλοφοριας συσκευης και συνδιασε με την ημερομηνια driver ntfs-3g, αποκλειεται να εβαλα οποιαδηποτε extra εφαρμογη, η συσκευη αγοραστηκε τον απριλιο του 16

eTEOfVL.jpg

Οριστε και η stock rom που φοραει

XjiwHCO.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δες το μεγεθος αρχειου

lke17zP.jpg

Ορισμενες συσκευες εχουν by default το ntfs-3g driver

JtKhScs.jpg

Δες και την ημερομηνια εγκαταστασης

vVwQXS6.jpg

Δες το μοντελο και ημερομηνια κυκλοφοριας συσκευης και συνδιασε με την ημερομηνια driver ntfs-3g, αποκλειεται να εβαλα οποιαδηποτε extra εφαρμογη, η συσκευη αγοραστηκε τον απριλιο του 16

eTEOfVL.jpg

Οριστε και η stock rom που φοραει

XjiwHCO.jpg

 

 

 

 

ναι οταν ελεγα το android δεν το υποστηριζει ελεγα για το μαμισιο δηλαδη αυτο που δινει η google στους κατασκευαστες.

 

 

 

 

Διαβάζω ότι αυτό γίνεται με εξωτερική εφαρμογή ή με ρουτ. Το android δεν υποστηρίζει από τη μάνα του το NTFS όπως και το ex fat

 

 

τωρα εαν η συγκεκριμενη εταιρεια εβαλε τον driver και τον εδωσε στα κινητα ειναι σαν να κανεις ρουτ και να τον βαζεις εσυ.

 

για συσκευες που δεν το παιρνουν ενσωματωμενο και δεν κανουν ρουτ οι χρηστες γινεται με τριτες εφαρμογες.

 

στην τελευταια εικονα γραφει

 

root access yes

 

I've found out my problem and that's : My phone's company uses an edited version of Android which is neither rooted nor stocked

 

 

http://androidforums.com/threads/confused-about-root-access.801976/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην τελευταια εικονα γραφει

root access yes

 

Γιατι εγω το εκανα root, εβγαλα αχρηστες εφαρμογες του συστηματος και εβαλα εγω αυτες που ηθελα link2sd, adaway,es filemanager, το root απο μονο του δεν λεει κατι αφου και πριν απο το root το ntfs υποστηριζοταν απο την επισημη εταιρια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εγω το εκανα root, εβγαλα αχρηστες εφαρμογες του συστηματος και εβαλα εγω αυτες που ηθελα link2sd, adaway,es filemanager, το root απο μονο του δεν λεει κατι αφου και πριν απο το root το ntfs υποστηριζοταν απο την επισημη εταιρια

Ναι δεν είπα κάτι διαφορετικό. Είπα ότι δεν υποστηρίζεται από την Google όχι από τον κάθε κατασκευαστή που παίρνει δικές του αποφάσεις.

 

Εκτός και ξέρεις κανένα Nexus που υποστηρίζει NTFS να το μάθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός και ξέρεις κανένα Nexus που υποστηρίζει NTFS να το μάθω

Nexus που να υποστηριζει ntfs? Σοβαρα μιλας? Ειχα ως δεδομενο οτι τα nexus υποστηριζουν ntfs μιας και ειναι ναυαρχιδες, υποστηριζεται το φτηνιαρικο μου κινητο και δεν υποστηριζουν τα nexus μια υποτυπωδη στοιχειωδη λειτουργια?

Edit: το nexus 6P της huawei να υποθεσω δεν εχει το ntfs-3g driver?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nexus που να υποστηριζει ntfs? Σοβαρα μιλας? Ειχα ως δεδομενο οτι τα nexus υποστηριζουν ntfs μιας και ειναι ναυαρχιδες, υποστηριζεται το φτηνιαρικο μου κινητο και δεν υποστηριζουν τα nexus μια υποτυπωδη στοιχειωδη λειτουργια?

Edit: το nexus 6P της huawei να υποθεσω δεν εχει το ntfs-3g driver?

https://forum.xda-developers.com/nexus-6p/help/external-usb-ntfs-support-root-via-t3234410

 

 

Ας το ξαναγραψω άλλη μία φορά. Το vanilla android δεν υποστηρίζει ntfs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φορμαρεις μόνο σε fat32

 

Όταν κανείς εσωτερική την κάρτα android 6+ το κινητό τη φορμαρει σε Linux file system F2FS, ext4.

 

Και δεν έχει τον περιορισμό του 4GB ανά αρχείο

 

Και όταν την βάλεις ως εξωτερική και τη φορμαρεις μέσα από το κινητό όχι από τα windows

 

Διαβάζω ότι αυτό γίνεται με εξωτερική εφαρμογή ή με ρουτ. Το android δεν υποστηρίζει από τη μάνα του το NTFS όπως και το ex fat

με εξωτερικη εφαρμογη συνηθως παιζουν τετοια ακομα και στα Pc.

ναι οταν ελεγα το android δεν το υποστηριζει ελεγα για το μαμισιο δηλαδη αυτο που δινει η google στους κατασκευαστες.

τωρα εαν η συγκεκριμενη εταιρεια εβαλε τον driver και τον εδωσε στα κινητα ειναι σαν να κανεις ρουτ και να τον βαζεις εσυ.

για συσκευες που δεν το παιρνουν ενσωματωμενο και δεν κανουν ρουτ οι χρηστες γινεται με τριτες εφαρμογες.

στην τελευταια εικονα γραφει

root access yes

απλα η εταιρεια το βαζει μεσα στο δικοτης λογισμικο και υπαρχει εκει σαν εφαρμογη απο default.

Nexus που να υποστηριζει ntfs? Σοβαρα μιλας? Ειχα ως δεδομενο οτι τα nexus υποστηριζουν ntfs μιας και ειναι ναυαρχιδες, υποστηριζεται το φτηνιαρικο μου κινητο και δεν υποστηριζουν τα nexus μια υποτυπωδη στοιχειωδη λειτουργια?

Edit: το nexus 6P της huawei να υποθεσω δεν εχει το ntfs-3g driver?

μην το παιρνεις επειδη ειναι ναυαρχιδα.βεβαια με καποιον που μιλησα που εχει το 6p μου λεει οτι μεσα εχει και προγραμματα της Huawei.τωρα ναι μπορει να μην περασαν το προγραμμα για ntfs.αλλα οτι ειναι ναυαρχιδα δεν σημαινει οτι πρεπει να εχει μεσα 500 πραγματα.γιατι το τι θεωρει ο καθενας σημαντικο ειναι διαφορετικο.οπως και με τους κατασκευαστες.ο καθενας βαζει τα δικα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...