Προς το περιεχόμενο

Προβλημα στο DOOM? ( ή ειναι φυσιολογικο?)


Vaggelisioan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίζω το DOOM σε ολα ULTRA και παίζει με 120-130 FPS. Αλλα οταν με το ποντίκι κάνω γρήγορες κινήσεις γύρω γύρω ή σε σκηνές με γρήγορες εναλλαγές, βλέπω κατι σαν σπασίματα στη οθόνη, σαν να αποκόβεται κάπως η εικόνα. Τι μπορει να φταίει; Το vsync το εχω κλειστο, και η οθόνη μου υποστηρίζει freesync το οποίο ειναι και ενεργοποιημένο. Πως μπορω να εξάλειψω αυτα τα σπασίματα; (i5 2500k @ 4,3GHz)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθόνη σου υποστηρίζει freesync οκ ,το κάνει όμως και σε αυτές της συχνότητες; Έχει δηλαδή range στα 120-130HZ;

Αν έχει τότε κάτι δεν ρύθμισες σωστά με το freesync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθόνη σου υποστηρίζει freesync οκ ,το κάνει όμως και σε αυτές της συχνότητες; Έχει δηλαδή range στα 120-130HZ;

Αν έχει τότε κάτι δεν ρύθμισες σωστά με το freesync.

Η Οθονη μου ειναι αυτη 

LG 23MP68VQ-P 

και βλεπω οτι υποστηριζει μεχρι 75hz. Οποτε επειδη πιανει περισσοτερο απο αυτα τα fps γιαυτο κανει τα σπασιματα αυτα ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Οθονη μου ειναι αυτη 

LG 23MP68VQ-P 

και βλεπω οτι υποστηριζει μεχρι 75hz. Οποτε επειδη πιανει περισσοτερο απο αυτα τα fps γιαυτο κανει τα σπασιματα αυτα ετσι?

Βάλε frame cap στα 75

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν καλού κακού να κάνω την βασικότερη ερώτηση... η οθόνη υποστηρίζει freesync η κάρτα γραφικών σου όμως είναι nvidia ή amd?

rX 480 AMD φιλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Me HDMI είναι συνδεδεμένη; 


Αν όχι τότε κούμπωσε την στο HDMI κατέβασε τον πιο πρόσφατο driver άνοιξε το μενού πάτα στο tab display και θα δείς αυτό το παράθυρο. 

10.png


διάλεξε το AMD FreeSync


Βάλε frame cap στα 75

H όλη δουλειά το Freesync ειναι να κρατήσει τα FPS στο freesync range της οθόνης δεν υπάρχει λόγος λοιπόν να βάλει framecap ή με άλλα λόγια V-sync.  Απλά εφόσον λέει πως έχει πολλά FPS δεν ειναι ενεργοποιημένο το freesync του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Me HDMI είναι συνδεδεμένη; 

Αν όχι τότε κούμπωσε την στο HDMI κατέβασε τον πιο πρόσφατο driver άνοιξε το μενού πάτα στο tab display και θα δείς αυτό το παράθυρο. 

 

10.png

διάλεξε το AMD FreeSync

H όλη δουλειά το Freesync ειναι να κρατήσει τα FPS στο freesync range της οθόνης δεν υπάρχει λόγος λοιπόν να βάλει framecap ή με άλλα λόγια V-sync.  Απλά εφόσον λέει πως έχει πολλά FPS δεν ειναι ενεργοποιημένο το freesync του. 

Και ομως το εχω ενεργοποιησει το freesync και στην οθονη μου και στις ρυθμισεις της AMD. Συνδεση ναι με HDMI ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι δεν παει καλα,εχω το ιδιο μονιτορ και παρολο που η καρτα μου(r9 280) δεν υποστηρίζει  Freesync ,οταν ειναι ενεργοποιημενο απο την οθονη παει στα 75hz και τα games κλειδώνουν στα 75fps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Me HDMI είναι συνδεδεμένη; 

Αν όχι τότε κούμπωσε την στο HDMI κατέβασε τον πιο πρόσφατο driver άνοιξε το μενού πάτα στο tab display και θα δείς αυτό το παράθυρο. 

 

10.png

διάλεξε το AMD FreeSync

H όλη δουλειά το Freesync ειναι να κρατήσει τα FPS στο freesync range της οθόνης δεν υπάρχει λόγος λοιπόν να βάλει framecap ή με άλλα λόγια V-sync.  Απλά εφόσον λέει πως έχει πολλά FPS δεν ειναι ενεργοποιημένο το freesync του. 

Όταν ενεργοποιείς το freesync δεν σημαίνει ότι δεν ξεπερνάς τα fps ,αναλόγως με την δύναμη της κάρτας.Απλά σου λέει που είναι το range ,στο οποίο,όσο είναι τα frame σου μέσα ,δουλευει to freesync.Όταν τα ξεπερνάς είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω ,είσαι χωρίς.

Ή τουλάχιστον έτσι δουλεύει σε 144hz monitors.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ετσι ειναι για να λειτουργει το freesync πρεπει να μενουν τα frames μεσα στο ευρος λειτουργιας του freesync ...για την συγκεκριμενη οθονη επισης σωστα το χεις ενεργοποιημενο και στην οθονη και στα windows και ρυθμισε το ρυθμο ανανεωσης της οθονης σου στα 75HZ που ειναι η δικια σ (οχι οτι δεν δουλευει και στα 60 απλα ειναι καλυτερα) 

Επισης συμβουλη απεφυγε καθε ειδους frame cap (amd,rivatuner κ.α) και χρησιμοποιησε vsync (το προτεινουν απο την amd για διαφορους λογους google it)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...