Προς το περιεχόμενο

Μεταναστευση και εγκατάσταση στο εξωτερικο


blackdiamond18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά αποφάσισα να κάνω αυτό το forum γιατι είδα ότι δεν υπάρχει κάποιο forum γενικά για τη μετανάστευση εκτός από ένα που μιλά ειδικά για την Αγγλία. Εδώ θα μιλάμε για τις γνώμες,απόψεις , σκέψεις , γνώσεις και αποφάσεις μας σχετικά με τη μετανάστευση σε οποιαδήποτε άλλη χώρα.Εγώ προσωπικά ειμαι 18 χρόνων και εχω σκοπό να φύγω μόνιμα Γερμανία με ένα πρόγραμμα και να σπουδάσω ξενοδοχιακα και ύστερα να εγκατασταθω εκεί μόνιμα. Έχω κάνει και άλλη ανάρτηση στο Φόρουμ του στρατού σχετικά με το Ι5 ψυχολογικο για το αν θα ήταν καλο να το παρω και αν θα επηρεάσει στη Γερμανια , το αναφέρω γιατί όλες οι πληροφορίες που μπορεί να δώσει ο καθένας εκτιμουνται . Όσο αναφορά την μετανάστευση εσεις σε ποια χώρα πιστεύετε ότι είναι πιο εύκολο να αναπτυχθεί ένας νέος χωρίς χρήματα? το πρόγραμμα θα με πληρώνει 440 και θα περνώ και κανένα 150 με 200 από τους δικούς μου και μου έχουν πει από το πρόγραμμα ότι με μια μέτρια ζωή μου φτάνουν . Εσείς έχετε σκευτει να φύγει? Έχω παρά πολλούς γνωστούς που "σνομπαρουν" την ιδέα της μετανάστευσης και ενώ θα μπορούσαν να εξελιχθούν πολύ περισσότερο αρκούνται στα λίγα της Ελλάδας :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα παιδιά αποφάσισα να κάνω αυτό το forum γιατι είδα ότι δεν υπάρχει κάποιο forum γενικά για τη μετανάστευση εκτός από ένα που μιλά ειδικά για την Αγγλία. Εδώ θα μιλάμε για τις γνώμες,απόψεις , σκέψεις , γνώσεις και αποφάσεις μας σχετικά με τη μετανάστευση σε οποιαδήποτε άλλη χώρα.Εγώ προσωπικά ειμαι 18 χρόνων και εχω σκοπό να φύγω μόνιμα Γερμανία με ένα πρόγραμμα και να σπουδάσω ξενοδοχιακα και ύστερα να εγκατασταθω εκεί μόνιμα. Έχω κάνει και άλλη ανάρτηση στο Φόρουμ του στρατού σχετικά με το Ι5 ψυχολογικο για το αν θα ήταν καλο να το παρω και αν θα επηρεάσει στη Γερμανια , το αναφέρω γιατί όλες οι πληροφορίες που μπορεί να δώσει ο καθένας εκτιμουνται . Όσο αναφορά την μετανάστευση εσεις σε ποια χώρα πιστεύετε ότι είναι πιο εύκολο να αναπτυχθεί ένας νέος χωρίς χρήματα? το πρόγραμμα θα με πληρώνει 440 και θα περνώ και κανένα 150 με 200 από τους δικούς μου και μου έχουν πει από το πρόγραμμα ότι με μια μέτρια ζωή μου φτάνουν . Εσείς έχετε σκευτει να φύγει? Έχω παρά πολλούς γνωστούς που "σνομπαρουν" την ιδέα της μετανάστευσης και ενώ θα μπορούσαν να εξελιχθούν πολύ περισσότερο αρκούνται στα λίγα της Ελλάδας :/

Ξέχνα το. Δε σε φτανουν για τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) να ξέρω ότι μου φτάνουν και μπορώ και να επιβιώσω με δυσκολία , εχω και την αδερφή μου Γερμανία μόνο τα νοίκια είναι πολύ , εγώ θα βρω δωμάτιο με συγκατοίκους να πληρώνω 200 με 250 και ειμαι μια χαρα

Ξέχνα το. Δε σε φτανουν για τίποτα.

ξέρω ότι μου φτάνουν και μπορώ και να επιβιώσω με δυσκολία , εχω και την αδερφή μου Γερμανία μόνο τα νοίκια είναι πολύ , εγώ θα βρω δωμάτιο με συγκατοίκους να πληρώνω 200 με 250 και ειμαι μια χαρα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά αποφάσισα να κάνω αυτό το forum γιατι είδα ότι δεν υπάρχει κάποιο forum γενικά για τη μετανάστευση εκτός από ένα που μιλά ειδικά για την Αγγλία. Εδώ θα μιλάμε για τις γνώμες,απόψεις , σκέψεις , γνώσεις και αποφάσεις μας σχετικά με τη μετανάστευση σε οποιαδήποτε άλλη χώρα.Εγώ προσωπικά ειμαι 18 χρόνων και εχω σκοπό να φύγω μόνιμα Γερμανία με ένα πρόγραμμα και να σπουδάσω ξενοδοχιακα και ύστερα να εγκατασταθω εκεί μόνιμα. Έχω κάνει και άλλη ανάρτηση στο Φόρουμ του στρατού σχετικά με το Ι5 ψυχολογικο για το αν θα ήταν καλο να το παρω και αν θα επηρεάσει στη Γερμανια , το αναφέρω γιατί όλες οι πληροφορίες που μπορεί να δώσει ο καθένας εκτιμουνται . Όσο αναφορά την μετανάστευση εσεις σε ποια χώρα πιστεύετε ότι είναι πιο εύκολο να αναπτυχθεί ένας νέος χωρίς χρήματα? το πρόγραμμα θα με πληρώνει 440 και θα περνώ και κανένα 150 με 200 από τους δικούς μου και μου έχουν πει από το πρόγραμμα ότι με μια μέτρια ζωή μου φτάνουν . Εσείς έχετε σκευτει να φύγει? Έχω παρά πολλούς γνωστούς που "σνομπαρουν" την ιδέα της μετανάστευσης και ενώ θα μπορούσαν να εξελιχθούν πολύ περισσότερο αρκούνται στα λίγα της Ελλάδας :/

 

Μονο αν πας σε καμια Ανατολικη Ευρωπη. Στη Γερμανια και σε WG να μενεις, θες 250-300€ το μηνα σε μεγαλη πολη πχ Βερολινο, Μοναχο μπορει και περισσοτερα. Βαλε φαγητο και λοιπα εξοδα, δεν πιστευω οτι σε φτανουν κατω απο €800, μονο καρτα απεριοριστων να βγαζεις καθε μηνα θες 80-90€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο αν πας σε καμια Ανατολικη Ευρωπη. Στη Γερμανια και σε WG να μενεις, θες 250-300€ το μηνα σε μεγαλη πολη πχ Βερολινο, Μοναχο μπορει και περισσοτερα. Βαλε φαγητο και λοιπα εξοδα, δεν πιστευω οτι σε φτανουν κατω απο €800, μονο καρτα απεριοριστων να βγαζεις καθε μηνα θες 80-90€

το ξέρω δεν συζητάμε φυσικά για Βερολίνο και Μόναχο αλλά για πιο επαρχίες , δεν έχει βγει ακριβώς η πόλη που θα πάω αλλά η περιοχή: Mecklenburg-Vorpommern μου έχουν πει ότι είναι νορμάλ , και η αδερφή μου είναι Κιελο , επαρχία και τα πράγματα είναι φυσιολογικά
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξέρω δεν συζητάμε φυσικά για Βερολίνο και Μόναχο αλλά για πιο επαρχίες , δεν έχει βγει ακριβώς η πόλη που θα πάω αλλά η περιοχή: Mecklenburg-Vorpommern μου έχουν πει ότι είναι νορμάλ , και η αδερφή μου είναι Κιελο , επαρχία και τα πράγματα είναι φυσιολογικά

 

Good luck with that. Σε επαρχια και στην π. Ανατολικη Γερμανια. Δεν αποκλειω το να γυρισεις πισω σε κανα χρονο. Επισης μη συγκρινεις ανομοια πραγματα, το Κιελο ειναι απο τις πιο πλουσιες πολεις της Γερμανιας και ειναι Δυτικη Γερμανια. Εκει που θα πας εσυ ειναι Ανατολικη. Πιστεψε με εχουν πολυ μεγαλη διαφορα ακομα και σημερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Ι5 όχι δεν έχεις κανένα θέμα ούτε στην Ελλάδα και φυσικά όχι στο εξωτερικό.

 

Αλλά να ξέρεις το Ι5 δεν είναι τόσο απλό. Για 2 χρόνια θα πρέπει να τρέχεις στις επιτροπές κτλ. και να συμπληρώσεις 4 αναβολές (4 εξάμηνες μάλλον ή 2 ετήσιες) για να πάρεις την τελική απαλλαγή.

 

Οπότε ή θα πρέπει να κάτσεις εδώ για 2 χρόνια μέχρι να πάρεις το Ι5 ή πρέπει να πετάγεσαι μερικές φορές από την Γερμανία στην Ελλάδα για να παίρνεις τις νέες αναβολές. Το δεύτερο δεν το θεωρώ τόσο τρομερό μιας και τα εισιτήρια είναι αρκετά φτηνά αν τα κλίσεις νωρίς και το ταξίδι είναι πιο συντομο από ότι αθήνα - Θεσσαλονίκη με αμάξι.

 

Όσο για την μετανάστευση το σκέφτομαι καθημερινά. Έχω τον κολλητό στην Σουηδία και πραγματικά από αυτά που μου έχει πει και τις φωτο που μου έχει στείλει η Ελλάδα είναι το λιγότερο Ζιμπαμπουε μπροστά της.

 

Αλλά μόνο για εύκολη επιλογή δεν πρόκειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Good luck with that. Σε επαρχια και στην π. Ανατολικη Γερμανια. Δεν αποκλειω το να γυρισεις πισω σε κανα χρονο. Επισης μη συγκρινεις ανομοια πραγματα, το Κιελο ειναι απο τις πιο πλουσιες πολεις της Γερμανιας και ειναι Δυτικη Γερμανια. Εκει που θα πας εσυ ειναι Ανατολικη. Πιστεψε με εχουν πολυ μεγαλη διαφορα ακομα και σημερα...

ευχαριστώ για τη καλή τύχη και από όσο ξέρω και μου έχει πει και η αδερφή μου είναι φθηνά εκεί , η ίδια η πολύ δεν έχει κάτι το ξεχωριστό , δεν ξέρω πάντως δεν έχω πάει ,και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :)

Για το Ι5 όχι δεν έχεις κανένα θέμα ούτε στην Ελλάδα και φυσικά όχι στο εξωτερικό.

 

Αλλά να ξέρεις το Ι5 δεν είναι τόσο απλό. Για 2 χρόνια θα πρέπει να τρέχεις στις επιτροπές κτλ. και να συμπληρώσεις 4 αναβολές (4 εξάμηνες μάλλον ή 2 ετήσιες) για να πάρεις την τελική απαλλαγή.

 

Οπότε ή θα πρέπει να κάτσεις εδώ για 2 χρόνια μέχρι να πάρεις το Ι5 ή πρέπει να πετάγεσαι μερικές φορές από την Γερμανία στην Ελλάδα για να παίρνεις τις νέες αναβολές. Το δεύτερο δεν το θεωρώ τόσο τρομερό μιας και τα εισιτήρια είναι αρκετά φτηνά αν τα κλίσεις νωρίς και το ταξίδι είναι πιο συντομο από ότι αθήνα - Θεσσαλονίκη με αμάξι.

 

Όσο για την μετανάστευση το σκέφτομαι καθημερινά. Έχω τον κολλητό στην Σουηδία και πραγματικά από αυτά που μου έχει πει και τις φωτο που μου έχει στείλει η Ελλάδα είναι το λιγότερο Ζιμπαμπουε μπροστά της.

 

Αλλά μόνο για εύκολη επιλογή δεν πρόκειται.

Ελπίζω να έχεις δίκιο για το Ι5 φίλε μου, ότι δεν δημιουργεί θέμα γιατί με αυτό ψάχνομαι αυτό το καιρό :P , Όσο για να το παρω αυτο που λες θα κάνω αλλά θα ερχόμουν έτσι και αλλιώς να δω τους δίλους μου , όχι για τη Σουηδία ο φιλος σου εχει παει εκει για δουλεια να φανταστω? του ήταν εύκολο να προσαρμοστεί?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί δεν πας κι εσύ κιελο; το 2003-4 μπορούσες να βρεις σχετικά εύκολα δουλειά. Στην Ανατολική Γερμανία δε θα μετανάστευα αν δεν είχα κανονική δουλειά, έχει (τουλάχιστον είχε) σχετικά υψηλή ανεργία και λιγότερες ευκαιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν κατάλαβες. Θα δουλευεις και θα σε τρέχει ο στρατος σε άσχετες περιοδους πισω. Και θα πρεπει καθε τοσο να απολογεισαι στη δουλειά σου. Και θα ερχεσαι για μια μερα αλλα μονο η ψυχη σου θα ξερει πως θα ειναι η μερα (αν τυχει η στραβη -που δεν τυχαινει- να σε κρατησουν). Αλλιώς, το να παρεις τελικά το χαρτί, να "πεισεις" γενικα τον ψυχιατρο ειναι αστειο. Κανείς δε θελει να παρει την ευθυνη για σενα.

 

Τα εχεις ολα λιγο ιδανικά στο μυαλο σου. 600ε το μηνα για να επιβιωσεις εξω. Ι5 αερα. Κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά αποφάσισα να κάνω αυτό το forum γιατι είδα ότι δεν υπάρχει κάποιο forum γενικά για τη μετανάστευση εκτός από ένα που μιλά ειδικά για την Αγγλία. 

 

well

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόγραμμα θα με πληρώνει 440 και θα περνώ και κανένα 150 με 200 από τους δικούς μου και μου έχουν πει από το πρόγραμμα ότι με μια μέτρια ζωή μου φτάνουν .

 

[irony]Δεν εχει σημασία τι σου είπαν απο το πρόγραμμα. Εδω στο ινσομνια τι σου λέμε.[/irony]

 

Η συμβουλή μου: Έχοντας πάντα στο νου σου ότι η ''μεταναστευση'' έχει κι αυτη τα ζόρια της, να μην φοβηθείς και να το δοκιμάσεις. Φροντισε απο πριν το οικονομικό και όλα τα άλλα θα έρθουν στην πορεία. Αν σου δινει το πρόγραμμα πχ 440, και 200 οι δικοί σου εισαι κοντα στο 650. Οι μισοί μου φίλοι, όταν έκανα μάστερ έξω, δουλεύαν παράλληλα με το μάστερ σε part-time δουλειές. (όχι δουλειές με προοπτικές, αλλά δεν δουλεύεις για την εξέλιξη της δουλειάς όσο σπουδάζεις). Οπότε, ναι μεν ειναι θεμα το οικονομικό, αλλά όχι σε σημείο ''Παρατα τα και φύγε''

 

Καλή τύχη σε ό,τι κι αν αποφασίσεις.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή τύχη! 600 ευρω για Γερμανια λιγα μου ακουγονται. Αλλά αν καταφέρεις να βρεις συγκάτοικο τότε οκ. 

Κι εντάξει προσπάθησε δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Αν δεις ότι δεν βγαίνεις ή γύρνα πίσω ή πήγαινε στην αδερφή σου και ψάξε κάτι εκεί. Δες στο ιντερνετ ποσο κυμαινονται τα ενοικια σ'αυτην την περιοχη να ξερεις απο τωρα ή ρωτα απο το προγραμμα τους υπευθυνους.

Δεν είναι ρόδινα πουθενά ΑΛΛΑ μην αποθαρρυνεσαι. Δεν ειχαν ολοι πολλα λεφτα στη τσεπη οσοι εφυγαν αλλα με δυσκολιες στην αρχη προκοψαν. Στη θεση σου θα ξεμπερδευα πρωτα με τη χαρτουρα του στρατου ομως. Δεν λεει να πηγαινοερχεσαι κι οσο φτηνα μπορει να βρεις εισιτηρια, μιας και θα εισαι καπως οικονομικα στενεμενος φανταζομαι στην αρχη και το 50ευρω θα μετραει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξέρω δεν συζητάμε φυσικά για Βερολίνο και Μόναχο αλλά για πιο επαρχίες , δεν έχει βγει ακριβώς η πόλη που θα πάω αλλά η περιοχή: Mecklenburg-Vorpommern μου έχουν πει ότι είναι νορμάλ , και η αδερφή μου είναι Κιελο , επαρχία και τα πράγματα είναι φυσιολογικά

Με το μπάτζετ που λες μπορείς να βγάλεις στην περιοχή ανετοτατα το μήνα. Το θέμα είναι γιατί να πας εκεί; Νορμάλ είναι μόνο από άποψη ενοικίου, η επαρχία εκεί έχει φοβερή ανεργία συν το πρόβλημα με τους νεοναζί... Ξανασκέψου το και αν αποφασίσεις για τους λόγους σου, τουλάχιστον όχι επαρχία, μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...