Προς το περιεχόμενο

Fat32 σε microSD 128gb


chpetros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φορμάρισα μια μικροSD κάρτα 128gb σε fat32 με το πρόγραμμα Eassos PartitionGuru Pro και παίζει στο κινητό.

Η ερώτηση είναι αν υπάρχει κίνδυνος να χαθούν δεδομένα στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση δεν βασιζόμαστε σε καρτούλες για δεδομένα που δεν τα 'χουμε και κάπου αλλού. Για την ακρίβεια ούτε στους δίσκους βασιζόμαστε πόσο μάλλον σε MicroSD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ρε φίλε οτι δεν βασιζόμαστε πουθενά. Ούτε στη ζωή μας βασιζόμαστε γιατί μπορεί να πεθάνουμε αύριο.

Η ερώτηση είναι αν αυτό που έκανα είναι σωστό ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απάντησα στο "αν υπάρχει κίνδυνος να χαθούν δεδομένα στο μέλλον". Νόμιζα ότι το συμπέρασμα της απάντησής μου ήταν προφανές. Ναι, υπάρχει κίνδυνος να χαθούν δεδομένα στο μέλλον.

Όσο για τον τρόπο τού φορμάτ, απ' τη στιγμή που αναγνωρίζεται απ' τις συσκευές δεν βλέπω γιατί να έκανες κάτι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να' σαι καλά. Έχεις κάποια αμφιβολία για το Eassos PartitionGuru Pro ή τα κινητά έχουν κάποια ιδιαιτερότητα; Με άλλα file systems (π.χ. ExFat) "παίζουν" τα κινητά; Αν έχεις αρχείο πάνω από 4GB?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα  κινητά και τα gps δεν μπορούν να παίξουν exfat και ntfs.

Επειδή από τη μαμά τους κάθε κάρτα μέχρι 32 γίγα μπορεί να φορμαριστεί σε fat32 και μετά από τα 32 γίγα και πάνω οι κάρτες και τα στικ δεν μπορούν μέσα από τα windows να φορμαριστούν σε fat32 μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάθε πρόγραμμα που διαχειρίζεται partition για να τα φορμάρεις σε fat32. Εγώ χρησιμοποίησα και άλλα προγράμματα όπως το EASEUS.Partition.Master και το AomeiPartitionAssistant6 και όλα αυτά τα προγράμματα μπορούν να φορμάρουν σε fat32.

Οπότε έτσι σπάμε το φράγμα των ορίων των αποθηκευτικών μέσων σε κινητά και όχι μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω σκεφτεί ποτέ αυτό για το αν το κινητά στις κάρτες υποστηρίζουν άλλο file system πέρα του FAT (and all it's variants). Ενα android smartphone δεν μπορεί να κάνει mount μια κάρτα SD με ext (and all it's variants) file system?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιες συσκευές (και τα κινητά) λένε οτι  υποστηρίζουν κάρτα μνήμης μέχρι 32 γίγα τότε το φορμάτ της κάρτας είναι Fat32.

Με τον τρόπο που περιγράφω παραπάνω αυτό δεν ισχύει.

Με ένα πρόγραμμα διαχείρησης partition κάνεις όποια κάρτα θέλεις Fat32.

Υπάρχουν βέβαια κινητά που υποστηρίζουν παραπάνω μνήμη.

Δεν μιλάμε για αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το δενεις και κομπο, σε μενα μια χαρα παιζει 64αρα sd sandisk extreme pro με NTFS στο honor 4c των 138€ και ας λεει το manual μεχρι 32, μεχρι και εξωτερικο σκληρο 1TB NTFS βλεπει και οχι μονο read, read-write, το σε ολες συσκευες το προσπερνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα την εντύπωση οτι πιο απίθανο είναι να αναγνωρίσει ένα παλιό κινητό μια κάρτα microSD των 128GB (λόγω μεγέθους) παρά το file system πχ NTFS ή exFAT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα την εντύπωση οτι πιο απίθανο είναι να αναγνωρίσει ένα παλιό κινητό μια κάρτα microSD των 128GB (λόγω μεγέθους) παρά το file system πχ NTFS ή exFAT.

και πολλα router δεν μπορουν να διαβασουν ntfs κτλ.τωρα για το μεγεθος υπαρχουν και περιπτωσεις νομιζω που την διαβαζει αλλα την εμφανιζει μικροτερο μεγεθος ή μπορεις να φτιαξεις ενα μικρο partition απο την αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...